fbpx

Jak jsem se za měsíc naučil základy španělštiny!

Asi každý má čas od času touhu umět nějaký cizí jazyk. Sám umím poměrně slušně anglicky, ale chtěl jsem umět ještě něco dalšího. Tyto prázdniny jsem se rozhodl, že se pokusím naučit základy španělštiny. Je to jazyk, který mě dlouhou dobu “přitahoval”, baví mě ho poslouchat a řada mých oblíbených osobností, sportovců je právě ze španělsky mluvících zemí.

V tomto článku se s vámi podělil o postup, který jsem použil k tomu, abych se za měsíc naučil základy španělštiny. Řekneme si, jak se učit španělsky efektivně a rychle, rady můžete využít pro učení jiných jazyků, princip je pořád stejný. Představím vám nástroje a techniky, které využívám a posouvají mě každý den kupředu.

Prázdniny jsou rozhodně nejlepší doba pro odstartování podobného projektu (naučení se cizího jazyka). Máte spoustu volného času, který se dá využít produktivně. Samozřejmě můžete začít kdykoliv, ale během prázdnin se zvyšuje pravděpodobnost, že něco skutečně uděláte. Během roku máme další povinnosti: práci, školu. Využijte moje zkušenosti a pusťte se do výuky, bude to legrace. A víte, co je nejlepší, nemusíte platit tisíce korun jazykovkám, abyste se naučili jazyk, když to můžete za pár korun zvládnout doma.

Co považuji za základy španělštiny?

Na googlu jsem našel, že slovní zásoba od 500-1000 slov je základní úroveň A1. Po měsíci učení ovládám přes 700 slov. Rozhodně to není nic nedosažitelného, 700/30 je 23 slovíček na den. Učením netrávím moc času. Věnuji se mu hlavně ráno, večer si téměř výhradně opakuji slovíčka. Neučil jsem se pouze slovíčka, umím i základní gramatiku a tvořit základní věty + znám všechno, co by měl umět cestovatel do španělsky mluvicích zemí (umím si objednat, zeptat se na cestu…)

Jsem si jistý, že pokud budete následovat můj postup, můžete dosáhnout velmi podobných, ne-li lepších výsledků. Sám se nepovažuji za super talentovaného člověka na jazyky. Někdy se dokonce zaseknu na blbostech, které by mnozí z vás dokázali vyřešit za pár minut. Základy španělštiny zvládnete, pokud se budete snažit a obětujete tomu nějaký čas.

Jak se učit jazyky II– kdysi jsem sepsal článek na podobné téma, pokud chcete rozšířit své znalosti ohledně efektivního studia jazyků, přečtěte si článek z odkazu. Doporučuji, abyste si nejdříve přečetli tento článek.

Jak se učit španělsky a další jazyky

Duolingo

Kamarádi mi tuto aplikaci již dlouhou dobu doporučovali. Když jsem začínal se španělštinou, byla to první věc, která mě napadla.

Aplikace vás má postupně naučit 10 000 vět, což je rozhodně super. Řekl bych, že se jedná o skvělý projekt, který učení znamenitě odstartuje a motivuje vás k další práci, ale rozhodně nesouhlasím s lidmi, kteří se dušují, že jen Duolingo stačí k ovládnutí jazyka!

Jak probíhá učení prostřednictvím duolinga?

Učení vám v téhle apce nezabere moc času, ani nebude náročné. Denně plněním úkolů v aplikaci strávím od 15 do 30 minut. Učení je rozděleno do modulů, pokud splníte jeden, odemknou se vám další. Nemůžete tedy přeskakovat mezi úrovněmi. Apka není určena pouze pro úplné začátečníky. Na začátku při instalaci si můžete stanovit, na jaké úrovni se zrovna nacházíte, nebo si udělat vstupní test, který vaši úroveň vyhodnotí.

Developery duolinga bych pochválil za skvělý design a také za to, že celkem rozumí dlouhodobé paměti. Duolingo vás nutí opakovat starší moduly, díky tomu nezapomenete slovíčka, která jste se učili před několika týdny.

Nevýhodou je, že aplikace pro španělskou verzi je pouze v angličtině, takže k tomu, abyste mohli apku používat musíte umět vcelku dobře anglicky.

Další nevýhodou je, že učení se v mobilní aplikaci je neefektivně, nenásleduje vědecky ověřené principy efektivního učení. Můžete hádat nebo podvádět. Jak to myslím? Např. Duolingo vám nabídne větu k překladu: ¿Como estás?. V rozhraní aplikace můžete kliknout na každé slovo a zjistit jeho překlad. Slova tvorbě vět nemusíte ani sami psát, aplikace vám nabízí možnosti, které musíte pouze poskládat ve správném pořadí.

Nejlépe se učíme, když zapomínáme a děláme chyby. Učení bývá nejefektivnější, když je náročné a vyžaduje úsilí. Při dělání cvičení v duolingu neděláte tak často chyby, nezapomínáte a zároveň to není náročné, stačí „podvádět“ a podívat se na překlad. Nebo logicky odvodit, jak se dají slova poskládat tak, aby to dávalo smysl.

Jestli se pro duolingo rozhodnete:

  • Udělejte si to těžké! – Nedívejte se do nápověd. Raději pořádně přemýšlejte a nebojte se udělat chybu, zrychlí to proces učení.
  • Vždy si větu řekněte nahlas, ještě předtím, než se podíváte na slovíčka, ze kterých máte uložit větu. – Zefektivníte tak učení jazyku. Už nebudete mít pouhý pocit, že něco umíte, ale doopravdy se to tak naučíte. Pokud budete věty pouze ukládat z nabídky slov, nic si nezapíšete do paměti. Jasně, „podvádění“ se zdá v danou chvíli jako dobrá možnost, ale z dlouhodobého hlediska se to nevyplatí, jazyk nikdy doopravdy neovládnete.
  • Používejte duolingo na počítači – na počítači je daleko těžší podvádět, a navíc musíte věty psát sami, nemůžete se spolehnout na nabídku slov, ze kterých větu ukládáte.

Duolingo není vyloženě špatné, ale samo o sobě nestačí. Pojďme na další nástroje.

Přečtěte si také článek o iluzi vědění. Rozebírám v něm fenomén, kdy si myslíme, že se něco učíme správně, máme pocit, že to umíme, ale až u písemky nebo při rozhovoru s zahraničním člověkem zjistíteme, že neumíme vůbec nic.

Spanishpod101

Zřejmě nejlepší výukový systém pro jazyky, na který jsem zatím narazil.

Princip je jednoduchý. Posloucháte nahrávky dvou lidi: Španěla a Angličana. V rozhovoru se vždy objeví jeden dialog, který lektoři společně rozebírají, učí vás výslovnost, gramatiku a nová slovíčka.

Je skvělé, že už od svých prvních jazykových krůčku máte možnost poslouchat rodilého mluvčího. Školní osnovy se až moc soustředí na gramatiku a věci, které v praktickém životě nevyužijeme. Nahrávky spanishpod se zaměřují na reálný život a věci, které můžete skutečně použít. „Trénujete své ucho“, naučíte se “chytat” slovíčka, naučí vás fráze, které v učebnicích nenajdete a nenáviděnou gramatiku vám představí v zábavné formě.

Nahrávky trvají zhruba od 3 do 15 minut. Učitelé vás často vyzývají k akci. Chtějí, abyste si to říkali nahlas. Na konci každé lekce je malý test, ve kterém si můžeme otestovat a upevnit zapamatování naučených frází, slov.

V rozhraní nahrávky si můžete pročítat textový přepis lekce (Je to super, když nerozumíte úplně všemu nebo si chcete dohledat nějaké slovíčko). K lekcím jsou ve většině případů přiloženy dokumenty, které podrobněji vysvětlují gramatiku a slovíčka. Celkově vzato se jedná o interaktivní metodu, jak se učit španělsky.

Na spanishpodu působí početná komunita lidi, v komentářích si můžete zkoušet své jazykové dovednosti, rodilí mluvčí vás mohou opravit nebo si s vámi popovídají.

Bohužel, i zde musíte umět anglicky. V nahrávkách se spolu baví anglicky mluvící člověk, který umí španělsky a rodilý španělsky mluvící občan. Ale věřte mi, v angličtině stačí být na úplném základu, abyste pochopili začátečnické lekce.

Znalost angličtiny je snad jediné negativum, jinak se jedná o nástroj, který vás skutečně naučí základy španělštiny. Nejvíce si pochvaluji možnost poslouchat rodilého mluvčího, od kterého můžu „okoukat“ jeho výslovnost a dozvědět se něco o gramatice v trošku jiném světle.

Stránky můžete mít zdarma, nebo si připlatíte za bonusové materiály, do kterých se dle mého vyplatí investovat.

Anki

Anki je software zdarma pro tvorbu kartiček. Jedná se o super nástroj, jelikož funguje v souladu s principy dlouhodobé paměti. Když  kartičku vytvoříte, opakujete ji v intervalech, podle toho jak dobře slovíčko umíte. Pokud máte se slovíčkem potíže, Anki vám ho bude k opakování nabízet hodně často. Naopak, pokud ho umíte skvěle, moc často slovíčko neuvidíte. Anki vám slovíčko nabídne k opakování v nejvhodnější moment a to je těsně předtím, než máte slovíčko zapomenout. Tehdy dochází k nejsilnějšímu posílení paměťové stopy. Takové učení je chytré a zabere nejméně času.

Tento software využívám téměř na všechno: Ukládám si do něj základní poznámky z hodin, učím se anglické slovíčka, vzorečky do ekonomiky, informace k mechanickému zapamatování a teď už i španělská slovíčka.

První věc, kterou jsem si uložil do anki byly nejčastější fráze. Do googlu jsem napsal 100 Most used phrazes in Spanish. Následně jsem si je uložil do Anki a začal se učit. Je to opravdu nesmírně efektivní metoda učení, jelikož nejvíce času trávíte tím, co vám dělá největší potíže.

Teď si do Anki ukládám všechna zajímavá slovíčka, na které narazím. Kupříkladu slovíčka, které mi dělají problém v duolingu nebo ty, které bych si chtěl skutečně zapamatovat (např. slovíčka, které běžně používám), kartičky si tvořím i pro všechny fráze a nová slovíčka, které se naučím v spanishpod101 a všechna neznámá slovíčka, na která narazím v textech.

V rozhraní programu to vypadá následovně. Program vám ukáže slovíčko. Když se vám objeví přední strana kartičky, řeknete nahlas, co se ukrývá na druhé straně kartičky, poté zobrazíte odpověď a následně dle obtížnosti upřímně odpovíte! Čím déle slovíčko znáte, tím delší intervaly opakování.

jak se učit španělsky

Učte se chytře!

Můj současný balíček obsahuje celkově 1142 oboustranných kartiček. Takže nějakých 571 frází a slov.

Při výuce v Anki pamatujte:

  • Slovíčka se nejlépe učíme v kontextu. Slovíčka se efektivněji učíme v rámci vět a frázi, memorovat si samotné slovíčko není tak efektivní.
  • Ještě předtím, než kliknete na zobrazit odpověď, řekněte nahlas, co se nachází na druhé stráně kartičky.
  • Buďte k sobě maximálně upřímní! Pokud slovíčko, větu neumíte (tím se rozumí, že nezvládnete nahlas odpovědět, co se nachází na druhé straně kartičky), klikněte na těžké, zopakovat! Jedině tak se jazyk naučíte. Zapomínání není ostuda, je nezbytné k tomu, abyste si něco uložili do paměti.
  • Jedna kartička = jedno nové slovo. Nesnažte se na jednu kartičku natlačit několik nových slov, je možné, že byste si nová slova nezapamatovali.
  • Využívejte oboustranné kartičky. Je důležité umět slovíčko „z obou stran“, chcete přeci rozumět a zároveň umět mluvit. Když používáte pouze jednostranné kartičky, máte problém s vybavením si informací z druhé strany, jelikož na to mozek není zvyklý. Příklad: kdybyste používali jednostranné kartičky, uměli byste číst, ale nedokázali byste mluvit nebo naopak.

Do Anki si ukládejte všechna zajímavá slovíčka. Tento systém vám je vtlačí do dlouhodobé paměti!

Jak se učit slovíčka podle pravidel mozku se dozvíte v tomto článku.

Základní texty

Skvělou technikou, jak se učit španělsky, je rovněž čtení. Čtení je dovednost, kterou byste při výuce cizího jazyku měli dostatečně trénovat. Využívám tuto stránku: http://www.learnpracticalspanishonline.com/beginner/beginner-readings.html

Texty nejsou tak úplně jednoduché, což je super, jelikož vás přinutí přemýšlet. Sami jste již možná pochopili, že když je učení snadné, není moc efektivní. Mnohem lepší je, když “šponujete” své dovednosti a nutíte se dělat věci, které vám nejdou snadno.

Když začínáte text číst, pokuste se textem prokousat, nedívejte se na překlad. Přemýšlejte a logicky z kontextu se snažte vyvodit význam slovíček, bojujte, jedině tak posílíte své znalosti. Nehledejte zkratky, ani podvody! Ty vás totiž nic nenaučí, jedině vás ochudí o cenné znalosti.

Následně si poslechněte audio nahrávku textu, většinou ji předčítá rodilá mluvčí. Zkuste ji co nejvěrněji napodobit, trénujete výslovnost. Zaměřte se na slovíčka, která vám dělají největší problém. V další fázi práce s textem se podívejte na překlad. Zkontrolujte si, co jste dokázali přeložit správně a co naopak ne.

Texty dokonale procvičí váš mozek a zdokonalí jazykové schopnosti, pokud si nad nim budete lámat hlavu. Gramatické koncepty se vám přirozeně vryjí pod kůži.

Na konec uložte neznámá slova, věty do Anki.. Jinak by se vám po několika minutách vytratila z paměti, což by byla bezesporu škoda.

I v tomto případě je nutné umět anglicky, ale určitě existuje stránka, která bude obsahovat texty s českými překlady.

Mluvení

Pokud mám možnost, snažím se mluvit. Když chodím po baráku, snažím se nahlas jmenovat španělské překlady všech věcí, co mám na očích.

Nebo sleduji televizi a snažím se přijít na to, jestli dokážu větu, která byla vyslovena přeložit do španělštiny. Pořád se snažím dostávat vědomosti z paměti. Vidím strom a hned si řeknu arból.

Mluvit se snažím každou volnou chvíli i samomluva bez učitele, který by vás mohl opravit je dobrá! Trénujete svůj mozek, upevňujete znalosti. Mluvte i tehdy, když se učíte slovíčka. Lépe si je zapamatujeme a budete je schopni použit v širším kontextu. Snažte se vymýšlet příkladové věty, inspirujte se internetem. Tvořte dialogy, otázky. Učení vás “musí bolet” právě tehdy, když mozek přemýšlí a snaží se přijít na řešení, učí se nejrychleji!

Jak mluvit na veřejnosti článek trošku z jiného soudku, ale doporučuji přečíst.

Hudba, seriály

V neposlední řadě se snažím více poslouchat španělskou hudbu. Reálně písničkám vůbec nerozumím, i když občas chytnu nějaké slovo. Podstatné je, že neustále poslouchám výslovnost rodilých mluvčích, ti mě podprahově „naočkují“ svou výslovností. Ze všech zmíněných metod je tahle ta nejpříjemnější, myslím si, že to nějak může pomoct, ačkoliv to není nejefektivnější. Dobrým tipem je také překládání oblíbených písní. Mnohem rychleji se totiž učíme tehdy, když děláme to, co nás baví a fascinuje.

Začal jsem sledovat seriál Narcos. V něm se často mluví španělsky. Benefity jsou podobné. Při sledování seriálu dokonce pochytím pár vět a dokážu si odvodit jejich význam, a to umím jenom 700 španělských slovíček. Jedná se o skvělý trénink a čas strávený u kvalitního seriálu.

Děkuji vám za přečtení článku. Jestliže se pustíte do výuky cizího jazyka, využijte rady na 100 %. A pokud se už nějaký jazyk učíte, napište mi do komentářů, jak to děláte, co vám nejvíce pomohlo, já i čtenáři budeme vděční za jakékoliv tipy.

Myslím si, že učení se cizích jazyků mi jde rychleji než ostatním, protože ovládám techniky rychlého a efektivního učení. Všechny tyto techniky, které mi denně usnadňují učení vás můžu naučit v mé e-knize Jak se efektivně učit nejen do školy. Pokud se i vy chcete učit rychleji a lépe, určitě si e-knihu přečtěte a používejte efektivní a vědecky ověřené metody studia.

Sdílejte na sociálních sítích!!!Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Share on Tumblr
Tumblr
0
Jan Kohut
Ahoj, na tomhle blogu píšu o tom, jak se správně a rychle učit. S učením jsem ještě na základce míval velké problémy, učení mi šlo pomalu, nevěděl jsem, jak na to, ale hodně jsem toho načetl, experimentoval jsem a teď vám tady na blogu předávám ty nejlepší tipy pro efektivní učení.

9 komentářů “Jak jsem se za měsíc naučil základy španělštiny!

  • Odkazuje se tady na hodně užitečných programů a stránek, kde je ale nutné umět anglicky. Neexistuje prosím něco, kde se lze španělsky učit rovnou z češtiny? Nedaří se mi nic najít 🙁

Trackbacks & Pings

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *