fbpx

Jak trénovat paměť a zlepšit jí

Tento článek bude navazovat na předchozí článek o propojovacím systému (kliknutím na modrou si ho můžete přečíst). Budeme se bavit o tom, jestli paměť trénovat a jak, samozřejmě si řekneme něco o představách a jak je vylepšit.

140H

Jak trénovat paměť a zlepšit ji, to je tématem dnešního článku. Zeptám se Vás na jednoduchou otázku.

Jak trénují sportovci svoje svaly?

Tím, že je používají samozřejmě. Úplně stéjně je na tom i naše paměť, abychom jí mohli zlepšit, musíme ji trénovat.

V předchozím článku jsme se naučili pamatovat si věci pomocí propojovacího systému, doufám, že všem pomohl a zlepšil Vám paměť, zvláště v pamatování si seznamu, nebo literárních děl, jmen panovníků, ale zřejmě ne každý si dokázal zapamatovat úplně všechna slova. No a proto byste měli trénovat paměť.

Jak jí trénovat? Udělejte si denně aspoň 10 minut čas a napište alespoň 20 slov, poté si dejte časový limit 1-2 minuty a snažte si je zapamatovat. Poté si je vybavte, řekněte je v pořadí jak jdou za sebou. V dalších článcích se naučíte i další techniky na zapamatování, takže se váš trénink zpestří, budete si pamatovat i čísla lidské tváře atd…

Mechanická paměť

Hlavní výhodou tréninku paměti je, že zlepšíte svou mechanickou paměť. Ne vždy totiž využijete při učení mnemotechniky, někdy to prostě nejde. Potom nastane chvíle, kdy se budete muset informace naučit „natvrdo“ pomocí mechanické paměti, mnemotechniky Vám nepomohou. Jen tím, že paměť trénujete ohromně zlepšujete možnosti mechanické paměti.

Poctivě každý den trénujte a do 14 dnů uvidíte jasné výsledky. Co tím myslím? Dnes Vám může trvat pamatování si jedné A4 na písemku 20 minut, jestliže budete trénovat paměť, můžete svůj čas smrsknout na 10 minut. A to se vyplatí, Horste!

V článku Jak funguje paměť rozebírám do podrobností, jak můžete využít ve svůj prospěch znalosti fungování mozku.

Jak si zapamatovat své představy?

Už jsem Vám v předchozím článku říkal, že představy by měly být vtipné živé, měly by se hýbat a měly ve Vás vyvolat emoce, ale dnes dostanete ještě další rady, jak vylepšit svoje představy. Tady jsou:

Sexualita

První tip je trošku peprnější a měla by připoutat vaši pozornost. To je přesně co sexualita dělá. Prostě Vám vleze do hlavy úplně sama a snadno se pamatuje- používejte ji  s mírou. 

Jak na to? Používáte propojovací systém a máte dohromady spojit banán a ruku. Představa může být sexuální.

Přehánění

Přehánějte velikosti (malé a velké, široké a tenké), tvary a zvuky ve svých mentálních obrazech, udělejte je tak přehnané jak to jen jde- zlepšíte jejich zapamatování.

Barva

Snažte se své představy vybarvit, čím jak nejvíce. Samozřejmě nechci, abyste měli v každé představě duhu, ale mějte představy barvité.

Humor

Ještě jednou zopakuji Humor, čím směšnější tím lepší, čím absurdnější, tím snáze si představu zapamatujete.

Pořadí a Sled

V kombinaci s ostaními principy představování vám pořadí a sled poskytuje okamžité záchytné body, zvyšuje tak šanci na rozpomenutí si na danou věc. Pro příklad od nejmenšího po největší, třídění podle hierarchií. Pořadí také můžete aplikovat tak, že jednotlivé dvojice z propojovacího systému na sebe budou příběhově navazovat. (Z představ vytvoříte příběh).

Tento princip pochopíte doopravdy, až u dalších článku a dalších mnemotechnik, chcete-li paměťových technik.

Pokud budete používat tyto principy ve svých představách, určitě nebudete mít problém zapamatovat si 20 slov propojovacím systémem, bude to pro vás hračka a zvládnete si zapamatovat klidně 100 slov. Schválně se pochlubte, jaký maximální počet slov jste si zapamatovali pomocí propojovacího systému.

Jestli budete trénovat aspoň 5 minut denně výrazně si zlepšíte svou paměť, poctivě trénujte a za chvíli vám bude stačit pouze, když budete na hodinách pozorně poslouchat a vše si zapamatujete, samozřejmě toto nemůžu říct o vysokých školách a někdy i o středních, ale určitě vám to celkově zkrátí čas učení.

Tréninkem k dokonalosti

Když člověk používá mnemotechniky, třeba jen k tréninku, či zábavě dokáže si tím zlepšit i mechanickou paměť, kterou se učí abstraktní učivo pouhým opakováním, čtením.

To vám bude pro začátek stačit,  v dalších článcích (vím píšu to skoro furt, ale nemůžu vydat 100 článků najednou) se naučíte i to jak se učit a naučit rychle na písemku v celku abstraktní učivo. Představíme si jednoduché techniky a pomůcky, které vyhovují našim mozkům.

Do komentářů napište, které metoda představ se Vám líbí nejvíce, jsem celkem zvědavý, kolikrát se tam objeví sexualita. :)

Sdílejte na sociálních sítích!!!Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Share on Tumblr
Tumblr
0
Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

Trackbacks & Pings

  • Jak se zlepšit v učení :

    […] seznamy a různé posloupnosti. Vážně stojí za přečtení. K němu ještě navazuje článek Jak trénovat paměť a zlepšit ji, ten pomůže těm, kterým propojovací systém nešel tak od […]

    5 roky ago
  • Číslo rým #2 mnemotechnika :

    […] přečtěte si článek: Základní principy paměti a článek který upevní vaše představy: Jak trénovat paměť a zlepšit ji potom se vraťte k tomuto […]

    5 roky ago

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.