fbpx

Jak rychleji číst #2 ukazování

V minulém článku z rubriky jak rychločíst jste se naučili jak zdvojnásobit rychlost čtení. V tomto článku svou rychlost zase zvýšíte. Pokud danou techniku perfektně ovládnete, může zrychlit rychlost Vašeho čtení až o 100 %.

Aktualizace 2022:

⚠️ Pozor! ⚠️ Tento článek je velmi starý. Od napsání článku jsem se toho mnoho naučil a dozvěděl. Dnes již s většinou věcí, které v článku píšu, nesouhlasím! O rychločtení jsem napsal nový článek, který reflektuje současné vědecké poznání. Doporučuji, abyste si přečetli právě tento článek: ⬇️

🔗 Rychločtení – mýtus nebo pravda? Jak číst skutečně rychleji!

A o čem se tedy bavíme?

Mluvíme o velmi jednoduché strategii, která Vám pomůže s rychločtením

Než budete pokračovat ve čtení, doporučuji, abyste se naučili techniky z prvního článku. Jedině tak bude mít technika z tohoto článku pro Vás smysl.

Jak rychleji číst #1 fixování

Tento článek si určitě přečtěte ještě před tím, než budete pokračovat. Zabere Vám pár minut, ale zrychlí Vaše čtení tak, jak si ani nedokážete představit.

Dnešní článek navazuje na ten minulý, bude to série o zhruba 5 dílech, která z Vás udělá super rychločtenáře.

Vedení očí

Konečně se dostáváme ke skutečným tipům a trikům. Už v minulém článku jsme si říkali o tom, jak probíhá výuka čtení. Prvně písmena, potom hlásky, potom slova a tam se zastavíme. Ale zapomněl jsem na jednu část. Když čteme a jsme teprve začátečníci, vždy si ukazujeme prstem. Postupem času nám řeknou, že to nemáme dělat, protože je to dětinské. Ale jaká je pravda?

Pravda je taková, že ukazování si prstem, popřípadě nějakým ukazovátkem není chyba spíše naopak. Všichni skvělí rychlo čtenáři používají ukazovátka nebo prsty. O nejlepších rychlo čtenářích si přečtěte ZDE

Ale proč to vůbec dělají? K čemu je to dobré?

Jako příklad jsem uvedl dítě. Svůj prst používá proto, aby se lépe orientovalo v textu a udrželo soustředění, stejně tak je to i u dospělých, s ukazovátkem se dokážeme v textu lépe orientovat a déle udržet soustředění.

Ale kde je ta slibovaná rychlost?

Zase se vrátím k dítěti, které se učí číst. Proč mu zakazují číst s prstem? Protože s ním jezdí po řádcích moc pomalu a zpomaluje ho to. Teď si možná sami říkáte, bude to zpomalovat i mě? Ano bude, ale jen a pouze tehdy pokud budete prstem jezdit pomalu.

K tomu, abyste četli rychleji musíte jezdit po řádcích rychleji než zvládnete číst, možná to bude pro Vás ze začátku těžké, ale časem si na to zvyknete. Vaše první tréninky s ukazovátkem budou těžké, skoro nic z textu nebudete chápat, ale postupně si mozek na danou rychlost zvykne a vy se stane rychločtenáři. 

Osobně jsem s tím měl velké problémy. Věděl jsem o tomto tipu, ale stále jsem se ho bál začít používat. Nešlo mi to! Jednoho dlouhého letního dne, kdy jsem neměl nic na práci, jsem se rozhodl, že to s tím ukazovátkem zkusím, po 3 hodinách čtení mi konečně přirostlo k srdci a nemůžu si ho vynachválit.

Vy samozřejmě nemusíte číst 3 hodiny, stačí, když budete každý den 15 minut cvičit čtení s ukazovátkem.

Jak už bylo zmíněno. Ukazovátkem může být prst nebo nějaký tenký dlouhý předmět. Já osobně bych vám doporučil číst s nějakým tenkým dlouhým předmětem (třeba tužka). Prst je celkem tlustý a zabírá na stránce moc místa a některým může vadit neustálé tření papíru.

Jak rychle mám ukazovátko posouvat? V minulém díle jste se naučili fixovat. Předpokládám, že umíte zafixovat alespoň 3 slova. Snažte se jet ukazovátkem tak rychle, aby vám dělalo problém ty 3 slova fixovat. Rozhodně si nejeďte lážo plážo tempem, tím nikdy své čtení nezlepšíte. Tyto cvičení nejsou vůbec jednoduché, bude Vám několik dnů trvat, než si na ukazovátko zvyknete. Ale když se tak stane, budete králové čtení.

Ukazovátko je také skvělé v tom, že díky němu nebude během čtení nikdy docházet k regresi. (viz. minulý článek)

Od dnešního dne si dejte závazek číst každý den aspoň 15 minut s ukazovátkem.

Děkuji za přečtení tohoto kratičkého článku, který Vás může posunout zase o krůček blíž k Vašim snům. (třeba přečtení knížky během 2 hodin, rychlejší naučení se na zkoušku, čtení s lepším pochopením)

Určitě příspěvek okomentujte pokud máte nějaký dotaz, rád na nějaký konečně odpovím. Kdyby jste něco nepochopili taky se ptejte, proto jsem tady.

S přáním úspěšného dne Honza.

Stáhněte si ebook Jak funguje mozek zcela ZDARMA!

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

5 Responses to “Jak rychleji číst #2 ukazování

  • Tak prvně se musím omluvit, že nejsem určitě žádný expert na nemoc Vašeho druhu. Ale to co jsem se už naučil a vím, mi říká a logicky radí, že byste měla při čtení sama pro sebe nečíst na hlas a ani nemumlat, když čtete, to určitě zrychlí rychlost vašeho čtení. No a teď k tomu vyslovování na hlas. Myslím si, že Vám určitě pomůže vizualizace. Prostě a jednoduše zavřete oči a představte si sama sebe, jak vyslovujete danou hlásku. V představě se snažte prožít každý detail. Potom to půjde určitě rychleji. A rozhodně nebuďte zklamaná z omylů, protože chybami se člověk učí, určitě se taky snažte každou chybu vyhodnotit a napravit.

  • Krásny věčer, no je mi 35 let a ještě neumím pořádně vyslovovat hlasky skro všechny, od záři tohoto roku se učím logopedii bez logopedla podle návodu vyslovot hlasky vě větách.takže 22 hlásek najednou zabereme mi to děně 6 hodin času tři h.ránu a večer ale je tam pokrok ale problém je to že mi hlásky dost vypadávaji poradtě mi prosím jak si ty hlásky pořádne zafixovat a rychle je naučit pokud je to možné děkuji :) duvod špatné řeči zanedbaná řeč od dětství

Trackbacks & Pings

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *