fbpx

Propojovací Systém #1 mnemotechnika

Propojovací systém je jedna z nejjednodušších mnemotechnik, která Vám pomůže se zapamatováním si různých věcí, nejen, že je jednoduchá, je i efektivní. S touhle mnemotechnikou bych Vás chtěl v následujících řádcích seznámit. Pokud jste nečetli článek o základních principech paměti bylo by dobré ho mít přečtený. Tuto paměťovou techniku budete využívat hlavně pro zapamatování si nákupních seznamů, nebo pořadí panovníků v různých dynastiích a mnoha dalších věcí, fantazii se meze nekladou.

196H

Doufám, že se Vám bude líbit a pomůže Vám skoro každý den. Myslím, že ji můžete využít každý den patří mezi ty nejsnadnější a zároveň nejzábavnější.

Nejdříve by bylo příhodné si vaši paměť otestovat, ať máte pěkný obrázek o tom, jak jste na tom byli před naučením se techniky a po naučení se techniky.

Představte si situaci, že za vámi přijde mamka a řekne: Hej zajdi mi tohle koupit do obchodu, a pokud k tomu nebudeš potřebovat tenhle nákupní seznam dám ti 100 Kč, jelikož jsme chtiví a peníze máme rádi určitě si to zkusíme zapamatovat. Máte 2 minuty na to, abyste si slova zapamatovali, určitě to udělejte. Průměrný člověk, který nepoužívá mnemotechniky si zapamatuje 5-7 položek.

 1. Telefon
 2. Párek
 3. Opice
 4. Knoflík
 5. kniha
 6. kapusta
 7. sklenice
 8. myš
 9. žaludek
 10. lepenka
 11. trajekt
 12. Vánoce
 13. sportovec
 14. klíč
 15. vigvam
 16. miminko
 17. kivi
 18. postel
 19. štětec
 20. vlašský ořech

Asi to bylo hodně těžké co? Kolik jste si zapamatovali 5-6 nebo snad 7 víc? Vůbec to není ostuda, celkem zdatně jste naplnili kapacitu krátkodobé paměti. Naše levá hemisféra si dokáže zapamatovat pouze těch 6-7 věcí. Ale když hemisféry spojíme, jsme schopní si zapamatovat 100 až 1000 věcí. O hemisférách si napíšeme v dalším článku, takže nezoufejte a čtěte jak si zapamatovat bez problému 20/20

Takže jak je propojit? Jak použít propojovací systém?

Propojovací systém Jak na to?

Základem všeho je si udělat mezi jednotlivými položkami pomyslný řetěz, který navzájem propojí slova, nemusíte si to kreslit, stačí si to pouze představit.

Spojíte to následujícím způsobem: Telefon s párkem, párek s opicí, opice s košilí atd. chápete? Každé slovo z obou stran.

No a teď to nejdůležitější ty spojené věci si spolu nějak představte: musí to být představa živá, vtipná, musí na vás působit emocionálně, nejlépe použijte všechny smysly, klidně to může být spojeno se sexem(ten si velice dobře pamatujeme), absurdní, výrazná atd… představa ve Vás musí vyvolat emoce, nejlépe si pamatujeme události, které jsou emoční (radost, smutek).

Pro příklad:

Telefon a párek: Představuju si muže, který jí párek, ale začne mu být strašně špatně, tak se snaží zavolat záchranku, ale nedosáhne na telefon, tak se snaží vytočit číslo pomocí párku, ale nejde mu to, protože párek je pěkně ochablý.

Zkuste vymyslet něco svého bude to pro vás lepší a určitě i vtipnější. Mně připadá tato představa vtipná, Vám nemusí. Ještě Vám pomůžu, ty věci v té představě spolu vůbec nemusí logicky souviset ,prostě je nějak vtipně spojte. (Předměty do sebe mohou narážet, kutálet se, odrážet se.., snažte se přehánět: věci mohou být velké a absurdní, hlavní je, aby Vás představa pobavila.)

Párek a opice: Opice si začne loupat svůj banán, ale místo banánu oloupe párek, který bez váhání sní, ale natož párek hned vykadí a sní ho znovu. Zkuste svou představu, musí Vás pobavit a vyvolat ve Vás emoce.

Opice a Knoflík: asi si říkáte jak to spojit? Není to tak těžké zapojte fantazii. Já mám třeba opici, která má místo bradavek knoflíky a když knoflík odepne odpadne jí kůže.

Možná vám to teď přijde jako hloupost, ale zkuste to udělat se všemi spojeními slov, takto si je propojte a já vám garantuji, že je všechny odříkáte bez chyby, jen se držte zásady, aby vaše představy byly pro Vás vtipné, živé, absurdní. A určitě se ten seznam naučíte.

Mechanická paměť

Tj. paměť, která nám pomáhá zapamatovat si holá fakta bez použití paměťových pomůcek. Jako příklad mechanické paměti mohu uvést: Někdo si dokáže z jedné A4 bez použití mnemotechnik zapamatovat 50 faktů, někdo jiný zvládne jen 15. To svědčí o tom, že má horší mechanickou paměť.

Tréninkem propojovacího systému, zlepšujete svoje paměťové schopnosti, což znamená, že vylepšujete možnosti svojí mechanické paměti. Jestliže budete poctivě trénovat, může se vaše mechanická paměť tak zlepšit, že Vám bude stačit jedno přečtení látky k plnému zapamatování.  Paměťové techniky se totiž nedají použít u všech druhů učiva a proto se vyplatí paměť trénovat, aby byla hbitá a dokázala si fakta zapamatovat snadno i bez použití mnemotechnik. Trénujte propojovací systém a v mnohém si usnadníte život.

Chybičky v Systému

Tahle mnemotechnika je tou úplně nejzákladnější a jak to u základních věci bývá jsou super, ale občas mají nějaké ty mouchy. Pokud nejste tak úplně zkušení v pamatování si seznamů a vytváření vtipných představ může se vám stát, že vám jedna představa vypadne, což je v tomhle případě fatální. Vypadne Vám například už 3 dvojice a zaseknete se, proto je důležité si vytvářet skutečně silné živé a vtipné představy.

Existují i techniky, které budou odpouštět chyby a pokud vám vypadne jedna představa ostatní zůstanou, s těmi se seznámíme později.

Ty další techniky jsou trošičku složitější a stojí to trochu úsilí, než je plně ovládnete, ale potom to stojí za to.

*O pokročilých technikách se můžete naučit v ebooku Jak se efektivně učit nejen do školy

Zatím si vystačte s touhle suprovou technikou, která Vám skvěle procvičí představivost, hecujte se k tomu abyste byli schopni si zapamatovat stále více a více slov.

Pokud si někdo nedokázal zapamatovat 20/20 napište mi do komentářů, zkusím Vám to ještě o trochu lépe vysvětlit. Pokud jste něco ze článku nepochopili určitě se ozvěte v komentářích.

A vy kterým se to povedlo do komentářů napište: vaši nejvtipnější představu, inspirujte mě i ostatní. Díky.

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

13 Responses to “Propojovací Systém #1 mnemotechnika

 • Super články, taky jsem narazila před chvílí a vůbec nevadí, že jsou staré.
  Jinak bez techniky jsem si zapamatovala 16 věcí ze seznamu :D- tak si říkám co jsem za člověka, když průměr je 5-7 věcí :)

 • Sice je to už dost starý článek, ale náhodou jsem na něj narazila. :D Takže moje verze příběhu(ani ne tak vtipná, spíš tak divná,že si prostě musím pamatovat…) Telefon volá párku, ale ten zrovna nemůže, protože právě leze do zadku opici,aby ji přinutil vyplivnout knoflík. Když se tak stane, dá se rozložit na knihu o kapustě. Ta se zhmotní a nasyppu ji do sklenice s myší, aby se nažrala. Jídlo jí putuje až do žaludku,ale to se jim nelíbí a tak kapustu zase vytáhnou izolepou na trajektu, který je vánočně ozdoben. Jsou na něm samí sportovci, kteří místo oštěpů kladiv apod.vrhají klíčem(všichni ten samý). Ten klíč je ale od vigvamu,kde je ukrytý mimino, co vypadá jak kiwi a leží na posteli malované štětcem,aby vypadala jako vlašský ořech. :D

 • Děkuji za rady. Seznam „telefon, párek, opice“ jsem se naučila během dvou minut propojením vždy dvou slov. Předtím jsem si pamatovala jen 9 slov. Tuto metodu jsme ve škole používali na zapamatování si oper B. Smetany. Vaše články mi pomáhají při opakování si angličtiny, kterou jsem si začala opakovat po zjištění, že zapomínám příjmení. Je mi 80 let. Zdravím a děkuji. Marie

  • Děkuji za pozitivní reakci Marie. Je opravdu pozoruhodné, jak jsou některé techniky jednoduché, ale přitom tak efektivní. Je skvělé, že se celý život vzděláváte, člověk by neměl nikdy přestat. :) Mozek musíme stále cvičit, je mnohem lepší vzdělávat se, než se věnovat plytké zábavě, která nás vůbec neobohacuje. :)

 • super technika, slova jsem si zapamatovala během chvilky. Děkuji za tyto stránky

  • Děkuji, že se Vám článek líbil. Doufám, že zde najdete i další užitečné tipy.

Trackbacks & Pings

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *