fbpx

10 kroků jak si zvýšit sebevědomí

V tomto článku poznáte několik jednoduchých tipů a triků, pomocí kterých se naučíte jak zvýšit sebevědomí.

Určitě jste se už v životě potýkali s těmito momenty:

 • Opravdu jste chtěli někoho oslovit, ale prostě jste nenašli odvahu to udělat.
 • Potřebovali jste perfektně přednést prezentaci, ale vaše nervy a starosti Vám to celé pokazili.
 • Chtěli jste si prostě jen tak chillovat (odpočívat) a objednat si kávu, ale měli jste pocit, že Vás všichni sledují a pozorují.

Jak jen můžete něčeho dosáhnout, pokud Vás stále pronásledují tyto situace. V dnešním článku si ukážeme 10 kroků jak jednoduše a efektivně zvýšit vaše sebevědomí. Možná Vám budou některé tyto tipy připadat až moc lehké, ano je to tak sebevědomí není žádná pandořina skříňka je to jen soubor jednoduchých postupů, které bychom měli následovat.

Jak zvýšit sebevědomí pomocí 10 jednoduchých kroků?

1 . Pomalu se napijte vody

Co je to za blbost? Jak mi jako tohle zvedne sebevědomí? :D

Zdá se to strašně jednoduché a doopravdy to nemá žádný chyták. Dělají to například vojáci.

Takže každé ráno po probuzení si dejte skleničku vody a pomalu ji pijte.

 • Voda doplní ve vašem těle vodu :), která v těle po dlouhé noci chybí. Je to mnohem lepší než doplňovat tekutiny kávou nebo čajem.
 • Když budete pít pomalu, uklidní Vás to a zpomalí (to jsou vlastnosti sebevědomých). Začnete se soustředit na současnost. Funguje to i jako malá meditace.

Jak zvýšit mentální odolnost 3 tipy mariňáků

2 . Myslete na to, za co jste vděční

Není dobré se soustředit na negativa. Už po probuzení, když si čistíte zuby, přemýšlejte o věcech, za které jste vděční. Myslete na ty, které máte rádi a jste vděční, že je máte ve svém životě. Zaručuji, že Vám to zlepší náladu a budete během dne mnohem pozitivnější.

Tip: Kdykoliv budete potřebovat zvednout sebevědomí, přemýšlejte o věcech (lidech), které ve svém životě milujete. Funguje to jako pumpa. Prostě to napumpuje vaše sebevědomí.

3 . Udělejte si dechové cvičení

Pokud dokážete kontrolovat svůj dech, dokážete kontrolovat celé své tělo i náladu.

 • Vdechněte na 4 držte v sobě zase 4 sekundy a poté vydechujte 4 vteřiny
 • Opakujte tento proces +- 7 krát

Tip: Pokaždé, když se budete cítit nervozně například před prezentací, udělejte si toto jednoduché dechové cvičení a bezpochyby uvidíte výsledky. Naučte i Vaše přátele či spolužáky toto jednoduché cvičení. Taky se s nimi můžete podělit o tipy jak zvýšit sebevědomí.

4 . Ustelte si postel

Možná už to teď děláte, ale pokud ne měli byste začít.

 • První úkol dne by měl být lehký a zvládnutelný, to podpoří sebevědomí a nabije ho silou pro další úkoly.
 • Když si budete postel stlát, myslete jen a pouze na tu činnost, buďte v přítomnosti, žádné myšlenky na minulost ani budoucnost.

Tip: Nemusí to být jen toto, ale klidně i uklízení stolu. Můžete to provádět v jakoukoliv část dne. Jak už bylo zmíněno výše, úkoly jsou lehké a nabudí vaše sebevědomí, že jste už něco zvládli :D .

5. Naplánujte si co budete dělat

Pokud si napíšete cíle na den. Budete se tím skvěle motivovat a bude více odhodlaní úkoly splnit. Také bude mít vaše sebevědomí čas se připravit na to, co ho čeká. Tohle je opravdu způsob jak zvýšit sebevědomí? Ano je přečtěte si jak správně plánovat.

 • Napište si asi 4 cíle na den, které budou splnitelné. To je základ! Vaše sebevědomí zvýšíte tak, že mu budete dávat splnitelné a celkem jednoduché úkoly. Mozek se tím skvěle namotivuje a už nikdy se nebude bát pustit se do práce, bude totiž vědět, že ji hravě zvládne.
 • 4 úkoly na den jsou ideální, měly být takové úkoly, které Vám pomáhají v dosažení velkého cíle. Np. (velký cíl vlastnit ferarri, poté si to každý den rozdrobíte na menší cíle, jako třeba zjistit jaké ferarri chci, způsoby jak na to vydělat, a tak dále rozvětvovat) Denní úkoly musí být splnitelné!

6. Monitorujte svůj progres

Tohle je hlavní důvod, proč si vůbec píšete cíle a úkoly na den, je to z toho důvody, abyste cíle mohli monitorovat a prohlížet si, co jste už dokázali. To je nástroj, který neskutečně zvedne sebevědomí. Pokud uvidíte velký pokrok, nenechá vás to chladným a enormně to zvedne vaše sebevědomí.

 • kontrolujte si své cíle a hodnoťte, co jste už dokázali.

7. Udělejte si listinu negativních lidí ve vašem okolí

Určitě jste už někdy slyšeli, že jste průměrem pěti lidí, se kterými trávíte nejvíce volného času. Opravdu nechcete být průměrem negativních lidí a lidí, kteří Vás špatně ovlivňují. Stýkejte se raději s lidmi, kteří jsou pozitivní, mají cíle a vědí, co chtějí v životě dosáhnout. A v neposlední řadě stýkejte se sebevědomými lidmi, kteří Vás ovlivní svým sebevědomím a určitě vám i sebevědomí zprostředkují podvědomě.

 • Udělejte si listinu lidí, se kterými se nechcete stýkat, jsou to ti, kteří Vám nějakým způsobem ubližují nebo vás negativně ovlivňují a jsou negativní. S těmito lidmi se snažte čím jak nejméně stýkat.
 • Obklopte se sebevědomými, úspěšnými a pozitivními lidmi. Tito lidé Vás naučí jak zvýšit sebevědomí, naučí Vás mnoho věcí, vůbec to není na škodu mít úspěšné přátele. Něco od nich určitě pochytíte.

8. Najděte si svůj vzor

Najděte někoho, kdo má sebevědomí, o kterém toužíte. Málo z nás se rodí s přirozeným sebevědomím. Naštěstí je to vlastnost, kterou se můžete naučit.

 • Zjistěte si o těch lidech mnoho informaci a snažte se chovat jako oni. Jestli jsou oni sebevědomí s tímto chování, proč ne vy?
 • Když nevíte, jak se zachovat, zeptejte se: Co by udělal můj vzor? Vzdal by se? Nebo by bojoval? Oslovil by tuhle krásnou holku, nebo by ji nechal jít?

Nesnažte se být přesné kopie vašich vzorů, spíš se snažte najít jejich nejlepší vlastnosti a použít je ve svém životě.

9. Používejte představivost

Není nic jednoduššího, než si představit sám sebe jako sebevědomého.

 • Zkuste si to: Mluvím naprosto v pohodě před lidmi a nemám pocit stresu.
 • Představuji si, jak oslovuji úplně krásnou osobu opačného pohlaví.
 • Představuji si, sebe jako sebevědomého.

Zdá se to jako blbost, ale opravdu to není tak blbé, jak vám to může připadat. Vaše sebevědomí to opravdu zvedne.

Díky souboru těchto tipů by se z vás měla stát sebevědomá osoba, která si ničeho neobává a věří svým schopnostem. Tyto tipy jsou všechny zdarma, nebojte se je využít, já za to peníze chtít nebudu. Napijte se pomalu vody… Udělejte si dechové cvičení atd… A naučte i vaše přátele jak zvýšit sebevědomí.

Napište mi do komentářů, jestli jste sebevědomí a co Vám pomohlo sebevědomí zvýšit.

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

One Response to “10 kroků jak si zvýšit sebevědomí

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *