29 tipů Jak ušetřit peníze na vysoké škole
Studujete na vysoké škole nebo se na to zatím jenom chystáte?
Jestli ano, dobře víte, že studium na výšce se může pěkně prodražit, i když zrovna tady v ČR nemusíme platit školné, což je ohromná výhoda.
Za ubytování průměrný český student zaplatí okolo 3000 Kč. Za jídlo v přepočtu utratíme od 2000 – 4000 Kč a položky spojené se zábavou (hospody, kina) závisí na každé osobě. Informace jsem čerpal ze svých vlastních zkušenosti a z tohoto článku.
V tomto článku Vám chci dát několik tipů, které vám pomohou ušetřit peníze na vysoké škole. Kdybych na něco zapomněl, klidně mi napište daný tip do komentářů, rád ho doplním.
Ještě jedno malé upozornění před přečtením: Neberte všechny tipy smrtelně vážně! Některé rady berte skutečně s nadhledem!
1. Nepijte alkohol
Přesně tak, alkohol je docela drahý a během měsíce dokáže z vašeho rozpočtu ukrojit opravdu velké množství peněz, pokud si nedáváte pozor!
Nemusíte nutně pít, abyste se na párty cítili uvolněně, stále můžete předstírat, že jste ožralí, je to mnohem levnější a často i větší zábava.
Ale i tak jsem přesvědčen, že málokdo z Vás přestane po přečtení tohoto článku konzumovat alkoholické nápoje, proto uvádím i druhý tip.
2. Nekupujte panáky
Znova, panáky jsou dost drahé! Když si porovnáte cenu jednoho panáka s cenou celé flašky ve velkoskladu, zjistíte, že majitelé klubu si na panácích a na Vás samotných pěkně mastí kapsu.
Proto, kupujte si vlastní flašky a zrušte se ještě předtím, než do klubu vkročíte. Vyjde to levněji a Váš měsíční rozpočet Vám rozhodně poděkuje.
Tip: Pokud s kamarády nezvládnete vypít celou láhev, schovejte si ji do křoví před klubem a postupně se choďte „občerstvovat“.
3. Omezte stravování mimo domov
Jasně, když nejíte na kolejích nebo na bytě, většinou to chutná mnohem lépe, nemáte s tím žádnou práci, ale bohužel na tom proděláte.
Když se naučíte vařit, ušetříte dost peněz a navíc se budete stravovat mnohem zdravěji, za to Vám poděkuje jak vaše tělo, tak i mysl.
Vaření je navíc schopnost, která se Vám bude do života nesmírně hodit, proto začněte experimentovat už teď.
Nemusí to být nutně složité, zvláště recepty z kuřecího masa jsou velmi rychlé, chutné a zdravé. Rýži, rýžové nudle nebo obyčejné nudle dokáže uvařit každý. Potom osmažíte maso s nějakou zeleninou a hotovo. Receptů jsou na internetu tisíce.
4. Nakupujte velká balení
Velká balení se prostě vyplatí více než ta malá, i když se Vám to tak v daný moment nemusí připadat, protože cenovka říká něco jiného.
Kupujte si velká pláta vajec (zvláště při dnešních cenách). Nekupujte malé kávy, ale běžnou velikost. To samé platí i o toaletním papíru a hygienických prostředcích. Kupujte i velká balení masa.
5. Vařte ve velkých dávkách
Nikdy si nekupujte 250 gramů masa a to si uvařte na večeři. Kupujte si velká balení, navařte si toho hodně. Abyste měli jídlo i na další den a možná i další.
Přece nechcete strávit své mládi v kuchyni.
Také se můžete se svými spolubydlícími domluvit na společném vaření. V pondělí vaříte jídlo na pondělí a úterý. Ve středu vaří váš spolubydlící na středu a čtvrtek. Ušetříte tak čas a peníze.
6. Kávu si vařte sami
Taky máte rádi kávu?
Pokud milujete kávu stejně jako já, můžete za ni jednoduše utratit i 100 Kč denně. Proto si vařte kávu sami! Můžete si pořídit i vlastní kávovar, pokud jste tak trošku snobi a nechcete pít jenom běžnou rozpustnou kávu nebo turka. ☺
A rozhodně se během dne vyhýbejte procházkám okolo vašich oblíbených kaváren, ty Vás totiž velmi často dokáží zlákat dovnitř!
7. Vozte si jídlo z domu
Abyste co možná nejvíce ušetřili, vozte si hodně jídla z domova. Většina studentů stejně jezdí na víkendy domů, proto neděli maximálně využijte a do prázdných míst tašky narvěte jídlo!
Jenom pozor na to, co vozíte. Z domova si přivážejte hlavně trvanlivé potraviny, které se Vám během dlouhé cesty v kufru nepokazí.
8. Nekupujte si nové učebnice
Učebnice se můžou vážně prodražit. Ještě před začátkem semestru si zjistěte, jestli dané učebnice vůbec potřebujete, zeptejte se lidí z vyšších ročníků. Opravdu se nevyplatí utrácet 500 kč za něco, co nepoužijete.
Učebnice hledejte na facebookových skupinách a snažte se nějaké sehnat po známých. Na škodu nemusí být zkusit bazarové portály.
9. Tiskněte si učebnice
Někdy může být hrozivé, když vidíte, že má učebnice přes 300 stránek, ale i tak se Vám vyplatí si ji raději vytisknout, než abyste si ji kupovali.
Navíc, mám zkušenost s tím, že hodně lidem rodiče tisknou všemožné papíry v práci. Takže třísetstránková kniha by neměla být problémem, šéf se určitě nebude zlobit.
Rovněž si zjistěte, jestli je možné mít na hodinách učebnici pouze v pdf formátu na notebooku.
10. Kupujte si staré verze učebnic
Knihy mají často několik vydání, které se od sebe moc neliší.
Není na škodu, když si koupíte knihu z 7. edice, když je zrovna aktuální 10. edice. Knihy se budou většinou lišit jenom pár obrázky a čísly stránek.
Samozřejmě si musíte dávat pozor i na informace obsažené v knize. Proto musíte dávat pozor na přednáškách! Profesoři velmi rádi říkají, že něco kdysi platilo a teď už to neplatí (právě proto se vydávají nové edice). Tyto informace si musíte poznačit. Zvláště se Vám to bude hodit u předmětu, kde se neustále mění zákony a nějaké vyhlášky (právo, účetnictví).
Skvělou volbou může být i zapůjčení si učebnic v knihovně. Většinou učebnice stejně nepotřebujete během celého semestru, proto si dávejte pozor na to, aby pro Vás byla učebnice v knihovně dostupná během zkouškového, zkuste si ji zarezervovat nebo poproste zaměstnance knihovny, aby Vám ji odložili.
11. Hledejte slevy
Ještě předtím než půjdete na velký nákup, zjistěte si, kde jsou slevy!
Na internetu je mnoho portálu, které evidují slevy ve velkých potravinových řetězcích (kupi.cz). Jakmile víte, že máte koupit něco dražšího, pořádně si to prostudujte na internetu. Řádově tak můžete měsíčně ušetřit pár stovek
12. Mějte ISIC
ISIC je studentská karta, s ní máte nárok na mnoho slev. Je libo velké McMenu za 99? Žádný problém. Isic má opravdu mnoho výhod, dostanete slevy do opravdu hodně obchodů, vyplatí se ho vlastnit.
Kdykoliv budete někde u pokladny s tím, že máte platit pro jistotu se zeptejte, jestli nedávají slevy studentům, nebo vlastníkům ISIC karty.
Pokud se na takové věci stydíte zeptat stejně jako já. Ještě předtím než půjdete k pokladně, si na internetu vyhledejte, jestli právě tento obchod poskytuje slevy. (Do googlu stačí napsat ISIC jméno obchodu).
13. Pijte vodu
Voda je pro naše tělo suverénně nejlepší a nejzdravější, ale i tak si většina z Vás kupuje předražené a přeslazené nápoje.
Pokud si neumíte představit život bez sycených nápojů, zkuste alespoň trochu omezit jejich spotřebu a nahradit ji obyčejnou vodou. Z dlouhodobého hlediska Vám poděkuje jak peněženka, tak tělo.
14. Zažádejte si o ubytovací stipendium
Téměř každá vysoká poskytuje ubytovací stipendium. Rozhodně si o něj požádejte. Částky se liší škola od školy, ale i tak Vám to může finančně pomoct.
Na studijním oddělení si zjistěte, do kdy máte termín odevzdání a dokument jim předejte s velkým předstihem, abyste tam poslední den nemuseli čekat ve frontě.
15. Získejte prospěchové stipendium
Učte se pilně, dosáhněte na prospěchové stipendium a buďte šťastní. :D
Na toto stipendium můžete dosáhnout, pokud se budete snažit a škola Vás baví. Rozhodně to není nic, čeho by se nedalo v žádném případě bez superschopností dosáhnout.
Jestli chcete pomoct s tím jak se efektivně učit, tak abyste učením nemuseli strávit celé mládi a navíc ze sebe měli lepší pocit, přihlaste se do bezplatného e-mail kurzu efektivního učení.
Krok za krokem se naučíte efektivně učit. Vaše známky se postupně zlepší a sami si učení zamilujete.
16. Zažádejte si o nějaké stipendium
Opravdu vyhraďte si v akademickém roce jeden týden, kdy prostudujete všemožné stipendia, které Vaše škola nabízí a přihlaste se!
Nic nemůžete ztratit, nikdo Vás nezná, nikdo Vás nebude soudit za to, že jste se přihlásili do stipendijního programu, na který ani nemáte nárok, prostě to zkuste a možná to vyjde.
Ročně jsou na stipendiích vydány miliony korun, nenechte je ležet na zemi, posbírejte je. :D
Navíc si při žádostí o stipendium zpracujete životopis a naučíte se psát motivační dopisy, což se Vám v životě bude ještě rozhodně hodit.
17. Nenakupujte impulzivně
Procházíte někdy okolo obchodu s oblečením, něco se Vám zalíbí a vy si to prostě musíte koupit?
Nebo se Vám prostě zalíbí nějaký produkt a vy si ho ihned koupíte? Ale po pár týdnech zjistíte, že jste to vlastně až tak nepotřebovali?
Od teď začněte praktikovat toto: Kdykoliv máte nutkání si něco impulzivně koupit, napište si to na papír s názvem koupit později. Také si pro to můžete vyhradit nějaký dokument v telefonu.
Po týdnu od napsání položky se k tomu papíru vraťte a zeptejte se, jestli danou věc pořád chcete a potřebujete ji. Velmi často dospějete k tomu, že po tom až tak netoužíte a nepotřebujete to. Prostě vyprchá to počáteční nadšení. Jsem si jistý, že na těchto spontánních nákupech ušetříte dost peněz.
18. Mějte svůj rozpočet
Určete si, kolik peněz můžete za měsíc utratit a držte se toho. Samozřejmě nemůžete jen tak střelit od boku. Musíte vycházet z toho, kolik peněz dostáváte od rodičů, kolik si můžete dovolit utratit ze svého apod.
Rozpočtování je další schopnost, na které se vyplatí pracovat už teď, bude se Vám v dospělém životě velmi hodit.
19. Evidujte si všechny své náklady
Založte si v excelu dokument a evidujete si všechny své denní náklady.
Osobně to mám udělané nějak takhle screen:
Když vidíte své skutečné náklady, velmi často se zhrozíte a podvědomě začnete utrácet méně, což není na škodu. A myslím, že není žádný problém každý den strávit 2 minuty doplněním pár čísel do tabulky, toto opatření Vám ušetří hodně peněz.
Tento bod úzce souvisí s rozpočtem, snažte se držet se svého měsíčního rozpočtu. Určete si své fixní náklady (ubytování, mhd) a vypočítejte si, kolik Vám zůstane měsíčně na útratu.
Kdo nemá rád tabulky v excelu může pro evidování svých nákladů využít apku Mint.
20. Papírové peníze vs karta
Vždycky raději plaťte penězi než kartou. Peníze na kartě nijak nevnímáme, jsou pro nás abstraktní a nějak podvědomě si myslíme, že je jích tam dost a nekontrolujeme si, kolik jich utrácíme.
Na druhou stranu, když platíte penězi. Úplně přesně vidíte a cítíte, kolik peněz vynakládáte a mnohem více zvažujete, co si koupíte a co raději oželíte.
Takže kartu si nechte doma v šuplíku a používejte ji hlavně pro výběry peněz (vybírejte jen tam, kde to máte zdarma) a pro nákupy na internetu (třeba tenhle ebook :D).
22. Najděte si brigádu
Když už nemůžete více ušetřit, musíte si více vydělat. Hodně lidí tvrdí, že i bez peněz jde být šťastný. Jo, souhlasím, ale jsem si jistý, že peníze Vám otevírají možnosti a mnoho věci Vám zjednodušují, například: nemusíte váhat nad tím, jestli si můžete koupit pravou nutellu nebo levnou napodobeninu.
Jakmile si na vysoké škole hledáte brigádu, poohlédněte se po místech přímo na škole. Snažte se uplatnit v oboru, který studujete. Nehledejte si ihned brigádu v McDonaldu, Kauflandu nebo v nejbližší hospodě.
Práce, která nějakým způsobem navazuje na Váš obor je super, získáváte zkušenosti, vyzkoušíte si, jestli Vás to skutečně baví a navíc získáte super položku do životopisu.
Jak kombinuje práci se školou moje slovenská blogerská kamarádka Timka, si můžete přečíst zde.
23. Kde je jídlo zdarma?
Jestli to myslíte se šetřením vážně, účastněte se události, kde jídlo zdarma. Ideálně si sebou vezměte igelitku a co možná nejvíce jídla tam naházejte. :D
Vůbec se nestyďte a snězte všechno, co se do Vás vejde, Vaše peněženka Vám poděkuje.
Opravdu berte některé tipy s nadhledem. :)
24. Nepůjčujte si
Naštěstí u nás nejsou studentské půjčky tak časté jako třeba v USA, ale i tak si už poměrně dost studentů na studium půjčuje.
Ještě předtím, než si půjčíte pořádně zvažte, zda to opravdu potřebujete a jestli budete schopni spolehlivě splácet.
Opravdu si nepůjčujte na kraviny. Raději žijte trochu skromněji, než abyste se později utápěli v dluzích. Nebo se poohlédněte po brigádě.
25. Splácejte včas
Jestli jste se skutečně rozhodli půjčit si, nebo si pořídit kreditní kartu (tj. karta, která čerpá peníze z půjčky a ne z vašeho účtu), splácejte včas!
Úroky jsou opravdu mrchy, pokud na splácení zapomenete, může se Vám jedna malá půjčka až desitinásobně prodražit.
Ideální je, pokud si na splácení nastavíte v mobilu/v diáři nějaké upozornění.
26. Porovnávejte ceny
Kdykoliv si máte koupit něco dražšího, mám na mysli hlavně elektroniku, dražší kousky oblečení, používejte srovnávače jako třeba heureku.
Vždy hledejte kompromis e-shopů s pozitivními recenzemi a nejvýhodnější cenu. Neměli byste věřit obchodům, které sice mají dobrou cenu, ale už na první pohled vypadá e-shop odfláknutě a navíc nemají žádné recenze.
27. Erasmus
Když někam odjedete s erasmem, vyjde Vás to často levněji, než kdybyste zůstali v ČR a museli se sami živit.
Každý Erasmák dostává nějaké kapesné (záleží na státu, kde pojedete). Tyto peníze by Vám většinou měly vystačit na celý měsíc. Samozřejmě záleží na tom, jak moc si chcete užívat.
Ale pokud nebudete zbytečně rozhazovační a vyberete si dobrou zemi, za pobyt v zahraniční v konečném důsledku zaplatíte mnohem méně, než kdybyste zůstali doma.
28. Zálohujte svá data
Zrovna tenhle pátek mi úplně kleknul notebook, ztratil jsem stovky fotek, několik decků v Anki a hlavně rozpracovaný nový ebook.
Naštěstí jsem si některá svá data zálohoval. Takže jsem neztratil celotýdenní usilovnou práci, ale asi jenom 4000 slov, která jsem stihnul od poslední zálohy napsat.
Když nezálohujete a ztratíte všechna data, musíte pracovat úplně nanovo a tím rozhodně neušetříte!
Ukládejte si všechny důležité dokumenty i na google disk, onedrive, do dropboxu.
Věřte mi, je opravdu velmi stresující, když ztratíte něco na čem týdny pracujete. Ušetříte se tak před stresem a zbytečné práci navíc, kterou byste bez zálohy museli udělat.
29. Pamatujte, že málo je nakonec hodně!
A na konec. Pamatujte, že malé částky, které průběžně utrácíte se akumulují a po měsíci, roce to jsou opravdu velké částky.
Proto si vážně promyslete každou malinkou věc, za kterou pravidelně utrácíte, jestli to opravdu potřebujete a zda Vám to opravdu přináší radost.
Myslete strategicky!
Děkuji za přečtení tohoto trošku odlehčeného článku. Neberte celý tento text úplně vážně, některé tipy jsou opravdu odlehčené. Poučte se z některých svých finančních chyb a ušetřete peníze, které se Vám mohou hodit na něco jiného.
Jakou finanční radu byste dali ostatním studentům Vy?