fbpx

Jak napsat maturitní slohovou práci!

Máte strach z maturitní slohovky? V článku se dozvíte, jak napsat maturitní slohovou práci, tak abyste co možná nejvíce zvýšili své šance na úspěch. Po přečtení budete vědět, jak se co možná nejlépe připravit a jakým největším chybám se při psaní slohové práce vyvarovat.

*Článek je v rozšířenější verzi součástí 4. lekce online kurzu Jak udělat maturitu!

**Video a článek: jak napsat maturitní slohovou práci nemají stejný obsah! Doporučuji nejprve zhlédnout video, až pak přečíst článek.

Maturitní slohová práce je v posledních letech (kromě 2020, kdy byla zrušena) velkým strašákem většiny studentů. Společnost CERMAT se rozhodla v roce 2017 pro velkou změnu. Slohové práce již neopravují učitelé na středních školách, nýbrž centrálně zaměstnanci CERMATu. Nikdo si teď nemůže být ničím jistý. Oblíbená učitelka vás nezachrání, nikdo si rychle nezvykne na váš styl a specifické písmo, které se vaši vyučující na střední naučili rozlouskat až za pár let.

Můžete si vybrat z celkem 6 témat, na vypracování máte přesně 110 minut, slohovka musí mít přinejmenším 250 slov (25-30 řádků textu). Rada č. 1, neztrácejte zbytečně mnoho času výběrem témata slohové práce. Zbytečně nespekulujte, podívejte na žánry, které vám sedí a z nich vyberte nejpřijatelnější téma.

Pojďme se ponořit více do hloubky článku, zjistíte, jak napsat maturitní slohovou práci a zdokonalit se v psaní.

Stáhněte si zdarma PDFko 7 tipů, jak zvládnout maturitu

Nejčastější slohové útvary u maturitní slohovky

Vypravování – mezi studenty je to zřejmě nejoblíbenější žánr. Ale nemusí to být vždy tak lehké, jak si může na první pohled zdát. Pokud píšete vypravování, nikdy neuvažujte o smyslu života (úvaha) a výrazně nepopisujte prostředí (popis).

U vypravování se může velmi snadno stát, že sklouzne k jinému žánru, a to by pro vás mohla být konečná. Děj se ve vypravování musí „pohnout“ z bodů A do B.

Využívejte hojně krátké věty a přímou řeč. Pamatujte, že pokud nedodržíte žánr a téma, můžete mít sebelepší slohovku, u maturity neuspějete.

Úvaha – taktéž velmi oblíbená. Důležité je, abyste se na problém zaměřili z více úhlů, nemůžete se zaměřit pouze na jeden aspekt problému. Uvažujte nad výhodami i nevýhodami. Každá myšlenka si zaslouží vlastní odstavec. Na konci shrňte, k jakém závěru jste došli. Napsat kvalitní úvahu může být celkem složité. Pokud vás za vaše úvahy vyučující vyloženě nechválí, raději bych se do nich nepouštěl.

Administrativní dopis – většinou máte za úkol napsat motivační dopis, otevřený dopis, administrativní dopis, stížnost, reklamaci atd. Pokud se rozhodnete právě pro toto zadání, je důležité si našprtat, jak jdou věci za sebou, která adresa má přednost atd. U tohoto žánru se od vás neočekávají žádné umělecké výkony. Prostě musíte nastudovat několik důležitých obratů a ty použít. Žánr je ideální pro lidi ne moc kreativní a ty, kteří se slohovky opravdu bojí. 20-30 slov můžete nahnat naučenými frázemi a větami.

Popis/Charakteristika – skutečně musíte danou věc, činnost popsat, ne abyste začali sáhodlouze vypravovat nějaký příběh (vypravování) o tom, proč tam ta věc je a jak se tam dostala. Věty musí být jasné a srozumitelné. Vyhněte se dlouhým souvětím.

Reportáž/Zpráva – ač si vyberete jedno nebo druhé je důležité si uvědomit, jaký čas by měl převládat. Reportáž je v přítomném čase, zpráva naopak v minulém. Kdybyste to zaměnili, tester Cermatu by vás za to jisto jistě potrestal.

Recenze, Pozvánka – patří dle mého k lehčím žánrům, důležité je, abyste dodrželi žánr a opravdu napsali pozvánku nebo recenzi.

Referát – vyžaduje, abyste znali přesná fakta a prezentovali údaje jasně.

A pár dalších, které se tak často v zadáních nevyskytují…

Doporučení – jak napsat maturitní slohovou práci

Při výběru žánru sázejte na svoje kvality. Poraďte se s učitelem, koukněte na své známky. Ideální je, když jdete k maturitě s tím, že máte vybrány 2-3 žánry, ze kterých si vyberete podle vámi subjektivně vnímané sympatičnosti témata. Nejde umět psát dokonale všechny žánry, ale není problém skvěle ovládat 2 nebo 3. Ostatní žánry můžete hodit za hlavu. Kdybych vám měl osobně doporučit, co psát, vybral bych si určitě dopis a zprávu, které jsou dle mého nejjednodušší a zaručují úspěch.

Rovněž si projeďte zadání z minulých let. Uvidíte, že ne vždy se na maturitním zadání objeví pozvánka, recenze, motivační dopis atd. Vždy můžete očekávat vypravování, popis a úvahu. Ale nikdy si nemůžete být jistí, jestli tam bude zrovna zpráva, či reportáž. Také nemůže vědět, jaký druh administrativního dopisu se v zadání objeví.

Když si vyberete, že chcete psát například administrativní dopis, naučte se teorii ke všem typům dopisů. Když je vašim favoritem zpráva, rozhodně mějte přehled i o tom, co je to reportáž apod.

Několik dnů před maturitou si našprtejte teorii ke všem žánrům, které jste si vybrali. Tj. jak daný slohový útvar psát, co vyloženě musí obsahovat apod.

Pokud se nebudete držet žánru, vaše maturita skončila ještě dříve, než vlastně začala. I když budete mít dokonalé věty, slohovka nebude obsahovat chyby, pokud se nebudete držet žánru, neodmaturovali jste. Teorie vám může pomoct. Nastíní vám základní osnovu, poradí vám, jak postupovat atd. V neposlední řadě vás znalost teorie alespoň trochu zbaví stresu a strachu.

V průběhu psaní se neustále sami sebe ptejte, jestli skutečně píšete žánr, který jste si vybrali. Např. Opravdu je to zpráva? Používám minulý čas? Opravdu je to vypravování? Posouvá se ten děj? Mám tam přímou řeč? Uvažuju nad tím nebo ten problém jenom popisuji? Co mohu udělat proto, aby se to více podobalo vybranému žánru?

Tipy a triky: Jak napsat maturitní slohovou práci!jak napsat maturitní slohovou práci

Přejdeme k praktickým tipům, jak na slohovku. Dozvíte se, jaké chyby se nejvíce trestají a čemu se rozhodně musíte vyvarovat. V neposlední řadě se dozvíte, jak se zlepšit v psaní, pokud nejste žádný Shakespeare.

Také doporučuji k přečtení článek: 9 tipů, jak udělat maturitu!

Držte se tématu

Dalším důležitým bodem je téma. Pokud se ve slohovce nedržíte tématu, je to pro vás opět konečná. Mějte zadáni stále před sebou a ujišťujte se, že píšete právě o dané věci ve správném slohovém útvaru. Zvládněte tohle a máte na půl vyhráno.

Velmi často se stává, že si studenti vyberou téma, napíší o něm 2 odstavce a následně sklouznou k něčemu úplně jinému. Nedopusťte se podobné chyby!

Slohovka se hodnotí v 6 kategoriích, můžete v ní klidně udělat 30 gramatický chyb a pořád prospějete, ale pokud se příliš odchýlíte od tématu, které jste si vybrali nebo se nedržíte zadaného slohového útvaru, je to pro vás okamžitě konečná a slohovka míří do koše. (Jenom pro vaši informaci kritérium 1A hodnotí téma a obsah, 1B slohový útvar, v těchto kategoriích nesmíte dostat 0 bodů)

Ačkoliv není při psaní maturitní slohové práce povinná osnova, vřele vám doporučuji, abyste si nějakou osnovu vytvořili. Když píšu články nebo text pro videa osnovu si dělám, dovolí mi to si utřídit myšlenky a už dopředu odhadnout, jak dlouhý článek zhruba bude.

Moje mysl je jakoby čistší a při samotném psaní zbytečně nevymýšlím, ale jenom „vymalovávám omalovánku“ (omalovánkou mám na mysli právě osnovu). Osnova se může zdát zbytečná, ale vaše psaní posune na vyšší level. Hlavně se tak s menší pravděpodobností odchýlíte od zadaného tématu.

Pokud spoléháte jenom na svou hlavu, a co zrovna vymyslíte, slohová práce nebude mít hlavu, ani patu. Raději si vyhraďte ze začátku nějakých 10 minut na přemýšlení o tom, co vlastně chcete napsat, až pak začněte s prvním nástřelem textu.

Vyhněte se zbytečným chybámjak se soustředit na učení, jak napsat maturitní slohovou práci

Abyste slohovku zvládli nestačí se držet tématu a žánru, i když je to důležitý krok. Slohová práce musí být napsána v souladu s pravidly české pravopisu (Na rozdíl od tohoto blogu). Pravopis si samozřejmě nemůžeme během několika dnů jen tak natlouct do hlavy, proto dodržujte alespoň následující body.

50 nejčastějších chyb– nejpozději den před písemnou maturitní prací surfujte na internetu a hledejte nejčastější chyby. Vyvarujte se zbytečným hloupostem.

Příliš dlouhé věty – nejsme géniové, nikdy nemůžeme přesně vědět, kdy se píšou čárky. Vyhněte se dlouhým souvětím, pište jednoduše a maximálně srozumitelně. Nikdo vás u maturity nepovažuje za budoucího Shakespeara, proto si na něj ani nehrajte.

Opakování slov – možná teď oponujete, že i já opakuji slova. Máte pravdu, ale tento text neopravuje tester z Cermatu. Čeština je bohatý jazyk. Využijte Pravidla českého pravopisu a dohledejte synonyma, neztrácejte tím však mnoho času. Slovesa být a mít opakují studenti často. Nahraďte je plnovýznamovými slovesy (Např. Budu tam, napište raději: Přijdu). Hlídejte si, aby každé slovo v odstavci bylo originální. Když se vám to nepodaří, zajistěte, aby se slova neopakovala “okatě”, ať je mezi nimi mezera několik řádků nebo, ať jsou opticky vzdálené.

Písmena a předložky na konci řádku – jako chyby u maturity se započítávají i písmena, předložky na konci řádku. Pamatujte na to. Všechna ačka, ska, očka pište vždy na začátek nového řádku. Předložky patří také na začátek řádků (na, pod, u atd.).

Inspirujte se, jak napsat slohovku

Jste-li rozhodnuti, jaký druh práce si u maturity vyberete, to nejlepší co můžete udělat, je pročítat vzorové prace. Skvěle se tak inspirujete, zjistíte, jak by to mělo zhruba vypadat a na co si dát pozor. Mozek tzv. naprimujte na daný žánr a jeho regule.

Zavažte se k přečtení několika vzorových prací denně, hlavně těsně před maturitou. Věřte mi, něco pochytíte, u maturity se vám to může hodit. Navíc zrychlíte čtení, a to vám pomůže u didakťáku

Zajímá vás, jak se efektivně připravit na didaktický test? Přečtěte si článek: Jak udělat didaktický test z češtiny, angličtiny a matematiky!

Vlastní Pravidla českého pravopisu

Sežeňte si vlastní pravidla. Ve třídě jich nemusí být dostatek, mohla by se o ně semlít rvačka. S pravidly se naučte ještě před maturitou pracovat. Měli byste vědět, jak se v nich rychle orientovat.

U samotné slohové práce si v papíru nanečisto značte slova, jevy, kterými si nejste jistí. Po dopsání je v pravidlech rychle vyhledejte a popř. opravte.

Nechte text “odležet”jak napsat maturitní slohovou práci

Stejně jako dobré těsto, potřebuje i dobrý text odležet. Nejhorší, co můžete udělat je, že dopíšete svou maturitní slohovou práci a začnete si ji zběsile dokola pročítat. Pokud tam máte nějaké chyby, mozek je stejně „odfiltruje“, nebude si jich všímat, protože jste je viděli tolikrát, až je začne hlava přehlížet a považovat za správné.

Jestli vám zbude čas, nechte slohovku „odležet“, mezitím si hledejte podtržená slova, hrabejte se v pravidlech a snažte se chvíli myslet na něco jiného.

Až po krátkém rozptýlení a odvraceni pozornosti si slohovku přečtěte, je mnohem pravděpodobnější, že si všimnete chyb. Pokud možno, přečtěte si slohovku nahlas (nebo polohlasem). Zjistíte, jak text zní a chyby budete moci vnímat dvěma smysly (sluch, zrak).

Podobně postupuji při psaní článků a tohoto kurzu. Nejprve ho napíšu, poté ho nechám den odležet, až pak ho opravuji.

Nejlepší je slohovku u maturity psát nadvakrát, nejprve nanečisto a pak ji pěkně přepsat do záznamového archu. Když dopíšete první verzi nanečisto, odvraťte svou pozornost, až pak přepisujte, chyb si pravděpodobněji všimnete, ale to už je vám jasné, že?

Co dělat před slohovkou?

Stres je zabijákem kreativity. Paralyzuje nás a v žádném případě nám u maturity nepomáhá. Stres je naprosto přirozený a není to nic, za co byste se měli stydět. Utěšujte se tím, že je to normální, stresoval jsem se i já, tvůrce portálu o efektivním učení.

Jak se zbavit stresu – vás naučím v jiném článku, avšak i zde jedna účinná rada.

Několik vědeckých studií prokázalo, že testy a slohové práce píšeme daleko lépe, když jsme v klidu. Stres v nás probouzí bloky, zpomaluje nás. Prvním krokem k vyrovnání se stresem je právě to, že stres přijmete a přiznáte si ho.

Také může pomoct, když před slohovkou zavřete oči a představíte si váš úspěch. Tuto metodu používají sportovci po celém světě, prostě si představují sebe sama, když se jim daří při sportovním výkony. Vy ve svých představách uvidíte sebe, jak píšete nejlepší slohovku svého života.

Tohle by bylo o psaní slohovek všechno. Doufám, že už máte trošku lepší představu o tom, jak napsat maturitní slohovou práci.

Jak se zlepšit v psaní

Tuto část ze 4. lekce z online kurzu Jak udělat maturitu vám v tomto článku zdarma nezpřístupňuji.

Stáhni si návod zdarma

Připravil jsem pro vás pdfko 7 tipů, jak zvládnout maturitu a několik e-mailů, ve kterých se dozvíte, jak se na maturitu připravit a efektivně se vypořádat s velkým množstvím učiva. PDFko si můžete stáhnout zdarma a za několik minut se dozvědět, jak se lépe a rychleji učit.

Nečekejte, že vám maturita spadne jen tak do klína, připravte se na ni.

Pokud už pdfko máte, mrkněte na online kurz.

*Tento článek je v rozsáhlejší verzi součástí online kurzu Jak udělat maturitu!

Sdílejte na sociálních sítích!!!Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Share on Tumblr
Tumblr
0
Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

6 komentářů “Jak napsat maturitní slohovou práci!

  • Ahoj,

    opravdu stačí u administrativního dopisu pouze 200 slov? Nikde jinde jsem se o tom nedočetl.

    Děkuji moc za odpověď! :)

    • Samozřejmě je vždycky lepší, když napíšeš slov více. Ale u administrativního dopisu by podle mých zdrojů mělo být tolerováno i 200.

Trackbacks & Pings

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *