fbpx

9 tipů jak zvládnout maturitu

Blíží se vám maturita a máte strach, že se nezvládnete naučit obrovské množství učiva? Maturita může být velmi náročná, ale můžete se utěšit faktem, že už ji zvládly stovky tisíc studentů. S radami, které poznáte v tomto článku, to s prstem v nose dokážete i vy.

V článku si představíme, 9 tipů jak zvládnout maturitu, rady vám pomůžou u kterékoliv části zkoušky, ať už je to didakťák, praktická maturita, či obávaná ústní zkouška. Vezměte však na vědomí jednu věc, není důležité tyto tipy znát a přečíst si o nich, k tomu aby fungovaly, je musíte začít naplno využívat v praxi!

jak zvládnout maturitu, jak udělat maturitu, jak se naučit na maturitu, jak se připravit k maturitě

Jak zvládnout maturitu

1. Nepřehánějte to s učením!

Možná si myslíte, že jste naprostí pohodáři, těsně před maturitou se to změní! Začnete panikařit, nebudete vědět, co a jak dělat. Učením strávíte celý den. Ruku na srdce, s ničím by se to nemělo nikdy přehánět, ani s učením.

Náš mozek si potřebuje oddechnout, není schopen neustále fungovat na 100 %. Pokud se učíte příliš dlouho, nedokážete udržet pozornost a moc si toho nezapamatujete. Vlastně je kontraproduktivní pracovat, když je mozek unavený.

Během maturit je důležité pamatovat na spánek. Ten je totiž nezbytný pro ukládání informací do dlouhodobé paměti. Jestliže spánek „vynecháte“, celodenní učení přijde vniveč. Učte se tedy rozumně! Učebnice odhoďte nejpozději v 9 hodin večer, potom už jen relaxujte. Třeba si pusťte film a dopřejte si 8 hodin spánku, který upevní naučené informace.

S učením to opravdu nesmíte přehánět. Mnozí z vás si myslí, že každá sekunda, kterou během svaťáku nestrávíte učením, je ztracená. Nemáte pravdu, pokud necháte mozek odpočinout, pracuje mnohem lépe a efektivněji. Naopak, pokud se trápíte s unavenou myslí, nezapamatujete si skoro nic.

Stáhněte si pdfko zdarma se 7 bonusovými tipy, jak zvládnout maturitu!

2. Co se budete učit?- rozhodovací paralýza

Mnoho studentů trpí tzv. rozhodovací paralýzou. Že nevíte, co to je? Hned si to vysvětlíme. K maturitě se máte naučit 100 otázek, ráno se probudíte s tím, že se budete učit. Nastává však jeden velký problém, nevíte, kterou otázku si vybrat, zbytečně tak ztrácíte drahocenný čas. Někdy může takové rozhodnutí trvat desítky minut nebo i hodin.

Největším zabijákem prokrastinece (odkládání úkolů na později) jsou plány a systémy. Uvedu příklad toho, jak se vyhnout zbytečnému vybírání otázky k učení: V 9 večer skončíte s učením, dáte si nějaké jídlo, poté si sednete ke stolu a naplánujete si další den! Na papír, do PC si napíšete, kterou otázku se naučíte jako další. Nikdy si nedávejte přehnaně velké cíle, učit se 15 otázek denně vás může hodně unavit a demotivovat.

Otázky si evidujte třeba v excelu. Vždy vybírejte podle kritérií:

 • Které otázky jsem se ještě neučil? U maturity nesmíte být ničím překvapeni, proto se nejprve věnujte otázkám, které jste nikdy neviděli. Abyste se vyhnuli rozhodovací paralýze, učte se otázky podle čísel.
 • Které otázky jsou nejtěžší? Jakmile si projedete všechno učivo, opakujte si nejtěžší otázky, na kterých byste mohli vykolejit.

3. Přestávky- učte se postupně

Dozvěděli jste se, že byste to neměli s učením přehánět, což vás doufám potěšilo. Následující rada vám také vykouzlí úsměv na tváři.

Je známo, že náš mozek dokáže udržet pozornost na maximálně 25-30 minut. Poté už je „nepoužitelný“. Logické tedy bude, když se budete učit v 30minutových blocích. Takto krátké intervaly váš mozek donutí pracovat opravdu efektivně.

Když skončí 30 minut (používejte časovač), dejte si krátkou 5minutovou pauzu. Během této pauzy nedělejte nic intenzivního, tím se rozumí: náročné cvičení, logické úlohy. Opravdu si oddechněte. V době přestávky nenavštěvujte sociální sítě, které by vás mohly od učení úplně odtáhnout.

Výhodou přestávek není pouze odpočinek, dokonce i naše paměť pracuje lépe, pokud ji dáme chvilku volna. Mozek si utřídí informace, „zařadí do správných složek“ a připraví místo pro novou látku. Kdybychom se učili bez přestávek, naše krátkodobá paměť by se přeplnila a nebyla by schopna přijímat další informace.

Pomodoro technika– v tomto článku vám ukážu techniku, která vám pomůže se ještě lépe koncentrovat.

4. Správné způsoby učení aneb jak zvládnout maturitu

Asi každý z vás by chtěl znát lektvar, po kterém by se dokázal super rychle a efektivně učit. Ten vám bohužel nabídnout nemohu. Mám však něco velmi podobného. Efektivnímu učení se věnuji už několik let, přečetl jsem mnoho knížek o paměti, absolvoval zahraniční kurzy, přečetl mnoho článků, viděl stovky videi. Za tu dobu jsem si vyvinul systém efektivního učení, díky kterému se učení stalo hračkou!

Možná se sami sebe ptáte, jak to, že někteří lidé, kteří se nezdají výjimečně inteligentní a moc se neučí mají tak dobré známky? Tihle lidé totiž vědí, jak se efektivně učit. Neztrácejí čas neefektivními metodami učení a umí se učit proklatě rychle. Tyto techniky se může naučit a používat je každý.

Připravil jsem pro vás e-knihu, ve které odhaluji veškerá tajemství efektivního učení. Krok za krokem se naučíte, jak se správně učit.

Chci se dozvědět více o e-knize Jak se efektivně učit nejen do školy

5. Odstřihněte se od sociálních sítí

Největším zabijákem učení je špatné soustředění! Náš mozek se dokáže soustředit pouze na jednu jedinou věc. Nikdo, ani ženy, nedokáží dělat více věcí naráz.

Uveďme si příklad, jak mozek pracuje při multitaskingu: Představte si mozek jako starý počítač, který dokáže načíst pouze jeden program. Nedokáže mít najednou otevřené dva programy. Navíc mu trvá celkem dlouho, než vypne jednu aplikaci a ještě déle mu trvá to, než načte data nově otevřené aplikace. Čím více zapínáme a vypínáme programy, tím více ho zahlcujeme a zpomalujeme.

Zhruba takto to v mozku vypadá, když multitaskujete. Multitasking prostě není možný, navíc nás nesmírně zpomaluje, protože musí ukládat informace z předchozí činnosti a načítat data k novému úkolu. Ideální je, pokud tyto přepnutí maximálně omezíte. Jestliže se máte věnovat učení, veškerý čas obětujte studiu! Žádné sociální sítě, které vás vyrušují!

Věřte mi, opravdu o nic nepřijdete, pokud se na pár minut odpojíte z internetu. Možná obdržíte zprávu, vyjde nějaká pikantní novinka, ale svět se nezboří. Někteří z vás mají pocit, že vás přece nezabije, když při učení odpovíte na zprávu, přece to trvá jen 15 sekund. Ve skutečnosti to trvá mnohem déle, kvůli přepínání činnosti mozku! Nejste schopni se začít maximálně soustředit, což obrovsky zpomaluje učení. Nikdy se do studia neponoříte. Po vyrušení trvá zase nějakých 20 minut, než se dostanete do stavu, kdy se učíte super rychle.

Doporučení:

 • Režim letadlo- co oči nevidí, srdce nebolí. Jakmile si na mobilu zapnete režim letadlo, nebudete vědět, že vám někdo píše, takto snadno odstraníte nutkání neustále odepisovat na zprávy.
 • Cold Turkey– doplněk do prohlížeče, který umí zablokovat na určitý čas internetové stránky. Pokud se učíte na počítači, jasná volba!
 • Habitica- aplikace, která vám pomůže s vybudováním produktivních návyků.

6. Simulujte prostředí

Představte si situaci: Jako dítě se chcete naučit jezdit na kole. Jak to uděláte? Ano, sednete si na kolo a snažíte se udržet rovnováhu. Tohle je základní princip učení čehokoliv. Na piáno se taky nenaučíte hrát pouze posloucháním Mozzarta. Musíte to zkusit.

Učení se do školy by nemělo být výjimkou. Jestliže máte u ústních zkoušek mluvit, mluvte. Pokud máte psát slohovku, pište. Jestliže se máte zvládnout didakťák, zkuste si ho udělat nanečisto.

Věrně nasimulujte prostředí skutečné zkoušky, hoďte se do pomyslné vody a naučte se v tom plavat. Hlavně tím chci poukázat na to, že při učení byste se měli zaměřovat na tu část, ze které budete zkoušeni.

 • Ústní zkouška– netravte většinu času čtením svých poznámek. Zkuste si ústní zkoušku nanečisto. Zapněte stopky a mluvte po dobu 15 minut. Vytáhněte si otázku, udělejte si přípravu. Naučíte se v tom chodit a u maturity už to nebude taková hrůza.
 • Didakťák– nehrabejte se hodiny v pravidlech českého pravopisu. Čas využijte lépe. Internet je plný testů z minulých let. Udělejte si. Dostaňte se pod časový tlak. Nepoužívejte internet a test si na konec vyhodnoťte. Zjistíte, která část vám ještě nejde, teprve pak se pusťte do studia teorie.

7. Zacvičte si- není to ztráta času!

Víte, kdy náš mozek vytváří nejvíce mozkových buněk? Slyším učení, řešení logických úloh? Omyl, nejvíce mozkových buněk vytváříme při cvičení! Ne nadarmo se říká: Ve zdravém těle, zdravý duch.

Cvičení má ještě mnohem více výhod. Snižuje stres, zlepšuje soustředění, vylepšuje možnosti paměti.

Nemusíte cvičit dlouho, aby to mělo pozitivní účinek. Postačí 7 minut denně, s tím vám pomůže stejnojmenná apka do mobilu. Důležité je, abyste se trochu zapotili a rozbušili srdce.

Nepovažujte čas strávený cvičením za ztracený, naopak. Při cvičení vyplavujeme neurotransmitery, které se nám při učení pomáhají. Člověk, který necvičí nemá moc energie. Osoba, která cvičí, by ji mohla naopak rozdávat.

8. Experimentujte

Na světě nenajdete 2 lidi, kteří by měli stejné otisky prstů, stejně tak nenajdete ani 2 osoby, které by měly stejné mozky. Kam tím mířím? Naznačuji to, že každému vyhovuje něco jiného. Experimentujte s různými styly učení a zjistě, co nejvíce sedí právě vám.

Dlouho dobu jsem tvořil hlavně v odpoledních hodinách, ale začal jsem s časem experimentovat a zjistil jsem, že jsem nejkreativnější ráno. Možná se teď učíte hrozně pozdě a učení vám trvá strašně dlouho, experimentujte. Studujte ráno, odpoledne zkoušejte, jaký čas vám nejvíce vyhovuje. Nezasekněte se na jednom bodě. Stále se snažte zdokonalovat, experimentování vám pomůže odhalit slabiny.

Během posledních několika let jsem poznal desítky technik efektivního učení, experimentoval jsem a dozvěděl jsem se, které mi nejvíce vyhovují. To, co funguje vašemu kamarádovi, nemusí fungovat vám, každý mozek je rozdílný. Proto si ještě před svaťákem ověřte, které metody učení vám zajistí nejlepší výsledky. Že neznáte žádné efektivní metody učení, přečtěte si moji e-knihu, kde jich najdete desítky.

9. Vizualizace- představy, které vás uklidní a nabudí

Někteří z vás se naučí úplně všechno, pak však přijde zkouška a vy se z toho sesypete. Jak se tomu vyvarovat? Jednoduše, dělejte to, co všichni úspěšní sportovci po celém světě, vizualizujte. Jak to udělat?

Zavřete oči a představte si, jak sedíte u maturitního stolu a vše perfektně říkáte. Vybavte si každý detail: jak se tváří vaše učitelka, co říkáte, jak se cítíte. Váš mozek tak navyknete na prostředí zkoušky. Až přijde skutečná maturita budete se cítit tak jako v představě, než abyste byli vystresovaní.

Bonusový způsob vizualizace:

 • Co kdyby se to posralo?- napište si na papír, co se může během maturitní zkoušky pokazit. Následně si tuto situaci představte a snažte se najít řešení. U ústních, didakťáku už nikdy nebudete nepříjemně překvapeni. Zbavíte se tak zbytečného stresu, který vám jedině škodí. Dopíše vám propiska? Poproste učitele, spolehlivou kamarádku. Dostanete okno, použijte techniku z knížky Jak se efektivně učit nejen do školy atd. Pro každou situaci si připravte záchranný scénář.

Nezbývá, než vám popřát mnoho štěstí a zdaru u maturity. Doufám, že čtením tohoto článku jste jen a pouze neprokrastinovali od učení. Aby mělo přečtení článku, jak zvládnout maturitu nějaký smysl, vyberte si jednu techniku a začněte ji ihned používat!

Můžete si stáhnout pdfko zdarma se 7 bonusovými tipy, které vám pomohou zvládnout maturitu!

Sdílejte na sociálních sítích!!!Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Share on Tumblr
Tumblr
0
Jan Kohut
Čau lidi, na tomhle blogu píšu o tom, jak se správně a rychle učit. Sám jsem měl kdysi s učením problémy, nevěděl jsem jak na to a šlo mi pomalu, ale hodně jsem toho načetl, experimentoval jsem a teď vám tady na blogu předávám ty nejlepší tipy pro efektivní učení.

3 komentáře “9 tipů jak zvládnout maturitu

 • Promiň, doufám, že neruším a neotravuji. Metody, které píšeš na blog, používám každý den, ale stále se učím. Tvůj e-book jsem sice nečetla, ale zajímalo by mě, jestli jsi někdy přemýšlel nad vydáním, vlastní knihy, myslím v papírové podobě. Chci říct, na světě je mnoho lidí, kteří neví jak se správně učit a já jako fanoušek tvého blogu, ti píšu, protože před tebou smekám. Jsi skvělý člověk, co pomáhá lidem ve studiu. Navíc mne napadlo, jestli nevíš něco o paláci mysli. Předem děkuji za odpověď a doufám, že ti nevadí to nezdvořilé tykání z mé strany.

  • Ahoj,
   děkuji za hezký komentář. Už jsem nějaké knihy napsal, ale zatím jenom v elektronické podobě. Na tištěnou knihu se zatím ještě necítím. Vím, že ještě musím posbírat nějaké ty zkušenosti. 🙂 Jinak o paměťových palácích toho vím celkem dost. Jak si takový palác vytvořit a ukládat do nej učivo, se dozvíš v mojí e-knize Jak se efektivně učit nejen do školy.

Trackbacks & Pings

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *