fbpx

Zamilujte si nudnou látku, aneb s nadšením jde učení vždy rychleji!

Už jste se někdy museli učit něco, co Vás absolutně nebavilo?

Asi pro každého je odpověď stejná Ano. Téměř každý den se většina z nás musí učit něco, co nám tak úplně neleze pod kůži. Prostě nás to nebaví, učení pro nás nemá smysl a nikdy u něj nevydržíme dlouho.

Občas, jednou za pololetí se nám stane, že narazíme na téma, které nás absolutně pohltí. Učení jde naprosto samo, doma se ani nemusíme k učení nutit a na hodinách se překvapivě věnujeme učení a ne messengeru.

Snad netrpíte záchvaty nudy. :)

Věci, které nás baví si rychleji zapamatujeme

Předměty a učivo, které nás baví se učíme mnohonásobně rychleji. Náš mozek si ho totiž spojil s očekáváním štěstí a radosti, proto mozek vypouští dopamin (hormon štěstí).

  • Lépe se soustředíte– velmi často se nedokážete na učení koncentrovat. Pokud Vás něco baví, jsou tyto problémy tatam. U učiva vydržíte nadšeně sedět celé hodiny.
  • Mnohem rychleji se učíte– řekněme, že se musíte naučit 10 A4, jestliže Vás učivo nebaví, bude Vám to trvat i 2 hodiny. Na druhou stranu, jestli jste v učivu našli zalíbení, naučíte se to i za 30 minut.

Tady na jakserychlenaucit.cz se učíme jak se učit efektivně a proto bychom Vám měl přestavit způsob jak přeměnit nudnou látku v zábavnou, při které bude mozek vypouštět dopamin a učit se tak rychleji.

Jak si oblíbit nudnou látku?

Jeden psycholog tvrdil, že i 70letý Číňan by se dokázal naučit velmi rychle anglicky, pokud by se až po uši zamiloval do postarší Angličanky.

Vy se jen těžko zamilujete do své učitelky nebo do svých skript. Ale je mnohem jednodušší zamilovat se do fascinujících informací.

Bohužel je většina z nás ve škole pod neustálým tlakem, ani tak se nesoustředíme na učení informací, jak na získání dobrých známek. Jsme pod neustálým stresem, bojíme se neúspěchu. A zákonitě postupem času začneme učení nenávidět.

Musíte se od těchto špatných návyků odpoutat. Začněte se více soustředit na samotnou látku, než na výslednou známku. Pokud se soustředíte na známky, udržíte se vystresováni. Nikdy naplno neotevřete svůj mozek na plný výkon.

Předstírejte, že Vás to baví

Už od malička jsme herci, učíme se lhát, předstírat něco, co nejsme atd.

Předstírejte svůj zájem o učení. Dejte si výzvu, že budete na hodině alespoň předstírat zájem. Už pouze tím, se donutíte učitele poslouchat, možná objevíte v látce něco zajímavého a dokážete tak nastartovat svůj zájem o látku. Má to i další výhodu, učitelé mají rádi žáky, kteří jsou aktivní a během hodiny přítomní jak tělem, tak duší.

Nebojte se svůj mozek otevřít dalším informacím. Pokud Vás něco na hodině zaujme, neváhejte a najděte si více na internetu. Zjistěte si více o pozadí situace. Tak probudíte vášeň pro dané téma. Nebuďte jen pozorovateli, používejte svůj mozek aktivně, jedině tak se přestane nudit.

Ptejte se?

  • Připomíná mi to něco?
  • Navazuje to na nějaké předchozí učivo?
  • Co je na tom zajímavého?
  • Dá se to spojit s něčím, co mě zajímá a baví?

Vždycky si pokládejte tyto otázky. Donutí Vás přemýšlet a je pravděpodobné, že Vám pomohou najít něco zajímavého v prozatím nudném učivu.

Aktivní čtení– otázky využíváme i u aktivního čtení. Naučte se číst rychle a se skvělým porozuměním.

Výmluvy a stěžování si Vás ničí

Nemám rád lidi, kteří se stále vymlouvají a stěžují si:

  • Učení je nuda
  • Jak to může někoho bavit?
  • Proč se to musíme učit?
  • Je to naprosto zbytečné a nebaví mě to!

Bohužel, nikdo z Vás nemá dost velkou moc na to, aby ihned změnil školní systém. Občas budete muset něco překousnout a prostě se to naučit.

Výmluvy a stěžování to udělají jen a jen horší. Už jen tím, že se budete neustále vymlouvat, nastartujete odpor k učivu. A přece se nechcete učit až 4krát pomaleji (viz Mnohem rychleji se učíme).

Berte situaci takovou jaká je, smiřte se s tím. Stěžování a výmluvy Vám nikdy v ničem nepomohou, jen Vás zpomalí a zhorší proces učení.

Odstraňte všechno staré

Už jsme si řekli, že učení máme bohužel spojené s negativními pocity. Stejně to tak je i s prostředím, kde se musíme učit. Je pravděpodobné, že nemáte rádi školu, ani místo, na kterém se učíte. Mozek si totiž spojuje pocity s místy.

Změňte místo, na kterém se učíte (stačí i malá změna, přemístěte stůl, učte se z druhé strany atd.). Váš mozek dostane nový prostor, ke kterému zatím nemá připoutané žádné negativní pocity.

Kde se učit– článek, který kompletně věnuji místům, na kterých se nejlépe učíme.

Pokud se budete učit nadšeně a metodami efektivního učení, je možné, že si nové místo spojíte s pocity štěstí a radosti.  A co to znamená? Ano, rychlejší a zábavnější učení a menší odpor ke studiu.

Pokud budete dělat všechno stejně, nemůžete očekávat jiné výsledky.

Učte se zábavněji

Učení nás nebaví také proto, že se učíme nudně. Ve škole nás bohužel nikdo nenaučil správným způsobům učení. Nikdo nám nevysvětlil Jak funguje mozek a jak do něj efektivně ukládat informace.

Udělejte z učení zajímavější proces, učte se lepšími a zábavnějšími technikami. Náš mozek rád přijímá informace určitými způsoby. Nemá rád jen nudné čtení, které ho nijak nebaví.

Napsal jsem pro Vás ebook ZDARMA, který Vám pomůže pochopit jazyk mozku, zatím s nim totiž neumíte moc dobře komunikovat. :) Ebook se jmenuje Jak funguje mozek. Vysvětlíme si, jak mozek přijímá informace. Řekneme si o dobrých způsobech učení a těch špatných. Na konci ebooku Vám představím skvělou mnemotechniku, která zlepší Vaši mechanickou paměť.

Získat ebook Jak funguje mozek ZDARMA

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *