fbpx

IQ není jediná inteligence

Mnozí vaši učitelé vám neustále připomínají, jak je IQ důležité, jak je dobré ho mít vysoké a že IQ je prostě strašně super a podobné bláboly. Ale není to tak úplně pravda, existují i další inteligence, než jen a pouze IQ, které se zaobírá pouze logikou a schopnostmi řešit matematické úlohy. Máme zhruba 12 různých inteligencí, v tomto článku vás seznámím  se 4 nejdůležitějšími.

IQ

První inteligencí je již zmiňované IQ. Asi nemusím vysvětlovat dlouze vysvětlovat, co to je, na základní škole Vás s tím určitě seznámili. Vůbec nevadí, když máte nízké IQ, i tak se můžete stát úspěšnými, vypovídá o tom i žebříček největších boháčů na světě 5 z nich má IQ pod 130, ale v životě vydělali mnohem více, než nějací profesůrci s IQ 160. Pamatujte IQ není měřítkem úspěchu.

EQ

Další a dle mého názoru nejdůležitější je EQ- emoční inteligence. Nejedná se pouze o emoce a jak je dokážete vyjadřovat, ale hlavně o to jak se dokážete chovat k druhým lidem a vycházet s nimi. Právě náš způsob chování a vystupování určuje, co si o nás druzí myslí, či nás mají rádi či nikoliv, rozhoduje, zdali jsme jim sympatičtí nebo ne.

EQ se bohužel nedá nijak měřit, ale myslím, že ti úspěšní by ji měli na velmi vysoké úrovni. V dalších článcích bych se chtěl ještě o EQ více rozepsat a přidat pár rad a tipů, jak bychom se měli chovat k lidem, abychom byli více oblíbení.

Zlepšete svou EQ díky lepší mentální odolnosti: Jak zvýšit mentální odolnost

Mějte taky lepší řeč těla, která Vám zlepší EQ: 15 chyb v řeči těla

FQ

Další inteligencí je FQ- neboli fyzická inteligence. Tato inteligence má na starost naše fyzické schopnosti. Například: zvládání různých situací v prostoru, orientaci, flexibilitu, a také naše fyzické zdatnosti.

Také je velmi důležitá, lidé bez jakékoliv fyzické inteligence jsou většinou k ničemu, když se nedokážeš hýbat, nedokážeš nic. Také bych zmínil, že FQ je v souladu s IQ, protože v zdravém těle zdravý duch, že? Navíc lidé, kteří mají tuto inteligenci na obzvláště vysoké úrovni, se mohou dokonce svým tělem živit. Mám na mysli sportovce. A pokud nemáte skvělou kondici, nezoufejte, taky to není všechno. Ale rozhodně se snažte svoje tělo udržet zdravé, sportujte a nejezte úplné sračky. Občasné cvičení Vám určitě neuškodí.

SQ

Co je SQ- spirituální(duchovní) inteligence. No jak to máte chápat, není to nic, co by bylo strašně spojené s vírou v boha, ale může být. Je to hlavně vztah k nám samým, jestli se máme rádi, nebo jestli v sebe věříme, nebo v co věříme.

Víra určuje náš život, nemyslím tím nějaké náboženství, všechno v co věříme bere náš mozek jako skutečnost, všechno co chceme, dřív nebo později dostaneme, je jen na nás o co si požádáme a jak s tím naložíme. Víra je nesmírně silný nástroj naší myslí, tak jí využívejte moudře. Však znáte ten pocit před písemkou, že dostanete pětku nevěříte si, a pak ji fakt dostanete, nebo jiný případ kdy jste v úplně skvělé náladě, věříte si, nepřípouštíte si nic jiného než 1 a vážně tu jednušku dostanete.

Závěrem snad jen napíšu, že IQ není nejdůležitější na světě, ale pokud ho máte vysoké, není tenhle článek něco, co by vám mělo ukázat, že je to stejně na hovno, právě naopak je skvěle, když ho máte vysoké a snažte se toho využít ve vhodném odvětví.

Cílem tohoto článku bylo ukázat, že IQ není nejdůležitější na světě, ale že člověk je schopen být úspěšný i bez něj. Právě lidé s vysokým EQ mají skvělé vůdčí a manažerské schopnosti a lidé s FQ si dokážou vydělat sportem.

Jestliže cítíte, že v nějaké oblasti vynikáte snažte se jí rozvíjet čím jak nejvíce. Jen takovouhle cestou dosáhnete úspěchu. Schválně se sami sebe zeptejte: Kdo je úspěšný, ten kdo zná od každého trošku, nebo ten kdo je v něčem dokonalý a zná vše z oboru, kterému se věnuje?

způsob efektivního a rychlého učení, aneb jak se naučit na písemku: Ebook Jak funguje mozek ZDARMA

Dejte mi vědět v komentářích, kterou inteligenci máte nejvíce vyvinutou, a naopak v které máte rezervy a potřebovali byste se v ní zlepšit.

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

5 Responses to “IQ není jediná inteligence

  • Čau Honzo,

    Mě přijde, že mám rezervu snad ve všech…

    Co s tím…?

    • Nedělej si tolik starostí a uvědom si, že nikdo není tak dokonalý, jak se na první pohled může zdát. :) Pokus se na něco zaměřit, dej tomu šanci a postupně se začneš zlepšovat.

Trackbacks & Pings

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *