fbpx

Rekordy v rychločtení

Umíte si představit, že dokážete přečíst knížku, která má 400 stránek za 1 hodinu? Připadá Vám to jako sci-fi? Ano, zatím to pro Vás sci-fi určitě je, ale pojďte si přečíst inspirativní příběhy rekordmanů v rychločtení a postupem času také své čtení mnohonásobně zrychlete.

Než se vůbec pustíte do čtení o těchto zázračných lidech, kteří dokázali přečíst kvanta knih během několika hodin, musíte se seznámit s tím, co rychločtení vůbec je.

Rychločtení

Jak už název napovídá, bude se jednat o způsob rychlého čtení, které je definováno jasnými čísly. Pokud dokážete přečíst za 1 minutu více než 1000 slov, můžete se považovat za rychločtenáře. Ale to by dokázal úplně každý, jen tak bezmyšlenkovitě obracet stránky a prohlašovat, že čte s nadšením a obrovskou rychlostí knihu. Druhou podmínkou je porozumění větší než 80 %, neznamená to pamatování si 80 % textu, ale znamená to, že pokud byste psali test na téma textu, který jste četli, museli byste mít úspěšnost větší než 80 %.

Definice ve zkratce: 1000 slov za minut s porozuměním větším než 80 % z Vás dělá rychločtenáře. Schválně si zkuste rychlost svého čtení otestovat, stačí Vám k tomu jenom stopky a nějaký text, který vložíte do počítadla slov (najdete na googlu), stopkami změříte čas čtení. Poté si v počítadle slov zjistíte, kolik slov měl Váš text slov, počet slov vydělíte minutami.

pozn. 4minuty 30 sekund je 4,5 minuty ne 4,3 minuty. Když všechno vydělíte, dojdete k rychlosti vašeho čtení. Průměrná rychlost je 200-220 slov. Pouze 5 % lidí na světě čte rychlostí větší než 1000 slov za minutu, což se můžete naučit v dalších článcích.

Aktualizace 2022:

⚠️ Pozor! ⚠️ Tento článek je velmi starý. Od napsání článku jsem se toho mnoho naučil a dozvěděl. Dnes již s většinou věcí, které v článku píšu, nesouhlasím! O rychločtení jsem napsal nový článek, který reflektuje současné vědecké poznání. Doporučuji, abyste si přečetli právě tento článek: ⬇️

🔗 Rychločtení – mýtus nebo pravda? Jak číst skutečně rychleji!

Pozoruhodné příběhy

1280px-Reading_glasses_

Antonio di Marco Magliabechi

Žil v dobách slavných vědců Isaaca Newtona, Spinozy, Sira Christophera Wrena a Leibnize. Tito lidé, jak je známo, dokázali mnoho věci vymyslet nebo pochopit, přesto je tento muž v jednom ohledu všechny zastínil.

Jeho rodiče byli velmi chudí, nemohli mu zajistit žádné oficiální vzdělání, a už ve velmi mladém věku se stal učněm u místního prodejce ovoce. Magliabechi trávil volný čas v obchodě, kde se pokoušel rozluštit, co je napsáno v brožurách a novinách, do kterých balil ovoce.

Jedním z pravidelných zákazníků byl místní knihkupec, který si všiml mladíkových pokusů přečíst podivné hieroglify, které měl před sebou, když zabaloval ovoce. Knihkupce to zaujalo a nabídl chlapci práci v knihkupectví, kde se také mladý Antonio s radostí přemístil. Tam ho knihkupec naučil číst, ale neuměl pouze skvěle číst, byl schopen si všechny knihy, které přečetl skvěle zapamatovat, včetně interpunkčních znamének.

Jeden skeptický spisovatel se doslechl o mladíkových schopnostech a rozhodl se je otestovat. Napsal knihu dlouhou 80 stran a přinesl ji k zázračnému chlapci. Chlapci knihu nenápadně podstrčil k přečtení. Magliabechi knihu téměř po pár sekundách vrátil spisovateli do rukou. Ten se po knihovně pár minut jen tak procházel a potom prohlásil, že knihu asi někde ztratil a přesně si nepamatuje, co v ní bylo a jestli by mu to Magliabechi nemohl připomenout. Ten se nabídl, že mu knihu znova napíše a tak se i stalo. Knihu opsal slovo od slova, nezapomněl na jedinou tečku ani čárku. Teď už nikdo nepochyboval, že je to muž neskutečného talentu. Během svého života ho takto zkoušeli ještě mnohokrát, z paměti dokázal přepsat stovky knih.

Dokonce, když už byl starý lehával obklopen svazky knih a před spaním přečetl tucet knih, aby mohl vůbec usnout. Důkaz toho, že s věkem se paměť nezhoršuje pokud ji trénujete. 

Zemřel v 81 letech obklopen knihami.

Proč dokázal Magliabechi tak rychle číst a my všichni se ploužíme po stránkách tak pomalým tempem? Nad tím zatím dumejte, ale slibuji Vám, že na tomto blogu jeho tajemství budeme pomalu odhalovat, nikdy ho sice neodhalíme úplně, protože ho sám neznám, ale značnou část budete znát.

Evženie Alexejenkovová

Podle jednoho z předních výzkumníků moskevské Akademie věd uměla tato úžasná dívka číst nekonečně rychleji, než její prsty převracely stránky – a kdyby ji převracení stránek nezpomalovalo, četla by rychlostí 416 250 slov za minutu. 

V kyjevském centru pro rozvoj mozku pro osmnáctiletou Evženii připravili speciální test, u kterého byl přítomen tým vědců. Byli si jistí, že Evženie nemohla nikdy v životě vidět text, který ji k experimentu předložili, byly to novinové články vydané téhož dne. Evženie byla ten den naprosto odříznuta od světa.

Zatímco se Evženie podrobovala testování, tucty vědců četli texty a snažili se jim čím jak nejlépe porozumět. Psali si všemožné poznámky a různé výklady článků, Evženie nemohla použít ani tužku k psaní poznámek. Dokázala číst neuvěřitelně rychle, 2 A4 dokázala přečíst během pětiny sekundy. Poté přišlo na řadu testování porozumění. V tom dopadla také excelentně. Mladá teenegerka dokázala skvěle rozumět ekonomickým konceptům, či politickým tahanicím, které byly popsány v článcích.

Sama svůj talent nedokáže vysvětlit. Jak sama skromně říká: „Stránky se mi vtiskují do mysli a já si vybavují spíše smysl, než doslovný text. V mém mozku probíhá jakási analýza, kterou skutečně nedokážu vysvětlit. Mám ale pocit, jako bych měla v hlavě celou knihovnu.“ Říká Evženie.

Neslibuji Vám, že budete číst jak Magliabechi, nebo Evženie, ale jsem přesvědčen, že každý se může v rychlosti čtení výrazně zlepšit..

Napište mi nějaký komentář, jestli Vám tyto výkony připadají uvěřitelné. Také se pochlubte základní rychlostí čtení (určitě ji postupem času zlepšíme). Za sebe můžu říct, že když chci opravdu rychle číst dokážu udělat těch 1500 slov za minutu. :)

Chci se naučit rychločíst>>

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

3 Responses to “Rekordy v rychločtení

  • 125slov/min 😕 Snad se to zlepší. Největší problém mi dělá soustředit se a nenechat myšlenky pobíhat kolem.

Trackbacks & Pings

  • Jak rychleji číst. Ztrojnásobte rychlost svého čtení. :

    […] se zlepšit, určitě jste si udělali test rychlosti svého čtení. Ten jsem popsal ve článku o rekordech v rychločtení. Pro ty z Vás kteří si ho neudělali, udělejte si ho. Budete aspoň po přečtení tohoto […]

    7 roky ago

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *