fbpx

Jak si správně psát poznámky

V článku se dozvíte, jak si správně psát poznámky, které jsou zapamatovatelné a přehledné.

Možná s tím máte taky problém. Na hodinách si poznámky nestíháte zapisovat a když se k nim vrátíte doma, nedokážete se v nich vůbec vyznat. K čemu nám jsou potom metody rychlého a efektivního učení, když si neumíte psát poznámky, ba dokonce je nedokážeme přečíst.

Tento článek je prvním dílem ze série: jak si správně psát poznámky. Představíme si 2 základní způsoby, jenž Vám pomohou zapisovat si skvělé poznámky z hodin. Upozorňuji Vás, že to zvládnete všichni, i když škrábete jako doktoři.

Jak si správně psát poznámky?

Zde najdete 2 způsoby, 1 první je velmi jednoduchý, ale dostatečně přehledný. Druhý způsob je metoda, která skvěle zapojí váš mozek, zrychli a zefektivní učení.

Přehledné poznámky

Tento způsob možná používáte nebo minimálně někteří lidé ze třídy, obzvláště holky si tento způsob oblíbily. Princip je velmi jednoduchý. Abyste ho mohli používat stačí informace řadit do stále menších celků a dělat je v textu přehlednými.

Hlavní bod

  • pod bod číslo jedna
  • další doplňující informace
  • něco co se týká hlavního bodu

Další hlavní bod

  • atd….
  • atd…

Tato metoda je velmi snadná a přehledná, což je pro Vás mozek určitě lepší než číst poznámky, které nemají žádnou formu. Tento způsob až tak nepodporuje mozek a není to úplně nejefektivnější metoda ze všech. Jestliže bojujete s poznámkami , které nemají žádnou formu, tato metoda je právě pro Vás skvělým začátkem. Pomůže Vám, abyste si zvykli na to, že poznámky mají nějak vypadat, doma se Vám z toho bude učit lépe.

Nikdy se nebojte vynechat řádek, dělat výrazné mezery. Hlavní je, aby bylo vše naprosto přehledné. Navíc, nepište si to, co říká Váš profesor slovo od slova! Snažte se používat vlastní formulace, zjednodušujte. Lépe tak látku pochopíte a ještě snadněji si ji zapamatujete.

Pokud se Vás tato technika přestane bavit a budete chtít něco efektivnějšího navrhuji…

Cornellova metoda

Způsob těchto poznámek byl vynalezen v USA, kde se i celkem hojně používá. Metoda není zase tak těžká, bohužel Vám zabere více času než přehledná metoda, nějaký ten čas budete muset strávit psaním poznámek i po hodině, ale jen zhruba 2-3 minutky.

Zatím jen kecám, ale nevysvětlil jsem jak tenhle způsob vlastně používat. Stačí rozdělit papír na 3 části.

  1. Zhruba 5 centimetrová část z levé strany
  2. Zbytek pro normální poznámky
  3. Zhruba 5 centimetrů dole
jak si správně psát poznámky, jak si psát poznámky, poznámky do školy

Metoda jak si správně psát poznámky

Tahle to zhruba vypadá v realitě.

A teď co byste měli, kde psát. Do největší části poznámky (na obrázku bílé) píšete normální poznámky z hodiny, pro psaní poznámek do této části používejte přehlednou metodu z tohoto článku. Tyto poznámky je třeba psát hned na hodině.

Do sloupce číslo 1 ten dlouhý, nazveme ho pomocné body. Píšete různé otázky k tématu. Hlavní body, které jste z poznámek vydedukovali.Můžete používat i malé grafy a diagramy. Tento sloupec poznámek by Vám měl pomoct při pozdějším učení. Skvělé na tomto sloupci je také to, že využívá efektivně mozek a zrychluje proces učení. Tento sloupec můžete psát i během hodiny pokud máte čas, ale klidně si ho můžete nechat na doma, alespoň se Vám materiál lépe zapíše do hlavy.

Sloupec číslo 3 shrnutí.  Do tohoto sloupce shrnete několika větami obsah, který jste se v poznámkách naučili. Znovu tento způsob Vám perfektně nastartuje mozek a donutí ho myslet, přesně tohoto chcete dosáhnout. Vaše učení už nebude pouhé memorování, ale stane se z toho aktivní proces. Shrnutí si napište až doma. Znáte přece způsoby jak nikdy nic nezapomenout (pokud ne přečtěte si článek). Jen si to představte, ve škole si napíšete poznámky a doma se k nim vrátíte, tím si je okamžitě zopakujete a jako bonus musíte i přemýšlet, abyste byli schopni napsat shrnutí. Potom se už ani nemusíte učit, prostě máte vše okamžitě v hlavě.

Tato aktivní metoda psaní poznámek se Vám po pár pokusech začne líbit. Musíte ji vyzkoušet. Uvidíte okamžitý efekt. Látku si rychleji zapamatujete a tím, že ji shrnete do menšího celku ji i lépe pochopíte.

V dnešním článku jsme si představili 2 způsoby jak si psát poznámky. Doufám, že si vyberete alespoň jeden z nich. Zvláště Cornellova metoda je nesmírně efektivní. Jestliže jste nenašli způsob, který by se Vám líbil, za týden nebo 2 vydám 2 díl, kde Vám představím další způsoby.

Tato série už má i druhý díl: jak si psát poznámky 2

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

13 Responses to “Jak si správně psát poznámky

  • Zvlastni. Vzdy jsem se povazovala za dobrou zapisovatelku poznámek a co nemam rada…pokud jsou poznamky v odbornem textu rozdeleny do nekolika casti. Tekam ocima sem a tam a kolikrat na tom ztratim hodne casu a ve finale uplne zbytecne. Co delam spatne?

  • Souhlasím, dobré poznámky výrazně ušetří čas. Díky za článek, pozoruji na sobě zlepšení po použití Vašich rad. Obsah těchto stránek by se měl vyučovat ve škole.

  • Vincenc Gade
    6 roky ago

    Kravina, pokud se nekdo neni schopen ucit, tak mu ani tohle nepomuze. Nepotrebujeme nove dementni metody, aby nasi studenti byli paka jako americani, potrebujeme prisnost, kazen a mozna ze i zpatky rakosku.

    • Rozhodně věřím, že každý student se může začít rychleji učit. Samozřejmě metody poznámek jsou jen jedním krokem z několika. Sám dobře vím, kolik studentů si pochvaluje metody efektivního studia. S rakoskou rozhodně nesouhlasím, to by studentům učení ještě vice znechutilo. Studentům bychom spíše měli ukázat proč se učit, aby získali motivaci. Nikdy není dobré dělat něco proto, že to někdo chce. Je potřeba studentů pomoct najít vnitřní motivaci, která je potáhne kupředu.

Trackbacks & Pings

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *