fbpx

Jak dosáhnout nejen svých studijních cílů!

Chtěli byste dosáhnout svých cílů?

Kdo by nechtěl? Ale i tak se většina lidí utápí v neúspěchu. V článku si řekneme jak dosáhnout svých studijních cílů. Principy můžete samozřejmě aplikovat i na jiné oblasti života, nejvíce Vám však pomohou právě ve škole.

Často jsem si stanoval takové cíle, že jsem se prvních pár dnů snažil jako kůň, ale po prvních neúspěších moje nadšení opadlo a skončilo to tak jako vždycky, neúspěchem. Poznáváte se? Taky jste si někdy stanovili skvělé cíle, prvních pár dnů jste je nadšeně plnili, ale s prvním neúspěchem Vaše nadšení opadlo?

Naštěstí jsem dal dohromady skvělou strategii, která Vám pomůže zůstat na cestě za svými nejen studijními cíli. Držte se rad a vaše vysvědčení Vám za to poděkuje.

Stanovte si reálné cíle

Co je více demotivujícího než nesplněný cíl? Upřímně moc věcí ne. Jestliže se stanováním cílů teprve začínáte, nepřeceňujte se. Nastavte si raději malé cíle, které Vás budou motivovat k další práci.

Pokud teď dostáváte 4 z matematiky, jen těžko se během 2 měsíců zlepšíte na jedničkáře. Stanovte si takové cíle, kterých můžete reálně dosáhnout.

Cíle malé nás nemotivují pracovat, velké cíle nás demotivují. Najděte tu správnou hranici!

Vaše první cíle nemusí být „známkové“, ze začátku se snažte zavázat k tomu, abyste se svědomitě začali pravidelně učit. Opakovat si na písemky, psát domácí úkoly apod.

Při stanování cílů využijte pravidlo 80/20.

Zapište si své cíle na papír

Mým velkým problémem bylo, že jsem si cíle stanovoval jen v hlavě. Nemá to v podstatě žádný efekt, protože cíl nikde nevidíte. Navíc můžete cíl z hlavy kdykoliv vymazat. Proto si vezměte malý papír a poctivě si na něj zapište vaše cíle. Každý den si je přečtěte.

Váš mozek se tak naprogramuje na dosažení Vašeho konkrétního cíle, jelikož mu ho budete neustále připomínat, stane se to jeho posedlostí.

Určete si přesný plán

Cílů nedosáhnete jen tím, že si je stanovíte a vypíšete na papír! Musíte konat. Jestli jste si třeba stanovili cíl: Chci jedničku z matematiky. Vypište si přesné kroky, které budete muset podstoupit, abyste cíle dosáhli.

Zeptejte se: Co udělali ti, kteří už tohoto cíle dosáhli? Poté jednoduše zkopírujte jejich postup, inspirujte se největšími šprty Vaší třídy. Jejich postup zefektivněte, tak abyste nemuseli trávit celé dny učením!

V příkladu s matematikou by Vaše kroky mohly vypadat takto:

  • dávat pozor na hodinách- doma se nebudete muset tak usilovně učit.
  • pochopit všechny předchozí témata– matematika je svině, protože na sebe navazuje, jednou se ztratíte a jste v kelu. Zjistěte, jaké téma Vám dělá problémy a doučte se ho.
  • počítat doma– matiku se bez počítání nenaučíte. Stanovte si cíl vypočítat 3 příklady denně.

Jestliže si určité přesné kroky, všechno bude mnohem jednodušší. Navíc to pomůže Vaší mysli, které si uvědomí, že jsou cíle splnitelné!

Kroky si vypište na papír. Má to stejný efekt jako v předchozím bodě, cíle se Vám prostě jen tak nevypaří z hlavy.

Odstraňte všechny překážky

Když se půjdete učit, odstraňte všechny překážky. Co mám na mysli? Úplně všechno, co by Vás mohlo během učení vyrušovat, hlavně je to facebook a mobil. Pokud k učení nutně nepotřebujete počítač ani ho nezapínejte. Mobil si přepněte před učení do režimu letadlo.

K učení potřebujeme klid. Nemůžeme dělat více věcí najednou, zpomaluje nás to. Tak co, zvládnete to 20 minut bez facebooku?

Přestaňte ztrácet čas pomalým učením!

Ve školách nám všichni učitelé říkají, nauč se tohle, nauč se tamto. Ale řekl Vám někdo jak se to efektivně a rychle naučit? S největší pravděpodobností ne! Jedná se o velkou chybu školství po celém světě, vyžadují, abychom si pamatovali nesmyslně mnoho informací, ale nikdo nám neposkytne efektivní způsoby učení. Pokud se je chcete naučit, musíte to zvládnout sami.

Já si touto cestou prošel, přečetl jsem desítky knih o efektivním učení, absolvoval jsem 2 zahraniční kurzy. Techniky, které mi nejvíce pomohly jsem sepsal do ebooku Jak se efektivně učit nejen do školy.

Jsem přesvědčen, že každý se může učit až 4krát rychleji s menší námahou, stačí poznat správné metody. Býval jsem průměrný student, a přesto jsem se je zvládl naučit, bezpochyby to dokážete i Vy! Neztrácejte čas neefektivním učením.

Motivujte se odměnami

Kdo nemiluje odměny? Dosahování cílů bychom si neměli spojovat pouze s povinnostmi a prací. Měli bychom to vnímat jako zábavu, která nám pomáhá zlepšovat se. Odměny a dárečky nám s tím pomohou.

Odměňujte se za každý krok vašeho plánu. Budete dávat pozor na hodině, super, dopřejte si něco z bufetu :) (jen se nepřecpěte nezdravými potravinami).

Vypočítáte 3 příklady, za odměnu se podívejte na epizodu vašeho oblíbeného seriálu.

Odměny by Vás měly motivovat, ale pozor, nikdy se nesmí stát, že Vám uškodí. Proto se vyvarujte odměnám jako nezdravé jídlo, drogy atd. :)

Najděte si parťáka

Ve dvou se to lépe táhne. Najděte si kamaráda, který bude sdílet podobné cíle jako vy, navzájem se hecujte, motivujte a pomáhejte si. Nejlepší je, když si najdete parťáka, který je na zhruba stejné úrovni jako vy.

Parťáci, kteří jsou lepší než my nás demotivují, na druhou stranu výrazně horší kamarádi nám dopřávají bludný pocit, že jsme příliš dobří, což znamená, že přestáváme pracovat a plnit tak své cíle.

Myslete pozitivně

Víra je neskutečně silný nástroj. Pokud uvěříte tomu, že svých cílů dosáhnete, je velmi pravděpodobné, že je skutečně naplníte. Na druhou stranu, pokud věříte, že nemáte šanci své cíle naplnit, je jisté, že selžete.

Vždycky si nasaďte růžové brýle a věřte, že můžete dosáhnout čehokoliv. Když tomu uvěří Váš mozek, dokážete to!

Dosáhněte svých studijních cílů s ebookem Jak se efektivně učit nejen do školy >>

Hodně štěstí s Vašimi cíli.

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *