fbpx

Chat GPT: Jak ti AI pomůže být lepším studentem?

chat gpt

Umělá inteligence není budoucnost, umělá inteligence nebo také AI je už teď současnost. V článku se dozvíte, jak být díky umělé inteligenci lepším studentem. Díky nástrojům jako je Chat GPT a další se dokážete učit efektivněji a rychleji, snadněji pochopit složitá téma, vymýšlet nápady, vypracovat snadněji a rychleji úkoly, hledat zdroje, připravovat prezentace, psát seminárky nebo závěrečné práce a mnoho dalšího.

Co je to Chat GPT?

Chat GPT od Open.ai je Google na steroidech. Když do Chatu GPT napíšete v podstatě jakýkoliv dotaz nebo požadavek, dostanete velmi inteligentní odpověď. Je to jako byste pořád vedle sebe měli nějakého super inteligentního člověka, který se ve všem vyzná, který má spoustu skvělých nápadů, je ochoten vám zdarma kdykoliv pomoct a nikdy se neunaví.

Jinak já jsem Honza Kohut a zabývám se tím, jak využívat potenciálu svého mozku naplno. Především mluvím o tom, jak používat vědecky ověřené metody efektivního učení a produktivity, ale také se snažím ukázat aplikace a technologie, které můžou usnadnit život. Pokud vás efektivita učení a produktivita zajímá, mrkněte na můj online kurz. Nejenom, že díky znalostem a dovednostem z kurzu ušetříte spoustu času, také vás bude učení více a podpoříte moji tvorbu.

Jak ti Chat GPT pomůže?

chat gpt, ai, umělá inteligence

Chat GPT je opravdu velmi univerzálním nástrojem, níže vám dávám pár nápadů, na co se všechno se dá umělá inteligence využít. Co musím zdůraznit, Chat GPT umí česky! Dotazy nemusíte psát v angličtině, ani nemusíte mít strach, že byste nerozuměli odpovědím, které vám AI poskytne.

 • Chat GPT vám pomůže látku lépe pochopit. Napíšete, čemu nerozumíte a on vám poskytne jednoduché vysvětlení, případně vás odkáže na další zdroje.
 • Odpoví vám na otázky, na které nedokážete odpovědět, nebo jste zvědaví znát odpověď, ale ve svých studijních materiálech nemůžete najít odpověď. Například: proč je nebe modré? Nebo proč je rozumné v dobách inflace zvyšovat úrokové sazby.
  Jen taková poznámka mimo. Je velmi efektivní si při učení pokládat otázky, které začínají na proč nebo jak. Látku díky tomu lépe pochopíte, protože vytvoříte více propojení v mozku mezi novými a stávajícími informacemi. Bohužel mnohdy na ty otázky, které vás v průběhu učení napadnou nedokážete odpovědět a googlit to bývá mnohdy velmi složité. Umělá inteligence tento proces velmi zjednoduší.
  [Více o této metodě píšu v článku: Nejlepší metody učení na vysoké škole]
 • Vymyslí za vás spoustu nápadů, ať už je to název prezentace, téma seminárky nebo bakalářské práce.
 • Umí napsat shrnutí knížek a rozvést části, které vás zajímají více.
 • Může za vás napsat abstrakt práce nebo jednodušší texty.
 • Dokáže přepsat vaše texty, aby byly lepší. Taky umí napodobit vaše stávající texty.
 • Chat GPT umí také kódovat. Třeba já, který neumí vůbec kódovat, díky chat GPT vytvořil kód v PHP, který umí převést URL odkaz na QR kód.
 • Pomůže vám lépe ovládat nejrůznější programy. Umělé inteligenci řeknete, co v programu neumíte, ale chcete udělat a Chat GPT vás krok za krokem navede (Například vám poradí se vzorečkem v Excelu).
 • Pomůže vám vypracovat úkoly.
 • Chat GPT může fungovat i jako překládač.
 • A je toho ještě spousta.

Teď si to pojďme ukázat v praxi, a ještě vám dám pár bonusových tipů, jak z chatu GPT získat lepší odpovědi.

Jste učitelé? Podívejte se na článek ChatGPT pro učitele aneb jak jej prakticky využít?

Praktická část – Jak dostat od Chatu GPT kvalitní odpovědi

Praktická část článku je zpracovaná ve formě videa na YouTube.

Zaujalo vás využívání technologií při studiu, tak to si přečtěte také můj článek:

Co je to Anki a jak vám pomůže se učit efektivněji?

Další užitečné nástroje umělé inteligence

Umělá inteligence není jenom Chat GPT, nejrůznějších nástrojů jsou dnes již stovky. Třeba beautiful.ai vám pomůže vytvořit hezké prezentace. DALL-E 2, které vytvořilo také OPEN AI, umí celkem pěkně kreslit. Popíšete, co chcete, aby umělá inteligence nakreslila a v jakém by měl být obrázek stylu a boom, máte obrázek namalovat.

DeepL je zřejmě tím nejlepším překládačem v současné době, na Google Translate můžete zapomenout.

Umělá inteligence je bohužel nebo bohudíky naší budoucnosti. Nenechte si ujet vlak a naučte se s těmito nástroji co nejdříve pracovat. Není podle mě moc dobré AI považovat za něco, co vám ukrade práci a vy tak „nebudete mít co žrát“, spíše umělou inteligenci vnímejte jako něco, co vám pomůže pozvednout vaše vlastní dovednosti. Využijte jejich nápadů, textů, zdrojů a přimíchejte do toho něco svého. Finální produkt bude velmi pravděpodobně lepší, než byste dokázali vytvořit úplně sami. A také to stihnete za kratší čas.

Umělá inteligence vám práci neukrade, ale lidi, kteří ji budou umět používat už ano.

Napište mi do komentářů, co si o Chatu GPT a obecně umělé inteligenci myslíte? Budete Chat GPT při studiu používat? Případně na co? A co budete vždycky raději dělat sami?

Jak jsem zmiňoval již na začátku článku, pokud se chcete učit efektivně a rychleji, být produktivnější, rozhodně se zapojte do mého kurzu Jak udělat každou zkoušku. Podrobnější informace týkající se obsahu a formy kurzu získáte kliknutím na odkaz.

Pamatujte na Dunningův-Krugerův efekt, pokud si myslíte, že se umíte učit, velmi pravděpodobně se neumíte učit a svým přehnaným sebevědomím se připravujete o spoustu času, který byste mohli ušetřit, kdybyste používali efektivní metody učení a vyhýbali se těm metodám, které nefungují vůbec dobře.


Jinak už více než 600 vysokoškoláků používá pro přípravu na zkoušky, státnice moji šablonu Pomocníčka v Notion. Učení si díky Pomocníčkovi perfektně zorganizuješ a rozplánuješ. Šablonu si prohlédneš a získáš ZDE!

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

9 Responses to “Chat GPT: Jak ti AI pomůže být lepším studentem?

 • Souhlasím že na kódování je AI fajn, mně pomohla zvládnout LaTeX. Je o dost rychlejší se AI zeptat jak napsat kódem co potřebuju, namísto složitého hledání, nebo studování dokumentů a videí „od nuly“ přes x věcí než se dostanu k tomu co potřebuju.

  S vysvětlením komplexnějších témat je to horší, dělá i dost zásadní chyby,a pokud se člověk téma teprve učí, nemusí na ně taky vůbec přijít…

  Doporučení jiných zdrojů taktéž katastrofální, zkoušela jsem takto několikrát si vyhledat nějakou literaturu k seminárkám apod. Vědecké články jsem chtěla, doteď nemám jediný který by skutečně v současné době existoval (a možná ani nikdy neexistovaly).

 • referat o obci vranovice

Trackbacks & Pings

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *