fbpx

Jak napsat maturitní slohovku!

Máte strach z maturitní slohovky? Nevíte, co se po vás bude přesně chtít? Chtěli byste se dozvědět, jak u slohové práce co nejvíce zvýšit své šance na úspěch?

Maturitní slohovka je tento rok velkým strašákem studentů. Společnost CERMAT se rozhodla pro obrovskou změnu. Slohové práce již nebudou opravovat učitelé na školách, nýbrž zaměstnanci CERMATU. Nikdo si teď nemůže být ničím jistý. Vaše učitelka/učitel vás totiž nemůže „zachránit.“

Na slohovku o 250 slovech máte 90 minut.  Můžete si vybrat z celkem 10 témat (aktuální v roce 2017). Radím vám, vybírejte moudře, jakmile si už nějaké téma vyberete, nesmíte ho změnit.  Vyberte si typ slohové práce, který vám nejvíce sedí, jak to poznat a jak dobře psát, se dozvíte v následujících odstavcích.

Stáhněte si zdarma PDFko 7 tipů, jak zvládnout maturitu

Přehled žánru

Vypravování– mezi studenty je to zřejmě nejoblíbenější žánr. Ale není to tak lehké, jak se na první pohled zdá. Pokud píšete vypravování, nikdy neuvažujte o smyslu života (úvaha). Výrazně nepopisujte prostředí (popis). Velmi snadno se může stát, že sklouzne k jinému žánru, a to by pro vás mohla být konečná. Děj se ve vypravování musí „pohnout“ z bodů A do B. Využívejte krátké věty a přímou řeč.

Úvaha– taktéž velmi oblíbená. Důležité je, abyste se na problém zaměřili ze dvou úhlu, nemůžete se soustředit pouze na jeden aspekt problému. Každá myšlenka si zaslouží vlastní odstavec. Na konci shrňte, k jakém závěru jste došli.  Napsat kvalitní úvahu je celkem náročné.

Administrativní dopis– velkou výhodou tohoto „žánru“ je, že stačí 200 slov. Většinou máte za úkol napsat motivační dopis, otevřený dopis, administrativní dopis atd. Pokud se rozhodnete právě pro toto zadání, je důležité si našprtat, jak jdou věci za sebou, která adresa má přednost atd.

Popis/Charakteristika– skutečně musíte danou věc, činnost popsat, ne abyste začali vypravovat nějaký příběh (vypravování). Věty musí být jasné a srozumitelné. Vyhněte se dlouhým souvětím.

Reportáž/Zpráva– ač si vyberete jedno nebo druhé, je důležité si uvědomit, jaký čas by měl převládat. Reportáž je v přítomném čase, zpráva naopak v minulém. Kdybyste to zaměnili, tester Cermatu by vás za to jisto jistě potrestal.

A další…

Při výběru žánru vsázejte na svoje kvality. Poraďte se s učitelem, koukněte na svoje známky. Ideální je, když k maturitě jdete s tím, že máte 2-3 “silné” žánry, ze kterých si vyberete. Vaše mysl se na ně lépe soustředí. Mozek se „naladí“ na tento typ slohové práce.

Několik dnů před maturitou si našprtejte teorii k těmto žánrům. Jestliže se nedržíte žánru, vaše maturita skončila ještě dříve, než začala. Teorie vám může pomoct. Nastíní vám základní osnovu, poradí vám, jak postupovat atd. V neposlední řadě vás znalost teorie alespoň trochu zbaví stresu a strachu.

Držte se tématu

Dalším důležitým bodem je téma. Pokud se ve slohovce nedržíte tématu, je to pro vás opět konečná. Mějte zadáni stále před sebou a ujišťujte se, že píšete právě o dané věci v daném žánru. Zvládněte tohle a máte na půl vyhráno.

Velmi často se stává, že si studenti vyberou téma, píši o něm 2 odstavce a následně sklouznou k něčemu úplně jinému. Nedopusťte se podobné chyby!

Vyhněte se zbytečným chybám.

Maturitní slohovka není jenom a pouze téma a žánr. Musí být napsána podle pravidel české pravopisu. Ten si samozřejmě nemůžeme během několika dnů jen tak natlouct do hlavy, proto dodržujte alespoň následující body.

 • 10 nejčastějších chyb- ideálně den před písemnou maturitní prací surfujte internetem a hledejte nejčastější chyby, kterých se lidé dopouštějí. Vyvarujte se hloupostem.
 • Příliš dlouhé věty– nejsme géniové, nikdy nemůžete přesně vědět, kdy se píšou čárky. Vyhněte se dlouhým souvětím, pište jednoduše a maximálně srozumitelně. Nikdo vás u maturity nepovažuje za budoucího Shakespeara, proto si na něj ani nehrajte.
 • Opakování slov– možná teď oponujete, že i já opakuji slova. Máte pravdu, ale můj článek neopravuje tester z Cermatu. Čeština je bohatý jazyk. Využijte Pravidla českého pravopisu a dohledejte synonyma, neztrácejte tím však mnoho času. Sloveso být, mít je obrovským nebezpečím. Nahraďte ho plnovýznamovými slovesy (Np. Budu tam, napište raději: Přijdu).
 • Písmena na konci řádku- jako chyby u maturity se započítávají i písmena na konci řádku. Pamatujte na to. Všechna ačka, ska, očka pište vždy na začátek nového řádku. Předložky patří také na začátek.

Inspirujte se

Jste-li rozhodnuti, jaký druh práce si u maturity vyberete, to nejlepší co můžete udělat, je pročítání vzorových prací.

Skvěle se tak inspirujete, zjistíte, jak by to mělo zhruba vypadat a na co si dát pozor. Mozek tzv. naprimujte na daný žánr a jeho regule. Zavažte se k přečtení několika prací denně. Věřte mi, něco pochytíte, u maturity se vám to může hodit. Navíc zrychlíte čtení a to vám pomůže u didakťáku.

Zajímá vás, jak se efektivně připravit na didaktický test? Přečtěte si článek: Jak udělat didaktický test z češtiny, angličtiny a matematiky!

Vlastní Pravidla českého pravopisu

Sežeňte si vlastní pravidla. Ve třídě jich nemusí být dostatek, mohla by se o ně semlít rvačka.

S pravidly se seznamte, naučte se v nich hledat. V samotné slohové práci si nanečisto značte slova, jevy, kterými si nejste jistí. Po dopsání je v pravidlech rychle vyhledejte, popř. opravte.

Nechte text “odležet”

Stejně jako dobré těsto, potřebuje i dobrý text odležet. Nejhorší, co můžete udělat je, že dopíšete svou maturitní slohovou práci a začnete si ji zběsile dokola pročítat. Pokud tam máte nějaké chyby, mozek je stejně „odfiltruje“, nebude si jich všímat, protože už text viděl mnohokrát.

Jestli vám zbude čas, nechte slohovku „odležet“, mezitím si hledejte podtržená slova (viz bod výše), hrabejte se v pravidlech, snažte se do hlavy dostat jiné informace. Poté si slohovku přečtěte, je daleko pravděpodobnější, že si všimnete nějaké chyby. Pokud možno, přečtěte si slohovku nahlas (nebo polohlasem). Zjistíte, jak text zní a chyby budete moci vnímat dvěma smysly (sluch, zrak).

Co dělat před slohovkou?

Stres je zabijákem kreativity. Stres nás paralyzuje, rozhodně nám u maturity nepomůže. Někteří z vás si myslí, že je správné jít k maturitě vystresovaný. Jste přesvědčeni, že je arogantní si tam je tak v klidu přijít. Maturita se nedává za chování, nýbrž za váš výkon na papíru!

Několik vědeckých studií prokázalo, že testy a slohovky píšeme mnohem lépe, když jsme v klidu a o nic nejde. Stres v nás probouzí bloky, zpomaluje nás.

Před slohovkou doporučuji, abyste zavřeli oči a přestavili si váš úspěch. Tuto metodu používají sportovci po celém světě, prostě si představují sebe sama, když se jim daří při vykonávání svého sportu. Vy ve svých představách uvidíte sebe, když píšete nejlepší slohovku svého života.

Jak se připravit na písemky, ústní atd?

Připravil jsem pro vás pdfko 7 tipů, jak zvládnout maturitu a několik e-mailů, ve kterých se dozvíte, jak se na maturitu spolehlivě připravit a efektivně se vypořádat s velkým množstvím učiva. PDFko si můžete stáhnout zdarma a za několik minut se dozvědět, jak se lépe a rychleji učit.

Nečekejte, že vám maturita spadne jen tak do klína, připravte se na ni.

*Tento článek je v rozsáhlejší verzi součástí online kurzu Jak udělat maturitu!

Do 11.4 můžeš využít slevový kupón: SLOHOVKA, díky kterému si pořídíš online kurz Jak udělat maturitu o 20 % levněji! Pouze do čtvrtka! Všem vám moc fandím a věřím, že maturitu zvládnete.

Sdílejte na sociálních sítích!!!Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Share on Tumblr
Tumblr
0
Jan Kohut
Čau lidi, na tomhle blogu píšu o tom, jak se správně a rychle učit. Sám jsem měl kdysi s učením problémy, nevěděl jsem jak na to a šlo mi pomalu, ale hodně jsem toho načetl, experimentoval jsem a teď vám tady na blogu předávám ty nejlepší tipy pro efektivní učení.

3 komentáře “Jak napsat maturitní slohovku!

 • Ahoj,

  opravdu stačí u administrativního dopisu pouze 200 slov? Nikde jinde jsem se o tom nedočetl.

  Děkuji moc za odpověď! 🙂

  • Samozřejmě je vždycky lepší, když napíšeš slov více. Ale u administrativního dopisu by podle mých zdrojů mělo být tolerováno i 200.

Trackbacks & Pings

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *