fbpx

Odhoďte ten zvýrazňovač. Jak si více zapamatovat z poznámek!

jak si více zapamatovat

Jak si více zapamatovat ze svých poznámek?

Používáte zvýrazňovače? Považujete ho za svého pomocníka nebo nepřítele? U většiny z Vás je to bezesporu nepřítel, i když si myslíte, že je to Váš přítel. V článku si řekneme proč a řekneme si jak si více zapamatovat ze svých poznámek.

Funkce zvýrazňovače

Zvýrazňovač má za úkol vyzdvihnout z textu to nejdůležitější. Většina studentů bohužel podtrhává až příliš mnoho. Poté ztrácí zvýrazňovač smysl, jelikož všechno uvedeme na stejnou úroveň.

Příklad pro lepší pochopení:

Normální nepodtrhnutý text si můžeme nazvat jako úroveň 1 textu. Zvýrazněný text si představte jako úroveň 2 textu. Co je ovšem důležité, v textu musí být vždy více úrovně 1. Zvýrazňovač by měl vždy vyzdvihnout jen to skutečně důležité.

To je pravá funkce highlighteru. Jestliže si podtrhnete celou větu, nemá to valný smysl, protože všechno uvedete na stejnou úroveň, nic z textu nevyniká.

Celá podtrhnutá věta má úplně stejný efekt jako věta, která není podtrhnutá vůbec. Nic nevyniká a nic nemá punc důležitosti.

Zásady zvýrazňování

  • Nikdy si nepodtrhávejte celé věty- zvýrazňovač tak ztrácí smysl, nic z textu na Vaše oči nepůsobí. (Pokud je všechno podtrhnuté zeleně, není to o nic lepší než kdyby to nebylo podtrhnuté vůbec).
  • Klíčová slova- věty jsou složeny z klíčových slov a vycpávkových slov, které jsou potřebné proto, aby se text dobře četl. Naše mozky mají skvělou schopnost, dokážeme text pochopit i bez vycpávkových slov. Proto si podtrhávejte jen klíčová slova (max 1-2). Zvýrazňovač tak splní svojí funkci, zvýrazní důležité a vynechá vatu.
  • Více barev- nepoužívejte pouze jeden fix. Mějte vždy připravené alespoň 3 barvy. Doporučuji je nekombinovat. Barvy si rozdělte na podle podbodů. Text bude pro váš mozek mnohem zajímavější. Splňte ostatní podmínky a zapamatujete si mnohem více.

Pravidlo 80/20– nemusíte umět všechno, abyste dostali jedničku.

Klíčová slova

Tj. slova, která jsou podstatná pro zapamatování, bez nich by věty nedávaly smysl a nebyli bychom schopni látku pochopit.

Příklad:

Světový titulKoukalová slavila v roce 2015 na šampionátu v Kontiolahti se smíšenou štafetou. Loni ovládla Světový pohár. Individuální zlato z mistrovství světa jí ale ve sbírce scházelo. Od pátečního odpoledne ho má. Stala se po Kateřině Holubcové (2003) a Romanu Dostálovi (2005) třetím biatlonistou z Česka, který získal zlato v individuálním závodě na MS.

Zvýrazňování má na červených místech smysl. Nemohl bych tady jen tak zvýraznit celou větu, vypíchl jsem tady to nejdůležitější.

Pamatujte si: Text musí být různorodý, nikdy by neměla převládat jedna úroveň (viz část funkce zvýrazňovače).

Úplné odhození zvýrazňovače

Ještě máte na výběr z další možnosti, můžete zvýrazňovač úplně odhodit. Má to však jednu výhodu a nevýhodu.

Výhodou je, že si toho více zapamatujete. Má to však jeden háček, musíte splnit tu nevýhodu.

Nevýhoda:. Highlighter klidně odhoďte, ale začněte si psát shrnutí vlastními slovy, stojí to sice více času, ale určitě se to vyplatí.

Jedná se totiž o techniku aktivního učení, kdy musíte s textem pracovat, vymýšlíte si vlastní formulace, vyvoláváte informace z paměti. Vaše mysl si tak informace mnohem lépe utřídí v hlavě, pochopení nebude problém.

Látku si mnohem rychleji zapamatujete.

Jak udělat skvělé shrnutí?

Pomáhat Vám budou klíčová slova. Zůstaňme u biatlonového příkladu, já bych ho shrnul takhle: První titul získala Koukalová v Kontiolahti 2015 smiš. štaf. Včera se stala třetím biatlonistou s individuální zlatem z MS, sprint.

Není to vůbec těžké, prvně identifikujete klíčová slova a pak je vyplníte svými vlastními slovy. Platí zde zásada: Čím kratší a výstižnější, tím je to lepší.

Jak si více zapamatovat z poznámek

I když skvěle zvládnete umění správného zvýrazňování a shrnutí, je více než pravděpodobné, že se budete muset na písemku učit.

Zde na webu jakserychlenaucit.cz jsem pro Vás připravil ebook a e-mail kurz zcela ZDARMA, který Vás naučí jak se učit. Jsem přesvědčen, že každý se může učit několikrát rychleji s menší námahou.

Klíčové jsou techniky, které používáte. Ve škole nás bohužel nikdo nenaučil jak se správně učit. Právě proto se většina studentů s učením trápí. Jen málokterý student se dokáže učit rychle bez znalosti technik rychlého učení. Vy je můžete poznat a nastartovat tak rychlost svého učení. Přestaňte ztrácet čas učením!

Těším se na Vás v ebooku a e-mail kurzu zdarma.

Získat ebook a e-mail kurz zdarma!

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

Trackbacks & Pings

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *