fbpx

7+1 Knížka, které by neměly uniknout vaší pozornosti

Blíží se období prázdnin, což znamená mnoho volného času. Je samozřejmě jen na Vás, jak s ním naložíte. Ale věřte mi, pokud si během prázdnin až příliš zvyknete na neproduktivní chování, v září se Vám bude do starých kolejí těžko vracet. Udržujte svojí produktivitu i během prázdnin, pomoct Vám může čtení. V článku Vám doporučím knížky, které Vás povznesou na mysli.

Čtení má mnoho benefitů. Jak už jsme si říkali, udržíte se produktivní. Zvýšíte svoje vědomosti, zlepšíte slovní zásobu a vylepšíte způsob, jakým se vyjadřujete. Zlepšíte své dovednosti. Navíc budete mít více témat, která můžete s kamarády probírat.

Knížky, které by neměly uniknout Vaší pozornosti.

Vybírejte si knížky, které Vás osobně zajímají. Ve svém volném čase máte volbu! Proto nemusíte číst zrovna maturitní četbu, nebo něco co zrovna frčí.

V článku Vám doporučím 8 knížek, které mě osobně zaujaly, ba co víc udělaly ze mě „výkonnějšího“ člověka. Jedná se o knížky, které zlepší Vaši produktivitu, způsob učení, mezilidské vztahy, náladu atd.

Konec prokrastinace – Petr Ludwig

Začnu knihou českého autora. Zřejmě všichni víte, co je to prokrastinaceneustále odkládání věcí na později. Je pravděpodobné, že s tím bojujete každý den: Půjdu se učit za chvíli, ten úkol udělám potom, pokoj si uklidím až zítra, zrovna teď se mi to nechce dělat. Poznáváte se?

Knížka Vám poskytne několik účinných zbraní, které s prokrastinací zatočí. Naučíte se tvořit to-do listy, buzer lístky apod. V knize je plno obrázku, které Vám pomáhají pochopit jednotlivé techniky. Techniky jsou navíc většinou doplněny příkladem z reálného života, nejedná se pouze o nicneříkající teorii.

Knihu jsem poprvé četl před 2 lety, ale i dnes se k ní rád vracím, stále v ní dokážu objevit něco nového. Mnoho technik stále aplikuji ve svém životě (Četl jsem mnoho naučných knížek, ale některé mě jednoduše nepřesvědčily, abych si techniky vyzkoušel Konec prokrastinace mě velmi zaujala).

Navíc si čtení užijete, kniha je psaná zábavnou formou, nejednou se během čtení ušklíbnete. Jestliže tuto knihu uvidíte v knihkupectví, rozhodně po ní šáhněte. Koupit si ji můžete rovněž na internetu.
Porovnejte ceny na heurece a získejte knihy za nejlepší ceny!

Hluboká práce- Cal Newport

Jedna z nejlepších knížek o produktivitě, kterou jsem kdy četl.

Víte, na co se mě studenti nejvíce v e-mailech ptají? Jak se soustředit na učení? Nedokáži se soustředit.  S tímto problémem bojuji stejně jako většina studentů, ale objevil jsem několik silných zbraní.

V knize hluboká práce najdete odpověď na tuto nejčastější otázku. Cal v ní vysvětluje, že neustálým vyrušováním se a multitaskováním vlastně oslabujete mozek a snižujete jeho funkci efektivně pracovat, časem si na to zvyknete. To má za následek, že se nikdy nedokážete do práce hluboce ponořit a tím pádem vytvářet kvalitní výstupy.

Na druhou stranu představuje koncept hluboké práce, která posiluje sval soustředění. V knize je krásně popsáno i to, že když nejste na chvíli online, nic se vlastně nestane. Uvažuje nad moderními technologiemi a přirovnává je k nástrojům, které využíváme v běžném životě.

Mnoho lidí vidí pouze výhody sociálních sítí, ale nevýhody přehlíží. Jak by dopadli podnikatelé, kdyby zvažovali pouze výhody zařízení, strojů, ale neuvažovali nad nevýhodami, které je obírají o peníze? Zkrachovali by. Podobné je to u lidí. Když vidíte jen pozitivní stranu mince moderních technologii a bezmezně je využíváte, obíráte se jak o čas, tak o peníze. Zvažujte i nevýhody!

Knihu by si měli přečíst všichni lidé, kteří chtějí v budoucnu pracovat hlavou. Naučíte se, jak mozek co nejlépe naladit na nejlepší výkon a přesvědčit tak nadřízené, že si zasloužíte lepší odměnu, zacházení, úspěch.

Autobiografie

Většina z Vás má nějakého hrdinu, ať už z minulosti, nebo ze současnosti. Jestliže je to osoba opravdu významná, napsala svou autobiografii.

Je velmi inspirativní, pokud čtete příběh někoho, kdo už dokázal to, čeho byste chtěli v životě dosáhnout Vy. Můžete se vyhnout jeho chybám, zopakovat jeho nejlepší kroky apod. Také si můžete autobiografii přečíst čistě jako inspiraci. Většinou uvidíte, že opravdu úspěšní lidé mají neskutečné odhodlání a přes sebevětší neúspěch se nikdy nevzdají, bojují až do konce.

Četl jsem několik autobiografii slavných businessmanů, sportovců a musím přiznat, že vždy když podobnou knihu dočtu, jsem obrovsky motivovaný něco sám udělat. Doufám, že máte nějaké životní cíle, které Vás pohánějí vpřed. Přečtení autobiografii Vás může nakopnout k prvním krůčkům.

A mind for numbers- Barbara Oakley

Jedna z nejlepších knížek o efektivním učení, kterou jsem kdy četl. Autorka Barbara Oakley se v ní hlavně zaměřuje na matematiku a vědecké obory, ale i tak si z ní můžete mnoho věcí odvodit pro jiné předměty.

Právě v této knize jsem poznal výhody pomodoro techniky, zjistil jsem, co je to aplikace Anki, naučil jsem se, že spánek je stejně důležitý jako samotné učení, dověděl jsem se, jaký vliv má prostředí na učení atd.

Na konci každé kapitoly se nachází příběh slavného vědce, který popisuje jeho vlastní strategie učení. To Vás inspiruje, zjistíte, že to vlastně není nic tak složitého, co byste sami nedokázali zvládnout. Na knize se mi líbilo také to, že na konci kapitoly je krátké shrnutí a otázky pro lepší zapamatování.

Síla zvyku-  Charles Duhigg

Věděli jste, že více než 70 % našeho chování jsou zvyky? Prostě chování, které provádíme automaticky, bez přemýšlení.

Ve zvycích je síla, jestliže se naučíte ovládnout své návyky, můžete ve velké míře změnit svůj život. Návyky Vás mohou zničit, nebo posunout ke skvělým výsledkům. Charles Duhigg vysvětluje, jak funguje návyková smyčka, jak se jí dá zlomit, čili změnit návyky.

Vybudujte si několik produktivních návyků, odnaučte se ty neproduktivní a můžete během několika týdnů kompletně změnit svůj život. Na konci knihy dostanete podrobný návod jak na to.

Je až hrozivé, pokud si uvědomíte, že činnosti, které vykonáváme ze zvyku, děláme na automata, bez jakéhokoliv úsilí, přemýšlení. Kniha Vám pomůže zbourat negativní zvyky, změnit vzorce v mozku.

Na knize se mi velmi líbily poutavé příběhy ze života. Líčí například život člověka, kterému vyoperovali část mozku zodpovědnou za krátkodobou paměť. I když si nic nepamatoval, stále následoval své zvyky.

Duhigg ve své knize nevysvětluje pouze návyky jednotlivců, ale taktéž společnosti jako celku a velkých korporací. Dozvíte se, proč je Starbucks jedničkou ve svém oboru, jak naučila americká vláda lidi, aby jedli vnitřnosti, nebo proč právě Martin Luther King dokázal odstartovat velkou revoluci.

Čtyřhodinový pracovní týden-  Tim Ferris

Pokud nechcete svůj život strávit v kanceláři 5x týdně 8 hodin denně, přečtěte si tuto knihu. Tim Ferris popisuje jak na to.

Představuje koncept nových bohatých- tj. lidé, kteří nejsou tak bohatí, ale mají dostatek volného času, se kterým mohou naložit, jak se jim zachce (cestování, koníčky, atd.). K pohodlnému životu nepotřebujete miliardy, pokud víte jak na to.

Zjistíte, co to jsou minidůchody. Proč nečekat až na stáří, abyste si mohli užívat, když si můžete dopřát několik malých důchodů každý rok.

Tim Vám poradí, jak pracovat na dálku, jak nastartovat zautomatizované podnikání a získat tak pasivní příjem.

Kniha je cestou jak pro lidi, kteří chtějí podnikat, tak pro zaměstnance. Zjistíte, jak získat práci z domova, jak si zlepšit vztahy se šéfem, aby Vás pustil na dlouho pryč apod.

8hodinová pracovní doba je strašně viktoriánská. Kdysi se to vymyslelo a po celá staletí to nikdo nezměnil. Stejný objem práce se dá stihnout mnohem rychleji, jestli eliminujete zbytečnosti.

V knize je rovněž mnoho tipů a nástrojů pro levné cestování. Možná byste tomu nevěřili, ale žít v zahraničí se Vám z finančního hlediska může často vyplatit (Teda pokud si umíte vybrat zemi).

Každá kapitola Vás nutí k akci. Jestliže se rad skutečně držíte, můžete změnit svůj život. Tim Ferris také není žádný rozený milionář, vypracoval se. Teď procestoval skoro celý svět, nemusí se věnovat práci více než 4 hodiny týdně, a se svým časem může naložit, jak se mu zachce.

Mnich, který prodal svoje ferrari- Robin Sharma

Možná Vám ten název může připadat divně. Jakpak může mnich prodat své ferrari? Pro odpověď si přečtěte tuto knihu.

Poutavý příběh vyhořelého právníka, který našel smysl života, Vás určitě inspiruje a poskytne Vám mnoho nápadů pro vylepšení života vlastního.

Jako jediná kniha ze všech jmenovaných má příběh. Jeden z nejúspěšnějších právníků v Itálii Julién Mantle dostane z přílišného objemu práce, nevděčnosti, nespokojenosti, špatného životního stylu infarkt. Tehdy se rozhodně kompletně převrátit svůj život na ruby. Kniha zachycuje jeho cestu do daleké Indie, kde se učí od sivanských mnichů o nové filozofii života.

Naučí se být pokorný, ale hlavně šťastný, vděčný a znovu plný energie. Následně se vrací zpět do své vlasti, aby tyto moudra naučil svého přítele. Nejedná se o žádné fanatické blbáboly, z knihy si skutečně odnesete několik principů, které mohou zlepšit Váše soužití s ostatními lidmi a hlavně se sebou samým.

Koupí knihy investujete do lepšího života. Naučíte se užívat současného okamžiku a chaos proměníte v organizovanost.

Jak se efektivně učit nejen do školy

Co bych to byl za bloggera, kdybych nezpropagoval svou vlastní knížku?

Přečetl jsem desítky knih o efektivním učení, dokonce jsem absolvoval zahraniční kurz. Nejlepší techniky a postupy efektivního učení jsem shrnul v ebooku Jak se efektivně učit nejen do školy.

Techniky, které v knize učím denně používám, nejsou to žádné akademické žvásty, ale metody ověřené praxí. Není náhoda, že jsem zmaturoval na samé jedničky a během jednoho roku prodeje jsem neměl jedinou reklamaci, ani stížnost.

Krok za krokem Vás provedu světem rychlého učení. V knize se naučíte jak naladit mozek na učení, odhalím Vám nejlepší strategie učení. Dozvíte se, jak funguje dlouhodobá paměť, seznámím Vás s nejlepšími nástroji a aplikacemi. Také zjistíte, jak se stát produktivnějšími studenty, jak ovládnout čas.

Mnoho konkurenčních knih se až příliš zaměřuje na mnemotechniky, které nejsou v reálném učení do školy moc aplikovatelné, využijete je zhruba v 10-15 % případů. Mou výhodou je, že jsem stále student, takže vím, jaké způsoby učení se dají uplatnit v reálném životě.

Věnujte své léto i produktivním činnostem, odneste si z něj něco užitečného. Poskytl jsem Vám knihy, které Vás mohou povznést na duchu, dejte některé z nich šanci!

Navíc, pokud se během prázdnin udržíte alespoň trochu v tahu, do studia v září se pustíte s mnohem menším odporem.

Porovnejte ceny na heurece a získejte knihy za nejlepší ceny!

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

Trackbacks & Pings

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *