fbpx

Kde se učit aneb optimalizujte výkon svého mozku!

https://www.youtube.com/watch?v=7IuztXpdROI

V článku se dozvíte, kde se učit, představím Vám ty nejlepší místa, kde se nejrychleji a nejefektivněji učíme. Schválně uděláme si malinkatý test, abychom zjistili, jestli se už teď učíte na správném místě. Kde se pravidelně učíte? Na konci článku si místo vyhodnotíte :)

Možná jste se už někdy sami sebe ptali: Kde bych se měl učit? Které místo, bude nejvíce vyhovovat mému mozku? 

Výběr nejlepšího místa pro studium není žádná věda, stačí jen a pouze následovat jednoduché instrukce a pravidla.

Učení je spojené s místem

Už jsme si v jednom článku, jak psát testy, říkali, že pokud něco zapomeneme, měli byste se snažit vzpomenout si na místo, kde jste se učili (Zvýšíte tak šanci, že vyvoláte informaci z paměti). Tahle rada Vám mohla připadat hloupě, ale věřte mi není.

Učení je opravdu spojené s místem, kde se učíte, je proto důležité, abychom se na tom místě cítili dobře. A taktéž studijní místo, pracovní stůl atd… musí být něčím výjimečné. To proto, aby si byl mozek schopen vybavit, kde se učil a poté si také rychleji rozpomenul na žádané informace.

Je proto důležité, abyste studovali na jiném místě než tam, kde hrajete hry, chatujete, pracujete a děláte další různé činnosti. Najděte si místo, na kterém se budete výhradně učit, a pokaždé když se na to místo dostanete, se jednoduše „přepnete do modu učení. „

Možná máte jedno místo, kde děláte všechno od učení až po hraní a surfování po netu. Nemusíte nutně měnit celé místo. Stačí, když si místo vždy před učení trošku upravíte.

Pro příklad: Mám celkem velký stůl na něm notebook, na tom pracuji, surfuji, chatuji. Když se chci učit. Přesunu si notebook na druhou stranu stolu a sednu si ke stolu z druhé strany, trošku upravím věci, jež mám na stole a nastavím je, tak aby se odlišovali od klasického uspořádání (klasického set-up), když hraju hry nebo chatuju.

Vidíte není to nic složitého. Pokud ale máte tu možnost, udělejte velkou změnu, je to určitě efektivnější. Máte dva psací stoly? Ode dneška jeden používejte pro zábavu a druhý pro učení.

Rozhodně ne postel!

Přečetli jste si první část. A v hlavě jste si vybrali super místo pro učení postel. Ale ono to není vůbec super místo pro učení! To si pamatujte, pokud se teď učíte v posteli, okamžitě s tím skoncujte!!!

Jak už jsem zmiňoval v předchozí části. Mozek si činnosti spojuje s místem. Zmínil jsem, že se mozek přepne do modu učení, pokaždé když se dostane na místo, kde je zvyklý studovat. Stejně se přepne i do modu hraní, když si usedne k počítači, kde obvykle hraje. Jiné to není ani se spacím modem. Dostanete se do postele a mozek se přepne právě do tohoto modu. Zpomalí všechny procesy, uklidní mozek a začne se soustředit na to, aby usnul.

Chcete tohle při učení? Je spaní rychlá a efektivní metoda učení?

Samozřejmě, že není. Už nikdy se neučte v posteli, jen Vás to zpomalí v procesu studia.

Chcete se naučit jak vylézt z postele rychleji a začít den produktivně? Jak být ráno produktivnější

Kde se učit

kde se učit, místa kde se učit, nejlepší místo pro učení, nejlepší místo na učení,

Kde se učit? Toť otázka, tady to ale vypadá celkem pěkně.

Skvěle už víme, že se nemáte učit v posteli a že byste si měli najít místo, které si bude Váš mozek spojovat výhraně s učením.

Jaké místo je to nejlepší?

Možná se budete divit. Váš pokoj to ve většině případu ani nemusí být. :) Jak už jsme se naučili, mozek si místa spojuje s činnostmi. A Váš pokoj může být celkem intoxikovaný :D různými činnostmi, že tam prostě na učení nezbyde místo. Máte-li doma, nějaké místo, kde by byl klid a vhodné podmínky pro učení,  určitě ho využijte. Může to být pracovna rodičů, opuštěný pokoj atd… Jen prosím nepoužívejte sklep (Je tam celkem nepříjemná zima). :)

Je jasné, že ne každý má možnost se učit v nějaké opuštěné místnosti doma. Proto si najděte místo ve svém pokoji, kde se budete učit. Pozor dodržujte pravidla a pamatujte: Mozek si spojuje činnosti s místem. Klidně používejte stůl, při kterém pracujete, hrajete, chatujete. Ale pro učení si ho vždy upravte. Možná si tam dejte ubrus, změňte polohu počítače, věci dejte na jiná místa.

Můžete se učit i v knihovně, ale ty nejsou v Česku až tak časté, teda jsou, ale ve většině z nich, bychom se nechtěli učit :).

Pokud bydlíte na kolejích, navštěvujte školní knihovnu a studovny, Váš pokoj na kolejích pro učení není rovněž vhodný. Navíc Vás tam neustále vyrušuje mnoho věcí (spolubydlící, neustálý pohyb lidí okolo, náhodné vykřikování a záchvaty smíchu).

Vyrušování při učení

Nenechte se při učení vyrušovat. Důležité je, abyste se po celou dobu soustředili právě na učení. Vypněte si mobil, počítač, tablet a další elektroniku. A co hudba? Na to jsem napsal celý článek: Vliv hudby na učení

Váše paměť tak bude fungovat mnohem lépe. Abyste se začali plně soustředit a dosáhli stavu flow (to je stav, ve kterém se učíme nejrychleji a nejefektivněji), potřebujete se několik minut soustavně a nepřerušovaně soustředit na učivo. Potom dosáhnete onoho stavu super učení, kdy jde všechno tak nějak snadněji. :) Tohoto stavu ovšem nikdy nedosáhne, za předpokladu, že Vás bude stále vyrošovat messenger, whatsapp atd…

Najděte si proto místo, kde se budete učit a soustředit na učení nejlépe. Místo by mělo být i klidné, nesmíte mít žádné nutkání se nechat vyrušit.

Článek o soustředění: Jak se během učení soustředit

Různé předměty na různých místech

Poslední tip pro Vás.

Učte se různé předměty na různých místech. Budu to už psát dneska asi po 15. Mozek si spojuje činnosti s místem. Tuhle větu si pamatujte! Snažte se být při výběru místa a předmětu, který se učíte specifičtí a různorodí, tak ještě více zlepšíte rychlost a efektivitu učení.

Uveďme si příklad: Učíte se do školy, následně se na vlastní pěst učíte programovat, také se pro zábavu učíte japonsky.

Ideální by pro Vás bylo si rozdělit místa, kde se budete učit. Do školy se budete učit na pracovní stole, který budete v jiném set-up (nastavení) než normálně (počítač na druhé straně, sluchátka a mobil dáte na jiné místo, psací potřeby přesunete z leva do prava).

Programovat se budete učit na počítači, s tím rozdílem, že si počítač (obrazovku) posunete více doprava a na levou stranu si dáte bloček, do kterého si budete zapisovat poznámky, provedete ještě několik dalších malých změn(všechno proto, abyste odlišili místo kde se učíte od ostatních prostorů, míst).

No a Japonštinu se budete učit v knihovně, která je krásná a čístá, vždy si budete sedat na stejné místo, aby si váš mozek spojil danou židlí s optimálním učením se japonsky.

Děkuji za přečtení obšírného článku, doufám, že se líbil a věřím, že Vám pomůže zefektivnit a zlepšit vaše studijní výsledky. Dotazy pište do komentářů.

Někteří z Vás si myslí, že to jsou zbytečnosti a kraviny, které moc nepomohou. Ale věřte mi, že malý efekt to na vaše výsledky mít bude. Pokud takových „malých efektů“ zlepšíte ve svém učením několik, dosáhnete ohromného pokroku.

Vyhodnoťte si malý test z prvního odstavce, učili jste se na správném místě už před přečtením tohoto článku? Napište mi to do komentářů. Taky mi sdělte místo, kde se učíte nejčastěji, klidně Vám odpovím, jestli je to vhodné místo.

Použité fotky: http://By Sabatheus (Jim Mills) – Own work, GFDL, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3875860

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

11 Responses to “Kde se učit aneb optimalizujte výkon svého mozku!

Trackbacks & Pings

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *