fbpx

Jak se učit na zkoušky – nejdetailnější návod na internetu.

Zkouškové období se blíží, možná už je tady, záleží na tom, kdy článek čtete? Asi chcete v pohodě zvládnout každou zkoušku? Tak čtěte dál, v článku vám představím několik opravdu efektivních technik, jak se učit na zkoušky na jakékoliv vysoké školy.

Ke zkouškám se mnohdy musíte naučit kvanta informací nazpaměť. Existují efektivní strategie učení, díky kterým se informace naučíte rychleji a lépe. A máte štěstí, že o těchto vědecky ověřených metodách vím (Ano, za spoustou tipů z článku stojí empirický výzkum) a sepsal jsem o nich článek.

Varuji vás, nepředám vám žádnou zázračnou formulku, která vám do hlavy v mžiku nalije stovky informací. I s použitím metod efektivního učení se budete muset učit, ale bude to trvat kratší dobu a učení už nebude takové mučení, budete z něj mít mnohem lepší pocit, a hlavně ním strávíte méně času. Chcete vědět, jak se učit na zkoušky?

Jak se učit na zkoušky – neučte se!

První rada se vztahuje na všechny, kteří mají zkoušky až za několik týdnů, měsíců. Hlavním cílem je, abyste se na zkoušky nikdy nedrtili na poslední chvíli.

Klíčem k tomu, abyste nemuseli biflovat je pravidelné učení. Soustavná práce je cesta k úspěchu. Příkladem mohou být sportovci. Myslíte si, že Ronaldo začne trénovat týden před prvním důležitým zápasem? Domníváte se, že Chris Froome vyhrál 4x Tour de France proto, že trénoval pouze týden před závodem? Ne, klíčem k úspěchu je pravidelná práce. Každý den krůček po krůčku se snažili až dosáhli svého cíle.

Navíc, pokud se chcete za pár dnů naučit látku celého semestru, nebude to vůbec jednoduchý úkol. Co se mě týče, připadá mi výhodnější učit se po kouscích. Postupně si v hlavě utřídíte vědomosti, pevněji je uložíte do paměti a lépe pochopíte. A pár dnů před zkouškou se věnujete pouze opakování a cvičným testům. Zkoušku zvládne bez zbytečného šprtání a stresu.

Abyste pochopili složitou látku, potřebujete čas. Pochopení složitého konceptu mnohdy zabere i několik dní. Můžeme to přirovnat ke stavění zdi. Pokud byste ji postavili rychle a najednou, byla by křivá a neúhledná. Krásnou zeď postavíte pouze tehdy, když nanesete jednu vrstvu, počkáte až uschne a pak nanášíte další a další. S pochopením je to obdobné.

Pravidelnému učení není tak hrozivé, jak se může zdát. Není třeba, abyste mu věnovali dlouhé hodiny, stačí 15 minut ihned po škole. Vybavte si hlavní myšlenky, udělejte si kartičky, vyzkoušejte se. Informace se z hlavy vytrácejí poměrně rychle, jestli si je neopakujete, proto využívejte principy dlouhodobé paměti. Díky krátkému opakování zjistíte, co nechápete. Dostanete tak šanci zacelit své znalosti, ať už se zeptáte profesora, spolužáků, nebo vyhledáte radu na internetu. O tom, jak pochopit složitou látku píšu ve svém online kurzu Jak udělat každou zkoušku.

Nenechte se vyrušovat

Jak se učit na zkoušky

Facebook ani Instagram vám nepomohou se na zkoušku rychleji naučit…

Největším zabijákem rychlého učení je rozptýlení. K tomu, aby mozek nejlépe fungoval potřebuje nerušené soustředění pouze na jednu činnost, učení. Nic se nenaučíte, pokud budete zároveň civět do mobilu a sledovat při učení TV.

Mysl takto strašně rychle vyčerpáte a efektivita učení bude ve smrtelném ohrožení. Možná si říkáte, že přece není tak hrozné, když na 15 sekund odskočíte od učení a odepíšete na zprávu. Musím oponovat, není to jen těch 15 vteřin, které ztratíte odepisováním, je to hlavně mentální energie a soustředění, ve výsledku ztratíte daleko více.

Mozek si můžeme představit jako starý mobil, který dokáže načíst pouze jednu aplikaci. Kdykoliv chce zapnout jinou, musí vypnout tu předchozí a načíst data nové aplikace. Navíc, trvá celkem dlouhou dobu, než se mobil přestane sekat po otevření nové aplikace.

V mozku to funguje podobně, jen si místo aplikace dosaďte činnosti, kterým se věnujete. Neustále přeskakování z činnosti na činnost „vybíjí vaše baterky“. Mozek se taktéž neustále „seká“, jelikož se ničemu nevěnuje dostatečně dlouho.

O nebezpečném vlivu multitaskingu se mluvím ve videu, koukněte po přečtení článku.

Můžu definovat vzorec: 

Počet naučených informací = intenzivní soustředění x čas

Z vzorce si můžete vyvodit: Čím intenzivnější soustředění, tím méně času strávíte učením. Jak říkám, dělejte všechno na 100 %. Když se učíte, učte se.Když kalíte, kalte. Když máte padla, mějte padla.

Dobře, ale jak s tím bojovat? Sám dobře vím, jaké je to pociťovat nutkání se během učení podívat na mobil, odepsat na zprávu, nebo si pustit zábavné video z youtube.

Nejjednodušší je, když si zapnete režim letadlo. Mobil se odpojí od internetu, takže vás nemohou pokoušet upozornění.

Pokud se učíte na počítači, je dobré si do chromu nainstalovat doplněk StayFocusd. Doplňěk do prohlížeče na stanovenou dobu zablokujete přístup na “vyrušující stránky” (sociální sítě, zprávy, e-mail). Takže, i kdybyste se chtěli při učení rozptýlit, počítač vám to nedovolí.

Hodně mi pomáhá obyčejná tužka a papír. Během učení se může stát, že vám něco vyvstane na mysli a vy se té myšlenky nedokážete zbavit, například: Měl bych vyvenčit psa, ještě jsem neviděl ten seriál apod. Nejlepší věc, kterou můžete udělat je vypsat rušivou myšlenku na papír. Přestanete na to myslet, jelikož si hlava uvědomí, že to má někde napsané a může se k tomu později vrátit.

Ze začátku pro vás bude těžké se intenzivně soustředit. Utěším vás faktem, že soustředění je jako sval. Pokud ho trénujete, stává se silnější, ale když multitaskujete, oslabujete ho. Skvělou metodou jak trénovat sval soustředění je meditace, určitě koukněte na článek.

Během učení vás může vyrušit i samotné prostředí, ve kterém se učíte. Vždycky před sebou mějte čistý stůl. I nepořádek dokáže mozek podvědomě vyhodit z pohody. Ukliďte si stůl a upozorněte spolubydlící, že potřebujete klid.

Poslední tip (z tohoto podbodu), se vztahuje rovněž k prostředí, které má vliv na naše chování. Využijte tohoto vlivu na maximum. Co tím myslím? Jakmile se ocitnete v hospodě, máte nutkání pít pivo, když se ocitnete v posilovně, cvičíte. Učení je obdobné, pokud se nacházíte v místnosti, kde se každý učí, máte tendenci vzít si učebnici a studovat. Vyhledávejte knihovny, studovny a travte tam nějaký čas, přirozeně se tak donutíte učit.

Nebuďte pasivní čtenáři

jak se učit na zkoušky

Nebuďte pasivní čtenáři, kteří se z toho nakonec zblázní!

Pouhé pročítání učebnice, poznámek je nejhorší metodou učení. Nic se nenaučíte, bohužel vám tato metoda ještě navíc poskytne bludnou představu, že látku chápete a máte ji v malíku. Až během zkoušky si uvědomíte, že jste úplně v prd***. Učení se pomocí čtení je navíc velmi nezáživné, po pár minutách vás přestane studium bavit.

O efektivních metodách učení jsem se rozepsal ve své e-knize Jak se efektivně učit nejen do školy. Ale i tak vám zde v nejdetailnějším návodu, jak se učit na zkoušky poskytnu několik cenných rad.

Pokud to jde, tak si představujte všechno, o čem čtete. Lidé vynalezli písmo teprve před 6 tisíci lety, vizuální paměť využíváme od počátku věků, proto je mnohem výkonnější. Čtěte si a občas zavřete oči. Čím barvitější představa, tím lépe se vám informace vryje do paměti. Jsem si vědom toho, že někdy se texty z učebnic představují velmi složitě, proto se alespoň ptejte: K čemu by se to dalo přirovnat? Jak se to dá aplikovat v reálném životě? Souvisí to s něčím, co znám?

Jakmile si představujete čtené informace, zpracováváte je na hluboké úrovni, což souvisí s lepším zapamatováním.

Efektivní učení není jenom o čtení a představování. Využívejte aktivní vyvolávání informací z paměti. Přečtěte si stránku, přikryjte si ji a zeptejte se: Jaká byla hlavní myšlenka textu? Co bych si měl zapamatovat? Co se může objevit na zkoušce?

Nikdy nedojte k iluzi, že něco umíte, i když si to ve skutečnosti nepamatujete. Tato metodou ověří vaše znalosti a upevní ty stávající! Přesně zjistíte, co neumíte a na čem byste ještě měli zapracovat. Několik výzkumu potvrdilo, že studenti, kteří si při učení vybavují informace z paměti, si toho zapamatují daleko více, než studenti, kteří pouze pasivně čtou. Sám jste toho důkazem… Když nějakou informaci dostanete z paměti (pomocí vybavení) zastavíte proces zapomínání a upevníte si její paměťovou stopu. Příště až si informaci budete chtít vybavit, půjde to snadněji.

Když se nad tím zamyslíte, je logické, že právě takhle se nejlépe učíme. Pomocí vybavování se učíme všechno: jména, nákupní seznamy atd. Čím častěji dostanete informace z paměti, tím lépe si je zapamatujete. Zkouška by nikdy neměla být premiérou vybavení látky.

Skvělé je, když si z učení děláte tak trošku srandu. Hrajte si na učitele a snažte se látku vysvětlit imaginárním žákům. Řada učitelů dokonce tvrdí, že učivo dokonale pochopili až tehdy, když ho začali vyučovat.

Spánek a energie

Jak se učit na zkoušky

Učení se v noci není zrovna nejmoudřejší možnost. Proč? Čtěte dál…

Neméně důležitou součásti učení je kvalitní spánek a energie. Znám spoustu studentů, které zkouškové pohltí. Učí se hodiny denně, téměř nejedí a nespí.

Spánek je stejně důležitý jako učení. Právě během hlubokého spánku mozek přenáší informace z krátkodobé do dlouhodobé paměti. Během dne se můžete naučit stovky nových informací, pokud se neprospíte, všechny je ztratíte. Vaše studium by nikdy nemělo přijít jen tak vniveč, proto spěte minimálně 7 hodin denně, aby se informace konsolidovaly (přenesly z krátkodobé do dlouhodobé paměti).

Máte potíže s usínáním? Přečtěte si článek: Jak rychleji usnout!

Učením se v noci nic nedoženete. Je výhodnější, pokud se učíte přes den a pak kvalitně spíte. Než se učit celou noc s unavenou myslí, která si toho stejně moc nezapamatuje, protože nebude mít jak informace přenést do dlouhodobé paměti.

Na energii má velký vliv zdravé jídlo a cvičení. Jíst zdravě je pojem, který zřejmě všichni znáte. Během zkouškového období jezte čím jak nejlépe, je lepší věnovat 30 minut vaření, než si dát fastfood, který vás unaví. 1 hodina učení s čerstvou hlavou se vyrovná 6 hodinám učení s unavenou myslí. Konzumujte mnoho ovoce, ryby, vyhýbejte se mastným a těžkým potravinám.

Stejně důležité je cvičení. Lidé považují cvičení za nástroj pro zkrášlení těla, ale cvičení zlepšuje i funkce mozku. Stáhněte si aplikaci 7minuteworkout, dejte si krátký trénink a pak se jděte učit.

Mnoho vědeckých studií dokázalo, že po kardio tréninku se učíme rychleji, protože mozek vyloučí potřebné neurotransmitery, jež zrychlují učení. Cvičení snižuje stres a zlepšuje náladu. Před zkouškami jste často podtlakem a každou minutu, kterou nestrávíte učením, považujete za promarněnou. Cvičte, neubere vám to čas. Pohyb vám dodá energii, zlepší funkce mozku a připraví ho na lepší výkony.

Nikdy to nepřehánějte – moudré přestávky

efektivní učení

Učte se strategicky! Méně je někdy více.

Někteří studenti se při učení ke zkouškám dopouštějí ohromné chyby, přehánějí to s učením. Mozek potřebuje čas na oddech, nemůže být v neustálém zápřahu, jinak ho “utavíte”. K pochopení látky potřebujete pauzy a lepšímu zapamatování prospívají přestávky.

Mám zásadu, že od 19.00 se už neučím a každá sobota je vždy volná. Mozku tak dopřeji čas na odpočinek. Můžete si perfektně utřídit informace, “zařadit” do správných složek, vytvořit souvislosti. Jestliže se pořád učíte, hlava nemá na tyto velmi důležité činnosti čas.

Odpočinek je stejně důležitý jako učení na zkoušky. Ani během zkouškového byste se neměli učit 24/7. Nijak si nepomůžete, avšak zcela určitě si ublížíte. Naše mysl si potřebuje mezi učením odpočinout. Právě tehdy zpracovává informace na podvědomé úrovni, lépe je pochopíte a zapamatujete si je.

Další častou chybou je studování příliš dlouhou dobu bez přestávky. Mozek se dokáže na učení soustředit maximálně 35-55 minut, potom nové informace jen velmi těžko přijímá.

Doporučuji vám, abyste začali s pomodoro technikou. Jednoduše si nastavíte na 25 minut časovač a po celou dobu se snažíte intenzivně pracovat na jednom úkolu. Když časovač zapípá, musíte si dát 5minutovou pauzu. Po pauze se můžete pustit do dalšího bloku učení.

Dostane vás to pod časový tlak, a to vás nutí pracovat rychle a efektivně. Tlak a stres v jisté míře nemusí být vůbec špatný, i na testu ho budete zažívat, tak proč se na něj nepřipravit již doma.

S časovými intervaly můžete samozřejmě experimentovat, pokud zjistíte, že se v pohodě zvládnete intenzivně soustředit 25 minut, klidně si to změňte na 30. Pamatujte, že mozek se nevydrží kvalitně soustředit po dobu delší než 35-55 minut.

Během přestávek se odměňte. Zdrhněte na facebook, odepište na pár zpráv, dejte si kliky, doplňte si vodu, zahrajte si hru, něco snězte, popovídejte si atd. Pauza by měla trvat přinejmenším 5 minut.

Kdykoliv budete pociťovat únavu, ztrátu mentální síly, neučte se! Stejně byste toho moc nezvládli. Raději si udělejte delší přestávku, jděte do přírody. Příroda a obecně zeleň obnovuje soustředění, je to jako zázračná pilulka, která vám navrátí energii. Nikdy učení nelámejte přes koleno. Jakmile se učíte unaveni, nic si nezapamatujete, což je ohromné mrhání časem, raději si odpočiňte a pak se učte, teprve tehdy, to má smysl.

Napodobte zkoušku

Jak se učit na zkoušky, test

Ještě předtím, než začnete vyplňovat zkoušku, zjistěte si, jak bude zkouška probíhat. Bude to ústní zkouška? Bude to test s možnostmi nebo otevřenými úlohami? Apod.

Jestliže budete znát tyto informace, dokážete se na zkoušku daleko lépe připravit. Každý typ testu vyžaduje trošku jinou přípravu. Pokud máte otevřené úlohy, měli byste znát základní definice a být schopni látku vysvětlit vlastními slovy. Pakliže se jedná o test s možnostmi, základem je obecný přehled. Ústní zkouška vyžaduje mluvení, které byste měli trénovat.

Jak už jsem zmiňoval, nikdy byste se neměli učit pouze pasivním čtením. Vždy byste si měli vybavovat informace. Ideální metodou je cvičný test, ve kterém si otestujete své znalosti.

Poslouží vám následovně:

 • Upevníte si stávající znalosti, příště si je snadněji vybavíte.
 • Pochopíte koncepty, které jste předtím nechápali
 • Zjistíte, na čem ještě musíte zapracovat
 • Připraví vás na stres, který zažijete při zkoušce

Koukněte se na primát.cz, jestli tam nenajdete zkoušky/testy z minulých let. Také si můžete vytvořit vlastní cvičný test. Když si tvoříte otázky pro cvičný test, vycházejte z přednášek a nadpisů v učebnici. Semestr vás má připravit na zkoušku, proto si dávejte pozor na to, co profesoři zdůrazňují, většinou se to objeví na zkoušce.

Cvičný test napište pod časovým tlakem. Připravíte se na stres, ale hlavně zjistíte, na čem jste. Např. dozvíte se, že je třeba zapracovat na tom a tom, ale můžete vynechat téma X, protože ho zvládáte na jedničku.

Možná si myslíte, že vytvoření a napsání cvičného testu trvá příliš mnoho času. Pokud se v cvičném testování naučíte chodit, není to nic hrozného. Podstatné jsou benefity (vědecky ověřené, viz testovací efekt), které to přináší. Můžete si několik hodin pročítat poznámky a mít dojem, že se učíte, i když si nic nezapamatujete. Nebo strategičtěji, si napíšete cvičný test, upevníte své znalosti, pochopíte látku, vyrovnáte se stresem a zjistíte, co ještě neumíte.

Velké gesto

Někdy, abyste se donutili něco udělat, potřebujete učinit velké gesto, které přisoudí úkolu ještě větší důležitost. To nastartuje některá mentální centra, která by jinak zůstala nečinná.

Například J.K. Rowlingová si nevěděla rady s dokončením knihy Harry Potter a Relikvie smrti, proto se rozhodla učinit velké gesto. Opustila svůj dům s malými dětmi a na několik dní se nastěhovala do nejdražšího hotelu v Edinburghu. Během celého pobytu usilovně pracovala na dokončení knihy, nekochala se krásnou přírodou, nechodila na masáže, ani si neužívala památek.

Zavázala se k práci. Vysoká peněžní investice vyvolala pocit důležitosti. Mozek začal pracovat na plné obrátky. Za stejnou dobu toho zvládla napsat mnohem více než doma.

Ještě extrémnějším příkladem je manažer Peter Shankman, který pracoval na dokončení business plánu. Věděl, že se mu dobře pracuje v letadle, proto si koupil letenku do Tokia a zpět s 2hodinovým přestupem. Během celé cesty pouze pracoval, nijak se nekochal krásami Tokia, když tam přiletěl, dal si kávu a zase letěl zpět.  Velké gesto ho přinutilo v krátkém čase dokončit práci, která by mu jinak trvala týdny.

Jak toho můžete využít vy? Také můžete udělat velké gesto. Nemusíte si zrovna pronajímat nejdražší hotel v Praze, nebo letět do New Yorku a zpět, i když, pokud na to máte, nebráním vám v tom.

Udělejte něco, co pro vás není úplně běžné. Například můžete investovat peníze do kurzu o efektivním učení. Vynaložené peníze vás donutí rady naplno využít, a tím pádem lépe zvládnete zkoušky. Nebo si můžete koupit jízdenku vlakem z bodu x do y a zpět a po celou dobu usilovně pracovat. Vynaložená investice ve vás probudí pracanta, aktivuje mentální centra, která normálně nevyužíváte.

Když dostanete okno, vzpomeňte si na…

Tato rada se vztahuje na samotnou zkoušku. Běžně se lidem stává, že jim něco při zkoušce vypadne. Když víte, že jste se informaci učili, ale nemůžete si vzpomenout, zavřete oči a vzpomeňte si na místo, kde jste se učili.

Mozek si spojuje informace s místy, právě proto tato metoda funguje. Stačí zavřít oči, uklidnit se a vzpomenout si na přesné místo, kde jste se s danou informací setkali. Pravděpodobně se vám informace vybaví.

Kdybyste během zkoušky prožívali velký stres, položte si ruce na břicho a zhluboka dýchejte. Ucítíte, jak se vám břicho nafukuje a vyfukuje, tím svou mysl uklidníte.

Děkuji vám za přečtení článku, vím bylo to dlouhé, ale doufám, že užitečné. Jděte do akce: Tipy si vyzkoušejte v praxi! Vyberte si jeden tip, který vás nejvíce zaujal a začněte ho používat. Jsem si jistý, že pokud postupně aplikujete většinu tipů, u zkoušek uspějete.

Ještě bych vám chci doporučit, abyste si stáhli pdfko zdarma 7 principů efektivního učení.  Zaručuji vám, že se po jeho přečtení a aplikování zmíněných principů budete učit rychleji a s menší námahou. Součástí pdfka je i e-mailový kurz efektivního učení. Každé 2 dny vám pošlu lekci, ve které vám odkryji tajemství rychlého učení. V e-mailovém kurzu vám dám přístup ke 2 lekcím z  online kurzu Jak udělat každou zkoušku.

Sdílejte na sociálních sítích!!!Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Share on Tumblr
Tumblr
0
Jan Kohut
Ahoj, na tomhle blogu píšu o tom, jak se správně a rychle učit. S učením jsem ještě na základce míval velké problémy, učení mi šlo pomalu, nevěděl jsem, jak na to, ale hodně jsem toho načetl, experimentoval jsem a teď vám tady na blogu předávám ty nejlepší tipy pro efektivní učení.

12 komentářů “Jak se učit na zkoušky – nejdetailnější návod na internetu.

 • Dobrý den.
  Je mi 13 let. Učím se doma už dva roky kvůli nemoci. Vaše články mi ohromě pomáhají a díky tomu mám u výsledného zkoušení krásné výsledky! První rok jsem měla co dělat abych vůbec prolezla, ale teď jsem jedničkářka! Pomáhají mi i Vaše videa na YouTube!!!
  Moc děkuji a těším se na další články 🙂
  Lili.

Trackbacks & Pings

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *