fbpx

Jak zvládnout ústní maturitní zkoušky za jedna a bez stresu!

Jak zvládnout ústní maturitní zkoušky, ústní maturita, maturita, ústní

Jak zvládnout ústní maturitní zkoušky?

Máte strach z ústních maturitních zkoušek? Bojujete se stresem a často se při mluvení s učitelem zakoktáte nebo zamotáte do svých myšlenek? Pokud ano, nezoufejte, nic není ztraceno. Ústní maturity bývají stresující záležitost, nicméně jsem pevně přesvědčen, že vám tento článek pomůže.

V článku si řekneme, jak zvládnout ústní maturitu. Dozvíte se o efektivním metodách učení (aby vám učení nezabralo příliš mnoho času) a také zjistíte, jak se vypořádat se stresem, který je u maturit zcela normální. Slibuji vám, že tipy nejsou nijak složité, jestliže se jich budete držet, zcela jistě si usnadníte těch 15 minut před maturitní komisí.

Pokud se zeptáte 10 maturantů, které části maturity se bojí nejvíce, 8 vám odpoví, že právě ústní maturitní zkoušky. Sám mám maturitu už nějaký ten rok za sebou a musím vám říct, že to nebyla zas taková hrůza, jasně musel jsem se učit a byl jsem nervózní, ale šlo to. Ústní maturitu zvládli i celkem velcí deb**ové. Vy jste otevřeli tenhle článek, máte zájem se něco dozvědět a to je znamení, že debi**vé nejste! Pusťme se do praktických tipů, ať můžete maturitu v pohodě zvládnout i vy!

ZDARMA si stáhněte pdfko 7 tipů, jak zvládnout maturitu!

1. Nepodceňujte přípravu

Ani ty nejlepší tipy a triky by vám nepomohly, kdybyste odflákli přípravu. V hlavě musíte mít alespoň něco, abyste prošli. Rozhodně se k maturitě učte a nenechávejte to na poslední chvíli. Nastává však otázka: Jak se vlastně učit? Můžete se učit jako doposud, zřejmě neefektivně, nebo můžete investovat nějaký ten svůj čas do osvojení technik efektivního učení, díky kterým se budete učit rychleji v souladu s mozkem.

Techniky efektivního učení může ovládat úplně každý. Efektivní učení je schopnost jako každá jiná, dá se naučit. Dokonce se dá naučit poměrně snadno. Stačí, když budete novým metodám učením důvěřovat a donutíte se je začít používat.

V online kurzu Jak udělat maturitu vás naučím nejlepší metody učení, na které jsem zatím narazil, mně a dalším stovkám studentů se tyto metody osvědčily. Trošku neskromně bych řekl, že je tenhle kurz nejlepší zdroj informací pro maturanty, kteří chtějí vědět, jak se efektivně učit.

Ještě jedno doporučení ohledně učení: Věnujte nejvíce času těm otázkám, které vám připadají nejtěžší. Mnohdy máme sklon přikládat největší pozornost otázkám, které už dokonale umíme. Je to tím, že náš mozek má rád, když je v něčem dobrý. Rádi pracujeme na svých silných stránkách a ty slabé necháváme stranou. Při učení k maturitě se soustřeďte především na to, co vám nejde! Jedině tak vypilujete své slabiny a nedovolíte neštěstí (špatně vybraná otázka), aby zhatila vaše snahy.

Na začátku svaťáku si vypište na papír/do excelu názvy všech maturitních otázek, upřímně si odpovězte na otázku: Na kolik bodů z 10 umím tuhle otázku? Zjistíte, které otázky vám dělají největší potíže. Těm otázkám věnujte nejvíce.

Maturitu z Češtiny si nejvíce usnadníte čtením knížek. Pro čtení je ideální si vybudovat návyk, ten vznikne jedině tak, že se budete čtení věnovat pravidelně každý den ve stejnou dobu. Například já čtu vždycky večer těsně před spaním, teď už je pro mě čtení samozřejmostí.

Pravda o mojí maturitě – doporučuji přečíst i tento článek, ve kterém popisuji svou vlastní maturitu a přípravu na ni.

2. Řeč těla, které vám může u zkoušky pomoct

Jedna nepříjemná pravda: U maturity hraje velkou roli to, zda vás má vyučující v oblibě. Pokud vás zbožňuje, máte napůl vyhráno, na druhou stranu, pokud ho celé 4 roky štvete, může vám to pěkně osladit.

Vycházejte s učiteli dobře, vtipkujte, poslouchejte je, smějte se jejich rádoby zábavným vtipům. Ukažte jim, že je máte rádi a oni vám to oplatí stejnou mincí.

Jak se chovat u samotné maturity?

  • Buďte zdravě sebevědomí – seďte rovně, příliš se neklepejte, chovejte se tak, jako by vám to tam patřilo (ale nebuďte přehnaně suverénní).  Svým chováním nedejte učitelům šanci myslet si, že to neumíte.
  • Udržujte oční kontakt – nesnáším, když se mnou někdo mluví a není schopen udržet oční kontakt, opravdu to na sympatiích nepřidá. Nikdy byste neměli civět do očí! Oční kontakt, který trvá 70-80 % zkoušky je ideální, občas se usmějte, budete působit sympatičtěji. Sympatickým lidem učitelé odpustí kdejakou chybku.
  • Nepřekřižte nohy ani ruce– takové chování naznačuje, že cítíte úzkost a strach, rozhodně to nevysílá pozitivní signály, které mohou zkoušející naladit na pozitivní vlnu. Ruce mějte na stole nebo na kolenou. Seďte rovně a příliš se nepohupujte na židli.
  • Usmívejte se– asi nejdůležitější rada. Smích je nakažlivý, když se někdo směje, automaticky se také začneme usmívat. Dostanete tím učitele do dobré nálady. Věřte mi, budou k vám shovívavější. Avšak dávejte si pozor na přehánění, neupřímný smích vám jedině uškodí!

Mnoho expertů tvrdí, že v komunikaci hraje řeč těla větší roli než samotná slova. Neříkám, že díky perfektní řeči těla uděláte maturitu, jen tvrdím, že si ji tak můžete usnadnit. Bez znalostí to nepůjde! Skvělá řeč těla však může znamenat rozdíl mezi pětkou a čtyřkou nebo jedničkou a dvojkou.

Jak si vybudovat dobré vztahy s učiteli – pokud vás toto téma zajímá, doporučuji přečíst tento článek.

3. Mluvte pomalu, času máte dost

Společnost Cermat, která připravuje maturity, nestanovila žádné limity, co se rychlosti mluvení týče. Nespěchejte, mluvte pomalu, tak aby vám bylo rozumět a příjemně se vás poslouchalo. Mám nějaké zkušenosti s moderováním a vím, že jsem míval velké potíže s rychlostí mluvení, když jsem se slyšel na videu, bylo mi trapně. Mluvil jsem rychle a nebylo mi vůbec rozumět. I dneska na svých videích na youtube občas mluvím zbytečně rychle. Rychlé mluvení není cesta, kterou byste se měli vydat. Mluvte pomalu jako šnek, nikdo vám to nebude zazlívat.

Ústní maturitní zkoušky si můžete pomalou mluvou hodně usnadnit. Měli byste si hlídat, abyste splnili všechny maturitní podbody, za které jste hodnoceni. Super pomalu totiž taky nemůžete mluvit, nic moc byste nestihli říct a to by znamenalo hodnocení: neuspěl!

Průměrná rychlost mluvení se pohybuje od 80-100 slov, když jsme hodně nervózní, můžeme mluvit i rychlostí 130 slov za minutu, na 15 minutovou zkoušku to dělá 2000 slov, jestliže maturujete ze 4 předmětu a u každého máte 20 otázek je to 156 000 slov, které se musíte k maturitě naučit.

Pokud mluvíte 70 slovy za minutu (mírně podprůměrná rychlost) řeknete 1050 slov. Celkově se budete muset naučit „pouze“ 84 000 slov. Doufám, že vidíte ten rozdíl.

Rozhodně to nechápejte tak, že se máte učit slovo od slova, to je blbost a za žádných okolností to není efektivní. Spíše vám chci naznačit, že pokud chcete mluvit rychle, musíte toho umět mnohem více a učení vám tak zabere víc času. Jen se proboha neučte maturitní otázky slovo od slova nazpaměť!

Pokud mají dva studenti identické vědomosti, ale jeden mluví rychle a druhý pomalu, jsem si jistý, že bude lépe hodnocen ten, který mluví pomalu, jelikož bude mít pořád co říct a nikdy se nezastaví. Naopak student mluvící rychle vyčerpá své vědomosti za pár minut a pak mu nezbude nic jiného než mlčet a to nedělá zrovna dobrý dojem.

Ani z mluvením pomalu se to nesmí přehánět, existuje jistá hranice, kdy mluvíte už příliš pomalu. Učitelům si pak nezbývá než myslet, že se je buď snažíte naštvat nebo nic neumíte.

Zajímá vás, jak se co možná nejlépe připravit na didakťáky? Tak to si nenechte ujít článek: Jak udělat didaktický test z češtiny, angličtiny a matematiky!

4. Mluvit, mluvit

Český jazyk není úplně jednoduchý, proto má mnoho lidí problémy s mluvením. Často se zakoktáváte, nedokážete své myšlenky vyjádřit dostatečně jasně. Jednoduše řečeno, nejste mistři slova. Jak se takovým mistrem můžete stát?

Odpověď je snadná: Mluvte. Kdykoliv se vám naskytne příležitost, mluvte. Postupným pilováním rétorických dovedností se naučíte hrát s intonací, tempem, hlasitostí, plynulostí a stresem… Váš hlas se celkově stane zajímavější. Nikdy se nenaučíte jezdit na kole, pokud si na něj nesednete a nezkusíte to. S mluvením je to obdobné.

Každý den si otevřete nějaký článek a čtěte ho nahlas. Začněte třeba teď. Naučíte se lépe artikulovat (vyslovovat), postupem času se zlepšíte v prací s dechem a dalšími prvky hlasu. Natáčejte se u toho! Budete potřebovat zpětnou vazbu. Ze začátku se budete sami před sebou stydět, když se uvidíte a hlavně uslyšíte na videu. Ale nesmírně vám to pomůže. Dozvíte se, kde děláte chyby a co můžete ještě vylepšit.

Schopnost skvěle mluvit se vám nebude hodit jen u maturitní zkoušky, využijete ji po celý život. Ne vždycky je to v životě o vědomostech a schopnostech, výřeční dosáhnou úspěchu a to i když existuje někdo schopnější než oni.

Jak mluvit lépe na veřejnosti – článek, ve kterém se na tuto problematiku zaměřuji z blízka

5. Nebojte se udělat chybu

Častokrát se mi stalo, že jsem si myslel, že něco vím, ale raději jsem to neřekl, jelikož jsem se bál, že udělám chybu. Následovalo mlčení, učitelka odhalila správnou odpověď a já se jen klepal po čele, protože jsem to věděl, jen jsem se to neodvážil říct. Jsem si jistý, že s tímhle nebojuji jenom já. Když jste si přinejmenším na 30 % jistí svou odpovědí, neváhejte a řekněte to. Nic tím nezkazíte, můžete jen získat. Samozřejmě si nevymýšlejte, to by bylo na škodu. Jen se prosím nebojte udělat chybu.

Mlčení způsobuje, že budete litovat toho, že jste to mohli říct, ale neřekli. Život je o chybách, nevnímejte je jako něco špatného, ba dokonce negativního. Vlastně je dobré, že existují, později se z nich můžeme poučit a být lepší. V reálném životě budete neustále chybovat, nepovažujte chyby za tragédii, spíše za příležitost k vylepšení.

Raději to u maturity řekněte špatně, než abyste to neřekli vůbec! Připomeňte si, že je to možná váš poslední den ve škole, nemáte co ztratit. Nijak velkou ostudu si neuděláte, pokud řeknete nějakou blbost, vyučující na to za chvíli zapomenou a kdyby ne, stejně je už nikdy neuvidíte.

Také doporučuji článek: Tipy na nejlepší četbu k maturitě

6. Nebuďte arogantní a uznejte chybu

Učitelé své předměty učí, protože je baví. Proto je logické , že berou jako urážku, když si vymýšlíte pohádky a nedokážete uznat svou nevědomost, chybu.

V předchozím bodu jsem si říkali, že byste se neměli bát udělat chybu a teď vás navádím, abyste ji přiznali. Trošku to do sebe nezapadá, co? Ale je tu jeden velký rozdíl.

Pokud jste si něčím alespoň trochu jistí, pokaždé se +- trefíte. Jestli nevíte vůbec nic, je lepší uznat svou chybu a nechat se poučit. V očích učitelů stoupnete, když přiznáte, že prostě nevíte a potřebovali byste se to doučit. Lidé mají obecně rádi, když mohou někoho poučit, poradit. Rádi se cítíme, že jsme chytřejší než ti druzí. Jedná se o psychologický trik, který vám u maturity v krajních situacích pomůže.

Buďte tedy realisté a nevymýšlejte si u maturity pohádky. Zkoušející by to mohlo vytočit. Přiznejte svou chybu a poproste o lepší vysvětlení. (Např. řeknete: Tohle si vážně nepamatuji. Vím, že je to moje chyba, ale nikdy jsem to nepochopil, a proto mi to nevlezlo do hlavy. Zní to celkem zajímavě, mohla byste mi to vysvětlit?)

 7. Vyzkoušejte si to doma

Kdo je připraven, není překvapen!

Zkuste si ústní zkoušku už doma. Pokuste se co nejvěrněji napodobit podmínky u ústní maturity. Rodina může dělat maturitní komisi. Vytáhněte si otázku, udělejte si přípravu, nastavte si časovač na 15 minut a mluvte.

Perfektně tak otestujete své znalosti, zlepšíte se v mluvení a zjistíte, co vám ještě nejde. Vlastně se jedná o velmi efektivní techniku učení, jelikož je aktivní. Cvičná maturita vám navíc pomůže se připravit na stres, který budete zažívat u skutečné maturity. Jakmile budete ve škole u ústní maturity, nebude to vaše poprvé, a právě proto se nebude tak moc vystresovaní.

Jak už jsem zmínil výše, jedná se o skvělou metodu efektivního učení. Při cvičné maturitě zjistíte, co ještě neumíte a musíte dostudovat. Má to i další výhody, pokud si informace vybavíte z paměti, upevníte jejich paměťovou stopu a zastavíte proces zapomínání, látku dokonce lépe pochopíte. Sám jsem si cvičně vyzkoušel 15 minut mluvit skoro všechny maturitní otázky.

Udělejte si doma ústní maturitní zkoušky, nejen že se zlepšíte v mluvení, dokonce se to i lépe naučíte!

Jak zvládnout ústní maturitní zkoušky – první vteřiny ústních maturit

  1. Otevřete dveře, podívejte se všem do očí a usmívejte se. První dojem je důležitý!
  2. Vylosujte si otázku, nikdy nebuďte naštvaní. Maximálně s povzdechem a úsměvem na tváři řekněte: Tak tohle jsem zrovna nechtěl, ale zabojuju! Komise, si vás neoblíbí, když se budete rozčilovat.
  3. Příprava– vypište si důležité body, o kterých budete mluvit. Zaměřte se na informace, o které se „nejvíce bojíte“ a visí v paměti na vlásku. U přípravy buďte v klidu a vyvarujte se nadávkám a naříkání. Nepište slovo od slova, co budete říkat, napište si pouze jakousi strukturu. Doslovně uveďte maximálně definice apod.
  4. Zkouška– usmívejte se, prohoďte nějaký vtípek. Maturitní komise to určitě po náročném dni ocení. Zkoušku máte natrénovanou z domu, měli byste to skvěle zvládnout.
  5. Hotovo, můžete to jít oslavit

Děkuji za přečtení článku, věřím, že vám tipy z tohoto článku u maturity skutečně pomohou.

Doufám, že už se ústní maturity neobáváte!

⚠️ Už více než 500 maturantů používá moji šablonu Pomocníčka v Notion pro chytré organizování a plánování učení. Šablonu si prohlédnete a získáte ZDE!

Fotka: MF Dnes

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

4 Responses to “Jak zvládnout ústní maturitní zkoušky za jedna a bez stresu!

Trackbacks & Pings

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *