fbpx

Paměťové rekordy

V minulém článku z rubriky rychločtení jste si mohli přečíst pozoruhodné příběhy rekordmanů ve čtení, dnes se seznámíte s příběhy možná ještě více neuvěřitelnými. Seznámím Vás s paměťovými rekordmany, kteří si dokázali pomocí jednoduchý mnemotechnik zapamatovat obrovská kvanta informací.

weightlifting-310218_640

Paměťové rekordy

Paměťové rekordy!

Upozorňuji, lidé o kterých budu psát jsou úplně normální stejní jako Vy nebo já, jsou rozdílní pouze v tom, že umějí používat svůj mozek, používají paměťové techniky a poctivě je cvičí. Pokud budete i Vy trpěliví, můžete dosáhnout podobných výsledků. (Ale, musíte se snažit!).

Prozatím stačí umět: Propojovací Systém #1 mnemotechnika

K věci většina těchto rekordů padla, nebo se změnila na World Memory Championship (Světový šampionát v paměti). Na tomhle šampionátu se bojuje o titul mistra světa v pamatování. Abyste se stali mistrem světa v pamatování, musíte projít 10 disciplínami s nejvyšším počtem bodů.

Tyto disciplíny jsou:

  1. Mluvená čísla

Cílem je si zapamatovat co nejvíce čísel přečtených nahlas. Jak to vypadá v praxi? Muž, nebo žena čte svižným tempem text náhodných čísel, které se sebou nijak nesouvisí. Po přečtení tisíce slov následuje 5 minutová pauza, poté si musí soutěžící vybavit, čím jak nejvíce čísel.

Rekord v této disciplíně drží Mongolec s velmi složitým jménem, které nebudu raději psát, ale dokázal si zapamatovat 390 čísel přečtených na hlas.

2. Jedna hodina karet

Cílem je zapamatovat si během hodiny co nejvíce různých balíčku karet o 52 kartách.

Rekord drží světový šampion z roku 2010 Ben Pridmore, který si během hodiny dokázal zapamatovat 1456 karet.

3. Data v minulosti a budoucnosti (5 minut časový limit)

Cílem je zapamatovat si co nejvíce předložených fiktivních dat, které jsou spojeny s nějakou události.

Př. První člověk na Marsu 2348 21.05 atd. Prostě se jen nemůžete naučit předem.

Rekord je neuvěřitelných 132 historických dat za 5 minut.

4. Binární čísla

Soutěžící si musí během 5 minut zapamatovat čim jak největší počet binárních čísel (010001001)

Rekord drží současný mistr světa Johannes Mallow s 1080 binárními čísly. Což je v přepočtu 3,6 čísla na jednu sekund.

5. Náhodná slova (15 minut)

Každý soutěžící dostane obrovský seznam slov. Za 15 minut se jich snaží čím jak nejvíce zapamatovat.

Simon Reinhard drží rekord v této disciplíně s neuvěřitelnými 380 slovy.

6. Abstraktní obrázky (15 minut)

Podobný princip jako výše. Závodníkům jsou předloženy obrázky, které se snaží ve správném pořadí zapamatovat.

Rekord v této disciplíně drží také světový šampion Mallow s 495 abstraktními obrázky.

7. Jména a Obličeje (5 minut)

Cílem je zapamatovat si co nejvíce poskytnutých jmen a přiřadit je k odpovídajícímu obličeji.

V této disciplíně drží rekord žena, která by se dokázala během 5 minut seznámit s 97 novými lidmi a bezchybně si zapamatovat jejich jména.

8. Hodina čísel

Cílem je zapamatovat si co nejvíce číslic v náhodném pořadí a za hodinu si na ně vzpomenout.

Rekord činí 2660 čísel Wanga Jenga.

9. Čísla na rychlost (5 minut)

Zase světový šampion Mallow, který si dokázal zapamatovat během pěti minut 504 čísel a poté je také bezchybně vyvolat z paměti.

10. Karty na rychlost

Nebo také nazývána jako královská disciplína. Cílem je zapamatovat si balíček karet (52 karet) během nejkratší možné doby.

Určitě koukněte na rekordní video:

Takže rekord činí 20.44 vteřin Simon Reinharda.

Neslibuji Vám, že budete rekordmani v paměti. Jen se Vám snažím naznačit, že každý se může učit efektivně a rychle. Všichni tito paměťoví rekordmani jsou úplně normální lidé, nejsou to žádní autisté. Jediné, co tyto paměťové mágy spojuje, je to, že používají paměťové techniky a znají principy fungování paměti.

Můžete to zvládnout i Vy. Klidně se můžete učit 4krát rychleji, přestat ztrácet čas učením se nudných předmětů. Klidně se můžete naučit na písemku jen tím, že si poznámky jednou přečtete. Pokud pochopíte principy dlouhodobé paměti, nic nikdy nezapomenete. Naučíte se více informací za mnohem kratší čas. To nemusí být výhoda jen ve škole. Mohou toho využít i podnikatelé a nadšení studenti, kteří se chtějí vzdělávat a být napřed před konkurencí.

Paměťové techniky jsem se dokázal naučit i Já, dostával jsem trojky a učení mi vůbec nešlo, navíc to byl neskutečný opruz. Jedna kniha o paměti všechno změnila. Naučil jsem se efektivně učit. Jasně, nikdy jsem si nezapamatoval balíček karet za 30 vteřin. Ale zvládal jsem se naučit na desítky písemek za 10 minut, místo předešlých 50. I vy se můžete učit mnohonásobně rychleji!

O paměť a techniky učení se zajímám 5 let. Přečetl jsem desítky knih a absolvoval zahraniční kurzy o efektivním učení. Svoje znalosti jsem sepsal do ebooku, který obsahuje ty nejužitečnější a nejlepší techniky učení. Jedná se o návod, který Vás krok za krokem provede nejefektivnějšími metodami učení.  Věřte mi, učení už nebude nikdy problém!

Více informací o ebooku>>

Určitě okomentujte tento příspěvek. Co říkáte na paměťové rekordy, trumfnete je?

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

Trackbacks & Pings

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *