fbpx

Jak se učit jazyky #3

Na našem magazínu jste se mohli o jazycích dozvědět celkem dost, zatím to ale byly články, které Vás spíše připravovaly na učení jazyků, v dnešním článku se už naučíte skutečné tipy na to: jak se učit jazyky rychle a efektivně.

Jak se naučit jazyky úvod– najdete mnoho tipů a rad na to jak se učit nový jazyk efektivně

Jak se naučit jazyk #2– článek, který ještě zlepší vaše znalosti z prvního článku a přidá další užitečné rady a tipy.

Jak se učit jazyky?

V prvním článku o jazycích jsme si řekli, že jazykové prostředí je to nejdůležitější při učení se jazyků. Musíte se obklopit jazykem. Ano, může to znamenat, že odjedete do zahraničí a každý den budete ve styku s daným jazykem, ale taky se to dá vyřešit jednodušeji a levněji. Stačí se obklopit jazykem na několik chvil každý den.

Kdybyste se zeptali kohokoliv, kdo dělá fitness na to, proč je tak svalnatý a nemá žádný tuk. Odpověděl by Vám,  že cvičí pravidelně, několikrát týdně po menších dávkách a je stále konzistentní, a že by nikdy nebyl tak dobrý, kdyby cvičil nepravidelně a po obrovských dávkách, které by ho jen zbytečně vysilovaly. Je dobrý hlavně díky své pravidelnosti. 

Poznáte, jakou souvislost to má s jazyky?

jak se učit jazyky, jak se učit anglicky, jak se učit německy, jak se učit italsky, jak se učit rusky, jak se učit španělsky, jak se rychle naučit jazyk, jak se efektivně učit jazyky, jak se naučit rychle anglicky, jak se nejlépe učit jazyky, jak se nejlépe učit anglicky, je těžké se naučit anglicky, jaké jazyky se učit, jak se správně učit jazyky,

Jak se učit jazyky?

Buďte konzistentní v učení se jazyků

Opravdu jste se rozhodli naučit jazyk, tak se do toho pustíte, učíte se dlouhé hodiny denně, vydrží Vám to ale jen  +- 1 týden. Potom zjistíte, že to není tak lehké, jak jste očekávali a přestanete s učením, vaše nadšení zmizí.

Tohle se stává velmi často, počáteční nadšení a až nadměrné penzum práce, poté přijde syndrom vyhoření a vy už se nedokážete donutit pravidelně učit.

Jak se donutit pravidelně číst– článek, který Vás naučí pravidelně číst.

Jak to vyřešit? Stačí, když si dáte udržitelný denní limit. Nastavte si třeba 20 minut denně učení se vašeho vysněného jazyka (angličtina, němčina, ruština, španělština, francouzština, italština) Každý den se snažte učit jen a pouze těch 20 minut. Udrží Vás to motivované, dokonce se budete na učení i těšit, protože budete mít pocit, že jste toho předešlý den málo stihli. U 20 minut denně nehrozí syndrom vyhoření. Pokud uvidíte, že 20 minut denně Vám nedělá žádný problém, klidně si přidejte dalších pár minut. Přidávat doporučuji až po 1-2 týdnech, kdy opravdu zjistíte, že si můžete dovolit zvýšit váš učební čas. :)

Nespěchejte, maximálně si tím uškodíte. Učte se raději po menších částech, ale pravidelněji jen tak vytvoříte s učení návyk.

Sledování filmů/seriálů není tak úplně nejlepší technika jak se učit jazyky

Mnoho vašich přátel a možná i vy sami říkáte, že sledování seriálů a filmů vylepšilo váš jazykový skill (schopnost :)). Je to ale pravda?

Určitě je, ale jen  částečně. Jak se můžete naučit anglicky, když sledujete film s anglickým zvukem, ale s českými titulky? Většinou je to tak, že jen celou dobu čteme titulky, ale vůbec nevnímáme mluvené slovo. To není tak dobré. Ano, občas třeba chytneme nějakou frázi a do mozku se nám podvědomě nahrává přízvuk atd… Ale není to tak úplně efektivní učení.

Rozhodně tím neprohlašuji, že sledování filmů je špatné a nevýhodné. Je to skvělý způsob, jen ho musíme umět správně a efektivně používat, zaručuji Vám, že se tak naučíte jazyk mnohem rychleji.

 • Sledujte seriály v originálním zvuku- to je celkem jasné, pokud sledujete seriály česky, ale chcete se učit anglicky stahujte si jejich verze v anglickém znění.
 • Nepoužívejte české titulky- a jak tomu budu rozumět? Určitě budete, my lidé máme celkem schopnost se podceňovat. Pokud chodíš na střední máš už za sebou mnoho hodin angličtiny, takže něčemu budeš určitě rozumět :) Pokud něčemu nebudete rozumět, video si stopněte a přeložte si dané slovo ve slovníku, EASY ne? Nepřipadá Vám to mnohem efektivnější? Teď začínáte doopravdy vnímat jazyk.
 • Zhlédněte seriál/film podruhé- už jste sledovali film jednou s titulky, které jsou v jazyce v jakém se v seriálu/filmu mluví.(anglický film, anglické titulky, francouzsky film, francouzské titulky). Když budete sledovat film po druhé vypněte titulky a snažte se vnímat jen a pouze mluvené slovo, v mysli si překládejte, o čem se vede dialog. Možná se Vám to nepodaří na poprvé, ale zkoušejte to. Klidně se na film podívejte 5x a až poté si ho zkuste pustit úplně bez titulků. Takto si vytvoříte skvěle jazykové prostředí a váš mozek si bude na jazyk postupně zvykat až se ho konečně naučíte.

Začněte ode dneška sledovat seriály takto, během několika dní, týdnů uvidíte neskutečné výsledky. Listening už vám nebude nikdy dělat problém.

2. efektivním tipem, jak se učit jazyky je…..

[sociallocker id=307]

Bloček se slovy

Můj dnešní poslední tip je poněkud mysteriózní bloček se slovy. Je to jednoduché, kupte si bloček a do něho si pište nová slovíčka, třeba ty, která se naučíte během sledování filmů/seriálů nebo slovíčka, na která narazíte během čtení.

Tento bloček je dle mého velmi výhodný. Slovíčko vám totiž projde mozkem několikrát. Prvně, když se ho naučíte ve filmu a poté, při zapisování do bločku. Navíc je celkem nepravděpodobné, že se naučíte slovíčko na první pokus :) Mluvím i za sebe. Za 2-3 dny ho s největší pravděpodobností zapomenete.

Po několika dnech se ke bločku vracejte a udělejte si menší revizi vašich nových slov. Snažte se je používat, tím se je nejlépe naučíte. Jak se učit slovíčka se naučíte v jednom z budoucích článků.

Bloček by se měl stát vašim kamarádem, do kterého budete každý den psát. Někdy je až hrozivé, když se podíváte kolik slovíček už tam máte zapsáno. Bloček funguje i jako skvělý motivátor. Mě vždy velmi povzbudí, když se podívám na to, kolik slovíček jsem si už zapamatoval. Zkuste to a poznejte efektivitu bločku :)

[/sociallocker]

7 rad jak se zbytečně netrápit školou– článek Jiřího Matěje Brůny, který Vám pomůže s motivací a zbaví Vás nechutí k učení.

Věřím, že se Vám článek líbil. Určitě Vám pomůže v učení se jazyků. Pamatujte, není to jen o tom rady číst, ale hlavně je musíte uvést do praxe. Proto si vymažte všechny české titulky a založte si bloček, do kterého si budete psát nová slovíčka!

 Tip na článek: 9 způsobu jak žít šťastně

[spu-facebook-page href=“https://www.facebook.com/Jak-se-rychle-nau%C4%8Dit-1613440475603080/“ name=“jakserychlenaucit.cz“ show_faces=“true“ hide_cover=“false“ width=“400″]


                                  
Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

Trackbacks & Pings

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *