fbpx

15 způsobů jak zvýšit IQ a naučit se trénovat mozek

Dnes se naučíte způsoby a triky jak zvýšit IQ. Není to vůbec těžké, stačí jen trénovat určité činnosti a váš mozek se zlepší!!!

Prvně si uveďme příklad:

Proč chodí lidé do posilovny? Odpověď je jasná, chtějí mít skvělou kondici a taky dobře vypadat. Další odpověď by mohla být, že je jejich každodenní život nebaví a snaží se dávat sami sobě výzvy.

Proč bychom tedy měli trénovat mozek v „mentálním fitku?“

Důvody jsou úplně stejné jako v běžné posilovně. Chceme si zlepšit paměť a tím zvýšit i IQ a další druhy inteligencí. Také si potřebujeme dávat výzvy, které nás budou motivovat k dalšímu tréninku.

Článek o inteligencích: IQ není jediná inteligence

jak zvýšit IQ, IQ

Jak zvýšit IQ? Nebojte za pár minut se to naučíte :)

Výzkumy ukazují, že naše inteligence (mozková síla), není jen o genech

Vědci říkají, že naše inteligence je dána geny, ale v mnohem větším měřítkem je určena prostředím.

Dokázáno to bylo třeba na laboratorních krysách. Jedna skupina krys dostala hračky s kterými si mohli hrát, druhá nedostala nic. O týden později otestovali inteligenci krys. Krysy, které měli možnost stimulovat svůj mozek různými hračkami, byly mnohem inteligentnější, než ty které si nehrály.

Efektivní učení je právě o tom, musíte trénovat a stimulovat mozek.

Výhody „navštěvování mentálního fitka“, kde se naučíte jak zvýšit IQ

Tady vypíšu pár výhod, které jsem zaznamenal od doby, co rozvíjím svůj mozek a snažím se ho trénovat. Výhody jsou to znatelné a možná, dle mého i mnohem důležitější, než ty, které získáte v běžné posilovně posilovně.

 • Rychlejší učení: od doby co studuji mozek a zajímám se o paměťové techniky, se v podstatě nemusím učit. Moje známky jsou vysoce nadprůměrné (můj průměr na škole 1,1).
 • Logické myšlení: Hodně lidí mi říká, že dokážu logicky uvažovat. Taky jsem chválen za to, že dokážu svůj názor obhájit argumenty a logicky dojít ke kloudnému závěru. Nechválím se tady :) Jen se snažím poukázat na to, že jsem poznal způsoby jak zvýšit IQ a využít je.
 • Kreativita:  Kdysi jsem byl člověk, který nedokázal vymyslet v podstatě nic. Stále seděl doma a nic kreativního neudělal. Dnes dokážu naspat až 6 článků týdně, mám neskutečné množství nápadů, které ani nestíhám realizovat
 • Soustředění: Taky jsem patřil mezi ty, kteří neudrželi soustředění jen na pár minut. Dnes se dokážu do problému ponořit a bez problému na něm několik hodin pracovat, pomohla mi v tom i meditace, která Vás naučí trpělivosti.

Tohle to je jen zlomek věcí, v kterém Vám trénink mozku pomůže. Existují další stovky oblastí, kde Vám trénink mozku pomůže.

Mentální posilovna aneb jak zvýšit IQ

Už jste v tomto textu narazili na slova mentální fitko, doufám, že jsem Vás tím nevystrašil, za nic tady nemusíte platit. Stačí jen poctivě cvičit, a právě to se Vás budu snažit naučit.

Když chcete trénovat mozek, nesmíte trénovat jen jednu. Musíte se snažit trénovat ho ve všech jeho oblastech. (paměť, soustředění, logické myšlení, čtení)

A potom je důležité vyvinout si návyk pro poctivé trénování. Kdyby jste trénovali svůj mozek pouze jednou měsíčné, ničeho nedosáhnete, snažte se trénovat alespoň 3 krát týdně.

Tady uvádím .. tipy na mentální trénink, nesnažte se je do svého života uvést hned všechny najednou, ale snažte se postupně zaměřovat na různá cvičení a v těch se zdokonalujte, až poté přistupte k dalším.

 1. Psaní- vypisování vašich myšlenek je skvělý nástroj, který Vám pomůže v řešení problémů. Pokud dopíšu nějaký článek, mám z toho skvělý pocit. A navíc je to skvělé také v tom, že pokud píšete, dokážete se z toho i více naučit. Psaní je skvělým tréninkem soustředění, kreativity a logiky. Stačí, když si začnete psát svůj malinký deník.
 2. Meditace- Teprve před nedávnem jsem si uvědomil, jak užitečná meditace je. Není to pouze spirituální činnost, ale spíše praktická. Meditace Vás naučí soustředit se. Uvádím 2 typy meditace. Představovací- jde o meditaci, ve které si představíte, že jíte bílé jablko. Prvním krokem je si představit bíle jablko, tento obraz držte ve své mysli. Poté si představte, jak jablko kousek po kousku jíte. Musíte si představovat úplně vše zvuky, chuť, výraz vaší tváře. Cvičení se zdá velice jednoduché, není to tak,  většinou dokážu jen 10x kousnout do jablka, než se mi představa rozpadne. Dalším skvělým způsobem meditace je bezesporu Vědomé dýchání- technika mnohem jednodušší, snažte se zpomalit vaše dýchání na zhruba 15 sekund. Když se vám toto podaří, zaměřte se na svůj nádech (musíte cítit nový vzduch, který naplňuje vaše tělo energii). Když dokážete i tohle zaměřte se na výdech (cítíte škodliviny, které opouštějí vaše tělo. Na každý krok se zaměřte alespoň 5 minut. Prvně 5 minut pomalé dýchání, potom 5 minut soustředění na nádech atd…, Pro zlepšení soustředění si přečtěte i tento článek.
 3. Nové návyky- snažte se učit novým věcem, mějte přehled. Musíte svůj mozek stále něčím zatěžovat a povzbuzovat, musíte ho donutit se učit.
 4. Čtěte- snažte se hodně číst, dejte si cíl přečíst minimálně 1 knihu měsíčně, čtěte můj blog a další blogy, které vám poskytují hodnotu. Čtení rozvíjí kreativitu. Pokud chcete čtením ušetřit čas určitě čtěte rychleji
 5. Sledujte TV- asi překvapivý tip, nechci po Vás, abyste sledovali seriály a televizní noviny. Musíte sledovat jen pořady, které zapojují Váš mozek a donutí Vás přemýšlet, můžou to být dokumenty.
 6. Hlavolamy- kupte si hlavolam, rozvine vaši logiku a trpělivost, nebo si hrajte logické hry na internetu, není nic jednoduššího 20 minut týdně stačí.
 7. Dívejte se na věci očima druhých- snažte se být empatičtí, nemyslete jen na sebe, ale řešte problému z úhlu pohledu druhých. Zvýší vaše EQ. Článek: jak být všemi milován
 8. Tvořte- snažte se něco vytvářet a mějte vysoké cíle, já se třeba snažím tvořit tento web a vyhytývat všechny mouchy.
 9. Myšlenkové experimenty- Einstein byl známý tím, že experimetoval. Tenhle ten druh zvídavosti je určitým druhem inteligence, ptejte se: Co kdyby? Co když? (Co kdyby nebylo slunce? Co kdyby tohle bylo takhle?)
 10. Porušujte zarytá pravidla- snažte se každý den rušit některé vaše návyky či denní rutinu. Zkuste jíst jinou snídani. Jeďte do školy jinou cestou. Spěte hlavou na druhé straně postele. Stačí takové malé porušení vašich pravidel. Připadá vám to jako blbost? Není, i to je způsob jak zvýšit IQ
 11. Učte se nad rámec požadavků- když se učíte na písemku, snažte se naučit i trochu víc, najděte si více informací na internetu a pokuste se do problému ponořit, možná v něm pak najdete více legrace a zábavy, díky tomu i lépe danou látku pochopíte. To je technika: jak se rychle naučit na zkoušku i písemku. Musíte chápat a musí Vás to bavit.
 12. Debatujte– snažte se s lidmi debatovat, vždy argumentujte logicky a nikdy nezvyšujte hlas. Debatování a smlouvání se Vám bude v životě určitě hodit, tak proč ho netrénovat. Zkuste jít do nějakého lokálního obchodu, který vlastní malý prodejce a zkuste se s ním dohadovat o ceně.
 13. Učte– jde Vám nějaký předmět lépe než kamarádům. Naučte je to úplně zdarma. Učení je skvělá metoda, jak se materiál ještě lépe naučit a pořádně si ho uložit v hlavě. Navíc budete mít z pomáhání druhým skvělý pocit.
 14. Přikažte si omezení– naučte Váš mozek, že musí pracovat ve stížených podmínkách. Sprchujte se zavřenýma očima, čtěte zprava doleva. Udělejte si to prostě těžší, Váš mozek potřebuje výzvy, bude aspoň lépe motivovaný. Taková cvičení provádějte jen občas. :) Rozhodně neustále nečtěte zprava doleva.
 15. Trénink paměti- tento trénink dělám snad nejčastěji. Prostě si vezmete seznam slov a ten se snažíte zapamatovat, poté si zkusíte zapamatovat telefonní číslo. Věnujte se těmto cvičením aspoň 4 týdně, uvidíte zlepšení v oblasti paměti, konkrétně vylepšíte mechanickou paměť, která je nezbytná pro běžné učení se do školy.

Propojovací systém: používám při tréninku paměti.

Určitě se snažte tyto tipy implementovat do vašich životů, uvidíte zlepšení v paměti, soustředění, trpělivosti, logice atd…. A jak říkají paměťoví experti, nejlépe se učíme učením druhých. Naučte i vaše přátele jak zvýšit IQ.

Chcete ještě více zvýšit svou inteligenci a finanční gramotnost? Určitě navštivte článek: Jak ušetřit na internetových nákupech až 15 %. Každá ušetřená kačka se hodí a šetření vlastních peněz je určitě INTELIGENTNÍ.

Budu rád za každý komentář. Pokud máte vlastní tip, který dokáže zlepšit mozek a zvýšit inteligenci, určitě mi ho napište, můžu ho doplnit, pokud bude dávat smysl. :)

Fotka: By Majrjejm – Own work, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=13369154

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

46 Responses to “15 způsobů jak zvýšit IQ a naučit se trénovat mozek

 • Libí se mi váš blog. Zrovna se hlásím na gymnázium a vůbec se neumím soustředit. Ještě ke všemu mi k tomu napomáhá dnešní situace (Covid-19). Líbí se mi, že jste vypsal všechno stručně u spousty jiných blogů totiž vídám, že se nad tématem rozepisují až moc. Moc mi tento článek Pomohl a děkuji že jste ho napsal:)

 • Michal Matoušek
  5 roky ago

  Zdravím , no ja jsem ten článek pochopil “ Jak zvýšit IQ “ stačí jen cvičit to znamená číst , sportovat , nějakou činnost , každopádně ještě něco ale rozumím …
  Jelikož jsem byl 30.1.2019 v ÚVN Praha jelikož chtěl jsem do AČR – aktivní ZÁLOHY ale neprošel jsem nízká inteligence , strach atd. no zkoušet to nebudu ale vím v čem se mám zdokonalit ! Děkuji za článek

 • kde je tech 15 typu ?

 • Martin Bartoň
  6 roky ago

  Zdravím ve spolek. S velmi efektivní a opravdu jednoduchou metodou tréninku mozku, která posiluje kreativitu a paměť, přišel před několika lety japonský neurolog Dr. Kawašima. Třeba to někomu z vás bude k užitku. Jeho metodu jsem popsal tady: http://www.beznudle.cz/lex-cz-blog-0010.html

 • Dobrý den,
  sdílím na g+, ale bohužel se mi celý článek neotevřel?
  Co s tím? Děkuji za radu
  katka

  • Divné, zkuste jinou možnost, třeba like na facebooku.

   Raději se na plugin podívám, zkusím problém vyřešit.

   • Dala som like, ale nič sa mi neotvorilo.

    • Divné, mělo by to fungovat a ještě nikdo se neozval, že by to nefungovalo. Obnovte stránku a zkuste to znovu, pokud by to nešlo, napište mi článek vám pošlu.

 • Zdravím, jak rychle se může zlepšit do jaké míry paměť při pravidelném cvičení všech těchto oblastí? Děkuji

  • Záleží. Každý člověk je jiný. Pokud však trénujete poctivě, pokroku dosáhnete velmi rychle.

  • Dobrý den. Neodemkla se mi část článku a dala jsem like. Zkoušela jsem to několikrát a už nevím. Neví někdo co mám dělat?

 • Děkuji za hezký článek. Doufám, že mi to pomůže. Ještě bych se tě chtěla zeptat, já jsem někde slyšela, že když budu sledovat různé detektivky nebo kriminální seriály taky mi to pomůže.Myslíš, že je to pravda?

 • Honzo mě nejdou úlohy na logické myšlení jak můžu zvýšit logické myšlení a z matiky na přijímacích zkouškách jsem z matiky měl 20 bodů.

 • Ahoj Honzo, mohl by jsi mi prosím poradit, jak se zlepšit v oblasti programování?

  • Ahoj,

   sice nevím, o jaký progamovací jazyk se přesně zajímáš, ale poradil bych ti, aby si začal něco tvořit, nějaký projekt, který tě donutí přirozeně pracovat. Určitě máš něco, co tě baví, o čem by si rád něco řekl světu. Piš o tom web. Naučíš se programovat za pochodu praxí, to je nejlepší způsob.

   Já se podobně učil s wordpressem. Nijak jsem nestudoval teorii, prostě jsem do toho skočil a učil se praxí, narazil jsem na problém, vygooglil jsem si ho atd… Zkus si něco a uvidíš.

  • Jakub Melicher
   4 roky ago

   Dobrý den opravdu pomáhá učení ve zlepšení paměti?

 • Honzo ja nechápu ty úlohy na logické myšlení

 • Měl jsem přijímací zkoušky a matematiku jsem měl jenom na 20 bodů protože mi nešli logické úlohy poradíte mi Honzo.

 • Perfektní stránka:) skvělé rady! Děkuji za velice inteligentní rady :)

  • Děkuji za pochvalu Petro! :) Ale stále je co vylepšovat. Už jsi četla ebook Jak funguje mozek? Líbil se ti?

 • Mas nejake doporuceni jak se naucit jeste rychleji cist ? Uz jsem cetl jak rychle cist1,2

  • Ahoj Milane, klíčem k rychločtení jsou podle mě fixace. Snaž se je čím jak nejvíce trénovat. Zatím dokážeš číst jen 2 slova najednou, nevadí. Trénuj a zvládni číst 3, 4, 5, potom celý řádek, 2 řádky. Nejlepší čtenáři dokážou jedním mrknutím „zafixovat“ jednu stránku. Když si oni dokázali přečíst stránku jedním mrknutím, proč by si nezvládl aspoň jeden řádek?

   Důležité je techniky z článku skutečně používat a trénovat. Samozřejmě existují i další techniky, kterými můžeš zrychlit čtení, ale žádné nejsou už tak efektivní jak píšu ve článcích. Hlavně trénuj fixace, nevracej se v textu (regrese), snaž se potlačit vnitřní hlas (zpomaluje čtení).

   Vem si knížku a trénuj. Jezdi ukazovátkem po textu rychleji než je tvoje rychlost čtení (řádek přečteš za 10 sekund, ukazovátkem projeď řádek za 5 sekund). Ze začátku budeš mít ohromné problémy cokoliv pochopit a věř mi budeš to chtít vzdát. Ale postupem času si oči a mozek na novou rychlost čtení zvyknou. Budeš číst rychleji a s porozuměním.

   Ještě doporučím jeden web na kterém můžeš trénovat fixace. https://accelareader.com/
   Jednoduše si do editoru nakopíruješ text, který chceš číst. A poté si nastavíš jak velké fixace chceš trénovat. Začni třeba s 3 slovy najednou za 0,5 sekundy. Postupně zvyšuj počet slov.

 • Zajímavý článek,určitě se mu budu věnovat. Opravdu dobře zpracované.(Akorát bych se zaměřila na psaní čárek ve větě.Není to nějak důležité, ale člověku se to pak lépe čte.Jen takový můj nedůležitý postřeh.)

  • Šárko děkuji. I já se stále mám čemu učit, hlavně v psaní :). Na článek se hned zítra podívám a pokusím se opravit všechny chyby, které postřehnu.

 • Ďakujem za článok Honza. Bol prvý z tvojho blogu a určite nie posledný. Dnešným dňom zahajujem sebavýzvu a idem sa pustiť do niektorých z tréningov o ktorých si písal :)

  • Děkuji Ivane, techniky je opravdu důležité procvičovat! Jen tak se je naučíš a skutečně si zvýšiš IQ a schopnosti paměti.

 • Igor Bloshchenko
  8 roky ago

  Úžasný článek, děkuji.

 • Tahle stránka je podle mého názoru skvělá :) Díky ní jsem se ve všech bodech výrazně zlepšila. Učení pro mě není už žádný problém, dokážu si zapamatovat tři stránky za pouhých 15-20 minut. Zamilovala jsem si sudoku a hlavně knihy, na kterých jsem možná i závislá :D Jednu dokážu přečíst (300-400 stránek) za pouhých čtyři až pět dní :) velmi děkuji, moc mi ti pomohlo

  • Děkuji za pozitivní zpětnou vazbu. A těší mě, že se dokážeš vybičovat k těmto skvělým výsledkům :D Sám mám někdy problém se donutit číst atd… Našemu webu můžeš pomoct také tak, že ho sdílíš mezi své přátele, kteří dostanou možnost se také efektivně učit a vzdělávat. Ještě jednou díky za pozitivní a skvělou reakci.

 • Jíří Ťukal
  8 roky ago

  ahoj buzno ,

  • Nikdo tě nenutí to tady číst. Píšu hlavně pro lidi, kteří se chtějí zlepšit v učení a také se stát lepšími, úspěšnějšími lidmi. Určitě si tady počti možná najdeš nějaké užitečné rady.

 • Dobrý den, děkuji za skvělý článek.
  Celkově, Váš blog se mi moc líbí, jen tak dál. :)

Trackbacks & Pings

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *