fbpx

Nejlepší knihy k maturitě! Maturitní četba levou zadní

Maturanti, maturita se neúprosně blíží. Nechci vás strašit, máte ještě spoustu času se všechno naučit a přečíst maturitní četbu. V článku vám dám několik tipů na nejlepší knihy k maturitě, se kterými bude vaše ústní zkouška hračka.

*Video je novější než článek a obsahuje daleko více doporučených knih, nejdříve doporučuji zhlédnout video a pak kouknout na článek!

Určitě jste od svých starších kamarádu slyšeli, že k tomu, abyste udělali maturitu vůbec nepotřebujete povinnou četbu přečíst.

Je to asi pravda, maturitu zřejmě zvládnete, ale rozhodně nedostanete tak dobrou známku jako ti, co knihy četli. Navíc, když máte knihu přečtenou, bude pro vás mnohem jednodušší si na něco vzpomenout, máte totiž z čeho „vybírat“. Když se učíte jen z rozborů, které mají zhruba 2 A4 a už tak tam chybí mnoho informací, je daleko snazší na něco zapomenout. Shrnul bych to takhle: čtení maturitní četby se rozhodně vyplatí. Navíc to nemusí být taková nuda, jak se na první pohled zdá.

Přečtěte si také článek: Jak rychleji číst!

Nejlepší knihy k maturitě

Mnoho studentů si pod pojmem povinná četba k maturitě představuje něco nechutného a nesmírně nudného. Nemusí to být vůbec pravda. Jasně, najdete tam i knihy super nudné, které vás nezaujmou, ale narazíte i na velmi zajímavé knížky, do kterých se dokáže začíst i největší odpůrce knih.

V článku vám doporučím 9 knih, které jsem sám přečetl a všechny mě zaujaly. Jsou jak zajímavé, tak krátké. Jsem přesvědčen, že se o nich dá krásně mluvit a příběh je dobře zapamatovatelný, jestliže vám ještě zbývá nějaké to místečko na seznamu, rozhodně jej vyplňte těmito knihami.

Stařec a moře

Začínám s knihou amerického autora Ernesta Hemingwaye, která mě velmi nadchla. Všechny potěším informací, že má jen 112 stránek. Tato kniha popisuje příběh rybáře Santiaga, který se po mnoha neúspěšných lovech vydává na moře. Tam konečně chytí svou vysněnou obrovskou rybu, ale dlouho s ní zápasí a nakonec ho o jeho úlovek připraví žraloci. Kniha je prokládána úvahami o smyslu života.

Celá kniha pojednává o boji člověka s přírodou. Další pozitivum je to, že v novele je jen jedna ústřední postava a to rybář Santiago a jeho učeň, další postavy si nemusíte pamatovat. :) A to se vyplatí Horste!

Bylo nás pět

Tuto česká klasika se vyplatí přečíst. Než jsem se pustil do čtení, celkem jsem se bál, že mě kniha zklame. Nestalo se. Humorné příběhy party chlapců, dokážou rozveselit snad všechny generace. Kniha nemá ústřední zápletku, skládá se z jednotlivých příběhu, které na sebe nijak zvlášť nenavazují. Nejdelší část knihy se odehrává v Péťových halucinacích v Indii, kde se setkává s Maharádžou, má vlastního slona Jumba, který nosí čepičku atd.

Obdivuhodné je, že autor, Karel Poláček, napsal knihu těsně předtím, než ho deportovali do Osvětimi. Kniha má sice 207 stran, ale bezpochyby jich nebudete litovat.

Něco od Čapka

Karel Čapek jak mnozí tvrdí, je našim nejlepším spisovatelem s největší slovní zásobou. Na jeho dílech je to skutečně poznat. Čtou se skoro samy. Určitě si u něj vyberete nejlepší knihy k maturitě. Doporučil bych především RUR a Bílou nemoc. V knize RUR bratři Čapkové „vynalezli“ slovo robot, toto drama je neuvěřitelně nadčasové. Pojednává o továrně na roboty, do které přijíždí krásná a laskavá Helena, která chce dát robotům cit a vlastní vůli, to se jednomu vědci tak trochu podaří a roboti se vymknou kontrole, začnou válku nad lidmi, kterou také nakonec vyhrají, mají jediný cíl a tím je pracovat a stále zvyšovat produktivitu práce. Tato tragédie, končí tragicky. :) Kniha má 112 stránek v malém formátu. Krásná ukázka toho, jak se člověk může stát otrokem svých vlastních vynálezů.

Bílá nemoc, další Čapkova tragédie, které pojednává o státě, ve kterém propukne nevyléčitelný mor. Lék vynalezne pouze dr. Galén, který ho ovšem nechce zveřejnit, usiluje totiž o mír, léčí tudíž jen malomocné. Bohaté, kteří mají vliv se snaží přesvědčit, aby zrušili válku, armádu, až pak je může začít léčit. Vlivní lidé se tomu brání. Když morem onemocní maršál státu, uvolí se k tomu, že opravdu zruší válku. Lid je ovšem tak zmanipulovaný a fanatizovaný, že válku chtějí a vyžadují, když Galén křáčí do paláce léčit Maršála, lid ho zmasakraje, protože Galén prohlašoval, že nechce válku ale mír. Dílo končí smrtí doktora, svět zůstává napospas osudu. Dílo má také 112 stránek ve formátu menším než je A5.

O myších a lidech

Autorem této novely je Američan John Steinback, držitel Nobelovy ceny za literaturu. O myších a lidech je příběh dvou kamarádů, kteří se toulají po amerických rančích, kde si snaží vydělat peníze, které by v budoucnu mohli investovat do pořízení vlastního ranče. Lennie vyšší, silnější, ale hloupější z dvojice trpí zvláštní úchylkou, rád hladí jemné a hebké věci. Při štaci na jednom ranči se snaží být obzvláště opatrní, aby se nedostali do problémů. To se jim ovšem nedaří. Jednoho večera se Lennie ocitne sám ve stáji s manželkou správce ranče, která mu dovolí hladit její vlasy, tomu se to velmi líbí a nechce přestat. Curleyho žena zpanikaří a začne ječet. Lennie jí svou nešikovností nechtěně zlomí vaz. Poté uteče na smluvené místo. Muži z ranče nakonec uspořádají lov na Lennieho. Jak to dopadne si přečtěte sami. Věřte mi, budete dojati. Je to až podezřelé, kniha má také 112 stránek.

Mohlo by vás zajímat: Jak napsat maturitní slohovou práci

Král Lávra

Česká klasika. K maturitě potřebujete i poezii, tohle je dle mého naprosto ideální. Jen 8 stránek, během kterých se určitě pobavíte. Tato satira se zabývá příběhem krále, který nechává popravovat své kadeřníky, jelikož se při své práci dozví, že má král velké oslí uši, za které se velice stydí. Jednoho svého kadeřníka nezabije, ten však tajemství o oslích uších krále vyžvaní vrbě. Muzikant Červíček si z vrby udělá kolíček k base a ta na plese vyhrává, že má král oslí uši.

Báječná léta pod psa

Autobiografický román rodiny Michala Viewegha, který popisuje dobu od normalizace až po Sametovou revoluci. Poutavý a humorný příběh, který vás zcela jistě zaujme. Ač se jedná o autobiografii Viewegha, v románu změnil všem jméno, hlavní vypravěč se jmenuje Kvído, který je začínajícím spisovatelem, svůj příběh popisuje redaktorovi, který ho ovšem kritizuje, že je dílo moc protikomunistické, román se mu nakonec podaří vydat až po revoluci.

V románu se vyskytují i reálné postavy jako například disident Pavel Kohout. U maturity by nemělo být problémem mluvit o tomto příběhu. Kniha má sice 238 stran, ale dejte jí šanci!

Poezie k maturitě

Poezie je kapitolou samou o sobě. Pokud si zvlášť nelibujete v básničkách, doporučuji, abyste si k maturitě vybrali poezie, čím jak nejméně, myslím, že to jsou dneska 2 knihy.

Máj, Kytice

Touto volbou se nedá nic zkazit, za mě nejlepší poezie k maturitě. U těchto básní je velkou výhodou i to, že jsou opravdu notoricky známe, můžete recitovat, což se hodí, jelikož zabijete čas. Protože jsou tyto díly opravdu hodně známá, na internetu najdete mnoho kvalitních interpretací, z kterých se můžete učit. Bez problému tak budete schopni říct, kde je metafora, personifikace atd.

A jak se připravit na didaktický test se dozvíte v článku: Jak udělat didaktický test z češtiny!

Pan učitel

Nejlepší knihy k maturitě bez Boženy Němcové, to by samosebou nešlo. Tato autorka napsala mnoho knih, které se dají k maturitě doporučit. Já si k maturitní četbě vybral v celku neznámého Pana učitele, nesmírně krátká kniha (30 stránek), ale zajímavá novela.

Příběh pojednává o učiteli, který není jako ostatní, nepoužívá rákosku a fyzické tresty, jeho hodiny jsou zajímavé, bere své děti do přírody, dává jim praktické tipy. Příběh vypráví holčička, která se zprvu školy bojí, pan učitel ovšem její strach ihned promění na lásku a radost. Když se holčička do vesnice po letech vrací, pan učitel už bohužel zesnul. Při procházce vesnicí, vidí, že ho žáci opravdu poslouchali. (Vzali si k srdci tipy, jak lépe opracovávat půdu atd.). Vesnice se stává hezčí. Pana učitele mají všichni rádi a obdivují ho.

Jak se to všechno naučit?

Máte na výběr, můžete si vybrat mezi současnými, nudnými a pomalými technikami učení, nebo se naučte používat principy efektivního učení a učte se tak, jak to má rád váš mozek. Ještě před několika lety jsem se učil pomalu a vůbec mě to nebavilo, několik knížek a kurzů to změnilo. Napsal jsem pro vás krátké PDFko, ve kterém vám představím 7 tipů, jak zvládnout maturitu! Díky tipům se budete učit efektivněji a rychleji. Tipy nejsou nijak náročné a můžete si je okamžitě vyzkoušet v praxi.

Pokud si stáhnete pdfko, dostanete ode mě i další speciální dárek zdarma: E-mailový kurz rychlého učení. V e-mailech vám budu postupně odkrývat nejlepší metody učení, které vás dokonale připraví k maturitě nebo k jiné zkoušce.

Tak tohle byly moje tipy na nejlepší knihy k maturitě. Máte nějakou další knihu, kterou můžu do článku přidat? Jakou nejlepší knihu jste kdy četli? Napište mi to do komentářů.

Sam Greenhalgh

Sdílejte na sociálních sítích!!!Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Share on Tumblr
Tumblr
0
Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

10 Responses to “Nejlepší knihy k maturitě! Maturitní četba levou zadní

  • A můžu se zeptat, jaký máte názor na knížky Malý princ, Hobita a nebo Pána prstenů I. Společenstvo prstenu?

  • Ahoj myslíš že by jsi mohl zveřejnit tvůj seznam četby k maturitě ? :)

  • Za mě nejlepší kniha od Oty Pavla Smrt krásných srnců – pár stránek, humorné a čte se skoro samo. :) Další, co mohu doporučit je od Rollanda Petr a Lucie a také Lakomec od Moliéra- Také poměrně tenké knihy, hezký příběh a čtou se moc pěkně.

Trackbacks & Pings

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.