fbpx

Jak být ráno produktivní

Zřejmě všichni víte, že ráno je pro naše tělo a hlavně náš mozek nejproduktivnější část dne. Dokážeme skvěle myslet, rychleji a efektivněji se učíme, jsme schopni vymýšlet nové věci a všechno jde tak nějak po másle (Pokud to u Vás neplatí, navštivte článek: Jak být ráno čilý a fit). Ale!!! Málokdo z nás se dokáže namotivovat, aby ráno něco produktivního udělal. Po dnešku to ale dokážete. Naučíme se jak být ráno produktivní.

V článku si ukážeme 4 jednoduché způsoby, jak být ráno produktivnější a využít náš celý „ranní“ potenciál.

Plánujte Večer

Je to psáno snad všude, plánujte, plánujte. Ale stále to neděláte. Technika plánování je nesmírně efektivní. Dá naší mysli závazek něco udělat. Plánování v hlavě se nepočítá, tam jsou plány nestabilní a můžou Vám z mozku vypadnout. Proto si je napište papír, po probuzení se stačí jen podívat.

V článku Jak plánovat se věnuji této problematice více. Pokud vás zajímá správné plánování, určitě si to přečtěte.

Je důležité si plány psát jak na týdny, tak na dny. Kdybychom měli plány pouze na týden, v podstatě bychom nesplnili. Náš mozek by se prostě zalekl toho kolik toho musí udělat. Je mnohem lepší, když mu snížíte objem práce na den, poté už to pro mozek nebude tak strašidelné a do práce se s radostí pustí.

Každý večer si plánujte, co uděláte ráno. Samozřejmě mnozí z vás jste studenti a ráno v podstatě pouze snídáte a jdete do školy, rozepisujte si alespoň víkendy.

Umyjte všechny talíře aneb jak být ráno produktivní

Divné co? Ne, vlastně je to úplně jednoduché. Vysvětleme si to na příkladu: večer si dělám večeři a neumyji talíře a hrnce atd…, ráno se probudím a k připravení snídaně potřebuji umýt to, co jsem nechal ze včerejška špinavé. Tato technika neplatí jenom na neumyté talíře a hrnce, ale i na jiné činnosti.

Prostě a jednoduše, večer si uzavřete všechnu práci, z toho důvodu abyste se k ní nemuseli ráno vracet a ztrácet tím drahocenný ranní čas. Np. večer píšu mail, ale nestihnu ho dopsat. Máte dvě možnosti: mail úplně vymazat a napsat si ho do činností na další den, nebo ho prostě nějak dopsat a odeslat. Nikdy ovšem nedělejte to, že ho necháte rozpracovaný a ráno se probudíte a začnete ho psát a tím narušíte Váš plán na ráno.

Vstávejte brzy ráno

Tohle to je způsob ze všech snad nejlepší. Víme, že ráno je nejproduktivnější část dne. Když se ale probudíme v 11 máme už jen necelou produktivní hodinu před námi. Takhle to samozřejmě nefunguje. :) Ráno je dá se říct něco jako první 4 hodiny od toho, kdy se probudíme. Většina z nás musí ráno něco dělat, ať už je to jít do práce nebo do školy. A taky velký množství lidí ráno prostě nestíhá. Proto není na škodu se ráno probudit rychleji a mít na všechno čas.

Jak se ale probudit rychleji?

  • jděte spát rychleji
  • snažte se spát mezi 7-8 hodinami
  • udělejte si motivátor (pokud se probudím později musím si strhnout 50 % z mého denní kapesného apod.)

Ranní rituál

Uff,f poslední technika, za chvíli budete na konci.

Když už se naučíte vstávat včas, poskytne vám to možnost něčemu se věnovat. A ideální činnosti, kterou zaplníte tento čas je ranní rituál.

Co to je ten ranní rituál? Mělo by to být něco, díky čemu budete trénovat nějakou produktivní činnost (np. čtení zajímavých a poučných věcí třeba tenhle blog, cvičení, meditace, dobrý rituál je i procházení, příprava snídaně je taky ranní rituál ale snídaně musí být zdravá). Ranní rituál nemusí být jen jeden. Čím více tím lépe. Já se třeba ráno probudím, udělám si snídani, jdu se projít na 10 minut ven u toho si poslouchám vzdělávací podcast, přijdu domů dám si pár kliků, poté si něco čtu a až následovně se pouštím do náročné práce.

Tyto rituály Vás naučí nějaké pravidelnosti, ale hlavně Vám poskytnou energii do dne a nastartují Vás, ještě by se dalo říct, že vám dají momentum, ale nevím jak to přesně přeložit.

Určitě rady z článku použijte (nemáte co ztratit, no maximálně pár minut ráno :D), hlavně ty poslední dvě jsou důležité. Hodně z Vás se považuje za noční tvory a myslíte si, že jen večer a v noci můžete perfektně pracovat, zkuste si ovšem tento ranní systém práce a zjistíte, že to možná ráno jde mnohem lépe.

Kdybyste měli nějaké dotazy ohledně tématu: jak být ráno produktivní, určitě se na mě obraťte do komentářů.

Napište mi do komentářů, co děláte ráno Vy?

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

4 Responses to “Jak být ráno produktivní

  • Chci Vám moc poděkovat. Pomocí Vašich článků jsem si uvědomila spoustu věcí, které dělám špatně a zbytečně si přidělávám práci. Pomáháte mi i s lepší organizací. Takže Vám ještě jednou moc děkuji a těším se na další skvělé články! :)

    • Děkuji Vendulo, jsme šťastný, když vidím, že mé články a rady pomáhají druhým lidem. :) Určitě se budu snažit přidávat další zajímavé, ale v první řadě užitečné články. Co si kdysi dělala špatně a dneska už to neděláš?

Trackbacks & Pings

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *