fbpx

Nejlepší knihy k maturitě! Maturitní četba levou zadní

Maturanti, maturita se neúprosně blíží. Nechci vás strašit, určitě máte ještě spoustu času se všechno naučit a přečíst maturitní četbu. V článku vám dám několik tipů na nejlepší knihy k maturitě, se kterými bude vaše ústní zkouška hračka.

*Video je novější než článek a obsahuje daleko více doporučených knih, nejdříve doporučuji zhlédnout video, a pak kouknout na článek!

Určitě jste od svých starších kamarádu slyšeli, že k tomu, abyste udělali maturitu, vůbec nemusíte přečíst všechny knihy z povinné četby.

Je to asi pravda, maturitu zřejmě zvládnete, ale rozhodně nedostanete tak dobrou známku jako ti, kteří knihy četli. Navíc když máte knihu přečtenou, bude pro vás mnohem jednodušší si na něco vzpomenout. Když se učíte jen z rozborů, které jsou většinou dvoustránkové je jasné, že v nich chybí mnoho informací, a také je daleko snazší na něco zapomenout, protože neumíte tolik informací, jako kdybyste četli. Shrnul bych to takhle: čtení maturitní četby se rozhodně vyplatí, navíc to nemusí být taková nuda, jak se na první pohled zdá.

Než si přečtete má doporučení, mrkněte na web MATURIKON (odkaz se otevře v nové záložce), na kterém najdete praktická cvičení, která vám pomohou se připravit na didaktické testy z češtiny, také máte možnost si napsat hned několik cvičných didaktických testů, které jsou připraveny v souladu s požadavky Cermatu. S mým odkazem získáte přístup do jejich členské sekce levněji, která se dle mého dost vyplatí, pomůžou vám se připravit na ústní (dostanete tam spoustu pracovních listů se správným řešením) a slohovky (přístup ke spoustě vzorově vypracovaným pracím).

Nejlepší knihy k maturitě

Mnoho studentů si pod pojmem povinná četba k maturitě představuje něco nesmírně nudného. Nemusí to být vůbec pravda. Jasně, najdete tam i super nudné knihy, které vás nezaujmou, ale narazíte i na velmi zajímavé knížky, do kterých se dokáže začíst i největší odpůrce knih.

V tomto článku vám doporučím 10 knih, které jsem sám přečetl a všechny mě zaujaly. Jsou jak zajímavé, tak i krátké. Jsem přesvědčen, že se o nich dá krásně mluvit a mají snadno zapamatovatelný příběh. Takže jestli vám ještě zbývá nějaké místečko v seznamu, rozhodně jej vyplňte těmito knihami.

Stařec a moře

Začínám knihou amerického autora Ernesta Hemingwaye, která mě velmi nadchla. Hned na začátek všechny jistě potěším informací, že má jen 112 stránek.*Tato kniha popisuje příběh rybáře Santiaga, který se po mnoha neúspěšných lovech vydává na moře. Tam konečně chytí svou vysněnou obrovskou rybu, ale dlouho s ní zápasí, a nakonec ho o jeho úlovek připraví žraloci. Kniha je prokládána úvahami o smyslu života. Celá kniha pojednává o boji člověka s přírodou.

Dalším pozitivem je to, že v novele je jen jedna titulní postava – rybář Santiago, kterého doprovází na moři jeho učeň – další postavy si nemusíte pamatovat. 😉 A to se vyplatí, Horste!

* Je jasné, že knihy v maturitním kánonu jsou „klasiky“ a většina z nich vyšla v mnoha různých vydáních a překladech, proto i tento údaj berte jako takový „orientační.

Bylo nás pět

Česká klasika, která stojí za přečtení. Než jsem se pustil do čtení, celkem jsem se bál, že mě kniha zklame. Nestalo se tak. Humorné příběhy party chlapců, dokážou rozveselit snad všechny generace. Kniha nemá ústřední zápletku, ale skládá se z jednotlivých příběhů, které na sebe nijak zvlášť nenavazují. Nejdelší část knihy se odehrává v Péťových halucinacích v Indii, kde se setkává s Maharádžou a má vlastního slona Jumba, který nosí čepičku.

Zajímavostí tohoto románu je, že se jedná o poslední Poláčkovu knihu. Napsal ji těsně před deportací do Auschwitz a poprvé vyšla teprve v roce 1946. Kniha má sice 207 stran, ale bezpochyby nebudete litovat toho výběru.

Pan učitel

Nejlepší knihy k maturitě bez Boženy Němcové? To by samo sebou nešlo! Němcová napsala mnoho knih, které se dají k maturitě doporučit. Já si k maturitní četbě vybral v celku neznámou povídku Pan učitel. Nesmírně krátká (30 stránek), zato hodně zajímavá povídka.

Příběh pojednává o učiteli, který není jako jeho kolegové, nepoužívá rákosku a fyzické tresty, jeho hodiny jsou zajímavé, bere své žáky do přírody, dává jim praktické rady. Příběh vypráví holčička, která se zprvu školy bojí, pan učitel ovšem její strach ihned promění na lásku a radost. Když se holčička coby dospělá žena po letech vrací do vesnice, pan učitel už bohužel nežije. Na procházce vesnicí vidí, že si žáci vzali jeho rady (např. jak lépe obhospodařovat půdu apod.) k srdci. Vesnice se stává hezčí.

Něco od Čapka

Karel Čapek, pro jehož tvorbu je typické využívání obrovské slovní zásoby a složité větné konstrukce, je jedním z nejznámějších českých spisovatelů. Jeho díla jsou toho důkazem. Například R.U.R. bylo zatím přeloženo do třiceti jazyků. Jsem si jist, že si z jeho rozsáhlého kánonu vyberete i vy! Já bych vám k maturitě doporučil jeho dvě dramata – R.U.R. a Bílá nemoc. A mimochodem – obě dramata mají 112 stran v malém formátu.

R.U.R

R.U.R. je drama, které poprvé vyšlo v roce 1920 a na první pohled zaujme čtenáře svou nadčasovostí. I po sto letech! Děj pojednává o továrně na roboty, do které na návštěvu přijíždí krásná a laskavá Helena, která se díky své přílišné empatii nedokáže smířit s tím, že roboti nemají cit a vlastní vůli. Přiměje tak Dr. Galla, aby začal experimentovat s jejich duší. Celý experiment se ale vymkne kontrole, roboti se začnou bouřit a vyhlásí lidem válku. Antiutopické drama je krásnou ukázkou toho, jak snadno se může člověk stát otrokem svých vlastních vynálezů.

Zajímavostí spojenou s R.U.R. je to, že se v ní historicky poprvé objevuje slovo „robot“. To Karlu Čapkovi poradil jeho starší bratr Josef. A protože jiné jazyky neměly slovo „robot“ ve svých slovnících, převzaly ho v původní formě.

Bílá nemoc

Bílá nemoc, drama varující před nastupujícím fašismem, bylo poprvé vydáno v roce 1937. Děj se odehrává ve státě, ve kterém chce diktátor – v knize „Maršál“ – zahájit válku. V tu samou dobu se objeví nakažlivá bílá nemoc, které zabíjí lidi, bez rozdílu společenského postavení. Dr. Galén, mírumilovný (doslova) člověk však vynalezne lék na nemoc, jejíž hlavním příznakem je bílá skvrna na těle. Dr. Galén svůj lék prodává jen chudým lidem, ti mu za něj platí tolik, kolik si mohou dovolit. Bohaté nechce léčit, pokud nejsou ochotni zamezit válce.

Bílá nemoc nešetří nikoho, proto se jí nakazí i Maršál. Jeho nejbližší ho přemlouvají, aby požádal o pomoc Doktora Galéna – má to ovšem jeden háček – musí zrušit válku a přijmout podmínky míru. Nakonec se vzdává svých plánů na válku ve prospěch svého života. Jenže Maršál už stihnul tak zmanipulovat dav, že když jde Doktor Galén do paláce s lékem pro Maršála, je ubit zfanatizovaným davem. A aby toho nebylo málo, někdo z davu vysype obsah doktorova kufříku a rozšlape ampulky s lékem… Taky trochu nadčasové, že!?

O myších a lidech

Autorem této novely je Američan John Steinback, držitel Nobelovy ceny za literaturu. O myších a lidech vypráví příběh dvou kamarádů, kteří se toulají po amerických rančích, kde se snaží vydělat si peníze, které by v budoucnu mohli investovat do pořízení vlastního ranče. Lennie, vyšší, silnější, ale hloupější z dvojice trpí zvláštní úchylkou, rád hladí jemné a hebké věci. Při štaci na jednom ranči se snaží být obzvláště opatrní, aby se nedostali do problémů. To se jim ovšem nedaří. Jednoho večera se Lennie ocitne sám ve stáji s manželkou správce ranče, která mu dovolí hladit její vlasy. Lenniemu se to velmi líbí a nechce přestat. Správcova žena zpanikaří a začne ječet. Lennie jí svou nešikovností nechtěně zlomí vaz. Poté uteče. Muži pracující na ranči nakonec uspořádají hon na Lennieho. Jak to dopadne si přečtěte sami. Věřte mi, budete dojati. Je to až podezřelé, ale kniha má také 112 stránek.

Mohlo by vás zajímat: Jak napsat maturitní slohovou práci

Báječná léta pod psa

Autobiografický román rodiny Michala Viewegha, který popisuje dobu od normalizace až po sametovou revoluci. Poutavý a humorný příběh vás zcela jistě zaujme. Ačkoli se jedná o autobiografii Viewegha, v románu změnil všem postavám jméno – hlavní postava a zároveň vypravěč se jmenuje Kvído. Kvído je začínajícím spisovatelem a svůj příběh popisuje redaktorovi, který ho ovšem kritizuje, že je dílo moc protikomunistické. Román se mu nakonec podaří vydat až po revoluci.

V románu se objevují i postavy, kterým autor jména nezměnil – například disident Pavel Kohout. Po přečtení této knihy si tak budete moci udělat lepší obrázek o Československu za dob komunismu. A přestože má kniha 238 stran, čte se sama!

Poezie k maturitě

Poezie je noční můrou nejednoho studenta. Pokud si ani vy příliš nelibujete v básničkách, doporučuji si do seznamu povinné četby dát jen požadované minimum (což jsou dvě knihy).

Král Lávra

Česká klasika. Ideální pro zaplnění místa v seznamu – má totiž jen 8 stránek, během kterých se určitě pobavíte. Tato satira Karla Havlíčka Borovského seznamuje čtenáře s příběhem krále, který nechává popravovat své kadeřníky, jelikož se během stříhání dozví, že má král velké oslí uši, za něž se velice stydí. Jednoho svého kadeřníka nezabije, ten však jeho tajemství o oslích uších vyžvaní vrbě. Z oné vrby si muzikant Červíček udělá kolíček k base, který na plese během hraní všem vyzradí královo tajemství.

Máj, Kytice

Touto volbou se nedá nic zkazit, za mě nejlepší poezie k maturitě. U těchto básní je velkou výhodou i to, že jsou opravdu notoricky známe, můžete je recitovat, což se hodí, jelikož zabijete čas. Protože jsou tato díla opravdu hodně známá, na internetu najdete mnoho kvalitních interpretací, ze kterých se můžete učit. Bez problému tak budete schopni říct, kde je metafora, personifikace atd.

PS: Oblíbeným chytákem některých zkoušejících je dotaz, v jakém metru je napsán Máj. Je to totiž jedna z mála, ne-li jediná česká skladba, která je napsaná v jambu. Ten je typický spíše pro angličtinu a ruštinu, protože mají přízvuky na jiných slabikách.

A jak se připravit na didaktický test se dozvíte v článku: Jak udělat didaktický test z češtiny!

Jak se to všechno naučit?

Máte na výběr – můžete se učit současnými, nudnými a pomalými technikami učení, nebo můžete začít používat principy efektivního učení a učit se tak, jak to vašemu mozku nejvíce vyhovuje. Ještě před několika lety jsem se učil pomalu a vůbec mě to nebavilo. Mou situaci změnilo až několik knížek a kurzů. Napsal jsem pro vás krátké PDFko, ve kterém vám představím 7 tipů, jak zvládnout maturitu! Díky tipům se budete učit efektivněji a rychleji. Tipy nejsou nijak náročné a můžete si je okamžitě vyzkoušet v praxi.

Pokud si stáhnete PDFko, dostanete ode mě i další speciální dárek: e-mailový kurz rychlého učení. V e-mailech vám budu postupně odkrývat nejlepší metody učení, které vás dokonale připraví k maturitě nebo jiné zkoušce.

Tak tohle byly moje tipy na nejlepší knihy k maturitě. Znáte nějakou dobrou a v rámci možností krátkou knihu, která se v tomto článku neobjevila, ale rozhodně by tady neměla chybět? Jakou nejlepší knihu jste kdy četli? Napište mi do komentářů!

⚠️ Už více než 500 maturantů používá moji šablonu Pomocníčka v Notion pro chytré organizování a plánování učení. Šablonu si prohlédnete a získáte ZDE!

Sam Greenhalgh

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

11 Responses to “Nejlepší knihy k maturitě! Maturitní četba levou zadní

Trackbacks & Pings

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *