fbpx

Jak se učit na maturitu

V tomto článku přináším návod, jak si vše zapamatovat na věčnost. Poznáte princip fungování dlouhodobé paměti. Tento efektivní způsob učení použijete hlavně u látek, které si chcete zapamatovat na delší dobu. Mám na mysli hlavně, učení se na maturitu nebo státnice. Ke kterým rozhodně potřebujete techniku, která Vám pomůže přenést vědomosti do dlouhodobé paměti.

Takže asi to každý znáte naučíte se na test, na písemce všechno napíšete na jedničku, ale za týden si z probrané látky pamatujete jenom minimum. Tohle je zcela normální, pokud neopakujeme informace se nám nemůže uložit do dlouhodobé paměti. Nechci Vás učit to, abyste každý den danou látku opakovali a znova se ji totálně šprtali. Naučím Vás efektivní způsob opakování, který vám s minimálním úsilím uloží všechno potřebné do dlouhodobé paměti.

Jak přijímáme informace

Představte si, že se učíte například na hodinu dějepisu, učíte se jednu hodinu a během této hodiny jste schopni si zapamatovat 75 % všech informací, což je slušné. Jak tedy probíhá zapamatování a jak nic nezapomenout?

Stáhněte si PDFko 7 tipů, jak zvládnout maturitu zcela ZDARMA!

10 minut

Překvapivě 10 minut po učení se naše zapamatované informace zvýší z 75 % zhruba na 90 %. Důvod je ten, že mozek během této doby zpracuje všechny informace a lépe je pochopí. Jestli si teda chcete všechno zapamatovat na věky věků, je právě tato doba vhodná pro první opakovací cyklus. Opakování by nemělo být příliš dlouhé, mělo by trvat asi jen 10 minut na každou naučenou hodinu. V našem případě je to 10 minut, učili jsme se hodinu. (3 hodiny učení = 30 minut opakování)

Den

Další opakování by mělo přijít hned další den na to. Náš mozek dokáže během 24 hodin ztratit obrovské množství informací. V našem případě bychom se dostali na pouze 35 % informací, které jsme si dokázali zapamatovat z předchozího učení. Procenta budou výrazně jiná, když se podíváme na případ, když jsme den na to ihned naučenou látku opakovali, bylo by to krásných 60 %. To je pěkný rozdíl nemyslíte 25 %? Určitě se opakování i den po naučení vyplatí.

Týden

Dále byste měli opakovat po týdnu. Kdyby jste neprovedli předchozí opakování, pamatovali byste si jen a pouze 10 % naučeného materiálu. Pokud budete opakovat po 10 minutách i následující den, zůstane ve Vás po týdnu neuvěřitelných 70 % informací! Opakování nemusí být nijak dlouhé stačí si materiál jen pročíst a a zopakovat použité techniky efektivního učení, které se můžete naučit na těchto stránkách.

Opravdu není těžké být paměťový mág a nic nezapomenout. :)

Měsíc

Dále opakujte po 1 měsíci, od doby kdy jste se naučili materiál poprvé. Už teď bude informace ve vašem mozku pevně zakořeněná, ale stále bude hrozit, že vypadne z vaší paměti, opakování po měsíci bude Vaše předposlední, u tohoto opakování byste měli cítit, že učenou látku zvládáte a jste schopní ji odříkat skoro slovo od slova.

5-6 Měsíců

Toto je vaše poslední opakování, pokud ho absolvujete, učivo Vám v paměti zůstane na věky. Ovšem někdy není úplně snadné sebe sama donutit se učit takhle starou látku, budete potřebovat větší sebezapření a chuť se s látkou konečně rozloučit. :) Musíte přijmout tento fakt, že po 6 měsících je opakování už opravdu poslední. Látka bude pevně zakotvená ve vaší paměti.

S donucením se k opakování Vám může pomoct Studijní plán.

jak se učit na maturitu

Paměťová křivka- čísla dole znamenají dny, zelena čára ukazuje křivku zapamatování pokud opakujeme.

Absolvovali jste všechna opakování a látku umíte na věky věků. Možná si ale stále říkáte k čemu mi to bude?

Kdy se tedy začít připravovat na maturitu? Jak se na maturitu skvěle a efektivně připravit?

Je možné že chodíte na střední 1-3 ročník, nebo na výšku. A už od začátku školy se učíte věci, které budou na maturitě nebo státnicích, není na škodu udělat tu špinavou práci už teď a zapamatovat si určitě maturitní otázky už několik let dopředu a potom mít klid.

Poslední dny před maturitou či státnicemi, využijete pouze k ladění informací nebo prozkoušení sebe sama. Jestliže už teď máte od učitelů řečeno, že nějaká látka bude na maturitě a měli byste ji umět označte si maturitní otázku do diáře, nebo elektronického kalendáře a naplánujte čas pro opakováni látky. Nezabere Vám to moc času, občas můžete vypustit sledování televizních novin, nebo dlouhé poslouchání hudby, či zbytečně dlouhé sezení na fb.

Jak si více zapamatovat, shrnutí opakovacích cyklů

Opakujte v těchto intervalech

  • 10 minut

  • 1 den

  • 1 týden

  • měsíc

  • 5-6 měsíc

Spánek a dlouhodobá paměť

Ještě musím doplnit jednu velmi důležitou věc. Spánek je nezbytný pro ukládání informací do dlouhodobé paměti. Právě tehdy, když hluboce spíme, naše mysl ukládá informace do dlouhodobé paměti.

Vyplývá z toho, že byste se nikdy neměli učit na úkor spánku. Spánek je stejně důležitý jako samotné učení! I když, můžete mít pocit, že nic neumíte a máte silné nutkání učit se před zkouškou celou noc , nedělejte to. Nic se stejně nenaučíte. Mozek musí v noci spát, ráno se Vám za to určitě odvděčí tím, že info uloží do dlouhodobé paměti, navíc ho zpracuje a pravděpodobně i lépe pochopí.

Učení si vždy rozplánujte, abyste nebyli v přílišném časové pressu. Dbejte na to, abyste spali alespoň 7 hodin denně.

Může to být těžké se namotivovat k učení na maturitu už třeba ve 3. ročníku. Zkuste to, opakování netrvá nikdy tak dlouho jak očekáváte. Pokud se něco učíte hodinu, opakování bude trvat maximálně 5-10 minut. Máte každý týden volných 10 minut? Využijte je správně :)

Ebook a e-mailový kurz ZDARMA

Efektivnímu učení se už věnuji několik let. Pro Vás, studenty i nestudenty jsem připravil e-mailový kurz zdarma, ve kterém Vás naučím Jak se lépe a efektivněji učit.

Jsem přesvědčen, že se každý může učit až 4krát rychleji. Využívejte svůj volný čas, jak chcete, neztrácejte čas učením.

Chci se připojit ke 4000 studentů, kteří prošli e-mail kurzem>>

Součástí e-mail kurzu je i ebook zdarma Jak funguje mozek.

Určitě příspěvek okomentujte a napište jestli hodláte opakovat už teď a pak mít klid, s tímto způsobem opravdu nic nezapomenete.

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *