fbpx

11 ověřených způsobů, jak se motivovat k učení!

jak se motivovat k učení

Jak se motivovat k učení

Chtěli byste vědět, jak se motivovat k učení? Asi všichni čas do času procházíte stádiem, kdy se vám do učení absolutně nechce, schází vám motivace!

Víte, že byste se měli učit na důležitou písemku/zkoušku, jste si vědomi toho, co všechno se může stát, pokud se k učení nepřinutíte, ale i tak učení odkládáte. Nevidíte v něm žádný smysl a ani za boha se nedokážete namotivovat. V článku vám se s vámi podělím o několik tipů, které vám pomohou získat motivaci.

Pozor, Pozor! O motivaci jsem natočil v roce 2021 úplně nové video, troufnu si říct, že rady v něm obsažené jsou lepší než ty z článku, který právě čtete!

Jak se motivovat k učení 2 druhy motivace

Vnější motivace

Tímto druhem motivace jsou „poháněni“ téměř všichni studenti. Vnější motivace nevychází z nás samotných, a proto nefunguje tak dobře.

Typickým příkladem vnější motivace je: Vaši rodiče chtějí, abyste měli dobré známky. Vaše babička a dědeček chtějí, abyste se učili, vaši učitelé po vás žádají průběžnou přípravu atd…

Vnější motivace = dělám to, protože někdo chce, abych to dělal!

Přirozeně se tímto způsobem nedokážeme dlouhodobě a udržitelně motivovat. Nejlépe nás totiž motivuje to, co vychází přímo z nás.

Vnitřní motivace

Je motivace bezesporu silnější a udržitelnější. Neučíte se, protože musíte, učíte se proto, že vás to baví. Víte, že vás to přibližuje vašim cílům. Jste si vědomi, že to děláte pro sebe. Právě vnitřní motivace spojena s osobními cíli a hodnotami vás požene kupředu.

Pokud se motivujete právě takto, vydržíte se soustředit na učení, či jiný druh činnosti mnohem déle.

Vnitřní motivace = dělám to, protože SÁM chci!

Jak najít onu vnitřní motivaci k učení, která vás bude dennodenně motivovat?

 1. Mějte jasně stanovený cíl!

Pokud si stanovíme jasný cíl, který vychází z nás samotných, máme napůl vyhráno. Ten, kdo je poháněný svou touhou, dělá všechno rychleji a více si to užije. Jestliže dokážete spojit svůj životní cíl se školou, mnohonásobně si tak zjednodušíte život.

Zeptejte se:

  • Co mě baví?
  • Čeho bych chtěl v životě dosáhnout?
  • Čím bych se chtěl/a v budoucnu živit?
  • Co je můj konečný cíl, sen?

Pokud tento článek čtete s tím, že se chcete dozvědět, jak se motivovat k učení, na otázky si opravdu důkladně zodpovězte. Vypište si odpovědi na papír! Informace v hlavě jsou vrtkavé a nepůsobí na nás tak silně jako na papíře.

Každý den, ráno nebo večer si své cíle připomínejte, přečtěte si je nahlas. Jedině tak oživíte svou touhu a svou motivaci si udržíte. Když nosíte své cíle pouze v hlavě, nemá to takový efekt! Nevzplane ve vás vášeň, která vás potáhne vpřed.

Následně si na papír napište, jak se vaše cíle spojují s učením. Chcete být doktor, právník? Je to snadné, musíte se učit, abyste dosáhli svého cíle.

Samozřejmě, ne každý z vás míří tímto směrem, někteří chtějí podnikat, cestovat atd… I tak se dá najít spojení mezi vaším cílem a učením. Vezměte si kupříkladu podnikání: Ve všech oblastech se musíte neustále vzdělávat, abyste byli konkurenceschopní, když se zastavíte, konkurence vás převálcuje!

Někdy může být vaší motivací jen to, že se naučíte na test, abyste se přiblížili svým cílům, propadnutí by vás od cílů o jeden rok odsunulo.

Často za skvělou motivaci považuji i posílení své vůle nebo koncentrace. Zvláště tehdy, když se nutím dělat něco, co se mi vůbec nechce.

2. Školní cíle

Už jste si vytyčili své životní cíle, která vás motivují a nutí něco dělat. Dalším krokem je stanovení školních cílů.

Na začátku pololetí, semestru si napište, čeho chcete dosáhnout. Např. Chci být lepší v matematice, chci si více užívat učení češtiny, chci vylepšit svůj přízvuk atd…

Poté cíle proměňte na reálné menší kroky. Pro matematiku by to třeba bylo: vypočítat několik příkladů každý den, pro přízvuk sledovat anglická videa a snažit se napodobit slyšenou angličtinu.

V souladu se svými cíli si stanovujte měsíční cíle/úkoly. Osobně si píšu i týdenní plány. Minulý týden vypadal plán takto:

  • Naučit se 50 nových slovíček + každý den opakovat stará,
  • opravit 5 starších článků,
  • zopakovat si 5 celků k maturitě,
  • nastavit Facebook reklamu a Sklik kampaň,
  • každý den přečíst minimálně 2 vzdělávací články,
  • dodržovat své pozitivní návyky.

Vidíte, nemusí toho být mnoho. Pro začátek si ani moc úkolů nedávejte. Motivace je o nastavení správných vnitřních systémů (plány, návyky atd.). Neexistuje nějaké kouzelné slovíčko, které vás najednou motivuje k desetihodinovému učení.

Každý večer si na papír nebo do diáře napište úkoly pro následující den. Prostě jen rozdrobte své týdenní úkoly na ještě menší. Je super, když si do závorky napíšete, jak dlouho vám úkol zabere. Předejte tak lenosti. Mozek se totiž často bojí pustit do náročných úkolů, o kterých si myslí, že mu budou trvat dlouho.

Základem je, abyste byli vnitřně motivováni svými cíli, které poté proměníte na konkrétní úkoly pro týdny a dny. S vizí konečného cíle se vám pracuje vždycky lépe.

Jen vám radím, abyste si nedávali nereálné cíle, ty by vás demotivovaly. Doporučuji vám, abyste se spíše zaměřili na „procesní cíle“, než „výsledkové“. Raději si řekněte, že se chcete pravidelně učit matematiku (procesní), než abyste si řekli, že chcete za 1 (výsledkový). Fixace na výsledky nás totiž svazuje a v konečném důsledku demotivuje. Více se o tom dozvíte v článku: Nastavení mysli.

3. Odměňujte se

Učení má většina studentů spojené s negativními emocemi. Už při pomyšlení na slovo učení, se mnoha studentům ohrnou rty a zhorší se jim nálada.

Skoro všichni považují učení za nutnou povinnost a jen málokdo ho považuje za zábavu a činnost, která má smysl.

Má to několik důvodů:

  • Neumíte se učit to, co neumíme, děláme jen velmi neradi. S větší oblibou se věnujeme činnostem, ve kterých vynikáme. Ve škole nám nikdo neřekl, jak se učit rychle a zábavně, proto učení vyvolává negativní pocity.
  • Máte špatnou motivaci – vy už pomalu začínáte chápat základní principy motivace. Jestliže si skutečně nastavíte cíl, který vás potáhne dopředu, učení si oblíbíte a budete se mu věnovat s daleko větším nadšením.
  • Pouze tresty, žádné odměny– všichni to znáte, nedonesete domácí úkol, ihned dostanete za 5. Naopak úkol máte, nikdo vás ani nepochválí. Školství je v tomto špatné, pouze trestá, ale jen zřídkakdy chválí a odměňuje.

Jedním ze způsobů, jak si učení spojit s pozitivními emocemi, je odměňovat se za splnění malých úkolů.

Doufám, že si osvojíte metodu týdenních plánů, když splníte malý úkol ze svého plánu, odměňte se! Zahrajte si oblíbenou hru, jděte s kamarády ven, zkoukněte oblíbený seriál.

Vždy, když skončíte s učením, odměňte se. Je velmi pravděpodobné, že si mozek učení spojí pozitivnějšími emocemi. Postupně se už nebudete učit s takovou nechutí.

Pamatujte! Když nesplníte úkol, neodměňujte se, ztrácí se tak motivační efekt odměny. Malé úkoly = malé odměna. Velké úkoly = velká odměna.

Ode dneška se zavažte k tomu, že si odpustíte svou oblíbenou činnost, ale budete ji používat jako odměnu za učení! Odměna, by měla přicházet ihned po učení, kdybyste se odměnili později, váš mozek by si odměnu nespojil s učením, ale s jinou činností.

8 vědecky ověřených tipů, jak překonat prokrastinaci – jeden z nejoblíbenějších článků na mém blogu, který stojí za přečtení, pokud učení odkládáte stále na později.

4. Nechce se mi to dělat

Možná už znáte své cíle, které vás motivují, ale stane se, že i tak se nedokážete motivovat k učení. Asi vás provází nechvalně známá hláška: Nechce se mi to dělat. Jak to překonat? Jak se namotivovat k učení?

Možná čekáte nějakou supr čupr techniku. Představím vám však jednoduchou, ale efektivní. Prostě s tím začněte!

Výmluvami ničeho nedosáhnete! Nijak vám nepomohou, ani neuleví. Prostě to překousněte a pusťte se do práce. Kdykoliv, kdy se vám něco nebude chtít dělat, začněte si odpočítávat: 10, 9, 8 … na konci se pusťte do práce s tím, že to přinejmenším zkusíte.

Často se bojíme začít, protože si myslíme, že nebudeme dostatečně dobří. Říkáme si: nedokážu se to všechno naučit, je toho moc, bude mi to trvat moc času, nezvládnu to. A proto…

Si dovolte být nedokonalí!

Řekněte si:

  • Naučím se aspoň něco.
  • Zkusím to, uvidíme, co zvládnu.
  • Umět něco je lepší než nic.
  • Stejně se nemusím naučit všechno, abych dostal dobrou známku.
  • Aspoň se podívám na první stránku.

5. Namotivujte se správnou hudbou

Je lidské, že se nám občas nechce. Víte, že se máte kousnout a začít něco dělat, dokonce si řeknete i věty z minulého bodu, ale i tak to nepomůže. Osobně využívám ještě jeden způsob, který mě donutí pracovat.

Pustím si motivační hudbu, díky ní mi narostou křídla a mám pocit, že všechno zvládnu. Do učení se tak pustím s větší vervou. Mám chuť bojovat a ukázat, co ve mně skutečně je. Možná to potřebujete i vy.

Moje oblíbená motivační hudba:

Příště, až se vám nebude chtít, povzbuďte se motivační hudbou, která vás nastartujte. Potom vypněte počítač, zbavte se veškerých zařízení, která by vás mohla vyrušovat, a začněte se učit, pracovat.

Vliv hudby na učení aneb co poslouchat k učení– doporučuji přečíst tento článek.

6. Nenechte se rozptylovat – unuďte se k smrti!

Víte, proč se ve většině případů nedokážeme motivovat k učení?

Myslíme si, že máme na práci něco naléhavějšího. Neustále nám cinká Messenger, na YouTube objevujeme nová zajímavá videa a slimtáme nad fotkami hezkých lidí na Instagramu.

Na rovinu, jsou tyhle činnosti opravdu tak neodkladné a důležité? Jestli trávíte denně hodiny těmito zbytečnými činnostmi a můžu vám zaručit, že se ke svým cílům ani nepřiblížíte. Zmiňované činnosti nejsou ničím přínosné, ale i tak jimi rádi trávíme čas. (Jak se soustředit se dozvíte v tomto článku.)

K tomu, abychom se motivovali k učení, musíme rušivé předměty a technologie aspoň na chvíli odříznout. Proto zhruba 15 minut před učením přepněte mobil do režimu letadlo, nic vás nebude rušit, přestaňte používat počítač, maximálně si pusťte motivační song.

Pokud zvládnete přežít 15 minut bez technologií, bude pro vás mnohem snadnější se pustit do učení, protože se začnete nudit.

Během učení se držte stejného principu: Žádné technologie, mobil mějte v režimu letadlo, popř. mějte zapnutou aplikaci Forest, počítač nepoužívejte pokud možno vůbec. Jestli ho však musíte k učení využívat, stáhněte si tento doplněk do prohlížeče a na hodinu až dvě si zablokujte rušivé stránky (Facebook, IG, YouTube, Twitter a další, kterými mrháte svůj čas).

Pamatujte si! Vždy se věnujte jen jedné činnosti, nikdy nemultitaskujte! Učení zvládnete mnohem rychleji, pokud se budete věnovat výhradně učení! Odřízněte se na chvíli od internetu!

7. Představte si, že se učíte

Často se říká: Fake it until you make it!

Dělají to profesionální sportovci, tak proč byste to nemohli zkusit vy?

Je to snadné, představte si sami sebe, jak se cítíte motivováni k učení a s nadšením se učíte. „Blbá“ představa vám navodí pocity motivace. Úplně stejné je to s řečí těla, pokud stojíte sklesle, sníží se vám sebevědomí, choďte rovně a nejednou budete o něco sebevědomější. Myslete pozitivně a motivace se dostaví mnohem pravděpodobněji.

Jak překonat lenost – i tipy z toho článku by vám mohly dost pomoci

8. Buďte pozitivní, negativita vás zabíjí!

Dennodenně narážím na studenty, kteří si neustále stěžují. Vadí jim, že je škola těžká, že se musí učit, že jsou učitelé zlí, že jim to nejde a další kecy.

Negativita nás pomalu ale jistě ničí! Dívejte se na všechno růžovými brýlemi. Nesoustřeďujte se na to negativní. Hledejte všude jen to pozitivní.

Škola nemusí být těžká, může to být výzva. Učitelé sice mohou být strašní, ale alespoň si na nich natrénujete slušné chování a přesvědčovací techniky. Nemusíte se učit, ale můžete poznávat nové zajímavé informace.

Vidíte, kam tím mířím?

Buďte pozitivní a život se vám odvděčí ve všech směrech. Hodně věcí je jenom v hlavě, když jste pozitivní, překonáte překážky snadněji.

9. Když ostatní jsou prostě chytřejší!

Setkal jsem se s mnoha studenty, kteří prohlašovali, že jsou hloupí a ostatní mají své skvělé výsledky v podstatě zadarmo, bez učení. Říkali, že se jim nechce trávit čas učením, když to ostatní nedělají.

Není to pravda, zvláště ti nejlepší žáci se musí tvrdě učit. Ani já nezvládnu pochopit nějaké těžké téma přímo z přednášky. Musím se snažit i doma, hledat alternativní zdroje a učit se.

Nežijte v přesvědčení, že se musíte snažit a učit více než ostatní, stahuje vás to dolů.

Bez práce nejsou koláče. Každý se musí nějak přičinit, aby si mohl ukousnout ze sladké odměny. :)

10. Učení se zodpovědným kamarádem

„Učební seance“ s kamarádem by měla vypadat asi takto, pozdravíte se, vytáhnete si učebnice, poznámky, nastavíte si časomíru a začnete se učit. Během učení spolu nekomunikujte. S kamarádem se bavte jen tehdy, pokud něco nechápe a potřebujete to vysvětlit a opačně.

Jaký to má smysl učit se s někým, když se s ním nemůžu bavit? Zboříte tak odpor vůči učení, jelikož si váš mozek uvědomí, že i ostatní se musí učit, navzájem se budete pohánět. Navíc učení vám nebude tak vadit, když uvidíte, že to dělá i někdo jiný. Skvělé rovněž je, pokud vyhledáte místa, kde se lidé učí (knihovny, studovny), a tam budete trávit nějaký čas. Jakmile uvidíte lidi, kterak pilně studují, ihned budete mít tendenci se taky učit.

11. Poznejte principy fungování mozku, usnadněte si tak studium

Častokrát se nedokážeme k učení namotivovat, protože nám učení nejde, nevíme, jak se správně učit.

Můžu vás potěšit, učit se efektivně není vůbec těžké a zvládne to téměř každý, stačí poznat metody efektivního učení.

Pro ty z vás, kteří jsou na blogu noví, jsem připravil ebook Jak funguje mozek, pochopíte základy efektivního učení a zjistíte jak funguje paměť a jak ji využívat lépe. Ebook je zdarma, vyplňte e-mail, do minuty budete mít ebook na svém e-mailu.

Vyplněním e-mailu se přihlásíte i do bezplatného kurzu efektivního učení. Krok za krokem poznáte ty nejlepší způsoby studia. Učení totiž nemusí být mučení!

*Jestliže článek čtete na mobilu, zadejte svůj e-mail ZDE, do 5 minut máte ebook ve své schránce.

Bonusový tip – Netrvá to věčně!

Ještě jeden tip na závěr! Pokud jste už beznadějní, připomeňte si, že to netrvá věčně. Stačí, když ještě vydržíte těch pár dnů, týdnů. Prázdniny přijdou vždycky!

Už víte, jak se motivovat k učení?

Využijte alespoň polovinu rad z článku a s motivací už určitě nebudete mít problémy!

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

6 Odpovědi na “11 ověřených způsobů, jak se motivovat k učení!

  • Napíšu to upřímně: už jen když si myslíš, že jsi jiný než ostatní (nejsi ovce), tak v podstatě ovce jsi. Někdy je nejlepší si přiznat, ze nejsme nijak výjimeční a odlišní. Doporučuji přečíst knihu Důmyslné umění, jak mít všechno u prd*le, je to tam krásně vysvětleno.

  • Andrew
    6 roky před

    Asi jsem jediný člověk, který není ovce.

  • Ahoj Andy, moc děkuji, že ses ozvala. :) Jsem rád, že ti článek aspoň nějak pomohl a nasměroval tě správným směrem. :)

  • Dekuji za clanek, uvedomila jsem si par veci, nechodim sice jiz do skoly, ale k uceni se premlouvam uz velmi dlouho a jedine, co z toho prameni je ma frustrace z toho, ze nic nedelam. Ale chci to zmenit! Nemam teda zadny podnet do diskuze, ale jsem vdecna, ze jsem si neco uvedomila :)) takze diky!

  • Ahoj, samozřejmě ti pomohou rady, které zmiňuji v článku, ale jsem si jistý, že si do komentářů přišla pro nějakou „prémiovou radu“, kterou ti taky rád poskytnu. :) Důležité je, abys k té fyzice nepřistupovala hned z počátku negativně, to už máš napůl prohráno. Nesmíš si hned zprvu říkat, že to nepochopíš nebo že se ti to učí špatně. Buď tomu otevřená a ber to jako výzvu naučit se nové věci, které tě mohou posunout i ve věcech, které tě baví. Nesoustřeď se na známky, ale spíš na svůj pokrok. Když se zbavíš negativního přístupu a soustředění se na známky, zlepšíš se v tom, hlavní je ze sebe shodit tlak. Ode dneška ber fyziku jako výzvu. Taky si uvědom to, že střední je jen začátek. Z fyziky maturovat nebudeš, pokud nechceš a není zas taková tragédie, pokud se ti v jednom předmětu nepovede úplně skvěle. Na výšce se už pak můžeš soustředit na své silné stránky. :)

  • Adélka Stránská
    7 roky před

    S tou motivací: já se chci zabývat historií a češtinou a to mě baví, i se mi to dobře učí, ale jak se mám namotivovat, pokud jde o fyziku? Je to věc, které nerozumím a nemám ji ráda, jenže je to vidět i na mých známkách:-(

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *