fbpx

Je šílené dělat stále to samé a očekávat jiné výsledky

Věřím, že mnoho z Vás už toto rčení hodně krát slyšelo. V článku se naučíte jak se lépe učit právě díky tomuto citátu. Naučíte se jak se poučit z chyb.

Rčení je aplikovatelné na všechny činnosti, ať už je to učení, vztahy, podnikání atd. Je pošetilé si myslet, že pokud budeme dělat všechno stejně, něco se změní.

Jestliže se stále učíte stejnými technikami učení, nemůžete očekávat jiné, lepší výsledky. Pokud stále opakujete téže chyby, nemůžete čekat, že se Váš život změní.

Jak se lépe učit?

Existují desítky technik učení, které Vám mohou pomoct s rychlejším studiem, většina z Vás se však stále utápí s těmi neefektivními a dělá pořad dokola stejné chyby. Dnes si ukážeme, jak se z toho začarovaného kruhu dostat.

Nemáš ponětí jak se učit? Pomoct ti může článek Efektivní učení v kostce, jedná se o ukázku z ebooku Jak se efektivně učit nejen do školy.

Zpětná vazba

Jak se poučit z chyb

Většina lidí umře ve stereotypu. Neustále dělá to samé dokola. To není dobrý přístup v životě a už vůbec, pokud se snažíte začít učit rychleji.

Experimentujte s novými učebními metodami, zkoušejte si nové věci. Nikdy nesmíte zemřít na mrtvém bodě.

Využívejte sebereflexi. Ptejte se sami sebe:

  • Funguje mi to?
  • Baví mě to takhle?
  • Co bych mohl změnit, aby to bylo zajímavější?

Získávejte zpětnou vazbu, kde se jen dá. Možná si někteří z Vás myslí, že skvělou zpětnou vazbou jsou známky. S tímto však musím nesouhlasit. Jde hlavně o Vaše pocity, které ovládají vaši náladu a spokojenost.

Možná Vám bude fungovat způsob, pomocí kterého budete dostávat jedničky. Ale i tak budete nespokojení, protože učení bude trvat příliš dlouho a budete jen a jen zbytečně unavení.

Je nesmírně důležité skloubit efektivitu s kvalitou a spokojeností.

Jak se poučit z chyb

Každý z nás se již dopustil mnoha chyb. Co rozděluje úspěšné od neúspěšných je to, kdo se dokázal z chyb poučit a už je nikdy nezopakuje.

Chybovat je lidské a nikdy bychom si neměli nic ohledně chyb vyčítat. Chyby nejsou špatné, vlastně jsou skvělé, protože nám poskytují příležitost zlepšit se.

Vždycky přijměte chyby s otevřenou náručí. Nikdy je od sebe neodpuzujte ani jimi nezavrhujte. Přijměte je, zanalyzujte je a poučte se z nich.

Tohle je cesta za opravdovým zlepšením se.

Podívejte se na video, bohužel je pouze v angličtině, ale myslím si, že to zvládnete rozlouskat. :)

Je pozoruhodné, že studenti, kterým bylo řečeno, že mohou neuspět, dopadli lépe než studenti, jimž to nebylo řečeno.

Studenti s „povolením neuspět“  měli výkonnější mozek. Ti, kterým to řečeno nebylo, ho měli trošku přiškrcený, a proto nepracoval tak dobře jak by měl. Strach z neúspěchu nás může výrazně zbrzdit!

Pokud si máte z tohoto článku vzít jednu věc, měla by to být tahle: Nebojte se chybovat. Nikdy u toho však nezůstávejte a z chyb se poučte.

Jak jsem se začal efektivně učit, aneb cesta plná chyb

Během svojí cesty za rychlým a efektivním učení jsem se dopustil mnoha chyb, určitě mě stály mnoho času. Na rovinu, kdybych se jich nedopustil, neuměl bych se učit rychleji a efektivněji než většina studentů.

Jak jsem toho dosáhl a jak to můžete zvládnout i Vy?

Studoval jsem veškeré dostupné zdroje a experimentoval s různými metodami učení. Některé mi zafungovaly, další zase nebyly až tak úspěšné. I vy máte možnost si takto techniky učení osvojit. Metoda pokus omyl funguje. Bohužel nás stojí hodně času.

Máte tu výhodu, že se můžete poučit z mých chyb. Během několika dní se můžete učit super rychle.

Svoje zkušenosti a nejlepší techniky učení, které jsem kdy poznal, jsem vložil do ebook Jak se efektivně učit nejen do školy.

Dozvíte se všechno, co o efektivním učení potřebujete vědět, nebudete muset ztrácet čas neefektivními technikami učení, které mě nesmírně zdržovaly. Nemusíte číst desítky knih jako já, to nejlepší získáte v ebooku.

Na podnose Vám představím můj systém učení, který funguje a používají ho desítky studentů v ČR a na Slovensku. Metody jsou ověřené praxí, i Vy se můžete učit až 4krát rychleji s menším úsilím. Učení nemusí být mučení a už vůbec nemusí trvat dlouho. Využívejte svůj volný čas, tak jak chcete. Přestaňte ztrácet čas učením!

Jak se efektivně učit nejen do školy! >>


S návodem jak se učit Vám mohu pomoct, můžete se vyvarovat mým chybám a učit se jen správnými strategiemi studia.

Jak sami dobře víte, život není jenom učení. Existují další oblasti života, kde tak snadné rady nedostanete, proto se nikdy nebojte experimentovat, zkoušet nové věci, získávejte zpětnou vazbu a nebojte se neuspět, chyby nás posouvají dál a můžeme se pomocí nich zlepšit.

Fotka: ccPixs.com

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *