fbpx

Jak aktivně číst 2

Máte problém s porozuměním textu? Chtěli byste číst rychleji a zároveň strategičtěji? K tomu, abyste prošli zkouškou nepotřebujete přečíst celou učebnici. Poznejte metody aktivního čtení a začněte efektivně využívat svůj čas.

Už teď znáte několik způsobu jak aktivně číst, které jste se naučili v minulém článku. Dneska se naučíte další techniky, jež Vám pomohou číst aktivněji a efektivněji, jako bonus si také zapamatujete všechny důležité detaily. Pomocí těchto technik rovněž zvýšíte rychlost čtení.

Jak aktivně číst 1– Pokud vám unikl první díl, neváhejte a dostudujte si ho.

Aktivní čtení nemusíte používat při čtení románů, nebo básní. Přijde Vám vhod hlavně, když se budete učit z učebnic, a dalších knížek, které potřebujete do školy. No a možná využijete metody aktivního čtení i u zmiňovaných románů, které si alespoň lépe zapamatujete k maturitě či státnicím.

Jak rychleji číst– článek o rychločtení. Určitě si ho také přečtěte.

Sledujte změny

V prvním díle jsme si říkali, že ještě před tím než začneme skutečně číst, bychom se měli jen tak proletět odstavci a přečíst všechny pasáže, které nějak vystupují z textu. Tato fáze je důležitá proto ji vždy podstupte. Stačí se jen prolétnout odstavci, čtěte pouze části, které jsou něčím odlišné (tučné texty, zvýrazněné tabulky, grafy).

Otázky

Pokládejte si během čtení otázky. Tato metoda Váš mozek podvědomě zaměří na důležité části textu, které si následně lépe pochopíte.

Možná nevíte, na co se máte ptát.  Vlastně to není zas tak těžké, čtete text a něčemu nerozumíte, tak se zeptáte právě na to, co nechápete. Text Vám poskytne nějaký nadpis, tak ho využijte k otázce. Uveďme si příklad: nadpis Velryby v oceánu, hned si položím otázky: Co dělají velryby v oceánu? Čím se živí? Plavou ve skupinách? Jak se dorozumívají? Jednoduchý řetězec otázek, který zapojí náš mozek do práce. Pomůže nám to jak v zapamatování si textu, tak s celkovým pochopení látky.

Nebuďte pouze pasivní čtenáři, snažte se text chápat a přemýšlejte o textu. Výsledky jsou potom nevyhnutelné. Materiál pochopíte, což je základní princip učení a také si ho zapamatujete, jelikož Vám projde několikrát hlavou (první fáze prolétnutí textem, zběžné čtení, otázka, další tipy zmíněné níže).

Jaké jsou další principy paměti, najdete v tomto článku: Jak funguje paměť

Pište si do knihy

Tato rada je jen pro vlastníky knihy, pokud Vám kniha nepatří, je zcela jasné, že byste do ní neměli psát.

Co mám do knihy psát? Jak to mám psát?

Stále se tady bavíme o aktivním čtení, u kterého si chceme vše zapamatovat. Proto bychom si měli do knihy zapisovat krátké poznámky, které nám pomohou se k textům v budoucnu vrátit a také nám vypomohou si rychleji vybavit, o čem zmiňované texty vlastně jsou. V neposlední řadě nám také pomohou si informace rychleji a lépe zapamatovat. Ode dneška už nebude maturitní četba a její zapamatování žádný problém.

Stačí si psát jen krátké několika slovní poznámky do učebnice, které krásně shrnou jednotlivé odstavce či stránky. Když si poté za několik měsíců přečtete vaše shrnutí, mnoho dalších detailů se Vám vybaví. Má rozhodně cenu přinejmenším tuto metodu zkusit. Je to ZDARMA lidi!!!

Pište si poznámky po přečtení

Chcete být ultimátní borec, který si zapamatuje úplně všechno ze svých učebnic či knížek?

Myslím, že vaše odpověď je Ano. Proto byste si měli po přečtení kapitoly psát poznámky.

A jak teda udělat?

Velice jednoduše (jako všechny rady, které tady dávám). Stačí, abyste přečetli kapitolu. Poté si otevřeli word nebo jiný textový editor a napsali si do něj poznámky o dané kapitole.

Důležité je, abyste se snažili poznámky psát ze své hlavy, trénujete tak paměť a zvyšujete zapamatování. Do knihy nahlédněte jen tehdy, pokud si opravdu nevíte rady. Kdybyste se k nahlédnutí museli uchýlit, podívejte se do knihy jen tak „nenápadně“, vytáhněte z ní hlavní myšlenku, na zbytek si už vzpomenete.

Nikdy se nebudete muset k učebnici, či knize vracet. Všechno budete mít uložené v pohodlí počítače, ze kterého se budete moci učit na tak důležité zkoušky písemky či maturitu. Učebnice obsahují 80 % zbytečností, které se stejně na zkouškách neobjeví, učte se strategicky.

Máte ovšem jeden jediný problém. Nevíte jak se píšou správné poznámky, které jsou psány, aby se snadno pamatovaly. S tím Vám pomůže článek: jak si psát dokonalé poznámky. Teď už Vám nic nebrání v tom, abyste se stali aktivními, efektivními čtenáři, kteří jsou schopni si všechno zapamatovat.

Děkuji za přečtení článku, doufám, že Vám výše uvedené rady pomohou. A bude strašně vděčný za sdílení článku.

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *