fbpx

Jak zvládnout maturitu s prstem v nose?!

Maturita je děsivou záležitostí. K jednomu dni se máte naučit látku, kterou jste probírali celé 4 roky. Některým se možná zdá, že je nereálné dostat všechny informace do paměti. Snad vás uklidní, že maturitu zvládly již stovky tisíc studentů před vámi. A pokud si přečtete článek, zase o něco navýšíte své šance. Dozvíte se o 9 tipech, jak zvládnout maturitu.

Některé tipy se vztahují k ústní maturitě, některé zase k psaní slohovek a další k didaktickým testům.

Jinak já jsem Honza Kohut a už 6 let se zabývám tématikou efektivního a rychlého učení v souladu se současnými vědecky ověřenými poznatky. Tipy, které sdílím v článku se mi velmi osvědčily, aniž bych se nějak dlouho učil, odmaturoval jsem se samými jedničkami. Věřím, že tipy zaberou i vám.

POZOR! Na téma maturity jsem napsal nový článek a natočil video, rozhodně mrkněte. Nový článek obsahuje spoustu rad a tipů, které tady nenajdete.

1. Nepřehánějte to s učením!

Možná si myslíte, že jste pohodáři, avšak těsně před maturitou se to změní! Začnete panikařit a zběsile se učit. Učením vám zabere klidně celý den. Ale to je velká chyba! Ani s učením by se to nemělo přehánět.

Náš mozek není schopen neustále fungovat na 100 %. Pokud se učíte dlouho, přestanete být schopni se intenzivně soustředit. Kromě toho bude vaše hlava „přeplněná“, a tak do ní stejně nic neuložíte.

Svůj drahocenný čas vyhazujete oknem, pokud se učíte, když je mozek unavený a není schopen koncentrace.

Odpočinutý mozek pracuje daleko lépe než utahaný mozek. Dopřávejte si přestávky, neučte se během dne déle než 5 hodin. A věřte mi, že do paměti vám toho naleze mnohem více.

Nezapomínejte na spánek.  Spánek hraje důležitou roli v ukládání informací do dlouhodobé paměti. Jestliže spánek „vynecháte“, celodenní učení přijde vniveč. Učebnice odhoďte nejpozději v 9 hodin večer, potom už jen relaxujte. Pusťte film a dopřejte si 8 hodin spánku, který upevní naučené informace. Ze studií vyplývá, že pokud spíte málo, další den se učíte pomaleji, i když si to v danou chvíli neuvědomujete.

Stáhněte si pdfko zdarma se 7 bonusovými tipy, jak zvládnout maturitu!

2. Nezačínejte se hned učit!

Mnoho studentů trpí tzv. rozhodovací paralýzou. Nevíte, o co jde? K maturitě se máte naučit nějakých 100 otázek. Nastává však jeden velký problém, nevíte, s čím začít nebo co se učit. A právě tomuhle rozhodování z velkého množství možností se říká rozhodovací paralýza. Stojí vás spoustu času a mentální energie, kterou byste mohli využít při učení.

Než se pustíte do pořádného učení, udělejte si plán. Sedněte si a dejte dohromady všechny maturitní otázky, ať už na papír nebo do wordu. Plánování se vyplatí oddělit od samotného učení. Někdy potřebujeme získat nadhled, abychom mohli skvěle rozhodovat.

Zbytečně nekombinujte a plánujte asi nějak takhle. Každý den se naučte něco málo z každého předmětu a začínejte od první otázky.

Postupujte den ode dne. Když skončíte v pondělí s učením naplánujete si další den! Na papír, do PC si napíšete, kterou otázku se naučíte jako další. Nikdy si nedávejte přehnaně velké cíle, učit se 15 otázek denně vás může hodně unavit a demotivovat.

Navíc je dokázáno, že plánování snižuje tendenci k prokrastinaci.

Při plánování učení vám mohou pomoct tyto otázky:

  • Které otázky jsem se ještě neučil? U maturity nesmíte být ničím překvapeni, proto se nejprve věnujte otázkám, které jste nikdy neviděli. Abyste se vyhnuli rozhodovací paralýze, učte se otázky podle čísel.
  • Které otázky jsou nejtěžší? Jakmile si projedete všechno učivo, opakujte si nejtěžší otázky, na kterých byste mohli vykolejit.

Mrkněte na článek a video, ve kterém mluvím o tom, jak si plánuji svůj čas v diáři Doller

3. Učte se soustředěně

První tip k tomu, abyste se lépe koncentrovali na učení už znáte, nesmíte se učit dlouho v průběhu dne. Další vám naservíruju tady.

Málokdo se dnes dokáže intenzivně soustředit. Je to způsobeno dnešní dobou, neustále nás vyrušují upozornění, na internetu se děje stále něco zajímavějšího a zajímavějšího. Sociální sítě investují miliardy dolarů do toho, aby přilepily naše oči k obrazovkám (a nutno říct, že se jim to daří). Smutné je, že každé malé vyrušení (např. odpověď na zprávu, letmý pohled na mobil) výrazně zpomaluje učení!

Každým drobným vyrušením si učení prodloužíte, a ještě více oslabíte svou schopnost se koncentrovat.

Pokud se odhodláte učit, opravdu se jenom učte. Mobil mějte daleko od sebe, přepněte jej do režimu letadlo. Nemějte strach, nic zásadního vám neuteče, když nebudete pár minut online. Neučte se nikdy moc dlouho v kuse, maximálně 35 minut. Pak si dejte menší přestávku a znovu se pusťte do učení. Krátké intervaly učení váš mozek donutí pracovat efektivně.

Následuje krátká pauza, během které byste neměli dělat nic intenzivního, tím se rozumí: náročné cvičení, logické úlohy. V době přestávky nenavštěvujte sociální sítě, které by vás mohly od učení odtáhnout na déle než pár minut.

Pro další tipy, jak se soustředit na učení si přečtěte mou e-knihu Jak se soustředit.

4. Neplýtvej časem neefektivními metodami učení

Asi každý by chtěl znát lektvar, po kterém by se dokázal rychle a efektivně učit. Ten vám bohužel nabídnout nemohu. Mám však něco velmi podobného. Efektivním učením jsem fascinován již pár let. Píšu o něm blog, točím videa, a hlavně čtu spoustu odborných knížek a studií. V průběhu let jsem dal dohromady účinný systém efektivního učení pro studenty.

Maturanti se mohou zapojit do online kurzu Jak udělat maturitu. V kurzu se dozvíte, jak se co možná nejefektivněji připravit k maturitě v souladu s vědecky ověřenými principy efektivního učení. Kurz již pomohl stovkám úspěšných maturantů.

Učit se jde dobře a špatně. Pokud víte, jak se učit, ušetříte spoustu času a informace se naučíte mnohem lépe. Znalost technik efektivního učení je podle mě velmi důležitá, jelikož se učíme celý život.

Ve videích i na blogu s vámi sdílím spoustu informací zdarma, ale v online kurzu jdu do hloubky. V jednom uceleném návodu se dozvíte, jak spojit veškeré prvky efektivního učení v jeden vysoce fungující celek.

Chci se o online kurzu dozvědět více>>

5. Střídejte různé předměty a témata

Mí spolužáci se k maturitě učili asi nějak takhle: v pondělí se učili výhradně češtinu, v úterý studovali ekonomiku, ve středu účetnictví atd. Studovali oblíbeným stylem, ponořili se do jednoho předmětu a snažili se ho dokonale naučit. Ale věda tvrdí, že je daleko účinnější, když při učení tzv. prokládáme.

Místo toho, abyste se v jeden den učili jenom jeden předmět, učíte se předmětů více a střídáte je mezi sebou (tj. prokládané učení). Prokládané učení znamená i prokládání v rámci předmětu (např. chvíli se učíte jeden typ příkladu, pak jiný další, následně ten první typ apod.).

Učit se jen jeden předmět je logické. Připadá nám, že se takhle učíme rychleji, že to lépe chápeme, ale opak je pravdou. Hromadné učení vede často ke zvýšenému výkonu v daný moment, ale velmi rychlému úpadku. Naopak prokládané učení se může zdát divné a neúčinné, ale přináší dlouhodobý zvýšený výkon. I když se to v daný moment zdá neúčinné, další den budete umět více, pokud střídáte, co se učíte.

Vědci to přisuzují tomu, že při hromadném učení se spoléháme na svou krátkodobou paměť, avšak při učení prokládaném musíme informace neustále vytahovat z paměti dlouhodobé. To je náročnější, a tudíž účinnější. Dalším důvodem je, že se naučíte vnímat malé rozdíly, kterých byste si normálně nevšimli. Zvládnete propojit zdánlivě nesouvisející vědomosti.

Dalším důvodem může být, že se dovedeme lépe koncentrovat. Nevím, jak to máte vy, ale když se mám 4 hodiny učit jeden předmět, začnu rychle ztrácet koncentraci. Učení se více předmětů, střídání témat je zajímavější, a proto ani koncentrace tak rychle neuvadá.

6. Simulujte prostředí

Když se jako dítě učíte jezdit na kole, jak to děláte? Zkoušíte to, balancujete, překlápíte se ze strany na stranu, abyste udrželi rovnováhu. Na piáno se také nenaučíte hrát pouze posloucháním Mozzarta. Musíte to zkusit.

Učení se do školy by nemělo být výjimkou. Jestliže máte u ústních zkoušek mluvit, mluvte. Pokud máte psát slohovku, pište. Jestliže máte zvládnout didakťák, několikrát si ho zkuste udělat nanečisto.

Věrně nasimulujte prostředí skutečné zkoušky, hoďte se do pomyslné vody a naučte se v tom plavat. Poukazuji tím na to, že při učení byste se měli zaměřovat na tu část dovedností, kterou po vás chtějí.

  • Ústní zkouška– netravte většinu času čtením svých poznámek. Zkuste si ústní zkoušku nanečisto. Zapněte stopky a mluvte po dobu 15 minut. Vytáhněte si otázku, udělejte si přípravu. Naučíte se v tom chodit a u maturity už to nebude taková hrůza.
  • Didakťák– nehrabejte se hodiny v pravidlech českého pravopisu. Internet je plný testů z minulých let. Udělejte si. Pište pod časovým tlakem, nekontrolujte si ihned své odpovědi. Až celý test napíšete, zkontrolujte se. Zjistíte, která část vám ještě nejde, teprve pak se pusťte do studia teorie.

Simulace prostředí je velmi účinnou technikou i proto, že vás připravuje na stres. Čím častěji něco děláte, tím rychleji si na to zvyknete. Pokud uděláte 10 didaktických testů, napíšete 100 slohovek, zvyknete si na ty nepříjemné pocity. U samotné maturity vás stres nebude tak svazovat.

Kromě toho je nejlepší, když se něco učíme v takovém kontextu, v jakém budeme zkoušeni. Na paměť to má největší efekt. Pro efektivní učení na ústní zkoušku je lepší, když 15 minut mluvíte, než když se učíte tak, že vypisujete nejdůležitější věci na papír.

Jak se naučit matematiku – pokud maturujete z matiky, doporučuji zhlédnout tohle video.

7. Nezapomínejte na pohyb

Takhle stylově při cvičení vypadat nemusíte. :D

Víte, kdy se v mozku vytváří nejvíce mozkových buněk? Slyším učení, řešení logických úloh? Omyl, nejvíce mozkových buněk se tvoří při cvičení! Ne nadarmo se říká: Ve zdravém těle, zdravý duch.

Cvičení má ještě mnohem více výhod. Snižuje stres, zlepšuje soustředění, připravuje mozek na rychlejší učení.

Nemusíte cvičit dlouho, aby to mělo pozitivní účinek. Postačí 7 minut denně, s tím vám pomůže stejnojmenná apka do mobilu. Důležité je, abyste se trochu zapotili a rozbušili srdce. Je to snadný, ale zároveň překvapivý způsob, jak zvládnout maturitu.

Nepovažujte čas strávený cvičením za ztracený, naopak. Při cvičení vyplavujeme neurotransmitery, které při učení pomáhají. Člověk, který necvičí nemá moc energie. Osoba, která cvičí, by ji mohla naopak rozdávat.

8. Experimentujte

Na světě nenajdete dvě osoby s identickými otisky prstů, stejně tak nenajdete ani 2 osoby, které by měly stejné mozky. Kam tím mířím? Naznačuji to, že každému vyhovuje něco jiného. Experimentujte s různými styly učení. Vyzkoušejte něco nového a nedržte se jen zažitých návyků.

Dlouho dobu jsem tvořil hlavně v odpoledních hodinách, ale začal jsem s časem experimentovat a zjistil jsem, že jsem nejkreativnější ráno. Možná se teď učíte hrozně pozdě, experimentujte. Studujte ráno, odpoledne zkoušejte, jaký čas vám nejvíce vyhovuje. Nezasekněte se na jednom bodě. Stále se snažte zdokonalovat, experimentování vám pomůže najít lepší způsoby.

Během posledních několika let jsem poznal desítky technik efektivního učení, experimentoval jsem a zjistil, které fungují nejlépe. O nejlepších vědecky ověřených metodách učení pro maturanty píšu a mluvím v online kurzu Jak udělat maturitu. V kurzu spojuji veškeré vědecké principy v jeden účinný systém, díky kterému se budete učit rychle a efektivně.

9. Mocná síla vizualizace

Perfektně se všechno naučíte, je tu zkouška a vy se z toho sesypete. Stres je obrovským nepřítelem všech studentů. Jak se mu vyvarovat? Jednoduše, dělejte to, co všichni úspěšní sportovci po celém světě, vizualizujte. Jak na to?

Zavřete oči a představte si, jak sedíte před maturitní komisí a vše perfektně říkáte. Vybavte si každý detail: jak se tváří vaše učitelka, co říkáte, jak se cítíte. Váš mozek tak navyknete na prostředí zkoušky. Až nastane skutečná maturita, budete se cítit tak jako v představě, než abyste byli vystresovaní.

Bonusový způsob vizualizace:

  • Co kdyby se to posralo?- napište si na papír, co se může během maturitní zkoušky pokazit. Následně si tuto situaci představte a snažte se najít řešení. U ústních, didakťáku už nikdy nebudete nepříjemně překvapeni. Zbavíte se zbytečného stresu, který vám jedině škodí. Dopíše vám propiska? Poproste učitele, spolehlivou kamarádku. Dostanete okno, použijte techniku z online kurzu Jak udělat matutitu atd. Pro každou situaci si připravte záchranný scénář.

Nezbývá, než vám popřát mnoho štěstí a zdaru u maturity. Vyberte si jeden tip a vyzkoušejte si ho! Čtení je bezcenné, pokud nejdete do akce.

Stáhnout pdfko se 7 bonusovými tipy, jak zvládnout maturitu!

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

2 Odpovědi na “Jak zvládnout maturitu s prstem v nose?!

  • Ahoj,
    děkuji za hezký komentář. Už jsem nějaké knihy napsal, ale zatím jenom v elektronické podobě. Na tištěnou knihu se zatím ještě necítím. Vím, že ještě musím posbírat nějaké ty zkušenosti. 🙂 Jinak o paměťových palácích toho vím celkem dost. Jak si takový palác vytvořit a ukládat do nej učivo, se dozvíš v mojí e-knize Jak se efektivně učit nejen do školy.

  • Karolína
    7 roky před

    Promiň, doufám, že neruším a neotravuji. Metody, které píšeš na blog, používám každý den, ale stále se učím. Tvůj e-book jsem sice nečetla, ale zajímalo by mě, jestli jsi někdy přemýšlel nad vydáním, vlastní knihy, myslím v papírové podobě. Chci říct, na světě je mnoho lidí, kteří neví jak se správně učit a já jako fanoušek tvého blogu, ti píšu, protože před tebou smekám. Jsi skvělý člověk, co pomáhá lidem ve studiu. Navíc mne napadlo, jestli nevíš něco o paláci mysli. Předem děkuji za odpověď a doufám, že ti nevadí to nezdvořilé tykání z mé strany.

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *