fbpx

Jak se učit slovíčka podle pravidel mozku

*Video a článek nemají identický obsah!

V minulém článku jsem vám odhalil strategie, díky kterým jsem se za pouhý měsíc naučil základy španělštiny. V článku, který právě čtete půjdeme trošku více do hloubky, naučíte se jak se učit slovíčka podle pravidel mozku. Jinými slovy, jak se je učit rychle a efektivně.

Slovíčka jsou bezesporu základ každého jazyka, pokud se je učíte špatně, ztrácíte nesmírné množství času a energie. Většina z vás se slovíčka učí špatně, násilím je natlačíte do paměti, ale za pár dnů je stejně zapomenete.

Kdo se učí slovíčka rychleji?

Ten, kdo tráví dlouhé hodiny na jazykových kurzech, studuje z učebnice, dělá gramatická cvičení, nebo někdo, kdo si učení jazyka užívá, mluví s rodilými mluvčími, cestuje do jiných států, aby lépe poznal kulturu a jazyk, který studuje. Kdo se učí slovíčka rychleji?

Odpověď je jednoduchá, je to ten, kdo si učení jazyka užívá a je obklopen rodilými mluvčími. Takový člověk se hodil do vody a teď se v tom musí naučit plavat. Má k dispozici perfektní jazykové prostředí, které mu pomůže s výukou.

Samotné studium z učebnic nestačí, kdyby ano, každý by po absolvování střední školy uměl skvěle anglicky, ale sami dobře víte, že to není pravda. Tady bych mohl článek ukončit. Vydejte se do státu, kde mluví jazykem, který chcete umět a hurá, umíte to. Ale nebojte se, neudělám to. Odnesete si tipy, které vám s učením pomohou, i když zůstanete v ČR.

Jak jste se učili slovíčka doposud?

Vzpomeňte si na to, jak se učíte slovíčka? Zřejmě se jedná o metodu, která vás moc nebaví, cítíte, že to není to pravé ořechové. Usednete k učebnici a dokola pročítáte seznam slovíček, aniž byste věděli, v jakém kontextu je máte v reálném životě použít.

Ve škole kladou učitele důraz na to, abychom se naučili na písemku. Bohužel nám už nikdo neřekne, jak na to a proč bychom to měli dělat. U většiny studentů to dopadá tak, že se slovíčka dokáží nadrtit na jednu písemku, ale poté jim jednoduše vypadnou z hlavy.

Tohle šprtání si spojujeme s negativními emocemi, proto se málokomu chce učit cizí jazyky a mnoho lidí si vypěstuje přesvědčení, že na jazyky prostě nejsou dobří. To je odradí od dalšího studia.

Kolik lidí z vaší střední či vysoké školy umí reálně dobře anglicky? Zřejmě se nebude jednat o moc vysoké procento. Učebnice a školní výuka vás nedokáže připravit na spontánní komunikaci, kterou zažijete v běžném životě.

Učebnice nás celkem slušně naučí porozumět danému jazyku, ale máme obrovský problém jazyk využívat.

Už o pár řádků níže se dozvíte o metodách, které vám slovíčka nejen vryjí do paměti, ale také se je naučíte využívat ve skutečných konverzacích.

Musím vás upozornit, nejedená se o žádnou rychlokvaškovou metodu. Neslibuji vám super rychlé učení, alespoň ne na začátku. Ale můžu vám zaručit, že jestli se budete učit tímto způsobem, slovíčka se vám „tučným písmem“ zapíši do paměti. Nevytratí se z ní po týdnu. Ba co víc, budete je umět využít v konverzaci s rodilým mluvčím.

Sami si po přečtení článku budete moci vybrat ze dvou metod učení slovíček:

 • Tradiční metoda- učte se slovíčka nudně, neustálým opakováním. Možná se je naučíte na písemku o něco rychleji, ale ihned po ní se vám vymažou z paměti. V reálném životě je nebudete umět použít
 • Metoda podle pravidel mozku- učení bude určitě zábavnější, více zapojíte svůj mozek. Učení bude trvat možná o něco delší dobu, ale slovíčka si pevně ukotvíte v hlavě a budete je schopni použít v konverzaci.

Víte, že to, jak dobře se učíte jazyky předurčuje i vaše nastavení mysli? Po přečtení tohoto článku doporučuji přečíst článek z odkazu.

Jak se učit slovíčka přirozeně aneb buďte znovu děti!

jak se učit slovíčka

Děti, zvláště ty do 4 let, se učí jazyky nejrychleji.

Každé narozené dítě je jako nepopsaný list papíru, pokud byste čerstvě narozené dítě českého páru odvezli do Činy a dali ho čínskému páru, je zcela jisté, že by se batole naučilo čínsky. Stejný princip by fungoval u každého jiného jazyka!

Pamatujte na to: Už jste se dokázali naučit jeden velmi těžký jazyk kompletně od píky jako děti. Proto je jisté, že to můžete dokázat znovu a znovu, i když to bude vyžadovat trochu více úsilí. Navíc, čím více jazyků umíte, tím rychleji se naučíte další jazyk.

Zavzpomínejte na to, jak jste se učili česky, když jste byli malí?

Byli jste obklopeni jazykem z každé strany, rodiče vám nedávali učebnice češtiny, abyste studovali, ani jste nemuseli vyplňovat gramatická cvičení. Jednoduše jste naslouchali a zkoušeli mluvit, užívat slovíčka ve větách.

Mozek se nejrychleji učí v kontextu

Čím bohatší jazykový kontext, tím rychleji se daná slovíčka naučíte. Právě proto se lidé naučí jazyk mnohem rychleji, pokud odjedou do zahraničí. Jste jazykem doslova obklopeni, všude ho slyšíte, musíte se lidí ptát, odpovídat na jejich otázky.

Víte, co je skvělé? Jazykové prostředí si můžete vytvořit i doma. Stačí, když se budete slovíčka učit tak, jako byste byli v zahraničí.

Rada č.1 zní, učte se v bohatém kontextu. Čím bohatší je kontext, tím rychleji se slovíčko naučíte. Málokdy používáme slovíčka samostatně, není to způsob, který by byl přirozený. Vytvářejte příkladové věty, otázky a odpovědi. Úplně stejně to funguje, když vycestujete do zahraničí.

Kontext zapojí váš mozek. Pokud se kupříkladu učíte slovíčko soup (polévka). Je velmi složité si slovo zapamatovat jen tak, ale vytvořte si větu a najednou je to mnohem zapamatovatelnější a mnohem snadněji si to představíte. Np. What soup do you recommend today? (Jakou polévku dnes doporučujete?)

Mozek si s daným slovem navíc vybuduje mnohem více propojení. Už bude vědět, že slovíčko soup může použít v kontextu s restaurací, jídlem apod. Pokud se slovíčko učíte klasickým způsobem, neustálým opakováním. Neměli byste šanci si na slovo polévka v reálné situaci vzpomenout. Naše mysl funguje na principu asociací (propojování, spojování). Když se učíte bez kontextu, neexistovala by žádné neuronová spojení, která by vás ke slovíčku dovedla.

 • Slovíčka se učte ve větách- fráze, věty, otázky, odpovědi jsou přirozené způsoby, jakými se vyjadřujeme. Samotná slovíčka sama o sobě nic neznamenají. V reálném životě mluvíte vždy celými větami, proto je důležité se učit jazyk takhle. Nevím, který idiot vymyslel učení se slovíček z papírů. Vždy si vytvářejte příkladovou větu. Slovíčko si snadněji zapamatujete a zůstane vám déle v hlavě.
 • Učte se slovíčka, tak jak je budete potřebovat
  • Slovíčka na test- většinou budete testováni formou psaní, proto trénujte hlavně tuto dovednost. Místo mluvení příkladových vět se spíše zaměřte na psaní.
  • Slovíčka do práce- zaměřte se hlavně na slovíčka, které se týkají vaší branže, překládejte si věty, které běžně používáte v češtině.
  • Slovíčka pro samouky- učte se hlavně na principu mluvení. Vašim cílem je domluvit se v dané zemi. Psaní proto nestačí! Zkoušejte vytvářet věty, trénovat výslovnost.

Pokud se učíte v kontextu, už nikdy nebudete muset dlouhou dobu přemýšlet, co vlastně říct, věty se vám v hlavě vytvoří samy.

Jak se učit na zkoušky se dozvíte v tomto článku.

Tvořte si dialogy

Skvělá technika, jak se učit slovíčka je vkládání nových slov do dialogů. Vytvořte si otázku, k tomu odpověď a další otázku. Do jednoho dialogu můžete vložit i více nových slovíček. Tahle strategie funguje jako řízek, nové slovo obalíte už dobře známými slovy.

Vždy si dialog přečtěte nahlas, chcete trénovat i výslovnost. V reálném světě vám nestačí pouhé čtení v hlavě.

Tato metoda zapojí váš mozek, donutí vás přemýšlet. Musíte slovo zasadit do kontextu, vymyslet otázku i odpověď. Neurony informace zapíši do paměti mnohem silněji, s více propojeními. Jestliže se učíte slovíčka samostatně, nevytvoříte v mozku téměř žádná nová spojení, to má za následek horší vybavení slovíčka (prostě si nemůžete vzpomenout, i když víte, že jste se to učili).

Propojování známých a nových informací je jeden za základních principů paměti, metoda dialogů tento princip využívá na maximum. Mezi stará slovíčka vložíte ta nová.

Doporučení: Do svých cvičných dialogů nevkládejte příliš mnoho nových slovíček. Pokud je váš dialog složen ze 3 vět, vložte do něj maximálně 3 nová slova.

Představte si to

jak se učit slovíčka

Jak pak to asi vypadá? Představy jsou mocným nástrojem při učení!

Náš mozek si informace pamatuje lépe, pokud je přijímá pomocí více smyslů. Lépe si zapamatujete látku z hodiny, pokud jdete na přednášku (poslech), podíváte se na nějaké video k tématu (oči), a vyzkoušíte si to v praxi.

Stejný princip funguje při učení jazyků. Snažte se do své hlavy dostat dialogy několika způsoby.

Zavřete oči a představte si váš dialog a nahlas si ho říkejte.

Np. What soup do you recommend? Představíte si sebe v restauraci, vidíte jak vypadá číšník, lidi okolo a prostředí.

I would recommend pumpkin soup- představíte si dýňovou polévku. Využívejte v představě všechny smysly. Jak to voní? Jakou to má barvu? Atd.

V hlavě vytváříte další propojení, která vám pomohou s následným využitím slovíčka v praxi.

Zkontrolujte si výslovnost

Velmi důležitá je rovněž výslovnost. Pokud ve svém okolí nemáte rodilého mluvčího, jen těžko si ověříte, jestli věty vyslovujete správně. Naštěstí existuje translate.google.com , do kterého si můžete zapsat svůj cvičný dialog a poté jednoduše kliknout na přehrát výslovnost.

Osobně nedoporučuji využívat překladač od googlu, je dost nepřesný, ale na trénink výslovnosti vám skvěle poslouží. Přehrajte si zvuk a pak se snažte napodobit rodilého mluvčího. Dělejte si ze sebe trošku srandu, přehánějte to s výslovnosti, přece nechcete, aby v zahraničí každý ihned poznal, že jste Češi. :)

K tréninku výslovnosti doporučuji rovněž filmy, seriály. Nesčetněkrát jsem se snažil napodobit herecké výkony ve filmech. Prostě jsem si to stopnul a naučil se nějaký zajímavý dialog. Mělo to několik výhod: Trávil jsem čas u zajímavého seriálu. Z dialogu jsem pochytil několik zajímavých slovíček a samozřejmě jsem trénoval výslovnost.

Pamatujte: Výslovnost se nenaučíte pouhým čtením! Musíte začít mluvit.

Poznejte definici slovíčka

Definice prohlubují pochopení a zlepšují zapamatování.

Jak jste se učili slovíčka jako děti? Dal vám někdo papír, na kterém by bylo napsané:

Shelf– police

Rozhodně ne. Slova jste se učili tak, že jste je pochopili z kontextu, nebo vám je rodiče popsali jinými slovy. Honzíčku, polička to je taková věc, na kterou se dávají knihy. Je to taková ta dřevěná věc, která je zavěšená na stěně nebo je součástí skříně, knihovničky a pokládáme na to různé předměty.

Dalším skvělým způsobem, jak se učit slovíčka je využívat online slovníky, ve kterých si přečtete definici daného slova v cizím jazyce. Lépe si uvědomíte, co to vlastně znamená. Přímý překlad může být někdy zavádějící. Vzpomeňte si, kolik významů má třeba slovo zámek.

Shelf– a long, flat board fixed horizontally, usually against a wall or inside a cupboard so that objects can be stored on it

Nejlepší definice slovíček najdete na stránce: http://dictionary.cambridge.org/

Pokud si takovou definici přečtete, okamžitě je pro vás slovíčko mnohem méně abstraktní, dokážete si ho lépe představit a jednodušeji vytvoříte cvičný dialog. Kvalitní slovníky navíc nabízejí příkladové věty, které vám pomohou se zasazením slova do kontextu.

Dodržujte principy dlouhodobé paměti

Věděli jste, že existuje pasivní a aktivní slovní zásoba?

Pasivní je taková zásoba slov, kterým rozumíme, ale v konverzaci je nevyužíváte.

Aktivní je taková zásoba slov, kterou normálně využíváme v konverzaci.

Mnoho studentů středních i vysokých škol má velmi dobrou pasivní zásobu anglických slov, v textech slovům rozumí, ale v běžném rozhovoru by je nedokázali nikdy použít! Chyba je v technikách učení.

Pokud se slovíčka nadrtíte klasickým způsobem na písemku, spoustu se vám jich z paměti vytratí již po jednom dnu. Některá však v hlavě zůstanou, ale dokážete je pouze pochopit, nikoliv použít.

Abyste se tomuto vyhnuli, musíte se slova učit v kontextech, ve větách. A opakovat si je podle principů dlouhodobé paměti. Možná to zní hrůzostrašně, nikomu se nechce opakovat, ale pokud víte jak na to, nemusí to zabrat vůbec moc času.

Stačí, když si budete slovíčka ukládat ve formě oboustranných kartiček do Anki (Snad nejlepší software zdarma pro vytváření kartiček k učení). Anki vám vypočítá, kdy přesně si máte slova zopakovat, abyste je nikdy nezapomněli (Program využívá principy dlouhodobé paměti). Nebojte se, systém není nijak složitý. Stačí kliknout na přidat kartičku, vypsat přední a zadní stranu, kliknout na přidat, poté opakovat.

Pokud slyšíte o Anki poprvé, přečtěte si článek: Co je to Anki a jak vám může pomoct se rychleji učit.

Je super, že nejvíce času v Anki strávíte nad učením se slov, které vám dělají největší problém a nejméně času strávíte tréninkem lehkých slovíček. Je důležité, abyste k sobě byli při učení upřímní. Vždy, ještě předtím, než kartičku otočíte, řekněte svou odpověď nahlas a poté upřímně uveďte, jak jste si vedli. U těžkého slovíčka klikněte na znovu, jestli je to snadné, klikněte na jednoduché.

jak se učit španělsky, jak se učit slovíčka

Učte se chytře!

Denně v Anki zopakuji přes 100 španělských slovíček, pokud se budete tímto způsobem učit pouze na písemky, nikdy tam nebudete mít tolik slov. Záleží jenom na tom, kolik slov se chcete učit a jak rychle.

Shrnutí- Jak se učit slovíčka

 1. Vyberte si slovíčka, která se učíte- tento krok je velmi jednoduchý, stačí mít zadaný seznam, který se učíte.
 2. Vytvořte si dialog- tvořte dialogy nejméně o 3 replikách, zařaďte do nich nová slovíčka- Nehledejte příkladové věty ihned na internetu, nechte svůj mozek přemýšlet, lépe se to naučíte.
 3. Představte si to– Zavřete oči a představte si dialog, celý si ho nahlas říkejte.
 4. Zkontrolujte výslovnost- Zapište rozhovor do google translate a napodobujte výslovnost.
 5. Přečtěte si definici a získejte další kontext– svou znalost upevníte, jestliže se seznámíte s opisem slova v cizím jazyce. Navíc si můžete přečíst další příkladové věty, které slovník nabízí
 6. Uložte si jednoduchou kartičku do Anki- jestliže to s učením jazyků myslíte vážně, uložte si slovíčka do Anki a procvičujte je. Tím zajistíte, že vám nikdy nevypadnou z paměti a zařadíte je do aktivní slovní zásoby.

Možná vám to připadá jako moc složitý a zdlouhavý systém, jak se učit slovíčka. Musím vám oponovat. Na první pohled se vám může systém zdát jako moc komplikovaný, ale není to zas tak hrozné. Po prvních pár slovech zjistíte, že to netrvá až dlouho. Navíc, slova se skutečně naučíte. Jsem si jistý, že se pomocí způsobu, který jsem vám v článku předal, zapamatujete nová slovíčka efektivněji. Už si je nebudete muset několikrát projíždět. Stačí, když se je naučíte jednou!

Pokud využíváte klasický způsob učení, nic si dlouhodobě nezapamatujete. Mozek vám poskytne pouhou iluzi učení (myslíte si, že to umíte, ale až na písemce/v zahraničí zjistíte, že umíte prd a dvě hrušky).

Máte na výběr ze dvou způsobu: tradiční metody učení, která se zdá lehká a nenáročná, ale nic vás nenaučí.

Nebo si vyberte způsob, který naplno zapojí váš mozek. Určitě spotřebuje více mentální energie, ale můžete si být jistí, že slovíčko pevně ovládnete. (Pozor! Mnoho výzkumu potvrdilo, že lidi více baví činnosti, které využívají více mentální energie, takže i to je výhoda.)

Dejte novému způsobu šanci. Zaručuji vám, že sami po prvním vyzkoušení ucítíte, že mluvíte lépe anglicky a víte, jak využít slova v běžném rozhovoru.

Napište mi do komentářů, jak se učíte slovíčka Vy… Opravdu jsem zvědavý.

Přečtěte si tak článek: Jak se učit cizí jazyky

Sdílejte na sociálních sítích!!!Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Share on Tumblr
Tumblr
0
Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

13 Responses to “Jak se učit slovíčka podle pravidel mozku

 • Tereza Motejlová
  5 roky ago

  Ahoj,
  moc děkuji za další rady, jak se zdokonalit v cizím jazyce. Určitě je zařadím do svých metod učení 😊
  Já se slovíčka snažím učit pomocí příběhu. Například slovo mean znamená lakomý. V češtině mi to připomíná slovo kmín, a tak si řeknu, že jsem doma a vařím brambory. Vodu osolím a chci i okmínovat, jenomže mi doma chybí kmín, proto jdu k sousedce, jestli by mi nějaký nepůjčila, jenomže ona je lakomá a řekne mi, že žádný nemá.
  Příběhy mi na to hodně pomáhají.
  Budu se těšit na další e-maily.
  Hezký zbytek dne a hodně úspěchů v učení 😊😀

  • Díky za komentář. Tvoje metoda je velmi zajímavá. Vlastně podobné metody učí na konkurenčních webech. Rozhodně je super si tyhle techniky zkusit, ale bohužel se nedají aplikovat na úplně všechna slova, někdy tě prostě nic nenapadne. Zkus kombinovat své příběhy s dialogy a kontextem, dosáhneš ještě lepších výsledků. Jinak děkuju.

  • super, díky za jasný návod. jen bych doplnil, že slovíčka není někdy špatný se učit metodou slovíček v příbězích, tedy ty slovíčka, která mi pořád nejdou do paměti, tak si v nich zkusit něco najít – nějaké slovo, které je podobné českému slovu, zkrátka je to o využívání mentálních obrazů. Zni to takto docela komplikovaně, ale za vyzkoušení to stojí. Já jsem před měsícem narazil na apku, která právě toto využívá (2000 slovíček)
   a nepřipadá mi to neužitečný. Třeba v Německu se podle této metody učí již i na vybraných školách a výsledky docela chválí. Je to zase další alternativa, která může být prospěšná. Článek ale chválím :)

 • Honzi, diky moc za tento, pre mna „utvrdzujuci“ clanok. Nikdy sa neucim nove slovicka tym,ze si ich citam v zozname a drtim. Musim mat slovicko v texte alebo prinajmensom vo vete- takze napr. Ked citam anglicky text, slovicko si zvyraznim a prelozim do poznamky pod ciarou. A potvrdzujem, naozaj Ta lahsie napadne, aku vetu mas povedat, ked clovicka precvicujes v celych vetach. :-) vystihol si to paradne, je vidiet, ze vies, o com pises. ;-)

  • Moc děkuji za komentář. :) Určitě zajímavý způsob. Taky si podtrhávám neznáma slovíčka v knihách a poté je překládám. Hlavně se k těm slovíčkům pak vracej, jednou se ho nestačíš naučit. Opakuj v intervalech jeden den, týden, měsíc, poté se ti už slovíčko s největší pravděpodobností ukotví v paměti. :) Také ho zkoušej použit i v jiných větách, než máš ve knize.

   Jinak, úplně to s tím překládáním nemusíš přehánět. I běžný anglický rodilý mluvčí používá v aktivní mluvě pouze 5000 slov. Knižním obraty také dokonale nechápe a v běžné mluvě je nepoužívá. Proto se neuč úplně všechno! Je to zbytečné. Z kontextu dokážeš slova většinou celkem slušně pochopit, což stačí. V běžné mluvě je nepoužiješ.

Trackbacks & Pings

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.