fbpx

Jak zvládnout ústní maturitní zkoušky za jedna a bez stresu!

Jak zvládnout ústní maturitní zkoušky, ústní maturita, maturita, ústní

Jak zvládnout ústní maturitní zkoušky?

Máte strach z ústních maturitních zkoušek? Často se při mluvení s učitelem zakoktáváte a bojujete se stresem? Všichni máme obavy, že se zasekneme a nebudeme mít co říct.

V článku si řekneme, jak zvládnout ústní maturitu tak, abyste se příliš nezapotili. Tipy nejsou nijak složité, držte se jich a usnadníte si těch 15 minut před maturitní komisí. Zaměříme se jak na efektivní učení, tak na stres.

Pokud se zeptáte 10 maturantů, které části maturity se nejvíce bojí, 8 vám odpoví, že právě ústní části. Proto nezoufejte, nejste v tom sami. Většina studentů má z této části maturity největší strach, ale i tak ji většina studentů zvládne. Pusťme se do praktických tipů, které vám pomohou nejen u maturity, ale i u zkoušek na vysoké škole.

Stáhněte si pdfko ZDARMA 7 tipů, jak zvládnout maturitu!

1. Nepodceňujte přípravu

Ani ty nejlepší tipy a triky by vám nepomohly, kdybyste odflákli přípravu. V hlavě musíte mít alespoň nějaké informace, které můžete prezentovat. Proto se k maturitě rozhodně učte. Můžete si vybrat mezi technikami učení, které teď používáte, nebo se můžete naučit rychlé a efektivní metody, které z učení udělají zábavu a mnohonásobně ho zrychlí.

Techniky efektivního učení nejsou zasvěceny pouze pro super chytré studenty, naučit se je může každý. Efektivní učení se dá přirovnat ke sportování. Profesionálové vypadají při vykonávání své disciplíny nenuceně, jako by se ani nesnažili. Amatéři se nesmírně trápí, ale ani tak nedosáhnou výborných výsledků. Efektivní učení je schopnost, která se dá naučit. Když se techniky naučíte ovládat, budou z vás “profesionálové” a nebudete muset vydávat velké úsilí, abyste dosáhli svých studijních cílů. Pokud zůstanete na amatérské úrovni, budete se muset nesmírně snažit, abyste dosáhli podobných výsledků.

V e-knize Jak se efektivně učit nejen do školy vás naučím nejlepší metody učení, na které jsem zatím narazil, mně a dalším stovkám studentů se tyto metody osvědčily. Přidejte se k nám a učte se až 3krát rychleji!

Ještě jedno doporučení ohledně učení: Věnujte nejvíce času těm otázkám, které vám připadají nejtěžší. Mnohdy máme sklon přikládat největší pozornost otázkám, které už dokonale umíme. Je to tím, že náš mozek má rád, když je v něčem dobrý. Rádi pracujeme na svých silných stránkách a ty slabé necháváme stranou. U maturity se však musíte při učení soustředit hlavně na to, co vám nejde.

Na začátku svaťáku si vypište na papír názvy všech maturitních otázek, upřímně si odpovězte na otázku: Na kolik bodů z 10 umím tuhle otázku? Zjistíte, které otázky vám dělají největší potíže. Těm otázkám se pak nejvíce věnujte.

U českého jazyky vám doporučuji číst knížky, pokud si najdete čas. Pro čtení si musíte vytvořit návyk. Nejlépe ho utvoříte tak, že budete číst každý den ve stejnou dobu. Například já se snažím číst každý den 30 minut před spaním.

2. Řeč těla, které vám může u zkoušky pomoct

Ať chceme nebo ne u maturity hraje velkou roli to, jestli vás má učitel v oblibě. Pokud vás zbožňuje, máte napůl vyhráno, na druhou stranu, pokud ho celé 4 roky štvete, může vám to pěkně osladit.

Vycházejte s učiteli dobře, vtipkujte, poslouchejte je, smějte se jejich rádoby zábavným vtipům. Ukažte jim, že je máte rádi a oni vám to oplatí podobnou mincí.

Jak si vybudovat dobré vztahy s učiteli – pokud vás toto téma zajímá, doporučuji přečíst i tento článek.

Jak se chovat u samotné maturity?

 • Snažte se vypadat sebevědomě– seďte rovně, příliš se neklepejte, chovejte se tak, jako by vám to tam patřilo (ale nebuďte přehnaně suverénní). Nedejte učitelům šanci myslet si, že to neumíte.
 • Udržujte oční kontakt– nikdy nikomu necivte do očí. Oční kontakt, který trvá 70-80 % zkoušky je ideální, občas se usmějte, budete působit sympatičtěji. Sympatickým lidem učitelé odpustí kdejakou chybku. Osobně nesnáším, když se mnou někdo mluví a není schopen držet oční kontakt, opravdu mu to na oblíbenosti nepřidá.
 • Nepřekřižte nohy ani ruce– takové chování znamená úzkost a strach, rozhodně to nevysílá pozitivní signály, které mohou zkoušející naladit na pozitivní vlnu. Ruce mějte na stole nebo na kolenou. Seďte rovně a příliš se nepohupujte na židli.
 • Usmívejte se– asi nejdůležitější rada. Smích je nakažlivý, když se někdo směje, automaticky se také začneme usmívat. Dostaňte učitele do dobré nálady. Věřte mi, budou k vám shovívavější.

Mnoho expertů tvrdí, že v komunikaci hraje řeč těla větší roli než samotná slova. Neříkám, že díky perfektní řeči těla uděláte maturitu, jen tvrdím, že si ji tak můžete hodně usnadnit. Je jasné, že bez znalostí to nepůjde.

3. Mluvte pomalu, času máte dost

Společnost Cermat, která připravuje maturity, nestanovila žádné limity, co se rychlosti mluvení týče. Nespěchejte, mluvte pomalu, tak aby vám bylo rozumět a příjemně se vás poslouchalo. Mám nějaké zkušenosti s moderováním a vím, že jsem měl někdy s rychlostí mluvení velké potíže, když jsem se slyšel na videu, bylo mi trapně. Mluvil jsem rychle a nebylo mi vůbec rozumět. Rychlé mluvení rozhodně není cesta, kterou byste se měli vydat. Mluvte pomalu jako šnek, nikdo vám to nebude zazlívat.

Vždycky si pohlídejte, abyste splnili všechny maturitní podbody, za které jste hodnoceni. Ústní maturitní zkoušky si můžete pomalou mluvou hodně usnadnit. Průměrná rychlost mluvení se pohybuje od 80-100 slov, když jsme hodně nervózní, můžeme mluvit i 130 slov za minutu, na 15 minutovou zkoušku to dělá 2000 slov, jestliže maturujete ze 4 předmětu a u každého máte 20 otázek je to 156 000 slov, které se musíte k maturitě naučit.

Pokud mluvíte 70 slovy za minutu stačí vám 1050 slov. Celkově se budete muset naučit “pouze” 84 000 slov. Doufám, že vidíte ten rozdíl.

Rozhodně to nechápejte tak, že se máte učit slovo od slova, byla by to blbost, určitě se nejedná o metodu efektivního učení. Spíše vám tím chci naznačit, že pokud chcete mluvit rychle, musíte toho umět mnohem více a učení vám zabere víc času. Jen se proboha neučte maturitní otázky slovo od slova nazpaměť.

Zajímá vás, jak se co možná nejlépe připravit na didakťáky? Tak to si rozhodně nenechte ujít článek: Jak udělat didaktický test z češtiny, angličtiny a matematiky!

4. Mluvit, mluvit

Český jazyk není úplně jednoduchý, proto má mnoho lidí problémy s mluvením. Často se zakoktáváte, nedokážete své myšlenky vyjádřit dostatečně jasně. Jednoduše řečeno, nejste mistři slova. Jak si myslíte, že se takovým mistrem můžete stát?

Odpověď je snadná: Mluvte. Kdykoliv se vám naskytne příležitost, mluvte. Postupným pilováním rétorických dovedností se naučíte hrát s intonací, tempem… Váš hlas se celkově stane zajímavější. Nikdy se nenaučíte jezdit na kole, pokud si na něj nesednete a nezkusíte to. U mluvení je to obdobné.

Každý den si otevřete nějaký článek a čtěte ho nahlas. Začněte u tohoto článku. 🙂 Naučíte se lépe artikulovat (vyslovovat), postupem času se zlepšíte v prací s dechem a dalšími prvky hlasu. Natáčejte se u toho! Budete potřebovat zpětnou vazbu. Ze začátku se budete sami před sebou stydět, když se uvidíte a hlavně uslyšíte na videu. Věřte mi, nesmírně vám to pomůže. Dozvíte se, kde děláte chyby a co můžete ještě vylepšit.

Schopnost skvěle mluvit se vám nebude hodit jen u maturitní zkoušky, využijete ji po celý život. Právě vyřeční lidé většinou dosahují úspěchu.

Jak mluvit lépe na veřejnosti – článek, ve kterém se na tuto problematiku zaměřuji z blízka

5. Nebojte se udělat chybu

Častokrát se mi stalo, že jsem si myslel, že něco vím, ale raději jsem to neřekl, jelikož jsem se bál, že udělám chybu. Následovalo mlčení, učitelka odhalila správnou odpověď a já se jen klepal po čele, protože jsem to věděl, jen jsem se to neodvážil říct.

Věřím, že to není jen můj problém. Když jste si přinejmenším na 30 % jistí svou odpovědí, neváhejte a řekněte to. Nic tím nezkazíte, můžete jen získat. Samozřejmě si nevymýšlejte, to by bylo na škodu. Jen se prosím nebojte udělat chybu.

Mlčení může způsobit, že později budete litovat to, že jste to mohli říct, ale neřekli. Život je o chybách, nevnímejte je jako něco špatného, ba dokonce negativního. Vlastně je dobré, že existují, později se z nich můžeme poučit a být lepší. V reálném životě budete neustále chybovat, nepovažujte chyby za tragédii, spíše za příležitost k vylepšení.

Také doporučuji článek: Tipy na nejlepší četbu k maturitě

6. Nebuďte arogantní a uznejte chybu

Učitelé většinou své předměty učí, protože je baví. Proto berou jako urážku, když si vymýšlíte pohádky a nedokážete uznat svou nevědomost, chybu.

V předchozím bodu jsem si říkali, že byste se neměli bát udělat chybu a teď vás navádím, abyste ji přiznali. Trošku to do sebe nezapadá, co? Ale má to jeden velký rozdíl.

Pokud jste si něčím alespoň trochu jistí, je téměř jasné, že se +- trefíte. Pokud nevíte vůbec nic, je lepší uznat svou chybu a nechat se poučit. V očích učitelů stoupnete, jestli přiznáte, že prostě nevíte a potřebovali byste se to doučit. Lidé mají obecně rádi, když mohou někoho poučit. Rádi se cítíme, že jsme chytřejší než ti druzí. Jedná se o psychologický trik, který vám u maturity v krajních situacích pomůže.

Buďte tedy realisté a nevymýšlejte si u maturity pohádky. Zkoušející by to mohlo vytočit.

 7. Vyzkoušejte si to doma

Kdo je připraven, není překvapen!

Zkuste si ústní zkoušku už doma. Snažte se, co nejvěrněji nakopírovat podmínky zkoušky. Poproste členy rodiny, aby vám pomohli, poslouží jako komise. Vytáhněte si otázku, udělejte si přípravu, nastavte si časovač na 15 minut a mluvte.

Perfektně tak otestujete své znalosti, zlepšíte se v mluvení, zjistíte, co vám ještě nejde. Vlastně se jedná o velmi efektivní techniku učení, jelikož je aktivní. Pamatování má 3 fáze:

 1. Nabytí informací– samotné učení, čtení
 2. Upevnění/přetvoření– jedná se o fázi, ve které na učení vůbec nemyslíte a mozek informace “zpracovává”, vytváří souvislosti. Spánek, který informace přesouvá z krátkodobé paměti do dlouhodobé patří do této fáze.
 3. Vybavování- “vytahuje” informace z paměti na povrch. Hodně studentů právě na tuto část zapomíná a vybavování nechává až na samotnou písemku, maturitní zkoušku. Děláte ohromnou chybu! Učení je o tom, že si neustále vybavujete informace. Jedině tak se vám látku dokonale ukotví v paměti.

Udělejte si doma ústní maturitní zkoušky, nejen že se zlepšíte v mluvení, dokonce se to i lépe naučíte!

Jak zvládnout ústní maturitní zkoušky- příchod do místnosti

 1. Otevřete dveře, očima se prolétněte po celé místnosti, podívejte se všem do očí a usmívejte se. První dojem je důležitý!
 2. Vylosujte si otázku, nikdy nebuďte naštvaní. Nijak to neovlivníte. Komise, si vás neoblíbí, když se budete rozčilovat. Maximálně řekněte: Mohlo to být lepší.
 3. Příprava– vypište si důležité body, o kterých budete mluvit. Zaměřte se na informace, o které se “nejvíce bojíte”. Co vám může vypadnout? U přípravy buďte v klidu a vyvarujte se nadávkám a naříkání.
 4. Zkouška– usmívejte se, prohoďte nějaký vtípek. Maturitní komise to určitě po náročném dni ocení. Zkoušku máte natrénovanou z domu, měli byste to skvěle zvládnout.
 5. Hotovo, můžete to jít oslavit

Děkuji za přečtení článku, věřím, že vám tipy z tohoto článku u maturity skutečně pomohou.

Společně s pdfkem obdržíte e-mailový kurz zdarma, ve kterém postupně zjistíte, jak se nejlépe učit, bojovat s prokrastinací a soustředit se.

Doufám, že se už neobáváte ústní maturity.

Fotka: MF Dnes

*Tento článek je v rozsáhlejší verzi součástí online kurzu Jak udělat maturitu!

Sdílejte na sociálních sítích!!!Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Share on Tumblr
Tumblr
0
Jan Kohut
Čau lidi, na tomhle blogu píšu o tom, jak se správně a rychle učit. Sám jsem měl kdysi s učením problémy, nevěděl jsem jak na to a šlo mi pomalu, ale hodně jsem toho načetl, experimentoval jsem a teď vám tady na blogu předávám ty nejlepší tipy pro efektivní učení.

3 komentáře “Jak zvládnout ústní maturitní zkoušky za jedna a bez stresu!

Trackbacks & Pings

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *