fbpx

Co dělat o prázdninách? Mějte produktivní léto

Je to tady, prázdniny. Už od září se na ně většina studentů těší, počítáme si, kolik dnů zbývá do začátku prázdnin. Když prázdniny začnou lenošíme a neděláme nic produktivního, teda aspoň většina z nás. Osobně jsem zastáncem produktivity a neustálého sebezdokonalování. V článku vám nabídnu několik rad, jak naložit s volným časem o prázdninách tak, abyste si z nich něco odnesli.

Mnoho lidí si myslí, že když lenoší a nic nedělají, pociťují největší štěstí. Mnoho výzkumu však dokázalo, že lidé se nejlépe cítí právě tehdy, když dělají to, co je baví a jsou v takzvaném stavu flow.

Prázdniny jsou jak darem z nebes, získáte strašnou spoustu času. Jestliže máte nějaký cíl, sen, během prázdnin za ním můžete vyrazit. Krok za krokem se můžete blížit svému cíli. Během akademického/školního roku na to nemáte dostatek čas, musíte psát úkoly, učit se na zkoušky apod.

Je velmi jednoduché jen tak promrhat prázdniny několika hodinovým ležením u bazénu. Čtěte dál a dozvíte se jak naložit se svým časem efektivně.

Co dělat o prázdninách?

Čtěte

Víte, že běžný student, pokud během prázdnin se svou myslí nic nedělá, ztratí zhruba 1 měsíc vědomostí, které během školního roku nabyl? Celkem kruté. Zkuste udržet váš mozek v tahu i přes prázdniny, zapomenete tak méně informací a do školy se vám bude lépe vracet.

Produktivní léto, Co dělat prázdninách

I na pláži můžete číst.

Během školního roku jste si pravděpodobně vybudovali nějaký systém, který vás nutil se učit, dělat si úkoly, připravovat se na testy. Sami dobře víte, jak těžké je na tento systém naběhnout hned po prázdninách, budování produktivních návyků stojí hodně pevné vůle. Je škoda, když jste přes prázdniny nečinní a tento návyk zanikne. V září se vám bude do starých kolejí těžko zajíždět. Udržte se produktivní alespoň čtením a ke studiu se v září mnohem snadněji přinutíte.

Že, nevíte, co číst? Přečtěte si tenhle článek: Knížky, které si musíte přečíst

Svět se neustále a hlavně rychle vyvíjí. Vědomosti jsou nejcennějším platidlem, proto se stále vzdělávejte, snažte se být o krok před konkurencí. Zaměstnavatelé mnohem raději zaměstnají člověka, který je ochoten vzdělávat se, než lenocha.

Práce, stáž

Rozhodně si na prázdniny sežeňte nějakou práci, brigádu nebo stáž. Ve školních lavicích vás nikdo nenaučí, jak to funguje v reálném světě.

Ideální je si najít práci v oboru, který studujete. Zjistíte, jestli vás bude podobná práce bavit, získáte mnoho zkušeností a možná i nějaké doporučení, které se vám bude po dokončení školy hodit.

Od věci není ani klasická brigáda, která nemá s vašim oborem nic společného. Alespoň si vyzkoušíte jaké je to pracovat, chodit do práce na čas, splňovat očekávání nadřízeného atd. Samozřejmě, hlavní motivací brigády jsou peníze, které za ni dostanete. Ale můžete mi věřit, naučíte se i něco jiného.

Z brigády jsem si odnesl i pár cenných dovedností a návyků: naučil jsem se vstávat včas, abych byl schopen psát články a editovat e-knihu. To, že jsem chodil na brigádu mě přinutilo lépe využívat čas. Myslím si, že kdybych měl jenom volný čas, nedonutil bych se vstávat takhle včas, ani bych toho tolik neudělal. Stále bych si totiž myslel, že mám dost času a úkoly bych odkládal na později. Díky brigádě si začnete více vážit svého volného času, tím pádem ho začnete mnohem produktivněji využívat.

Cestování

Nejsem zastáncem trávení volného času nudně, pasivně. Hodně lidí se prostě ráno probudí, jdou si lehnout k bazénu, potom něco vypijou, jdou spát a zase znovu. Jsem zastánce toho, že prázdniny by měly být stráveny produktivně, s tím, že si občas dopřejete opravdu hutnou zábavu (high-density fun), třeba v podobě cestování.

Mnoho z vás má určitě představu, že cestování musí být nutně drahé. Není tomu tak. Po Evropě můžete cestovat vskutku levně, pokud víte, jak na to.

Minulý rok jsem strávil týden v norské metropoli Oslu, zřejmě nejdražším městě v Evropě. Přišlo mě to na pouhých 3700 Kč. Za tyto peníze jsem se do Norska dostal, jedl jsem tam, bydlel jsem v luxusním apartmá 5 minut od královského paláce. Jak se mi to podařilo?

Jasně, šetřil jsem na čem se dalo, rozhodně jsem neobědval v luxusních restauracích, ale i tak je to dobrá částka nemyslíte? Největším nákladem bývá ubytování. Naštěstí pro nás studenty existuje stránka couchsurfing.com založte si účet a kdykoliv se vydáte do nějakého velkého města, sežeňte si ubytování přes tyto stránky. Proč? Je to zdarma. Myšlenka couchsurfingu je sdílet s cizím člověkem svůj „gauč“ a zároveň kulturu, zcela zdarma. Poznáte nové lidi, dozvíte se autentické info o dané zemi, celkově si to užijete mnohem více. Osobně jsem měl velké štěstí na svého hostitele. Bydlel v luxusním apartmá v centru a každý večer jsem zdarma pil Jeggermeistera, chodili jsme grilovat a měl jsem možnost plavit se na kajaku po severním moři.

Bohužel na couchsurfingu neseženete ubytování vždycky. Proto se přinejhorším uchylte k rezervaci hostelu na booking.com. Sehnal jsem tak ubytování za 950 Kč na 3 dny v Miláně, to není tak úplně špatná cena na obrovské město plné turistů.

Co dělat o prázdninách? Cestujte a buďte neustále produktivní.

Dalším velkým nákladem bývají letenky. Doporučuji, abyste si je rezervovali na Kiwi.com, jedná se o český startup, který spolupracuje s nízkonákladovými společnostmi a dokáže vám nabídnout letenky za nejvýhodnější ceny. Do Londýna se můžete dostat z Prahy, nebo Ostravy klidně za 300 Kč. Letecká doprava je už dnes velmi dostupná.

Pokud máte omezený rozpočet, vyhýbejte se restauracím v centru města, většinou si tam připlatíte. Není vůbec složité nasednout na metro, odjet do nějakého okrajové části a tam se mnohem levněji najíst.

Rozhodně si cestování zkuste, ať už sami nebo s kamarády. Poznáte novou kulturu, lidi, užijete si to. Navíc taková zábava má šťávu, je to lepší než sledování seriálů doma.

Chcete si přečíst více o levném cestování? Článek: Jak levně cestovat po Evropě

Naučte se nějakou dovednost

Už jsem psal, že svět se neustále vyvíjí. Trh práce každým dnem vyžaduje vzdělanější a schopnější lidi. Během prázdnin máte houf času, abyste se naučili dovednost, která vám přinese lepší budoucnost.

Berte čas strávený učením jako investici do budoucna, která se vám mnohonásobně vrátí. Vzdělání a vědomosti vám už totiž nikdo nevezme.

Vždy se držte svých cílů, nikdy se něco neučte jen proto, že je to zrovna v módě nebo vám někdo řekl, že tento obor bude určitě přinášet velké peníze.

Internet je ohromným zdrojem informací, můžete se naučit téměř cokoliv. Máte možnost projít desítkami kurzů, díky nimž se naučíte dovednosti, které se vám budou hodit. Hledejte, googlujte, zamyslete se, v čem byste se chtěli nebo potřebovali zlepšit.

Hodně lidí se chce naučit programovat, tak proč nezkusit codeacademy.

Všichni bychom měli umět komunikovat s druhými lidmi a umět je přesvědčit, proč si na netu nenajít kurz, knihu právě na toto téma.

Za své mimoškolní vzdělání pravděpodobně nedostanete žádný diplom ani ocenění, že danou dovednost zvládáte, ale budou za vás mluvit činy. Jestliže se během prázdnin naučíte dělat webovky, budou za vás mluvit stránky, které vytvoříte. Pokud se naučíte komunikovat, tak to na pracovním pohovoru  budete moci prodat. Není nic lepšího než na sobě vidět pokrok.

Aplikujte techniky z článku Jak se učit na zkoušky. Tyto strategie učení Vám pomohou i mimo školní lavice.

Jazyky

Taky si pořád říkáte: Jo španělštinu bych se chtěl někdy naučit. Tvl, francouzština je tak pěkný jazyk, to se musím naučit apod.?

Sám Jan Ámos Komenský říkal, kolik jazyků umíš tolikrát si člověkem. I vaši budoucí zaměstnavatelé velmi ocení, pokud budete umět více než 2 jazyky.

Přes prázdniny můžete s výukou začít. Četl jsem několik příběhů lidí, kteří se zvládli naučili mluvit plynule za 3 měsíce. Určitě je to možné, pokud tomu obětujete dostatek času.

Pokud se učíte cizí jazyk, zaměřte se v první řadě na mluvení, poslouchání a čtení, až poté řešte gramatiku a psaní. Vzpomeňte si na sebe, jak jste se učili česky. Poslouchali jste maminku a tatínka, postupně jste začali mluvit.

Většina z vás nebude potřebovat gramatiku. Jazyky se učíme proto, abychom byli schopni pochopit video, písničku, pochopit nadpis v novinách a hlavně se domluvit v dané zemi, zeptat se na cestu, pozdravit atd.

Tyto prázdniny jsem se rozhodl, že se zkusím naučit základy španělštiny. Doporučím vám několik nástrojů, které mi denně pomáhají zkvalitnit výuku. Zatím se učím pouze 2 týdny, je možné, že několik zdrojů ještě postupně doplním.

Nástroje, které se vyplatí používat

  • Online Jazyky – moje oblíbené kurzy pro učení se cizích jazyků. Osobně mohu vřele doporučit ty, které se týkají španělštiny.
  • Duolingo– rozhodně tuto aplikaci v začátcích používejte. Pomůže vám s výukou nejjednodušších vět a frází. Navíc si trénujete poslech. Lepší je verze pro PC. V mobilní aplikaci dochází velmi často k iluzi učení, jelikož máte na výběr z možností a můžete tak ledacos vydedukovat. U PC verze nemůžete podvádět, což znamená, že se učíte efektivněji.
  • Anki– přidávejte si do Anki nejdůležitější fráze a slovíčka, která byste se chtěli naučit. Anki je důmyslný program pro tvorbu kartiček. Nejen, že si v Anki kartičky vytvoříte, Anki vám je nabídne k opakování ve stanovených intervalech, aby je uložil do dlouhodobé paměti. Na internetu si hledejte fráze: 1000 most used phrazes in jazyk, který se chcete naučit. Postupně si fráze ukládejte do Anki.
  • Podcasty– zřejmě nejlepší metoda pro výuku. Základním kritériem je znalost angličtiny. Probíhá to tak, že se dva lidé baví anglicky a jazykem, který se učíte (v mém případě španělština), v každé lekci vás naučí několik frází, osvětlí gramatiku, výslovnost a hlavně máte možnost neustále poslouchat rodilého mluvčího. Doporučuji, abyste si při poslouchání podcastu vypisovali zajímavé slovíčka a ty si následně uložili do Anki k zopakování. Webovky jsou zdarma, ale pokud chcete přístup k bonusovým zdrojům, musíte si připlatit.
  • Dětské knížky, zjednodušené texty- trénujte čtení. Pokud vedle sebe nemáte překlad, musíte hodně přemýšlet, abyste se svými základními znalostmi pochopili text. To vás nesmírně zdokonaluje.
  • Písničky- poslouchejte písničky v daném jazyce. Nevadí, že nic nepochopíte. Základem je, abyste se „naočkovali“ výslovnosti jazyka. Postupně si můžete zkoušet písničky překládat. Neznámá a hlavně zajímavá slovíčka, které můžete využít si vkládejte do Anki.
  • Učebnice- osobně žádnou nepoužívám, ale nemyslím si, že je to úplně špatný nápad. Sice říkám, že gramatika není tak důležitá, ale může se hodit. Jakmile se třeba ve španělštině naučíte skloňovat slovesa, nemusíte se učit 7 tvarů sloves, ale stačí jeden. Podobně to funguje u dalších základních gramatických principů, alespoň základ musíte zvládnout.

Od věci nemusí být ani jazykovka. Mnoho z vás se chce zlepšit v angličtině nebo získat certifikát. Jasně, můžete to dokázat i bez jazykovky. Ale když ji navštěvujete přes prázdniny, můžete si být jistí, že si pořádně zaspeakujete a vylepšíte své znalosti. Jazykovka vás navíc na certifikát připraví dobře a doporučí vám odklad, pokud odhadnou, že na to ještě nemáte. Doma nedokážete přesně odhadnout, jestli už to zvládnete, či nikoliv. Navíc vás doma nemá, kdo opravit, může se stát, že si navyknete na určitou chybu, poté se ji jen těžko zbavíte.

Zkusit můžete i jazykové kempy.

Pokud máte nějaký jazykový cíl, během prázdnin je nejvyšší čas s ním začít, času máte habaděj. A pamatujte, jenom apky na mobilu vás jazyk nenaučí. Kombinujte různé nástroje, hlavně poslouchejte a zkoušejte mluvit.

Už 3 měsíce se učím španělsky: Jak jsem se za 3 měsíce naučil základy španělštiny

Využijte i rady s článků: Jak se učit jazyky I, II, III a hostovský článek soukromého učitele angličtiny ZDE.

Vlastní projekt

Víte, kdy jsem začal s jakserychlenaucit.cz? Jo uhádli jste to, během prázdnin.

Možná i vy máte v hlavě nějaký projekt, nad kterým už dlouho uvažujete, ale pořád jste s ním nezačali. Třeba chcete začít s blogem jako já, možná máte nápad na aplikaci, nebo nějaké podnikání, či chcete točit na youtube.

Zas a opět, prázdniny jsou nejlepší dobou pro nastartování vašeho vlastního projektu. Já svůj nápad taky stále odkládal, říkal jsem si, však nejsi ještě tak dobrý, nevíš o tom tak moc atd. Ano, když jsem s tímto projektem začal, nebyl jsem žádný expert, ani dnes nemám žádný diplom z neurologického instutu, ale jsem schopen poradit lidem, jak se učit lépe a rychleji. Nemusíte být nutně nejlepší, nemusíte mít vysokoškolské tituly, abyste mohli lidem pomoct, stačí být o několik kroků napřed, mít více vědomostí.  Potom má váš projekt smysl.

Neodkládejte ho na později, pusťte se do toho hned po dočtení článku. Zjistěte si info, spočítejte si na kolik vás to vyjde, kolik času vás to bude stát. Omrkněte konkurenci, zjistěte, co se dá udělat lépe, ale hlavně ZAČNĚTE. Za několik let si poděkujete!

Taky jsem se bál kdysi dávno spustit tento blog, vydat první články, ale dneska jsem rád, že jsem to udělal. V celkem mladém věku mám nějaký projekt, který mě baví, vidím v něm budoucnost a dokonce něco vydělávám.

Doufám, že vás článek inspiroval a zkusíte si alespoň 2 tipy. Osobně se tyto prázdniny věnuji všem tipům, mám brigádu, čtu, cestuji, sportuju, učím se jazyky a denně pracuji na svém projektu, přičemž se stále učím nové dovednosti, no a občas si dopřeju zábavu, která stojí za to.

Prožijte produktivní prázdniny, produktivitu prokládejte se zábavou, kterou si skutečně naplno užijete. Chci, abyste si všichni na konci prázdnin řekli, že to byl dobře strávený čas, který vás obohatil.

Chci si přečíst článek: Jak si přivydělat na internetu!

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

Jedna reakce na “Co dělat o prázdninách? Mějte produktivní léto

  • Before we look into how helpful online SSC classes are, let’s briefly skim through what SSC exams are. SSC or Staff Selection Commission exams are one of the most sought out exams in our country. They are conducted to recruit people into several central government jobs like in ministries, departments, and organizations under the Government of India.
    These competitive exams are considered

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *