fbpx

Jak jsem se za měsíc naučil základy španělštiny!

Tyto prázdniny jsem se rozhodl, že se zkusím naučit základy španělštiny. Je to jazyk, který mě velmi dlouhou dobu přitahoval, baví mě ho poslouchat a několik mých hrdinů je právě ze španělsky mluvících zemí.

V tomto článku se s vámi podělil o to, jak jsem se během měsíce naučil základy španělštiny. Řekneme si, jak se učit španělsky, rady můžete využít i na jiné jazyky, princip je pořád stejný. Představím vám nástroje a techniky, které využívám a posouvají mě kupředu.

Prázdniny jsou rozhodně nejlepší doba pro nastartování podobného projektu. Máte spoustu volného času, který můžete využít produktivněji, než si myslíte. Jestliže jste dlouho snili o tom, že se naučíte nějaký cizí jazyk, prázdniny jsou ideální doba pro začátek. Využijte moje zkušenosti a pusťte se do výuky, bude to legrace. Nemusíte nutně platit tisíce korun jazykovkám, když to můžete za pár korun zvládnout doma.

Co považuji za základy španělštiny?

Na googlu jsem našel, že slovní zásoba od 500-1000 slov je základní úroveň A1. Po měsíci učení už ovládám zhruba přes 700 slov. Rozhodně to není nic nedosažitelného, 700/30 je 23 slovíček na den. Učením netrávím moc času. Věnuji se mu hlavně ráno, večer si jenom opakuji slovíčka.

Jsem si jistý, že pokud budete následovat můj postup, můžete dosáhnout velmi podobných, ne-li lepších výsledků. Rozhodně se nepovažuji za super talentovaného člověka na jazyky. Někdy se dokonce zaseknu na blbostech, které by mnozí z vás dokázali vyřešit za pár minut. Základy španělštiny zvládnete, pokud se budete snažit a obětujete tomu nějaký čas.

Jak se učit jazyky II– kdysi jsem sepsal článek s podobnou tématikou, pokud chcete rozšířit své znalosti ohledně efektivního studia jazyků, přečtěte si článek z odkazu. Pozor, ale až po dočtení tohoto článku.

Jak se učit španělsky a další jazyky

Duolingo

Mnozí známí mi tuto aplikaci již dlouhou dobu doporučovali. Když jsem začínal se španělštinou, byla to první věc, která mě napadla.

Aplikace vás má postupně naučit 10 000 vět, což je rozhodně super. Řekl bych, že se jedná o skvělý projekt, který může učení znamenitě odstartovat, ale rozhodně bych dementoval tvrzení některých lidí, kteří se dušují, že jen Duolingo stačí k ovládnutí jazyka!

Jak probíhá výuka?

Učení vám nemusí zabrat vůbec moc času. Denně plněním úkolů v aplikaci strávím od 15 do 30 minut. Učení je rozděleno do modulů, pokud splníte jeden, odemknou se vám další. Nemůžete tedy přeskakovat mezi úrovněmi. Apka není pouze pro úplné začátečníky. Na začátku při instalaci si můžete stanovit, na jaké úrovni se zrovna nacházíte, nebo si udělat vstupní test.

Developery duolinga bych pochválil za skvělý design a také za to, že celkem rozumí dlouhodobé paměti. Duolingo vás nutí opakovat starší moduly, nezapomenete slovíčka, která jste se učili před několika týdny.

Nevýhodou je, že aplikace pro španělskou verzi je pouze v angličtině, takže k tomu, abyste mohli apku používat musíte umět vcelku dobře anglicky.

Další nevýhodou je, že v mobilní aplikaci se často vytrácí princip učení. Jednoduše můžete hádat, nebo podvádět. Jak to myslím? Např. Duolingo vám nabídne větu k překladu: ¿Como estás?. V rozhraní aplikace můžete kliknout na každé slovo a zjistit jeho překlad a navíc slovo nemusíte napsat, stačí vybrat asi z 8 slov, které jsou v nabídce a ty poskládat ve správném pořadí.

Nejlépe se učíme, když zapomínáme a děláme chyby. Takto nezapomínáte, ani neděláte chyby, stačí „podvádět“ a podívat se na překlad. Nebo logicky odvodit jak se dají slova poskládat tak, aby to dávalo smysl.

Jestli se pro duolingo rozhodnete:

  • Udělejte si to těžké! – Nedívejte se do nápověd. Raději pořádně přemýšlejte a udělejte chybu, zrychlí to proces učení.
  • Vždy si větu řekněte nahlas, ještě předtím, než se podíváte na slovíčka, ze kterých máte uložit větu. – Zefektivníte své učení. Pokud to nebudete dělat, drasticky snížíte zapamatování. Jasně, „podvádění“ se zdá v danou chvíli jako dobrá možnost, ale z dlouhodobého hlediska se to nevyplatí, jazyk nikdy doopravdy neovládnete.

Duolingo využívejte, ale samo o sobě nestačí. Pojďme na další nástroje.

Spanishpod101

Zřejmě nejlepší výukový systém pro jazyky, na který jsem zatím narazil.

Princip je jednoduchý. Posloucháte nahrávky dvou lidi: Španěla a Angličana. V rozhovoru se vždy objeví jeden dialog, který lektoři společně rozebírají, učí vás výslovnost, gramatiku a nová slovíčka.

Je skvělé, že už od svých prvních jazykových krůčku máte možnost poslouchat rodilého mluvčího. Ve školách se až moc soustředí na gramatiku a věci, které v praktickém životě nevyužijete. Tyto nahrávky se soustředí hlavně na praxi. „Trénujete své ucho“, naučíte se “chytat” slovíčka, poznáte fráze, které vás v učebnicích nenaučí a nenáviděnou gramatiku vám představí v zábavné formě.

Nahrávky trvají zhruba od 3 do 15 minut. Učitelé vás často vyzývají k akci. Chtějí, abyste si to říkali nahlas. Na konci každé lekce je malý test, ve kterém si můžeme otestovat a upevnit zapamatování naučených frází, slov.

V rozhraní nahrávky si můžete číst transkript lekce. Většinou jsou přiloženy poznámky, které podrobněji vysvětlují gramatiku, seznám slovíček, které byly v lekci pokryty a dialog, který zrovna posloucháte. Jedná se o interaktivní metodu, jak se učit španělsky.

Je tam i docela velká komunita lidi, v komentářích si můžete zkoušet své jazykové dovednosti a rodilí mluvčí vás mohou opravit nebo si s vámi popovídají.

Bohužel, i zde musíte umět anglicky. Mluví spolu totiž anglicky mluvící člověk, který umí španělsky a rodilý španělsky mluvící občan. Ale věřte mi, v angličtině stačí být na úplném základu, abyste pochopili začátečnické lekce.

Znalost angličtiny je snad jediné negativum, jinak se jedná o nástroj, který vás skutečně naučí základy španělštiny, hlavně si pochvaluji možnost poslouchat rodilého mluvčího, od kterého můžu „okoukat“ jeho výslovnost a dozvědět se něco o gramatice v trošku jiném světle.

Stránky můžete mít zdarma, nebo si připlatíte za bonusové materiály, do kterých se dle mého vyplatí investovat.

Anki

Anki je software zdarma pro tvorbu kartiček. Jedná se o super nástroj, jelikož využívá principy dlouhodobé paměti. Když  kartičku vytvoříte, opakujete ji v intervalech, podle toho jak dobře slovíčko umíte. Pokud máte se slovíčkem potíže, Anki vám ho bude k opakování předkládat hodně často. Pokud ho však umíte skvěle, moc často slovíčko neuvidíte.

Tento software využívám téměř na všechno: Ukládám si tam základní poznámky z hodin, učím se anglické slovíčka, vzorečky do ekonomiky, informace k mechanickému zapamatování a teď už i španělská slovíčka.

Jako první jsem si do Anki uložil nejčastější fráze. Do googlu jsem napsal 100 Most used phrazes in Spanish. Následně jsem si je uložil do Anki a začal se učit. Je to opravdu nesmírně efektivní metoda učení, jelikož nejvíce času trávíte tím, co vám dělá největší potíže.

Teď si do Anki ukládám všechna zajímavá slovíčka, na které narazím. Například slovíčka, které mi dělají problém v duolingu, nebo ty, které bych si chtěl skutečně zapamatovat (např. slovíčka, které běžně používám), následně ukládám všechny fráze a nová slovíčka, které se naučím v spanishpod101 a všechna nová slovíčka, na které narazím v textech.

V rozhraní programu to vypadá následovně. Program vám ukáže slovíčko. Jakmile se vám objeví přední strana kartičky řeknete nahlas, co se ukrývá na druhé straně (před otočením), poté zobrazíte odpověd a následně dle obtížnosti upřímně odpovíte! Čím déle slovíčko znáte, tím delší intervaly opakování vám Anki nabízí.

jak se učit španělsky

Učte se chytře!

Můj současný balíček obsahuje celkově 1142 oboustranných kartiček. Takže nějakých 571 frází a slovíček.

Při výuce v Anki pamatujte:

  • Slovíčka se nejlépe učíme v kontextu. Fráze, věty jsou lepší než samostatné slovíčko!
  • Ještě předtím, než kliknete na zobrazit odpověď, řekněte si nahlas, co se nachází na druhé stráně kartičky
  • Buďte k sobě upřímní. Pokud slovíčko, větu neumíte, klikněte na těžké, zopakovat! Jedině tak se jazyk naučíte. Zapomínání není ostuda, je nezbytné.
  • Jedna kartička = jedno nové slovo. Nesnažte se na jednu kartičku natlačit několik slov, je to neefektivní.
  • Využívejte oboustranné kartičky. Je důležité umět slovíčko „z obou stran“, chcete přeci rozumět a zároveň umět mluvit. Když používáte pouze jednostranné kartičky, máte problém s vyvoláním informací z druhé strany, jelikož na to mozek není zvyklý. Příklad: kdybyste používali jednostranné kartičky, uměli byste číst, ale nedokázali byste mluvit nebo naopak.

Do Anki si ukládejte všechna zajímavá slovíčka. Tento systém vám je vtlačí do dlouhodobé paměti!

Jak se učit slovíčka podle pravidel mozku se dozvíte v tomto článku.

Základní texty

Skvělou technikou jak se učit španělsky je rovněž čtení. Dovednost, kterou byste při výuce cizího jazyku měli rozhodně trénovat. Využívám tuto stránku: http://www.learnpracticalspanishonline.com/beginner/beginner-readings.html

Texty nejsou tak úplně jednoduché, což je super, jelikož vás přinutí přemýšlet.

Prvně se zkuste textem prokousat, nedívejte se na překlad. Zkuste si to odvodit z kontextu, bojujte, jedině tak posílíte své znalosti. Nehledejte zkratky, ani podvody! Ochudíte se o naučené informace.

Následně si poslechněte rodilou mluvčí ,jak text čte. Zkuste ji napodobit. Zaměřte se na slovíčka, která vám dělají největší problém. Poté se podívejte na překlad. Zkontrolujte si, co jste dokázali přeložit správně a co ne.

Texty procvičí váš mozek, pokud si nad nim budete lámat hlavu a zamýšlet se. Gramatické koncepty se vám přirozeně vryjí pod kůži.

Na konec si uložte nová slova, věty do Anki, abyste posílili jejich naučení. Jinak by se vám po několika minutách vytratila z paměti, což by byla bezesporu škoda.

Znovu je vyžadována znalost angličtiny, ale určitě půjde najít nějaká stránka, která bude obsahovat texty s českými překlady.

Mluvení

Pokud mám možnost, snažím se mluvit. Když vidím doma nějakou věc a znám španělský překlad, řeknu to nahlas.

Nebo sleduji televizi a snažím se přijít na to, jestli dokážu větu, která byla vyslovena přeložit do španělštiny. Pořád se snažím dostávat vědomosti z paměti. Vidím strom a hned si řeknu arból.

Snažím se mluvit každou volnou chvíli, i samomluva bez učitele, který by Vás mohl opravit je dobrá! Trénujete svůj mozek, upevňujete znalosti. Mluvte i tehdy, když se učíte slovíčka. Lépe si je pamatujeme v kontextu. Snažte se vymýšlet příkladové věty, inspirujte se internetem. Tvořte dialogy, otázky. Učení vás “musí bolet”, jakmile mozek přemýšlí a snaží se přijít na řešení, učí se nejrychleji!

Jak mluvit na veřejnosti – článek trošku z jiného soudku, ale doporučuji přečíst.

Hudba, seriály

V neposlední řadě se snažím více poslouchat španělskou hudbu. Reálně písničkám vůbec nerozumím, i když občas chytnu nějaké slovo. Podstatné je, že neustále poslouchám výslovnost rodilých mluvčích, ti mě výslovností podprahově „naočkují“. Rozhodně se jedná o jednu z nejpříjemnějších metod výuku. Dobrým tipem je rovněž překládání oblíbených písní. Mnohem rychleji se totiž učíme tehdy, když děláme to, co nás baví a fascinuje.

Začal jsem sledovat seriál Narcos. V něm se často mluví španělsky. Benefity jsou podobné. V seriálu dokonce pochytím i pár vě a dokážu si odvodit jejich význam vět, i když znám jen pár slov. Jedná se o skvělý trénink a navíc čas strávený u kvalitního seriálu.

Děkuji vám za přečtení článku. Jakmile se pustíte do výuky cizího jazyka, využijte rady na 100 %. A pokud se už nějaký jazyk učíte, napište mi do komentářů, jak to děláte, co vám nejvíce pomohlo, já i čtenáři budeme vděční za jakékoliv tipy.

Myslím si, že učení se cizích jazyků mi jde rychleji než ostatním, protože ovládám techniky rychlého a efektivního učení. Všechny tyto techniky, které mi denně usnadňují učení, jsem sepsal do e-knihy Jak se efektivně učit nejen do školy. Pokud se i vy chcete učit rychleji a lépe, určitě si e-knihu přečtěte a používejte unikátní metody studia.

Sdílejte na sociálních sítích!!!Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Share on Tumblr
Tumblr
0
Jan Kohut
Čau lidi, na tomhle blogu píšu o tom, jak se správně a rychle učit. Sám jsem měl kdysi s učením problémy, nevěděl jsem jak na to a šlo mi pomalu, ale hodně jsem toho načetl, experimentoval jsem a teď vám tady na blogu předávám ty nejlepší tipy pro efektivní učení.

Trackbacks & Pings

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *