fbpx

Jak napsat maturitní slohovou práci!

Máte strach z maturitní slohovky? Nevíte, co se přesně se po vás bude chtít a máte pochyby o svých schopnostech? V článku se dozvíte, jak napsat maturitní slohovou práci, tak abyste co možná nejvíce zvýšili své šance na úspěch.

*Video a článek nemají stejný obsah! Video je novější, aktuálnější a celkově si troufnu říct, že video má kvalitnější obsah než článek. Avšak pár dalších užitečných tipů najdete v článku.

Maturitní slohová práce je v posledních letech velkým strašákem studentů. Společnost CERMAT se rozhodla pro obrovskou změnu. Slohové práce již neopravují učitelé na školách, nýbrž zaměstnanci CERMATU. Nikdo si teď nemůže být ničím jistý. Vaše učitelka/učitel vás totiž nemůže „zachránit“ a taky se může stát, že někdo v Praze (v Cermatu) nerozluští vaše písmo a nebude se mu zdát váš styl.

Můžete si vybrat z celkem 6 témat, na vypracování máte přesně 110 minut, slohovka musí mít přinejmenším 250 slov (25-30 řádků textu). Rada č. 1, neztrácejte zbytečně mnoho času výběrem tématu slohové práce. Vyberte si typ slohové práce, který vám nejvíce sedí, jak to poznat a jak dobře psát, se dozvíte v následujících odstavcích.

Stáhněte si zdarma PDFko 7 tipů, jak zvládnout maturitu

Nejčastější slohové útvary u maturitní slohovky

Vypravování– mezi studenty je to zřejmě nejoblíbenější slohový útvar. Ale není to tak lehké, jak se na první pohled zdá. Pokud píšete vypravování, nikdy neuvažujte o smyslu života (úvaha). Nepopisujte nijak zvlášť prostředí (popis). Snadno se může stát, že sklouzne k jinému slohovému útvaru, a to by pro vás mohla být konečná. Děj ve vypravování se musí „pohnout“ z bodů A do B. Využívejte krátké věty a přímou řeč.

Úvaha– taktéž velmi oblíbená, ale mezi mnohými nenáviděná. Důležité je, abyste se na problém zaměřili ze dvou úhlu, nemůžete se soustředit pouze na jeden aspekt problému. Každá myšlenka si zaslouží vlastní odstavec. Dávejte argumenty pro a proti. Na konci shrňte, k jakém závěru jste došli.  Napsat kvalitní úvahu je celkem náročné.

Administrativní dopis– velkou výhodou tohoto slohového útvaru je, že stačí 200 slov (aspoň v roce 2017, raději si to ověřte). Většinou máte za úkol napsat motivační, otevřený, administrativní dopis nebo klidně nějakou stížnost, reklamaci apod. Pokud se rozhodnete právě pro toto zadání, je důležité si našprtat, jak jdou věci za sebou, která adresa má přednost atd.

Popis/Charakteristika– skutečně musíte danou věc, činnost popsat, ne abyste začali vypravovat nějaký příběh (vypravování). Věty musí být jasné a srozumitelné. Vyhněte se dlouhým souvětím.

Reportáž/Zpráva– ač si vyberete jedno nebo druhé, je důležité si uvědomit, jaký čas by měl převládat. Reportáž je v přítomném čase, zpráva naopak v minulém. Kdybyste to zaměnili, tester Cermatu by vás za to jisto jistě potrestal a ohodnotil práci jako neprospěl.

A další méně časté slohové útvary…

Doporučení

Při výběru žánru vsázejte na své kvality. Poraďte se s učitelem, koukněte na svoje známky. Ideální je, když k maturitě jdete s tím, že máte 2-3 “silné” slohové útvary, ze kterých si vyberete. Vaše mysl se na ně dokáže lépe soustředit. Ostatní můžete hodit za hlavu a zajímat se jenom o své žánry. Kdybych vám měl osobně doporučit, co psát, vybral bych dopis, zprávu, které jsou dle mého nejjednodušší a zaručují úspěch.

Několik dnů před maturitou si našprtejte teorii ke svým slohovým útvarům. Jestliže si vyberete vypravování, ale ve své slohové práci se tohoto slohového útvaru nedržíte (např. převládají prvky popisu, úvahy), vaše maturita skončí ještě dříve, než začne. Teorie vám může pomoct. Nastíní vám základní osnovu, poradí vám, jak postupovat atd. V neposlední řadě vás znalost teorie alespoň trochu zbaví stresu a strachu.

Tipy a triky: Jak napsat maturitní slohovou práci!jak napsat maturitní slohovou práci

V této části přejdeme k praktickým tipům, jak na slohovku. Dozvíte se, jaké chyby se nejvíce trestají a čemu se rozhodně musíte vyvarovat. V neposlední řadě se dozvíte, jak se zlepšit v psaní, pokud nejste žádný Shakespeare.

Také doporučuji k přečtení článek: 5 tipů, jak udělat maturitu!

Držte se tématu

Dalším důležitým bodem je téma. Pokud se ve slohovce nedržíte tématu, je to pro vás opět konečná. Mějte zadáni stále před sebou a ujišťujte se, že píšete právě o dané věci ve správném slohovém útvaru. Zvládněte tohle a máte na půl vyhráno.

Slohovka se hodnotí v 6 kategoriích, můžete v ní klidně udělat 30 chyb a pořád prospějete, ale pokud se příliš odchýlíte od tématu, které jste si vybrali nebo se nedržíte zadaného slohového útvaru, je to pro vás okamžitě konečná a slohovka míří do koše. (Jenom pro vaši informaci kritérium 1A hodnotí téma a obsah, 1B slohový útvar, v těchto kategoriích nesmíte dostat 0 bodů)

Velmi často se stává, že si studenti vyberou téma, píši o něm 2 odstavce a následně sklouznou k něčemu úplně jinému. Nedopusťte se podobné chyby! Pořád se na téma koukejte a ujišťujte se, že píšete o tom, co vám bylo zadáno.

Vyhněte se zbytečným chybám.jak se soustředit na učení, jak napsat maturitní slohovou práci

Abyste slohovku zvládli nestačí se držet tématu a žánru, i když je to důležitý krok. Slohová práce musí být napsána v souladu s pravidly české pravopisu (Na rozdíl od tohoto blogu). Pravopis si samozřejmě nemůžeme během několika dnů jen tak natlouct do hlavy, proto dodržujte alespoň následující body.

 • 10 nejčastějších chyb- ideálně den před písemnou maturitní prací surfujte na internetu a hledejte nejčastější chyby, kterých se lidé dopouštějí. Vyvarujte se hloupostem.
 • Příliš dlouhé věty– nejsme géniové, nikdy nemůžete přesně vědět, kdy se píšou čárky. Vyhněte se dlouhým souvětím, pište jednoduše a maximálně srozumitelně. Nikdo vás u maturity nepovažuje za budoucího Shakespeara, proto si na něj ani nehrajte.
 • Opakování slov– možná teď oponujete, že i já opakuji slova. Máte pravdu, ale můj článek neopravuje tester z Cermatu. Čeština je bohatý jazyk. Využijte Pravidla českého pravopisu a dohledejte synonyma, neztrácejte tím však mnoho času. Zvláště sloveso být a mít je obrovským nebezpečím. Nahraďte ho plnovýznamovými slovesy (Např. Budu tam, napište raději: Přijdu).
 • Písmena, předložky na konci řádku- za chybu se považují písmena a předložky na konci řádku. Pamatujte na to. Všechna ačka, ska, očka pište vždy na začátek nového řádku. Předložky patří také na začátek.

Inspirujte se, jak napsat slohovku

Jste-li rozhodnuti, jaký druh práce si u maturity vyberete. Nejlepší věc, kterou můžete udělat je, že si budete pročítat vzorové maturitní slohovky.

Skvěle se inspirujete, zjistíte, jak by to mělo zhruba vypadat a na co si dát pozor. Mozek tzv. naprogramujete na daný slohový útvar a jeho regule. Zavažte se k přečtení několika prací denně. Věřte mi, něco pochytíte, u maturity se vám to může hodit. Navíc zrychlíte čtení a to vám pomůže u didakťáku.

Zajímá vás, jak se efektivně připravit na didaktický test? Přečtěte si článek: Jak udělat didaktický test z češtiny, angličtiny a matematiky!

Vlastní Pravidla českého pravopisu

Sežeňte si vlastní pravidla. Ve třídě jich nemusí být dostatek, mohla by se o ně semlít rvačka. Vím, je to celkem hloupý tip, jak na slohovku, ale po maturitě mi poděkujete.

S pravidly se seznamte, naučte se v nich hledat. V samotné slohové práci si nanečisto značte slova, kterými si nejste jistí. Po dopsání je v pravidlech rychle vyhledejte a popř. opravte.

Nechte text “odležet”jak napsat maturitní slohovou práci

Stejně jako dobré těsto, potřebuje i dobrý text odležet. Nejhorší, co můžete udělat je, že dopíšete svou maturitní slohovou práci a začnete si ji zběsile dokola pročítat. Pokud tam máte nějaké chyby, mozek je stejně „odfiltruje“, nebude si jich všímat. Náš mozek tohle prostě dělá, vlastní chyby nerad vidí, tak je automaticky opraví a našemu vědomí nedá vědět, že v textu něco nesedí.

Jestli vám zbude čas, nechte slohovku „odležet“, mezitím si hledejte podtržená slova (viz bod výše), hrabejte se v pravidlech, nebo se pokuste na chvíli rozptýlit. Až potom si slohovku přečtěte, je daleko pravděpodobnější, že si všimnete nějaké chyby. Pokud možno, přečtěte si slohovku nahlas (nebo polohlasem). Zjistíte, jak text zní a chyby budete moci vnímat dvěma smysly (sluch, zrak).

Co dělat před slohovkou?

Stres je zabijákem kreativity. Paralyzuje nás a v žádném případě nám u maturity nepomáhá. Stres je naprosto přirozený a není to nic, za co bychom se měli stydět. Utěšujte se tím, že je to normální, stresoval jsem se i já, tvůrce portálu o efektivním učení.

Jak se zbavit stresu – vás naučím v jiném článku, avšak i zde jedna účinná rada.

Několik vědeckých studií prokázalo, že testy a slohovky píšeme daleko lépe, když jsme v klidu a o nic nejde. Stres v nás probouzí bloky, zpomaluje nás. Prvním krokem k vyrovnání se stresem je právě to, že stres přijmete a přiznáte si ho.

Také může pomoct, když před slohovkou zavřete oči a představíte si váš úspěch. Tuto metodu používají sportovci po celém světě, prostě si představují sebe sama, když se jim daří při sportovním výkony. Vy ve svých představách uvidíte sebe, jak píšete nejlepší slohovku svého života.

Tohle by bylo o psaní slohovek všechno. Doufám, že už máte trošku lepší představu o tom, jak napsat maturitní slohovou práci.

A ještě jedna rada na závěr, psát se naučíte nejlépe tak, že budete psát a zkoušet to!

Jak se připravit na písemky, ústní atd?

Připravil jsem pro vás pdfko 7 tipů, jak zvládnout maturitu a několik e-mailů, ve kterých se dozvíte, jak se na maturitu spolehlivě připravit a efektivně se vypořádat s velkým množstvím učiva. PDFko si můžete stáhnout zdarma a za několik minut se dozvědět, jak se lépe a rychleji učit.

Nečekejte, že vám maturita spadne jen tak do klína, připravte se na ni.

*Tento článek je v rozsáhlejší verzi součástí online kurzu Jak udělat maturitu!

Sdílejte na sociálních sítích!!!Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Share on Tumblr
Tumblr
0
Jan Kohut
Ahoj, na tomhle blogu píšu o tom, jak se správně a rychle učit. S učením jsem ještě na základce míval velké problémy, učení mi šlo pomalu, nevěděl jsem, jak na to, ale hodně jsem toho načetl, experimentoval jsem a teď vám tady na blogu předávám ty nejlepší tipy pro efektivní učení.

4 komentáře “Jak napsat maturitní slohovou práci!

 • Ahoj,

  opravdu stačí u administrativního dopisu pouze 200 slov? Nikde jinde jsem se o tom nedočetl.

  Děkuji moc za odpověď! 🙂

  • Samozřejmě je vždycky lepší, když napíšeš slov více. Ale u administrativního dopisu by podle mých zdrojů mělo být tolerováno i 200.

Trackbacks & Pings

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *