fbpx

Jak jsem se za měsíc naučil základy španělštiny!

V článku se s vámi podělím o postup, který jsem použil k tomu, abych se za měsíc naučil základy španělštiny. Řekneme si, jak se učit španělsky efektivně a rychle, rady můžete využít pro učení jiných jazyků, princip je pořád stejný. Představím vám nástroje a techniky, které využívám a posouvají mě každý den kupředu.

Asi každý má čas od času touhu mluvit perfektně nějakým cizím jazykem. Sám umím poměrně slušně anglicky, ale chtěl jsem umět ještě něco dalšího. Proto jsem se tyto prázdniny rozhodl, že se pokusím naučit základy španělštiny. Je to jazyk, který mě dlouhou dobu “přitahoval”, baví mě ho poslouchat a řada mých oblíbených osobností, sportovců je právě ze španělsky mluvících zemí.

Prázdniny jsou rozhodně nejlepší doba pro odstartování podobného projektu (naučení se cizího jazyka). Máte spoustu volného času, který se dá využít produktivně. Samozřejmě můžete začít kdykoliv, ale během prázdnin se zvyšuje pravděpodobnost, že něco skutečně uděláte. Během roku máte spoustu jiných povinnosti: práci, školu. Využijte moje zkušenosti a pusťte se do výuky, bude to legrace. A víte, co je nejlepší, nemusíte platit tisíce korun jazykovkám, základy se dá naučit doma za pár korun.

Co považuji za základy španělštiny?

Na Googlu jsem našel, že slovní zásoba od 500-1000 slov představuje základní úroveň A1. Po měsíci učení ovládám přes 700 slov. Rozhodně to není nic nedosažitelného, 700/30  je 23 slovíček na den. Učením netrávím moc času. Věnuji se mu hlavně ráno, večer si téměř výhradně pouze opakuji slovíčka. Neučil jsem se pouze slovíčka, umím i základní gramatiku a tvořit věty + znám všechno, co by měl umět cestovatel do španělsky mluvících zemí (umím si objednat, zeptat se na cestu…)

Jsem si jistý, že pokud budete následovat můj postup, můžete dosáhnout velmi podobných, ne-li lepších výsledků. Sám se nepovažuji za super talentovaného člověka na jazyky. Někdy se dokonce zaseknu na blbostech, které by mnozí z vás dokázali vyřešit za pár minut. Základy španělštiny zvládnete, pokud se budete snažit a obětujete tomu nějaký čas.

Kdysi jsem sepsal článek na podobné téma, pokud chcete rozšířit své znalosti ohledně efektivního studia jazyků, přečtěte si článek z odkazu: Nejlepší způsob, jak se učit jazyky.

Jak se učit španělsky a další jazyky

Duolingo

Kamarádi mi tuto aplikaci již dlouhou dobu doporučovali. Když jsem začínal se španělštinou, byla to první věc, která mě napadla.

Aplikace vás má postupně naučit 10 000 vět, což je rozhodně super. Řekl bych, že se jedná o skvělý projekt, který učení znamenitě odstartuje a motivuje vás k další práci, ale rozhodně nesouhlasím s lidmi, kteří se dušují, že jen Duolingo stačí k ovládnutí jazyka!

Jak se učit španělsky s aplikací Duolingo?

Učení vám v téhle appce nezabere moc času, ani nebude náročné. Denně plněním úkolů v aplikaci strávím od 15 do 30 minut. Učení je rozděleno do modulů, pokud splníte jeden, odemknou se vám další. Nemůžete tedy přeskakovat mezi úrovněmi. Apka není určena pouze pro úplné začátečníky. Na začátku při instalaci si můžete stanovit, na jaké úrovni se zrovna nacházíte, nebo si udělat vstupní test, který vaši úroveň vyhodnotí.

Vývojáře duolinga bych pochválil za skvělý design a také za to, že celkem rozumí dlouhodobé paměti, jelikož vás Duolingo nutí opakovat starší moduly, díky tomu nezapomenete slovíčka, která jste se učili před několika týdny.

Nevýhodou je, že aplikace pro španělskou verzi je pouze v angličtině, takže k tomu, abyste mohli apku používat, musíte umět vcelku dobře anglicky.

Další nevýhodou je, že učení se v mobilní aplikaci nenásleduje důležité vědecky ověřené principy efektivního učení. Můžete hádat nebo podvádět. Jak to myslím? Např. Duolingo vám nabídne větu k překladu: ¿Como estás?. V rozhraní aplikace můžete kliknout na každé slovo a zjistit jeho překlad. Slova při tvorbě vět nemusíte ani sami psát, stačí jenom poskládat slova ve správném pořadí.

Nejlépe se učíme, když zapomínáme a děláme chyby. Učení bývá nejefektivnější, když je náročné a vyžaduje úsilí. Při vyhotovování cvičení v duolingu neděláte tak často chyby, nezapomínáte a zároveň to není náročné, stačí „podvádět“ a podívat se na překlad. Nebo logicky odvodit, jak se dají slova poskládat tak, aby to dávalo smysl.

Jestli se pro duolingo rozhodnete:

 • Udělejte si to těžké! – Nedívejte se do nápověd. Raději pořádně přemýšlejte a nebojte se udělat chybu, paradoxně to zrychlí proces učení.
 • Vždy si větu řekněte nahlas, ještě předtím, než se podíváte na slovíčka, ze kterých máte složit větu. – Zefektivníte tak učení. Už nebudete mít pouhý pocit, že něco umíte, ale doopravdy se to tak naučíte. Pokud budete věty tvořit z nabídky slov, nic si nezapíšete do paměti. Jasně, „podvádění“ se zdá v danou chvíli jako dobrá možnost, ale z dlouhodobého hlediska se to nevyplatí, jazyk nikdy doopravdy neovládnete.
 • Používejte duolingo na počítači – na počítači je daleko těžší podvádět, a navíc musíte věty psát sami, nemůžete se spolehnout na nabídku slov.

Duolingo není zcela špatné, ale samo o sobě nestačí. Pojďme na další nástroje.

Přečtěte si také článek o iluzi vědění.

Článek vám osvětlí, proč máme pocit, že něco umíme, i když tomu tak vůbec nemusí být.

Onlinejazyky.cz

Onlinejazyky.cz jsou českou stránkou s online kurzy pro výuku světových jazyků (konkrétně angličtina, španělština, francouzština, ruština, italština a němčina). Ohromnou výhodou oproti ostatním zdrojům z tohoto článku je, že nemusíte umět slušně anglicky, abyste se mohli španělštinu učit pohodlně a levně online z domova! Kurzy z onlinejazyky.cz jsou totiž vyučovány kompletně v češtině!

Kurzy jsou nastaveny tak, abyste učením strávili zhruba 20 minut každý den. Postupně byste si tak měli španělštinu nebo jiný cizí jazyk osvojit. Jak vychází ze vědeckých studií je daleko účinnější se učit každý den chviličku než jednou za čas dlouhé hodiny biflovat. Pokud se učíte průběžně, za stejnou dobu se naučíte až dvakrát více informací, jak zjistili kognitivní psychologové.

jak se učit španělsky

Na webu si můžete vybrat z celkem 6 kurzů zaměřených na výuku španělštiny, které jsou rozděleny podle obtížnosti (A1-B2). V samotných kurzech vás poté čekají lekce, spousta cvičení (vyplňovačky, křížovky, skládání vět, přiřazování odpovědí, poslechy a také nahrávání výslovnosti) opakování a závěrečný test, který má ověřit nově nabyté znalosti a upevnit zapamatovaní.

Na aplikaci online jazyků se mi především líbí funkce nahrávání zvuku, díky které se budete moci vypilovat ve výslovnosti. Aplikace totiž umí vyhodnotit, zdali jste slovo řekli správně nebo špatně. Tohle jsem zatím jinde neviděl! Podobně jako Duolingo i Online jazyky vás k učení povzbuzují zobrazováním vašeho pokroku. Víte, kolik jste se již naučili slovíček, kolik lekcí jste absolvovali a jak dlouho jste studiem strávili, to všechno by vás z psychologického hlediska mělo motivovat k dalšímu učení.

Pokud se španělštinou začínáte, zapojte se do kurzu pro úplné začátečníky, kterým už prošly stovky účastníků. Úvodní lekce kurzu je zdarma (stačí vyplnit e-mail). Zvláště pokud jste se už španělsky dříve učili, vyplňte si bezplatný vstupní test, ve kterém si ověříte, na jaké jazykové úrovni se momentálně nacházíte. Na základě výsledků vám online jazyky doporučí pro vás vhodný kurz, a vy tak nemusíte ztrácet čas učením se něčeho, co již dávno ovládáte.

Podívat se na lekci španělštiny zdarma ze stránky Online Jazyky!

Spanishpod101

Zřejmě nejlepší výukový systém pro jazyky, na který jsem zatím narazil.

Princip je jednoduchý. Posloucháte nahrávky dvou lidi: Španěla a Angličana. V rozhovoru se vždy objeví jeden dialog, který lektoři společně rozebírají, učí vás výslovnost, gramatiku a nová slovíčka.

Je skvělé, že už od svých prvních krůčků máte možnost poslouchat rodilého mluvčího. Školní osnovy se až moc soustředí na gramatiku a věci, které v praktickém životě nevyužijete. Nahrávky spanishpod se zaměřují na reálný život a věci, které můžete skutečně použít. „Trénujete své ucho“, naučíte se “chytat” slovíčka, naučí vás fráze, které v učebnicích nenajdete a nenáviděnou gramatiku vám představí v zábavné formě.

Nahrávky trvají zhruba od 3 do 15 minut. Učitelé vás často vyzývají k akci. Chtějí, abyste si to říkali nahlas. Na konci každé lekce je malý test, ve kterém si můžete otestovat a upevnit zapamatování naučených frází, slov.

V rozhraní nahrávky si můžete pročítat textový přepis lekce (Je to super, když nerozumíte úplně všemu, nebo si chcete dohledat nějaké slovíčko). K lekcím jsou ve většině případů přiloženy dokumenty, které podrobněji vysvětlují gramatiku a významy slov. Celkově vzato se jedná o interaktivní a zábavnou metodu, jak se učit španělsky.

Na spanishpodu působí početná komunita lidi, v komentářích si můžete zkoušet své jazykové dovednosti, rodilí mluvčí vás mohou opravit, nebo si s vámi popovídají.

Bohužel, musíte umět dobře anglicky. V nahrávkách se spolu baví anglicky mluvící člověk, který umí španělsky a rodilý mluvčí.

Znalost angličtiny je snad jediné negativum, jinak se jedná o nástroj, který vás spolehlivě naučí základy španělštiny. Nejvíce si pochvaluji možnost poslouchat rodilého mluvčího, od kterého můžu „okoukat“ jeho výslovnost a dozvědět se něco o gramatice v trošku jiném světle.

Spanishpod je v základní verzi zdarma, ale můžete si připlatit za bonusové materiály, do kterých se dle mého vyplatí investovat.

Pokud se chcete naučit španělsky, tak by vás mohlo zajímat další 10 tradičních i netradičních způsobů, jak na španělštinu.

Anki

Anki je program zdarma pro tvorbu kartiček a učení se kartiček. Jedná se o super nástroj, jelikož funguje v souladu s principy dlouhodobé paměti. Když  kartičku vytvoříte, opakujete ji v intervalech, podle toho jak potřebuje vaše dlouhodobá paměť. Pokud máte se slovíčkem potíže, Anki vám ho bude k opakování nabízet hodně často. Naopak, pokud ho umíte skvěle, moc často slovíčko neuvidíte. Anki vám slovíčko nabídne k opakování v nejvhodnější moment a to je těsně předtím, než máte slovíčko zapomenout. Tehdy dochází k nejsilnějšímu posílení paměťové stopy. Takové učení je chytré a zabere nejméně času.

Tento software využívám téměř na všechno: Ukládám si do něj základní poznámky z hodin, učím se anglická slovíčka, vzorečky do ekonomiky, informace k mechanickému zapamatování a teď už i španělská slovíčka.

První věc, kterou jsem si uložil do Anki byly nejčastější fráze. Do googlu jsem napsal 100 Most used phrazes in Spanish. Následně jsem si je uložil do Anki a začal se učit. Je to opravdu nesmírně efektivní metoda učení, jelikož nejvíce času trávíte tím, co vám dělá největší potíže.

Teď si do Anki ukládám všechna zajímavá slovíčka, na která narazím. Kupříkladu slovíčka, která mi dělají problém v duolingu nebo ta, která bych si chtěl skutečně zapamatovat (např. slovíčka, která běžně používám), kartičky si tvořím i pro všechny fráze a nová slovíčka, která se naučím v spanishpod101 a všechna neznámá slovíčka, na která narazím v textech.

V programu to vypadá následovně. Program vám ukáže slovíčko. Když se vám objeví přední strana kartičky, řeknete nahlas, co se ukrývá na druhé straně kartičky, poté zobrazíte odpověď a následně dle obtížnosti upřímně odpovíte! Čím déle slovíčko znáte, tím delší jsou intervaly opakování.

jak se učit španělsky

Učte se chytře!

Můj současný balíček obsahuje celkově 1142 oboustranných kartiček. Takže nějakých 571 frází a slov.

Jak se učit španělsky s programem Anki – nejdůležitější zásady:

 • Slovíčka se nejlépe učíme s kontextem. Slovíčka se efektivněji učíme v rámci vět a frází, memorovat si samotné slovíčko není tak efektivní.
 • Ještě předtím, než kliknete na „zobrazit odpověď“, řekněte nahlas, co se nachází na druhé stráně kartičky.
 • Buďte k sobě maximálně upřímní! Pokud slovíčko, větu neumíte (tím se rozumí, že nezvládnete nahlas odpovědět, co se nachází na druhé straně kartičky), klikněte na těžké, zopakovat! Jedině tak se jazyk naučíte. Zapomínání není ostuda, je nezbytné k tomu, abyste si něco uložili do paměti.
 • Jedna kartička = jedno nové slovo. Nesnažte se na jednu kartičku natlačit několik nových slov, je možné, že byste si nová slova nezapamatovali.
 • Využívejte oboustranné kartičky. Je důležité umět slovíčko „z obou stran“, chcete přece rozumět a zároveň umět mluvit. Když používáte pouze jednostranné kartičky, máte problém s vybavením si informací z druhé strany, jelikož na to mozek není zvyklý. Příklad: kdybyste používali jednostranné kartičky, uměli byste číst, ale nedokázali byste mluvit nebo naopak.

Do Anki si ukládejte všechna zajímavá slovíčka. Program je dostane do dlouhodobé paměti!

Jak se s programem Anki efektivně učit jazyky nebo vlastně cokoliv jiného, vás naučím ve svém videokurzu návod na Anki.

Základní textyjak se učit španělsky

Skvělou technikou, jak se učit španělsky, je rovněž čtení. Čtení je dovednost, kterou byste při výuce cizího jazyk měli dostatečně trénovat. Využívám tuto stránku: http://www.learnpracticalspanishonline.com/beginner/beginner-readings.html

Texty nejsou tak úplně jednoduché, což je super, jelikož vás přinutí přemýšlet. Sami jste již možná pochopili, že když je učení snadné, není moc efektivní. Mnohem lepší je, když “šponujete” své dovednosti a nutíte se dělat věci, které vám nejdou snadno.

Když začínáte text číst, pokuste se textem prokousat, nedívejte se na překlad. Přemýšlejte a logicky z kontextu se snažte vyvodit význam slovíček, bojujte, jedině tak posílíte své znalosti. Nehledejte zkratky, ani podvody! Ty vás totiž nic nenaučí, jedině vás ochudí o cenné znalosti.

Následně si poslechněte audio nahrávku textu, většinou ho předčítá rodilý mluvčí. Zkuste si ho pak co nejvěrněji napodobit, trénujete tím výslovnost. Zaměřte se na slovíčka, která vám dělají největší problém. V další fázi práce s textem se podívejte na překlad. Zkontrolujte si, co jste dokázali přeložit správně a co naopak ne.

Texty dokonale procvičí váš mozek a zdokonalí jazykové schopnosti, pokud si nad ním budete lámat hlavu. Gramatické koncepty se vám přirozeně vryjí pod kůži.

Na konec uložte neznámá slova, věty do Anki. Jinak by se vám po několika minutách vytratila z paměti, což by byla bezesporu škoda.

I v tomto případě je nutné umět anglicky, ale určitě existuje stránka, která bude obsahovat texty s českými překlady. Navíc google překládač je už dnes poměrně přesný.

Mluvení

Pokud mám možnost, snažím se mluvit. Když chodím po domě, snažím se nahlas španělsky pojmenovat všechno, co mám na očích

Nebo sleduji televizi a snažím se přijít na to, jestli dokážu větu, kterou uslyším přeložit do španělštiny. Pořád se snažím dostávat vědomosti z paměti. Vidím strom a hned si řeknu arból.

Mluvit se snažím každou volnou chvíli. I samomluva bez učitele, který by vás mohl opravit, je dobrá! Trénujete svůj mozek, upevňujete znalosti. Mluvte i tehdy, když se učíte slovíčka. Lépe si je zapamatujeme a budete je schopni použít v širším kontextu. Snažte se vymýšlet příkladové věty, inspirujte se internetem. Tvořte dialogy, otázky. Učení vás “musí bolet” právě tehdy, když mozek přemýšlí a snaží se přijít na řešení, učí se nejrychleji!

Jak mluvit na veřejnosti článek trošku z jiného soudku, ale doporučuji přečíst.

Hudba, seriály

V neposlední řadě se snažím více poslouchat španělskou hudbu. Reálně písničkám vůbec nerozumím, i když občas chytnu nějaké slovo. Podstatné je, že neustále poslouchám výslovnost rodilých mluvčích. Ze všech zmíněných metod je tahle ta nejpříjemnější, myslím si, že to nějak může pomoct, ačkoliv to není nejefektivnější. Dobrým tipem je také překládání oblíbených písní. Mnohem rychleji se totiž učíme tehdy, když děláme to, co nás baví a fascinuje.

Začal jsem sledovat seriál Narcos. V něm se často mluví španělsky. Benefity jsou podobné. Při sledování seriálu dokonce pochytím pár vět a dokážu si odvodit jejich význam, a to umím jenom 700 španělských slovíček. Jedná se o skvělý trénink a čas strávený u kvalitního seriálu.

Děkuji vám za přečtení článku o tom, jak se učit španělsky efektivně a rychle. Jestliže se pustíte do výuky cizího jazyka, nezůstaňte jenom u čtení, hlavně rady aplikujte! A pokud se už nějaký jazyk učíte, napište mi do komentářů, jak to děláte, co vám nejvíce pomohlo, já i čtenáři budeme vděční za jakékoliv tipy.

Myslím si, že učení se cizích jazyků mi jde rychleji než ostatním, protože ovládám techniky rychlého a efektivního učení. Všechny tyto techniky, které mi denně usnadňují učení vás můžu naučit v mé e-knize Jak se efektivně učit nejen do školy. Pokud se i vy chcete učit rychleji a lépe, určitě si e-knihu přečtěte a používejte efektivní a vědecky ověřené metody studia.

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

21 Responses to “Jak jsem se za měsíc naučil základy španělštiny!

 • Nevím, jestli to někomu pomůže, ale na této stránce jsou docela zajímavé tipy na podcasty ve španělštině nebo na Youtube kanály pro studium španělštiny:

  https://jazykovnik.cz/category/spanelstina/

  Třeba vás něco z toho zaujme, ať už podcast nebo Youtube kanál a pomůže vám ve studiu.

 • Dobrý den, ráda bych se naučila Španělsky.
  Neměla byste chuť to se mnou zkusit?
  Strašně se mi ten jazyk líbí.
  Ale ve svém věku (42) už se mi nechce jít cesou škol.
  Ráda bych to zkoušela s rodilým mluvčím-přirozenou cestou.
  Díky moc za čas a odpověď :-)
  Pěkné sluníčkové dny
  Hanka

 • Špatně a jelikož mě je 15 tak to fakt nějakým popisem neviresite

 • Taky se chci naučit anglicky umím slušně, ale chtělo by to ještě něco.

 • Odkazuje se tady na hodně užitečných programů a stránek, kde je ale nutné umět anglicky. Neexistuje prosím něco, kde se lze španělsky učit rovnou z češtiny? Nedaří se mi nic najít :(

Trackbacks & Pings

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *