fbpx

15 chyb v řeči těla, kterých se úspěšní nedopouštějí

Naše těla mají svůj vlastní jazyk, můžete ho nazvat řeč těla. V dnešním článku si řekneme to, jak tenhle jazyk těla, neboli řeč těla využít ve svůj prospěch, zjistíte, jak se nedopouštět malých chyb, které nám ubírají na oblíbenosti a úspěšnosti ve vyjednávání s lidmi.

164H

Řeč těla

Vědecká instituce TalentSmart testovala více než 1 milion lidí a zjistila, že úspěšní z  testovaných lidí (7 % vysoké platy, říkají o sobě že žijí šťastně a vykazují další známky spokojenosti), vědomě monitorují svojí řeč těla a jsou si vědomi, že má vliv na lidi ze svého okolí.  Tito vědci také došli k listině 15 věcí, kterých se tito úspěšní ve své řeči těla nedopouštějí.

1. Nehrbení se

Hrbení se, je známky nerespektu k osobě, se kterou se bavím. Této osobě to prokazuje, že jste znuďení a nemáte absolutní zájem s danou osobou komunikovat. Nikdy byste nikomu neřekli: „Nemám zájem s tebou mluvit, nudíš mě“. Ale vaše hrbení to řekne za Vás.

Když se nebudete hrbit, také se Vám okamžitě zvedne sebevědomí. Zkuste se i teď v křesle trochu vyrovnat, zatáhněte ramena skoro až za hlavu.

Když jste vyrovnaní, zabíráte více místa a to je známky větší autority a síly. Opačně přihrbení zabíráte méně místa a to je ukázka slabosti.

2. Přehnané gestikulování

může naznačovat, že se snažíte skrývat pravdu. Gestikulace je skvělá věc, ale nesmí se to s ní přehánět, rozhodně nerozhazujte rukama od strany do strany. Malá gestikulace může skvěle posloužit, proto to s ní nepřehánějte.

Tip: Když se s lidmi bavíte, ukazujte jim své dlaně (ukazuje jim to, že jste otevření jejich názorům a konverzace vás baví)

3. Sledování hodinek

Když s někým mluvíte je strašně neslušné se přitom neustále koukat na hodinky, nebo civět do mobilu. Člověku tím poukazujete jenom na nezájem.

Takže chlapi, ne že když budete na rande, tak budete hrát na mobilu, nebo si čumět na Vaše hodinky s aliexpressu. I když chápu, že můžete být nervozní, sledování hodinek určitě není cesta.

4. Otáčení se od ostatních

Zase ukazuje, že nemáte zájem o konverzaci, nebo se cítíte dostatečně nezapojen. Vždycky, když s někým mluvíte a aspoň trochu Vám na něm/ní záleží, natočte k ní/němu nohy a hlavu mírně nakloníte do předu, tím naznačíte zájem.

5. Překřižované ruce

a překřižované nohy, nenaznačují, že nemáte o konverzaci zájem, ale ukazují, že jste pro danou osobu uzavření, a nehodláte se jí s ničím svěřit, což u ní vyvolá úplně stejnou reakci, taky se vám nebude chtít otevřít a s ničím svěřit. Takže pokud chcete, aby vám lidé důvěřovali a svěřovali se Vám, určitě nikdy nepřekřižujte ruce, ale snažte se jim ukázat otevřené dlaně.

6. Nekonzistence

Něco říkáte, ale na vaší tváří probíhá úplně jiná emoce. Ano, to je nekonzistence. Musíte být tím, o čem mluvíte, takže pokud mluvíte o mrtvé babičce, rozhodně se nesmějte a pokud mluvíte o nejlepším zážitku svého života, rozhodně neplačte, ani se netvařte nijak kysele. 

Lidé vnímají tuhle nekonzistenci dost neupřímně. A budou vás podezřívat ze lhaní.

7. Přehnané přikyvování

Když někdo až přehnaně přikyvuje, většinou to znamená, že se bojí, odpovědi na svou otázku, tak se snaží řečí těla přesvědčit danou osobu k přívětivé odpovědi (známka zoufalosti). Tohle přehnané přikyvování také znamená, že ukazujete, že něco chápete, ale pravda je přitom jinde.

Samozřejmě Vám nezakazuji, si s nejlepší kamarádkou jen tak bezvýznamně přehnaně přikyvovat.

8. Vyhýbání se očnímu kontaktu

Ukazuje, že něco skrýváte a vyvolává různá podezření ohledně Vaší osoby. Nedostatek očního kontaktu, může taky naznačovat nedostatečné sebevědomí a zájem o konverzaci, což vlastně nikomu nikdy nechcete naznačit.

9. Příliš intenzivní oční kontakt

Čeho je moc toho je příliš. Nikdy nesmíte nikomu civět hodiny a hodiny do očí, pouze mu/jí to ukáže, že jste naprostý úchyl. A to si myslím, že nechcete.

Úspěšní a oblíbení lidé drží oční kontakt zhruba 7-10 sekund, potom ho na chvíli přeruší. Během celé konverzace to dělá zhruba 70 % celkového času. Tahle čísla se snažte udržet, ale ne že si to budete měřit stopkami z mobilu, nebo na hodinkách, ale o tom už řeč byla.

10. Nervozita

Chápu, že když jste na nějakém rande s krásnou slečnou, tak se nervozitě nevyhnete, ale snažte se ji aspoň trochu ukrýt. Rozhodně si stále neprohrabujte nervozně vlasy, neutírejte si svoje upocené ruce, ani se stále nedrbejte za krkem. Tímto způsobem děvče maximálně odpudíte, buďte klidní a sebevědomí a nic nepokazíte.

11. Kulení očima

Ukazuje totální nerespekt k osobě, s kterou se bavíte. Někdy v životě narazíte na důležitá jednání a meetingy, nebo milionové kšefty, tohle tam určitě nedělejte ztratíte kšeft ihned.

12. Mračení se

Když se s někým bavíte, chcete zanechat pozitivní dojem, a ne pouze všechny prudit.

Pamatujte, jste průměrem 5 lidí, s kterými trávíte nejvíce času.

Takže pokud chcete mít kolem sebe pozitivní okolí, přispějte svým kouskem i Vy a začněte svojí radost šířit jako virus.

13. Leklá ryba

Podáváte si s někým ruku a vůbec ji nestlačíte? Chyba musíte mít stisk tak akorát. Když někomu podáte ruku jako leklá ryba, pouze mu ukážete, že jste slabý a neautoritativní. Na druhou stranu když mu ruku zatnete, tak, že ji skoro odkrvíte, budete se chovat arogantně a  příliš dominantě.

14. Zaťaté pěsti

Stejně jako přeložené ruce ukazují, že nejste otevření pro druhé a navíc naznačují agresivitu. Pokud jste navíc chlap jako hora, lidé se Vás budou bát.

15. Zasahování do komfortní zóny

Když stojíte k někomu opravdu blízko, ukazuje to, že nemáte absolutní respekt k osobnímu prostoru osoby, se kterou trávíte čas. To je rozhodně nezasadí do pohody. Samozřejmě někdy je potřeba se do jejich osobního prostoru dostat, nenapíšu Vám kdy, nejsem blog o balení ale o učení, rychločtení a úspěšném životě ve škole či osobním životě.

Jak rady uvést do praxe?

Přečetli jste si tyto rady a chcete je zasadit do svého života, ale říkáte si tohle si nezapamatuji? Pokud Ano 

Zkuste si přečíst článek o propojovacím systému, který Vám těchto 15 rad vlije jednoduše do hlavy a už nikdy se nedopustíte ve škole, na večeři, či obchodním jednání společenského Faux Pas.

Určitě budu rád za každý komentář a za Vaše osobní tipy na chyby, kterých by jsme se neměli dopouštět v řeči těla.

Jestliže je Váš dotaz spíše osobní, neváhejte mě kontaktovat přes tento formulář.

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

Trackbacks & Pings

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *