fbpx

Jak napsat maturitní slohovou práci, abyste zaručeně uspěli?!

Máte strach z maturitní slohovky? V článku se dozvíte, jak napsat maturitní slohovou práci tak, abyste co možná nejvíce zvýšili své šance na úspěch. Rovněž budete po přečtení vědět, jak se co možná nejlépe připravit a jakým největším chybám se při psaní slohové práce vyvarovat.

*Článek je v rozšířenější verzi součástí 4. lekce online kurzu Jak udělat maturitu!

**Video a článek: jak napsat maturitní slohovou práci nemají stejný obsah! Doporučuji nejprve zhlédnout video, až pak přečíst článek.

Maturitní slohová práce je v posledních letech (kromě r. 2020, kdy byla zrušena) velkým strašákem většiny studentů. Společnost CERMAT se rozhodla v roce 2017 pro velkou změnu. Slohové práce již neopravují učitelé na středních školách, nýbrž centrálně zaměstnanci CERMATu. Nikdo si teď nemůže být ničím jistý. Oblíbená učitelka vás nezachrání, nikdo si rychle nezvykne na váš styl ani specifické písmo, které se vaši vyučující na střední naučili rozlouskat až za pár let.

Můžete si vybrat z celkem 6 témat, na vypracování máte přesně 110 minut, slohovka musí mít přinejmenším 250 slov (25-30 řádků textu). Z vlastní zkušenosti doporučuji, abyste neztráceli mnoho času výběrem tématu. Už předem mějte vytipované žánry, které vám sedí a u maturity si jenom vyberte nejzajímavější téma z vámi oblíbených žánrů. Při psaní si připomínejte, že u hodnocení slohových prací se klade největší důraz na dodržení formy, povinného rozsahu a neodchýlení se od tématu.

Pojďme se ponořit více do hloubky článku, zjistěme, jak napsat maturitní slohovou práci a zdokonalit se v psaní.

Stáhněte si zdarma PDFko 7 tipů, jak zvládnout maturitu

Slohové útvary – od nejlehčího po nejtěžší

Administrativní dopis – většinou máte v zadání písemné práce za úkol napsat motivační dopis, otevřený dopis, administrativní dopis, stížnost, reklamaci atd. Dopis je považován za jeden z nejlehčích slohových útvarů. Pokud se rozhodnete právě pro toto zadání, je důležité si našprtat, jak jdou věci za sebou, která adresa má přednost atd. U tohoto žánru se od vás neočekávají žádné umělecké výkony. Prostě musíte nastudovat několik důležitých obratů a ty použít. Žánr je ideální pro lidi ne moc kreativní a ty, kteří se slohovky opravdu bojí. 20-30 slov můžete nahnat naučenými frázemi a větami.

Reportáž/Zpráva – ač si vyberete jedno nebo druhé, je důležité si uvědomit, jaký čas by měl převládat. Reportáž se píše v přítomném čase, zpráva naopak v minulém. Kdybyste to zaměnili, hodnotitel Cermatu by vás za to jisto jistě potrestal. Zpráva rovněž patří k těm jednodušším slohovým útvarům.

Vypravování – mezi studenty je vypravování zřejmě tím nejoblíbenějším žánrem. Ale nemusí to být vždy tak lehké, jak se může na první pohled zdát. Pokud píšete vypravování, nikdy neuvažujte o smyslu života (úvaha), nepřehánějte popis prostředí a postav, šetřete i jejich charakteristikami a výrazně nepopisujte prostředí (popis).

U vypravování se může velmi snadno stát, že sklouzne k jinému žánru, a to by pro vás mohla být u maturity konečná. Je nutné, aby se děj pohnul z bodu A do B a průběžně gradoval, na rozdíl od popisu nebo líčení pracovního postupu.

Využívejte hojně krátké věty a přímou řeč. Pamatujte, že pokud nedodržíte žánr (tzn. dostanete v bodě 1B nula bodů), u maturity neuspějete, ačkoliv může být vaše slohová práce ve všech jiných ohledech perfektní.

Popis/Charakteristika – skutečně musíte danou věc, činnost popsat, ne abyste začali sáhodlouze vypravovat nějaký příběh (vypravování) o tom, proč tam ta věc je a jak se tam dostala. Věty musí být jasné a srozumitelné. Vyhněte se dlouhým souvětím.

Recenze– patří dle mého k lehčím žánrům, důležité je, abyste dodrželi žánr a opravdu napsali pozvánku nebo recenzi. Jedná se o jeden z nejsložitějších útvarů. Abyste napsali kvalitní recenzi, musíte o dané věci, problematice hodně vědět. Pouštějte se do ní jen v případě, že se vyznáte, jinak si na ní vylámete zuby…

Úvaha – taktéž velmi oblíbená, ale zároveň velmi obtížná k napsání. Ze všeho nejdříve se zamyslete nad danou problematikou a položte sami sobě i svým čtenářům základní otázku (která se týká daného tématu). Důležité je, abyste se na problém zaměřili z více úhlů, nemůžete se zaměřit pouze na jeden aspekt problému. Uvažujte nad výhodami i nevýhodami. Každá myšlenka si zaslouží vlastní odstavec. Na konci shrňte, k jakém závěru jste došli, zodpovězte na úvodní otázku, kterou jste si položili. Napsat kvalitní úvahu může být celkem složité. Pokud vás za vaše úvahy vyučující vyloženě nechválí, raději bych se do ní u maturity nepouštěl.

Referát – vyžaduje, abyste znali přesná fakta a prezentovali údaje jasně. Nemůžete tady o něčem jen tak plácat. Stejně jako u recenze, do referátu se pouštějte pouze tehdy, pokud máte v dané oblasti dostatečné odborné znalosti.

A pár dalších, které se tak často v zadáních nevyskytují…

Doporučení – jak napsat maturitní slohovou práci

Při výběru žánru sázejte na svoje kvality. Poraďte se s učitelem, koukněte na své známky. Ideální je, když jdete k maturitě s tím, že máte vybrány 2-3 žánry, ze kterých si vyberete téma podle vámi subjektivně vnímané „sympatičnosti“. Nejde umět psát dokonale všechny žánry, ale není problém skvěle ovládat 2 nebo 3. Ostatní žánry můžete hodit za hlavu. Kdybych vám měl osobně doporučit, co psát, vybral bych si určitě dopis a zprávu, které jsou dle mého nejjednodušší a

Rovněž si projeďte zadání z minulých let. Uvidíte, že ne vždy se v zadání objeví pozvánka, recenze, motivační dopis atd. Vždy můžete očekávat vypravování, popis a úvahu. Ale nikdy si nemůžete být jistí, jestli tam bude zrovna zpráva, či reportáž. Také nemůže vědět, jaký druh administrativního dopisu se v zadání objeví.

Když si vyberete, že chcete psát například administrativní dopis, naučte se teorii ke všem typům dopisů. Když je vašim favoritem zpráva, rozhodně mějte přehled i o tom, co je to reportáž apod.

Několik dnů před maturitou si našprtejte teorii ke všem žánrům, které jste si vybrali, tj. jak daný slohový útvar psát, co vyloženě musí obsahovat apod.

Pokud se nebudete držet slohového útvaru ze zadání, vaše maturita skončila ještě dříve, než vlastně začala. I když budete mít dokonalé věty, vaše písemná práce nebude obsahovat chyby, pokud se nebudete držet slohového útvaru, neodmaturovali jste. Teorie vám může pomoct. Nastíní vám základní osnovu, poradí vám, jak postupovat atd. V neposlední řadě vás znalost teorie alespoň trochu zbaví stresu a strachu.

V průběhu psaní se neustále sami sebe ptejte, jestli skutečně píšete ve vybraném slohovém útvaru, který jste si vybrali. Např. Opravdu je to zpráva? Používám minulý čas? Opravdu je to vypravování? Posouvá se ten děj, stupňuje se? Mám tam přímou řeč? Uvažuju nad tím, nebo ten problém jenom popisuji? Co mohu udělat proto, aby se to více podobalo vybranému žánru?

⚠️ Už více než 500 maturantů používá moji šablonu Pomocníčka v Notion pro chytré organizování a plánování učení. Šablonu si prohlédnete a získáte ZDE!

Tipy a triky: Jak napsat maturitní slohovou práci!jak napsat maturitní slohovou práci

Přejdeme k praktickým tipům, jak napsat slohovou práci. Dozvíte se, jaké chyby se nejvíce trestají a čemu se rozhodně musíte vyvarovat. V neposlední řadě se dozvíte, jak se zlepšit v psaní, pokud zatím nejste žádný Shakespeare.

Také doporučuji k přečtení článek: 9 tipů, jak udělat maturitu!

Držte se tématu

Dalším důležitým bodem je téma. Pokud se ve slohovce nedržíte tématu, je to pro vás opět konečná. Mějte zadání stále před sebou a ujišťujte se, že píšete právě o dané věci ve správném slohovém útvaru. Zvládněte tohle a máte na půl vyhráno.

Velmi často se stává, že si studenti vyberou téma, napíší o něm 2 odstavce a následně sklouznou k něčemu úplně jinému. Nedopusťte se podobné chyby!

Slohovka se hodnotí v 6 kategoriích, můžete v ní klidně udělat 20 pravopisných chyb a pořád prospějete, ale pokud se příliš odchýlíte od tématu, které jste si vybrali, nebo se nedržíte zadaného slohového útvaru, je to pro vás okamžitě konečná a slohovka míří do koše. (Jenom pro vaši informaci kritérium 1A hodnotí téma a obsah, 1B slohový útvar, v těchto kategoriích nesmíte dostat 0 bodů. Kritérium 2A hodnotí pravopisné a tvaroslovné chyby – je možné mít 0 bodů (tj. 10 a více chyb) a stále u maturity uspět)

Ačkoliv není při psaní maturitní slohové práce povinná osnova, vřele vám doporučuji, abyste si nějakou osnovu vytvořili. Když píšu články nebo scénář pro videa, osnovu si dělám, dovolí mi to si utřídit myšlenky a už dopředu odhadnout, jak dlouhý článek nebo video zhruba bude.

Moje mysl je jakoby čistší a při samotném psaní zbytečně nevymýšlím, ale jenom „vymalovávám omalovánku“ (omalovánkou mám na mysli právě osnovu). Osnova se může zdát zbytečná, ale vaše psaní posune na vyšší level. Hlavně se tak s menší pravděpodobností odchýlíte od zadaného tématu.

Pokud spoléháte na to, že něco v daný moment vymyslíte, slohová práce nebude mít hlavu ani patu. Raději si vyhraďte ze začátku nějakých 10 minut na přemýšlení o tom, co vlastně chcete napsat, až pak začněte s prvním nástřelem textu.

Vyhněte se zbytečným chybám

jak se soustředit na učení, jak napsat maturitní slohovou práci

Abyste slohovku zvládli, nestačí se jen držet tématu a žánru, i když je to důležitý krok. Slohová práce musí být napsána v souladu s pravidly české pravopisu. Pravopis si samozřejmě nemůžeme během několika dnů jen tak natlouct do hlavy, ale následující tipy vám mohou pomoct.

50 nejčastějších chyb– nejpozději den před písemnou maturitní prací surfujte na internetu a hledejte nejčastější chyby. Vyvarujte se zbytečným hloupostem.

Příliš dlouhé věty – nejsme géniové, nikdy nemůžeme přesně vědět, kdy se píšou čárky. Vyhněte se dlouhým souvětím, pište jednoduše a maximálně srozumitelně. Nikdo vás u maturity nepovažuje za budoucího Shakespeara, proto si na něj ani nehrajte.

Opakování slov – možná teď oponujete, že i já opakuji slova. Máte pravdu, ale tento text neopravuje člověk z Cermatu. Čeština je bohatý jazyk, jedna věc se dá opsat desítkami způsobů. Slovesa být a mít opakují studenti často. Nahraďte je plnovýznamovými slovesy (Např. Budu tam, napište raději: Přijdu). Hlídejte si, aby každé slovo v odstavci bylo originální. Když se vám to nepodaří, zajistěte, aby se slova neopakovala “okatě”, ať je mezi nimi mezera několik řádků, nebo ať jsou opticky vzdálená.

Písmena a předložky na konci řádku – za pravopisné chyby jsou považovány i spojky a předložky na konci řádku. Připomínejte si to, všechna ačka, ska, očka pište vždy na začátek nového řádku. Předložky patří také na začátek řádků (na, pod, u atd.).

Inspirujte se, jak napsat slohovku

Jste-li rozhodnuti, jaký druh práce si u maturity vyberete, jedna z nejlepších věcí, kterou můžete udělat, je pročítat vzorové prace. Skvěle se tak inspirujete, zjistíte, jak by to mělo zhruba vypadat a na co si dát pozor. Mozek tzv. naočkujete daným žánrem a jeho regulemi.

Zavažte se k přečtení několika vzorových prací denně, hlavně těsně před maturitou. Věřte mi, něco pochytíte, u maturity se vám to může hodit. Navíc zrychlíte čtení, a to vám pomůže u didakťáku

Zajímá vás, jak se efektivně připravit na didaktický test? Přečtěte si článek: Jak udělat didaktický test z češtiny, angličtiny a matematiky!

Vlastní Pravidla českého pravopisu

Sežeňte si vlastní Pravidla. Ve třídě jich nemusí být dostatek, mohla by se o ně semlít rvačka. S pravidly se naučte ještě před maturitou pracovat. Měli byste vědět, jak se v nich rychle orientovat.

U samotné slohové práce si ve svém konceptu značte slova, jevy, kterými si nejste jistí. Po dopsání je v Pravidlech rychle vyhledejte a popř. opravte.

Nechte text „odležet“jak napsat maturitní slohovou práci

Stejně jako dobré těsto, potřebuje i dobrý text odležet. Nejhorší, co můžete udělat je, že dopíšete svou maturitní slohovou práci a začnete si ji zběsile dokola pročítat. Pokud tam máte nějaké chyby, mozek je stejně „odfiltruje“, nebude si jich všímat, protože jste je viděli tolikrát, až je začne hlava přehlížet a považovat za správné.

Jestli vám zbude čas, nechte slohovku „odležet“, mezitím si hledejte podtržená slova, hrabejte se v Pravidlech a pokuste se na chvíli odvést myšlenky na něco jiného.

Až po krátkém rozptýlení a odvracení pozornosti si slohovku přečtěte, je mnohem pravděpodobnější, že si všimnete chyb. Pokud možno přečtěte si slohovku nahlas (nebo polohlasem). Zjistíte, jak text zní a chyby budete moci vnímat dvěma smysly (sluch, zrak).

Podobně postupuji při psaní článků nebo obsahu pro kurzy. Nejprve píšu, poté nechám text den odležet, až pak ho opravuji.

Nejlepší je slohovku u maturity psát nadvakrát, nejprve nanečisto a pak ji pěkně přepsat do záznamového archu. Když dopíšete svůj koncept, odvraťte pozornost, až pak přepisujte, chyb si pravděpodobněji všimnete, ale to už je vám jasné, že?

Co dělat před slohovkou?

Stres je zabijákem kreativity. Paralyzuje nás a v žádném případě nám u maturity nepomáhá. Avšak je naprosto přirozené, že se stresujete, není to nic, za co byste se měli stydět. Abyste se uklidnili, pomůže, když si budete připomínat, že je normální se trochu obávat a stresovat, stresoval jsem se i já, tvůrce portálu o efektivním učení.

Jak se zbavit stresu – vás naučím v jiném článku, avšak i zde jedna účinná rada.

Několik vědeckých studií prokázalo, že testy a slohové práce píšeme daleko lépe, když jsme v klidu. Stres v nás vyvolává bloky, zpomaluje nás. Prvním krokem k vyrovnání se stresem je to, že stres přijmete a přiznáte si ho.

Také může pomoct, když před slohovkou zavřete oči a představíte si svůj úspěch. Tuto metodu používají sportovci po celém světě, prostě si představují sebe sama, když se jim při sportovním výkonu daří. Vy ve svých představách uvidíte sebe, jak píšete nejlepší slohovku svého života.

Tohle by bylo o psaní slohovek všechno. Doufám, že už máte trošku lepší představu o tom, jak napsat maturitní slohovou práci.

Jak se zlepšit v psaní

Tuto část ze 4. lekce z online kurzu Jak udělat maturitu vám v tomto článku zdarma nezpřístupňuji.

Stáhni si návod zdarma

Připravil jsem pro vás pdfko 7 tipů, jak zvládnout maturitu a několik e-mailů, ve kterých se dozvíte, jak se efektivně připravovat k maturitě, abyste byli schopni se naučit velké množstvím učiva. PDFko si můžete stáhnout zdarma a za několik minut se dozvědět, jak se lépe a rychleji učit. V malém e-mailovém kurzu se rovněž dozvíte, jak méně prokrastinovat a lépe se na učení soustředit.

Nečekejte, že vám maturita spadne jen tak do klína, připravte se na ni.

Pokud už pdfko máte, mrkněte na online kurz.

*Tento článek je v rozsáhlejší verzi součástí online kurzu Jak udělat maturitu!

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

2 Odpovědi na “Jak napsat maturitní slohovou práci, abyste zaručeně uspěli?!

  • Samozřejmě je vždycky lepší, když napíšeš slov více. Ale u administrativního dopisu by podle mých zdrojů mělo být tolerováno i 200.

  • Marek
    7 roky před

    Ahoj,

    opravdu stačí u administrativního dopisu pouze 200 slov? Nikde jinde jsem se o tom nedočetl.

    Děkuji moc za odpověď! :)

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *