fbpx

Jak se správně učit na test #2

Máte před sebou důležitý test nebo písemku a na internetu hledáte nejrůznější rady, které vám pomohou se efektivně připravit? Tak to jste na správném místě. Naučíte se, jak se správně a hlavně rychle učit.

Chodíte na střední školu? Raději si přečtěte nový článek, který jsem napsal v roce 2018. Přečíst si nový a lepší článek se stejnou tématikou!

V minulém článku ze série jak se správně učit na testy, jsme si představili 3 neskutečně efektivní a rychlé metody učení, které zkrátí čas studia a zároveň zlepší zapamatování daných informací. Pokud jste článek nečetli, určitě si ho přečtěte a poté pokračujte ve čtení tohoto článku.

3 tipy jak se připravit na testy

Dnešní článek půjde ještě více do hloubky, naučíte se další techniky přípravy na testy.

Jak se správně učit?

jak se správně učit, jak se nejlépe učit, jak se lépe učit, jak se učit do školy, jak dostat 1, jak se efektivně učit, jak se rychle učit

jak se správně učit

Pojďme tedy na to. První technikou je…

Představte si místo, kde se učíte.

Asi si teď říkáte: „Tvl, v úvodu toho hodně nasliboval a teď si mám představovat místo, kde se učím? Blbost.“

Tahle rada není tak hloupá, jak vám možná připadá, vysvětleme si to. Učení se je závislé na prostředí. Náš mozek si spojuje učení s místy a podmínkami, v jakých se učil.

Asi stále nechápete? Jednoduché vysvětlení: Když se něco naučím v obýváku, také se mi to v obýváku nejlépe vybavuje. Takže pokud se někdy zaseknete při testu a nebudete si moci vzpomenout na odpověď, zkuste si představit místo, kde se učíte, ať už je to váš psací stůl nebo autobus, ve kterém si opakujete (neučte se ráno v autobuse :)).

Ještě bych se s vámi rád podělil o příklad z jedné studie Harvardovy univerzity. Provedli výzkum, 50 % studentu se učilo biologii ve třídě a 50 % se ji učilo v praxi pod vodou. Když psali test v místnosti, kde se jedna polovina studentů učila, zjistili, že první skupina (ti, co se učili ve třídě) byla v průměru až o 40 % úspěšnější. Poté nastal moment praktické zkoušky pod vodou, ti kteří studovali ve vodě byli mnohem úspěšnější, znovu něco kolem 40 %.

Pamatujte vždy, když se při testu zaseknete vzpomeňte si na místo, kde jste studovali. Na vaši paměť to má skvělý vliv.

Procházejte se při učení

Tento způsob učení je v celku netradiční. Učení venku během procházek doporučuje třeba autorka knihy Mind for numbers Barbara Oakley.

Abyste techniku provedli správně, musíte se přinejmenším jedno „studijní posezení“ strávit venku. Je to dobré hlavně proto, že se učíte v novém prostředí, jiné prostředí vám poskytne jinou perspektivu a poskytne vám nad učivem jistý nadhled. Jakmile se učíte v novém prostředí, jste většinou motivovanější. Když máte nadhled a jinou perspektivu, je mnohem pravděpodobnější, že látku pochopíte.

Chápu materiál = umím ho

Přesně takhle to je. Při procházkách a učení zároveň není náš mozek závislý na prostředí a proto neplatí pravidlo jedna o představování si prostředí, ve kterém se učíte. Vašemu mozku poskytnete možnost nahlédnout na látku z jiného úhlu a hlouběji ji pochopit. Právě to je hlavním cílem procházek.

Není to asi technika, kterou byste měli dělat pokaždé, ale pokud máte s pochopením a celkovým vhledem do učiva problém a venku je hezky, tak proč to nezkusit. Jako bonus do sebe dostanete čerstvý vzduch a budete se pohybovat, což vám v žádném případě neuškodí.

Jaký vliv má cvičení na učení si můžete přečíst ZDE.

Hofstaderovo pravidlo

Vždycky ti to zabere déle, než si myslíš, dokonce i tehdy pokud vezmeš do úvahy Hofstaderovo pravidlo.

Tohle to pravidlo určitě ze svých životů dobře znáte. Už budu hrát jen 5 minut, už jen poslední písnička, za 5 minut jdu spát atd…, ale většinou to vždycky skončí tak, že danou činností strávíte dalších 10-30 minut, někdy i mnohem více.

Hofstaderovo pravidlo s tím počítá. A proto vás nutí plánovat podle jasných pravidel. Pokud si naplánujete, že se na test, který píšete v pátek začnete učit ve čtvrtek a bude vám to v pohodě stačit, Hofstaderovo pravidlo vám to ihned vyvrátí a donutí vás začít s učení už v úterý, protože všechno co si naplánujete vlastně trvá déle, než si myslíte. 

Vždy se před každým testem či písemkou, na kterou se chcete naučit zeptejte: Jak dlouho mi bude učení trvat? Pro příklad si odpovíte 1 hodina. Poté vezměte v úvahu Hofstaderovo pravidlo a zvětšete časové pásmo zhruba 2x – 3x (Všechno vám totiž zabere více času, než si myslíte!). Konečný výsledek by tedy v průměru byl 2 hodiny 30 minut. Buďte k sobě upřímní, pokud si vyčleníte málo času, jen těžko ho nahradíte, naopak pokud učení zvládnete rychleji, čas můžete využít dle vlastního uvážení.

Užívejte si testy

Testy a písemky nejsou až tak strašné, je to vlastně část učení a dá se říct, že i jedna z nejlepších metod učení, musíte vyvolávat informace z mozku. Takže přestaňte být u testů nervozní, však co se může stát? Utrhne vám snad někdo hlavu?

O tom jak nebýt u testů nervozní článek: Jak nebýt u testů nervozní

V dnešním článku jste mohli zjistit, že ty nejlepší techniky jak se správně učit na testy, zkoušky, písemky nejsou vůbec tak těžké a nesplnitelné, stačí dodržovat pár pravidel a škola se pro vás stane hračkou. :)

Díky za přečtení článku a určitě rady uvedené zde použijte a šiřte je mezi své přátele.

Přiznávám, že jsem v tomto článku neodhalil přesné techniky učení, které můžete využít ke studiu textů a učebnic.  Proto vám velmi doporučuji, abyste se přihlásili do bezplatného e-mailového kurzu efektivního učení. Krok za krokem se naučíte jak se efektivně učit a neztrácet tak učením zbytečně moc času (V kurzu jsem opravdu velmi konkrétní). Naučíte se jak bojovat s prokrastinací, se stresem, jak plánovat, jaké techniky učení používat atd.

Dozvědět se o bezplatném kurzu efektivního učení více!

Napište mi do komentářů, jak se na testy připravujete vy… Jsem opravdu zvědavý.

Na testy se učte rychle a správně!!!

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

Jedna reakce na “Jak se správně učit na test #2

  • JanpCERNY
    1 rokem před

    Jsem na ZŠ a na PŘ máme Heduš i na Chemii, ale já se nestíhám učit dává 2 testy denně a nevím prostě co mám dělat jsem na pokraji zhroucení. Navíc máme kung Pao v jídelně prosím záchranu ulice Stalingrad MOST prosím výjezdovou službu

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *