fbpx

Jak si najít a udělat nové kamarády

Máte někdy pocit, že až příliš myslíte na produktivitu, práci, ale zapomínáte na sociální život a neděláte si tolik nových přátel? Já to tak rozhodně měl svůj první rok na výšce. Školu jsem chtěl v pohodě zvládat a mimo školu jsem se věnoval především svému webu a aktivitám kolem toho, často jsem odmítal pozvání a „hrál si na svém písečku”. Následkem toho jsem si první rok na škole nenašel tolik dobrých přátel, jak jsem si možná původně představoval.

Ale přece přátelství je tak důležité. Potřebujeme mít okolo sebe lidi, kteří nás mají rádi, se kterými si užíváme volný čas a jsme schopni se jim svěřit. Z výzkumu uznávaného psychologa Daniela Kahnemana dokonce vychází, že když jsme se svými dobrými přáteli, cítíme se šťastnější než se milovanou polovičkou a dětmi.

V knížce Friendfluence se dozvíte, že nemít přátele je nebezpečnější než obezita. Nebo se jedná o ekvivalent vykouření 15 cigaret za den.

Už jsem naznačil výše, že jsem si první rok na vysoké neudělal desítky nových dobrých přátel. Řekl bych, že působím jako extrovert, ale mám rád svůj klid a často říkám, že nemám rád lidi. :) Přátele si opravdu nedělám snadno, protože si lidi nerad pouštím blízko k sobě. Není mi zrovna příjemné mluvit o sobě a svěřovat se. Ale jelikož chci být trošku více sociální, napsal jsem tento článek: Jak si najít přátele i pro sebe.

Článek je určen pro všechny, kteří si chtějí najít pár nových přátel. Rady se budou vztahovat nejvíce na studenty, i když principy jsou pro každého stejné, je jedno, jestli si děláte přátele v 15 nebo v 60 letech.

Rady vycházejí z mých vlastních zkušeností, které mně osobně pomohly navázat “hluboká” přátelství (Ano, mám pár velmi dobrých kamarádů), tak samozřejmě čerpám ze zdrojů, které jsou ověřeny.

Také si přečtěte můj článek o tom, jak se nevzdat a vydržet u toho, co děláte.

Nebudu to napínat, pojďme si najít nové kamarády.

Kde lidi potkávat?

jak si najít kamarády

Tady byste někoho zaručeně potkali.

Pokud chcete navázat nová přátelství, musíte lidi nejprve potkat. Když budete zavření doma, jenom stěží si uděláte nové přátele, maximálně se seznámíte s pošťačkou a chlápkem, co vám vozí pizzu.

Jako studenti vysoké školy to máte značně zjednodušeno. Každý den potkáváte spoustu lidí, ať už je to na přednáškách, cvičeních, v jídelně nebo na kolejích. Některé lidi budete potkávat opakovaně, s navazováním kontaktu nemusíte nijak spěchat, pokud se stydíte. Jestli vám někdo připadá sympatický navažte s ní/m oční kontakt, ať si vás i druhá osoba všimne. Za chvíli se na sebe budete usmívat a seznámíte se přirozeně.

Pokud už nestudujete, máte to značně složitější, ale i tak nejste odsouzení k záhubě. Pamatujte, že kontakt s lidmi musíte aktivně vyhledávat, nikdy neočekávejte, že si vás někdo najde a osloví. Choďte více mezi lidi, skvělým nápadem může být třeba nějaký kurz na naučmese, získáte šanci poznat lidi s podobnými zájmy.

Samozřejmě i vy budete opakovaně potkávat stejné lidi, ať už je to ve vašem sousedství nebo v práci. Přátelství mnohem více než zájmy determinuje prostředí a geografické faktory. Když to napíšu lidsky, lepším kamarádem budete s někým, s kým přirozeně trávíte více času (bydlí blízko, pracuje s vámi), než s osobou, se kterou máte společné zájmy, ale netrávíte spolu tolik času a bydlí daleko.

Kde je nejlepší se učit se dozvíte v článku z odkazu.

Jak navázat konverzaci a běžné přátelství?

jak si najít kamarády

Existuje nějaký trik, který mi pomůže odstartovat konverzaci?

Už chodíte do společnosti, potkáváte se s lidmi. Jak navázat kontakt? Jak začít s konverzací, aby to nebylo trapné?

Říká se, že první dojem je důležitý a je to pravda. Lidi si na vás podle něj vytvoří názor a po dlouhou dobu předpokládají, že jste takoví.

Když se snažíte si najít nové kamarády je důležité, abyste se tvářili příjemně, usmívali se. Chtěli byste snad vy oslovit někoho, kdo se mračí a jeho řeč těla signalizuje odtažitost? Úsměv láme ledy! Častokrát ani nemusíte začínat s konverzací a někdo vás prostě osloví, protože mu budete připadat sympatičtí.

Jasně, ale takové štěstí nebudete mít vždycky. Pokud si chcete udělat nové kamarády, musíte převzít iniciativu a připravit se na pár trapasů. Asi nejhorší, co můžete udělat je, že za někým náhodně přijdete a řeknete: Ahoj, jsem Honza Kohut, budeme kamarádi? Moc moudré není ani když řeknete: Jak se máš?

Nejlepší je, pokud vaše seznámení s novým potencionálním kamarádem vyzní přirozeně. Danou osobu můžete poprosit o radu: Prosím nevíš, kde je učebna XY21? Nebo: Co to říkala, že si máme napsat? Potom už stačí prohodit pár vět a představit se a hurá máte “běžného” kamaráda, se kterým se zřejmě pozdravíte na chodbě.

Dalším skvělým způsobem, jak navázat konverzaci je okomentovat dění okolo: K někomu si přisednete v jídelně a řeknete: Proč jsem si nedal stejné jídlo jako ty? Vypadá to lépe než to moje. Gratulujte si, začali jste mluvit, teď už jen stačí udržet flow konverzace a vyměnit si kontakty.

Asi bych měl zmínit, že byste ze začátku neměli být příliš vybíraví. Snažte se tímto způsobem seznámit se spoustou lidi. To, že s někým začnete mluvit neznamená, že si ho ihned pustíte do svého života. Jasně, vůbec se neseznamujte s lidmi, ze kterých máte blbý pocit a připadají vám toxičtí. Ale na druhou stranu nečekejte na někoho ideálního, kamaráda se společnými zájmy, který vám připadá na 99 % sympatický. Nejlepší kamarádi bývají často ti, do kterých bychom to vůbec neřekli.

Typickým příkladem mohou být moji dobří kamarádi ze střední. Kdybych se díval jenom na vlastnosti a společné zájmy, asi bych se s nimi nikdy nebavil. Ale právě to, že jsem každý jiný dělá náš vztah hezký, máme si co říct, jsme se schopni vyslechnout, a hlavně společně strávený čas je vždycky sranda. Takže odhoďte vaše neškatulkované tabulky a požadavky, které by měl splňovat váš nejlepší kamarád. Pamatujte: nejlepší přítel může být někdo, do koho byste to vůbec neřekli.

Dobře, už máte pár “kamarádů”, seznámili jste se s lidmi, navázali krátkou konverzaci. Možná jste se ještě párkrát potkali a zase pokecali. Jak ale vybudovat opravdové přátelství, které je hluboké, abyste daného člověka mohli jednou nazývat nejlepším kamarádem?

Přečtěte si o tom, jak trávit volný čas a relaxovat v dalším článku.

Jak vybudovat hlubší přátelství?

jak si najít kamarády

Pokud chcete přátele, musíte s nimi trávit čas!

Přátelství vyžaduje čas. Z jedné studie vychází, že až průměrně po 219 hodinách stráveného času se stane ze známého nejlepší kamarád. Nějakých 164 hodin trvá, abyste si vybudovali „normální přátelství“.

Dobrého kamaráda si opravdu nenajdete tak, že na něj promluvíte jednou v jídelně. Pokud chcete vybudovat hlubší vztah, musíte do toho investovat svůj čas.

V tomhle vidím svou velkou chybu a důvod, proč jsem si neudělal tolik přátel. Prostě jsem nebyl ochoten trávit tolik času s druhými lidmi a daleko raději jsem čas trávil prací na svých vlastních projektech. Tohle musím určitě změnit, pokud chci pár dalších dobrých přátel. Když lidem nevěnujete čas, žádný vztah si nevytvoříte.

Když se s někým seznámíte, navažte s ním/ní kontakt na sociálních sítích a naplánujte si nějakou společnou aktivitu. Zas a opět, nesmí to vypadat nijak strojeně, ale přirozeně. Pokud někomu napíšete, že musíte zajít na pivko, vypadá to normálně. Ale pokud někomu napíšete, pojď, zajdeme do kina, potom zajdeme na pizzu a všechno zvu, vypadá to zoufale. V ideálním případě si plánujte s novými kamarády “malé rande”, které není nijak časově náročné, ani nestojí moc peněz. Oběd ve škole, káva, nějaký sport, společný koníček jsou ideální volbou.

Po přečtení tohoto článku si přečtěte také: 6 psychologických tipů, jak ovlivnit lidi.

Už s někým trávíte dost času, ale jak přátelství posunout ještě výš?

Buďte zranitelní!

Snad vůbec nejdůležitější bod tohoto článku. Pokud si chcete vybudovat opravdu dobré kamarády, musíte se jim odhalit, opravdu odhalit a ukázat jim, že máte své chyby.

Přirozeně nemáme rádi lidi, kteří jsou dokonalí a nemají žádné viditelné chyby. K takovým lidem si jen velmi těžko najdeme cestu. Až ten někdo odhalí svou slabou stránku, stane se pro nás mnohem více důvěryhodný a sympatický.

Nehrajte si před svými kamarády na to, co nejste. Odhalte své chyby a trapasy. Lidé si k vám tak najdou mnohem rychleji cestu a sami se vám otevřou. Nečekejte, že bude někdo “zranitelný” jako první, udělejte to vy.

Rozhodně se podívejte i na tento TedTalk o zranitelnosti a jak je důležitá při budování přátelství (video má české titulky):

Na výšce jsem si díky zranitelnosti udělal jednoho velmi dobrého kamaráda. Nevím, jestli by si ke mně našel cestu, kdyby mě znal jenom ze školy jako toho dokonalého a chytrého kluka, který ví zdánlivě všechno a žádný předmět mu nedělá velký problémy. Ale viděl mě na nějaké párty totálně na šrot, jak dělám kraviny, a to nás sblížilo. Následně jsem se mu ještě více „odhalil“, řekl jsem mu o svém blogu, o kterém se rozhodně nechlubím každému koho potkám. Pořád mám totiž jakýsi nepříjemný pocit, že mě bude někdo soudit, nebo hledat chyby v mé práci.

Zranitelnost mi umožňuje být stále dobrým kamarádem s klukama ze střední, i když už spolu netrávíme tolik času. Jsme schopni se navzájem svěřit, mluvit o nějakých svých potížích, trapasech a ukázat si tu zranitelnou stránku osobnosti, kterou normálně na veřejnosti neukazujeme.

Sice jsem výše psal, že k vybudování “nejlepšího přátelství” potřebujete 219 hodin společně stráveného času, ale nemusí to být pravda, pokud se dokážete dané osobě rychle otevřít. Vychází to z jednoho experimentu: lidé hodnotí, že svým nejlepším přátelům věří zhruba na 5,2/7 možných bodů. Pokud je dali vědci dohromady s úplně cizími lidmi a předložili jim seznam 45 otázek, které se týkaly osobního života a nutili je, aby byli zranitelní, po krátké konverzaci důvěřovali neznámému protějškovi na nějakých 4,8 bodů ze 7.

Jakmile se neostýcháte otevřít a začít mluvit o věcech, které vás mohou činit zranitelnějšími, je to jako byste při budování přátelství použili přetočení času. Už s někým nepotřebujete trávit stovky hodin!

A to by bylo pro tento článek snad úplně všechno.

Nikdy nespoléhejte, že si k vám někdo najde cestu, pokud chcete nové kamarády, hledejte si je aktivně. Konverzace začínejte přirozeně, okomentujte dění okolo, použijte nějaký vtip, který pochopí jenom lidi z vaší školy. Pokud chcete přátelství posunout na vyšší level, musíte spolu trávit čas. Nebojte se lidi oslovit a domluvte si “rande”. Přátelství nejvíce pozvednete tak, že jste zranitelní. Nebojte se promluvit o svých trapasech, potížích. Lidé nemají rádi dokonalé jedince, kteří vynikají úplně ve všem.

Sdílejte tento článek a jděte si najít nové kamarády.

Sdílejte na sociálních sítích!!!Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Share on Tumblr
Tumblr
0
Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

Trackbacks & Pings

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.