fbpx

Jak levně cestovat po Evropě! [včetně screenshotů s návody]

Léto se pomalu blíží a hodně z vás určitě uvažuje, že by cestovalo. Na jakserychlenaucit.cz píšu převážně o efektivním učení a produktivitě, ale život studentů by neměl být pouze o dřině. Měli byste využívat toho, že jste mladí a máte dostatek času.  V tomto článku se dozvíte, jak levně cestovat po Evropě. Rady vycházejí z mých vlastních zkušeností a můžete mi věřit, že i za málo peněz se dá zažít hodně věcí.

Nepovažuji se za super zcestovalého jedince, ale myslím si, že mám s cestováním po Evropě trošku více zkušeností než ostatní. Během posledního roku a půl jsem se sám vydal do Norska, Švédska, Dánska, Itálie, Belgie, Španělska. Úplně sám jsem necestoval do maďarské Budapešti, do Londýna, Francie a Vídně.

Tyto cesty mě naučily nespočet fintiček, jak levně cestovat po Evropě. Právě takové finty vám ve článku předám. Vůbec se nemusíte bát, že byste hladověli a neviděli žádné památky. Připoutejte se prosím, jdeme na to.

Jak levně cestovat po Evropě

Výběr destinace

Hned prvnímu rozhodnutí, kterému budete při cestování čelit, je výběr vhodné destinace. Právě tohle rozhodnutí vám může ušetřit mnoho peněz. Ale na druhou stranu byste se měli držet svého srdce a cestovat na místa, která vás upřímně zajímají.

Když jsem poprvé cestoval sám, vybral jsem si Norsko, i když je to zřejmě nejdražší stát v Evropě. Norsko mě odjakživa fascinovalo a chtěl jsem tam jet, proto jsem následoval své pocity.

Vy možná nejste fascinováni jedním konkrétním místem a prostě chcete cestovat, právě tehdy byste si měli vybírat levné destinace. K levným státům v Evropě patří zejména Ukrajina, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Slovinsko, Srbsko, Černá Hora, relativně levná může být Itálie, Španělsko. Jestliže máte hluboko do kapsy vyhněte se skandinávským zemím, kde jsou ceny jídla a ubytování více než trojnásobné.

Doprava

Jak sami dobře víte, existuje hned několik způsobu, jak se na požadované místo můžete dostat. Cestovat můžete autem, stopem, jet autobusem nebo vlakem. V článku se však nejvíce zaměřím na shánění levných letenek. Protože si myslím, že většina z vás, když už chce někam cestovat, chce letět letadlem a navíc je to v dnešní době mnohdy nejlevnější varianta.

Jak sehnat levné letenky?

Jak už jsem zmínil výše, letenky se dají dnes sehnat opravdu za pár korun. Nedávno jsem viděl zpáteční letenku do Osla za 368 Kč. Myslím si, že mnoho z vás moc neví, jak shánět levné letenky. Většina z vás by pravděpodobně najela na stránku nějakého leteckého dopravce, naťukala datum, které vám vyhovuje a koupila letenky. Tento způsob bohužel není tak efektivní a může se vám hodně prodražit.

Osobně si letenky kupuji na stránkách kiwi.com. Jen tak pro zajímavost jedná se o českou společnost, která vám dokáže podle nejrůznější kritérií vyhledat nejlevnější letenky od všech leteckých společností. Právě tady jsem dokázal koupit zpáteční letenky do Osla za 750, zpáteční letenky do Milána za 650 atd.

Už jsem odpozoroval, že nejlepší je letenky kupovat zhruba dva měsíce před odletem. Průzkum byste si měli dělat alespoň 3 měsíce předtím, než někam poletíte. Je to hlavně proto, abyste zjistili v jakých cenových relacích se letenky pohybují a podle toho si nastavili jakýsi vnitřní cíl, za kolik je chcete koupit.

Přikládám screenshot z kiwi, vidíte na něm, jak to mám nastavené, když si dělám obrázek o ideálních cenách letenek.

jak levně cestovat po Evropě, levné letenky, jak sehnat levné letenky

Důležité je mít u odletu: kdykoliv a v návratu požadovaný počet nocí!

V kiwi si jednoduše naklikám, ze kterých letišť jsem ochoten odletět, jelikož jsem ze Slezska nevadí mi letět z Krakowa, Katowic, Brna a Prahy, protože vlakem jsem tam za 3 hoďky. V tomhle konkrétním případě jsem si nezvolil konkrétní destinaci, prostě je mi jedno kam poletím. Důležité je, abyste nastavili odlet na KDYKOLIV. Je to logické kiwi vám v tomto případě najde nejlevnější lety, jelikož nebude omezeno datem. Když někam cestuji, strávím tam většinou od 3-7 nocí (Kliknete na návrat a zvolíte možnost noci v destinaci).

Řekněme, že si například vyberete Miláno, stačí, když si na něj kliknete. Už máte zhruba ponětí, za kolik se tam v ideálním případě léta (číslo si zapamatujte). Poté stačí, abyste si změnili datum z kdykoliv na určitý časový interval, který vám vyhovuje (nikdy nezadávejte přesné datum, ale časový interval!) A jako poslední věc stačí vytvořit upozornění na cenu, v tomhle případě bych to nastavil na zhruba 750 Kč. Jakmile cena za letenky v nastaveném časovém intervalu klesne pod tuto hodnotu, dostanete upozornění na e-mail a budete moci levně vyrazit Milána.

Nechtějí vám rodiče dovolit cestovat? Přečtěte si článek 6 psychologických tipů, jak přesvědčit lidi.

Ještě levnější letenky pro opravdové skrblíky

Kiwi vám vyhledá skutečně ty nejlevnější lety a dokáže vás upozornit na výhodné ceny, ale existuje ještě levnější způsob, jak si můžete letenky pořídit.

Kiwi provozuje službu a za porovnání cen letenek si bere určitou provizi, může to být 50 Kč, 100 Kč nebo více. Letenky si můžete pořídit levněji tak, že kiwi využijete jenom pro vyhledání nejlevnějšího spoje, ale peněžní transakci provedete u samotné letecké společnosti. Pojďme si to ukázat na příkladu.

Řekněme, že chcete cestovat do Milána. Podle návodu výše si vyhledáte nejlevnější letenky. Nejprve podle časového hlediska kdykoliv určíte základní cenu, poté stanovíte interval, ve kterém chcete odletět a vytvoříte upozornění na cenu. Po pár týdnech vám na e-mail přišlo upozornění, že kiwi vyhledalo levné letenky.jak levně cestovat po Evropě, levné letenky, jak sehnat levné letenky

Super do Milána můžete letět tam a zpět za 661, ale pozor, můžete se tam dostat ještě levněji. Stačí, když si najedete na stránky letecké společnosti Ryanair a zabookujete si letenky přímo tam. Jaký je rozdíl?

jak levně cestovat po Evropě, levné letenky, jak sehnat levné letenky

Jak můžete vidět, do bookovacího systému Ryanairu jsem zadal přesné datum odletu a příletu, jaké se mi zobrazily na kiwi. Cena je v tomto případě 518 Kč. To vám ušetří nějakých 140 korun, což může znamenat jeden oběd.

Osobně jsem tuto metodu nikdy nevyužil, jelikož si vážím služeb kiwi a rád je podpořím peněžní částkou. Bez nich bych totiž nikdy nenašel tak levné letenky. Ale chápu, že pokud chcete ušetřit čím jak nejvíce peněz, může to být cesta.

Shrnutí této metody: Jakmile vám kiwi předloží nejlevnější let, zarezervujte si ho na stránkách letecké společnosti, většinou ušetříte pár kaček.

Cesta z letiště

Sami jste se mohli přesvědčit, že letenky se dají sehnat opravdu za pár šupů, velký trnem v patě je často doprava z letiště do centra města. S tímto problémem jsem se přímo setkal v norském Oslu. Místní letiště je zhruba 60 km od centra města, takže jsem se tam musel dopravit autobusem. Oficiální autobusová doprava stála tolik:

jak levně cestovat po Evropě, levné letenky, jak sehnat levné letenky

V přepočtu na české koruny to dělá neuvěřitelných 680 Kč jenom za cestu tam!!! Je to hrozivé, když si uvědomíte, že za zpáteční letenku jsem zaplatil 750 Kč. Když jsem viděl ceny za autobus, nemohl jsem se s tím smířit a hledal jsem alternativní způsob dopravy.

Po pár minutách googlování jsem našel lokální autobusovou linku, která mě do Osla zavezla za tyto ceny:

jak levně cestovat po Evropě

Jel jsem posledním autobusem, takže jsem zaplatil nějakých 370 Kč. Pořád je to hodně, ale je to značně méně, než oficiální doprava z letiště. V konečném důsledku mi pár minut googlování ušetřilo přes 600 Kč.

Jak jsem lokální linku našel? Návod je zcela jednoduchý, buď si můžete něco počíst na tripadvisoru, nebo se tam přímo zeptat. Já to však udělal po svém, na google mapách jsem si našel letiště Torp v Oslu a hledal jsem okolo něj autobusové zastávky, když jsem nějakou našel, klikl jsem na ni a podíval se na přehled odjezdů. Při kliknutí na třetí zastávku, kterou jsem našel, se na mě usmálo štěstí, protože z dané zastávky jezdí autobusy směrem na Oslo bussterminal.jak levně cestovat po Evropě

Stejný postup doporučuji i vám, pokud se vám zdá cesta z letiště moc drahá, vyhledejte lokální autobusové, vlakové linky, které jsou vždy levnější než oficiální doprava z letiště. Při hledání využijte google mapy a klikání na zastávky a odjezdy. Tento postup mi už několikrát ušetřil peníze na oběd apod.

Potřebujete vylepšit jazykové dovednosti? Přečtěte si článek: Jak se učit jazyky 2

Levné Ubytování

Když už se do nějaké destinace dostanete za levný peníz vaše peněženka si ještě úplně neoddechne. Musíte si sehnat ubytování. Jasně někteří z vás možná namítají, že se v létě dá spát pod širákem, ale v mnoha evropských městech je to nelegální a případné pokuty by vám dovolenou prodražily. Navíc strávit letní den bez sprchy by se mi rozhodně nechtělo.

Pojďme se podívat na možnosti levného ubytování. Všechny z nich jsem si osobně vyzkoušel a rád vám poradím.

Airbnb

V poslední době, když už necestuji tolik sám je Airbnb moje oblíbená platforma pro hledání levného ubytování. Jednoduše si na několik dní pronajmete byt/pokoj v nějakém městě za velmi slušnou cenu. Například ve Vídni jsem byl s přítelkyni za 1800 Kč na dvě noci v krásném bytě. Myslím, že 450 Kč za jednu osobu na noc je opravdu nízká částka, zvláště pokud přihlédnete k tomu, že hotel ve Vídni neseženete pod 2000 Kč za noc. Airbnb vyjde levněji než nějaký hostel, zvláště pokud necestujete sami, ale například se svojí drahou polovičkou nebo s menší partou kamarádů.

Velkou výhodou Airbnb je soukromí. V hostelu jste obklopeni lidmi a už vůbec nepopisuji couchsurfing, o kterém bude řeč níže.

Takhle nějak to může vypadat, když si chcete přes Airbnb sehnat ubytování v Portugalském Lisabonu. Například ubytování vlevo dole vypadá dost lákavě a za pár korun. na noc…

Při vyhledávání ubytování na Airbnb si dávejte pozor na to, jak daleko od centra je byt, který si pronajímáte. Často můžete najít něco velmi levného, ale kvůli špatné lokaci a tím pádem dražším lístkům za MHD se vám ubytování značně prodraží.

Airbnb se skvěle hodí pro páry, menší skupinky cestovatelů a obecně pro všechny, kteří chtějí ušetřit nějakou tu kačku. Na druhou stranu se nehodí pro ty, kteří chtějí cestovat sami a poznávat nové lidi, těm se více vyplatí níže zmíněný booking a couchsurfing.

*Jinak pokud se na Airbnb registrujete přes odkaz z článku, dostanete 725 Kč slevu na své první ubytování (2 noci v levném evropském městě). Vaše rezervace musí být za více než 1800 Kč, aby mohla být sleva započítaná. Takže například si objednáte ubytování v Londýně za 1925 Kč, pokud se registrujete jen tak, budete platit 1925 Kč, ale pokud využijete odkaz z článku, za ubytování zaplatíte jenom 1200 Kč a to se vyplatí! Abych k vám byl férový, tak já dostanu nějakých 300 Kč slevu, pokud se ubytujete, za registraci nezískám ani korunu.

Registrovat se na Airbnb a získat slevu 725 Kč na první ubytování!

Couchsurfing

Znáte tuhle sociální síť? Lidé zde nabízejí cestovatelům gauč k přespání a to úplně zdarma. Tohle je pravý způsob, jak levně cestovat po Evropě a navíc můj nejoblíbenější. Proč? Je to zdarma, takže ušetříte hodně peněz a za druhé poznáte člověka, který v dané zemi žije, sdílí s vámi svou kulturu, historky a rád vám poradí, kde jít, co dělat apod. Hostitelé na couchsurfingu bývají velmi často štědří a rádi vám dají něco k snědku.

Samozřejmě není tak jednoduché sehnat ubytování přes couchsurfing, jinak by to využíval asi každý, kdo má odvahu přespat v baráku/v bytě nějakého cizince. Ubytování si sháníte tak, že posíláte lidem z daného města žádosti ve formě osobních zpráv. Poté už jenom čekáte, jestli vás někdo přijme.

Osobně jsem couchsurfing využil 3krát, poprvé v Oslu, poté v Kodani a naposledy v Belgii. Tento způsob cestování si nesmírně pochvaluji a všem ho vřele doporučuji alespoň jednou za život vyzkoušet. Opravdu uvidíte danou zemi z jiné perspektivy, více pochopíte jejich kulturu a budete mít možnost získat netradiční zážitky.

Díky couchsurfingu jsem všude dostal zdarma najíst a napít (často i alkoholu :D), vždy jsem dostal doporučení na zajímavá místa, kde se normální turisté nepodívají. Měl jsem možnost projet se v Tesle Model S (auto s elektrickým pohonem, které stojí přes 3 mega). Plavil jsem se na vlastnoručně vyrobeném člunu po Severním moři a griloval lososa na ostrově, také jsem byl na jednodenním výšlapu po norské přírodě. Věřte mi, tohle jako běžný turista nezažijete!

jak levně cestovat po Evropě

Jedna fotka z onoho výšlapu…

Pokud se pro couchsurfing rozhodnete, pamatujte na pár rad, které byste měli dodržet, když žádáte o ubytování:

  • Vždy si pečlivě přečtěte profil – mnoho surferů dostává desítky žádostí denně, proto si vyvinuli jakýsi filtrační systém. Do svého profilu napsali nějaký kód, který musíte ve zprávě použít, jinak vám neodpoví. Když víte, co daného člověka zajímá, kde byl atd. snadněji ho ve zprávě zaujmete.
  • Oslovujte jménem – ve své žádosti vždy oslovujte jménem. Když napíšete pouze Hi, vypadá to strojově.
  • Nebuďte roboti – nekopírujte zprávy! Každému surferovi, kterého žádáte o ubytování, napište originální zprávu, která bude vycházet z informací, které jste přečetli na jeho profilu. Překopírované zprávy se dají lehce prokouknout a můžete si být jistí, že vás nikdy nepřijmou.
  • Napište něco o sobě – věnujte jeden odstavec i sobě, ať dáte vašemu budoucímu hostiteli vědět, co jste vlastně zač
  • Hledejte předem – rozhazujte sítě už alespoň 2 měsíce před odjezdem. Většina surferů vám sice napíše, že ještě neví, jaké budou mít v té době plány, ale aspoň o vás budou vědět a můžou vám dát včas vědět. Navíc couchsurfing teď omezil počet žádostí, které můžete za týden napsat, proto se vyplatí hledat předem.

Couchsurfing rozhodně není pro všechny. Nejvíce se hodí pro samostatné cestovatele, kteří chtějí skutečně poznat tamní kulturu a lidi.

Booking.com

Když se vám nepovede sehnat ubytování zdarma přes couchsurfing nebo to prostě není váš styl, zarezervujte si hostel přes booking.com. Asi všichni  znáte Trivago, booking je něco podobného, jenomže tam najdete i hostely, které jsou mnohem levnější a pro nás studenty dostupnější.

Na booking.com můžete ubytování porovnávat hned podle několika kritérii, tím nejdůležitějším je zřejmě cena a vzdálenost od centra.

I ubytování v hostelu vám dovolí poznat několik nových lidí. Hostely jsou přeci plné mladých lidí, kteří cestují. Booking jsem využil hned několikrát, poprvé to bylo, když jsem sám cestoval do Milána a přespával jsem v pokoji pro 8 lidi. Při rezervování ubytování jsem měl mírné obavy, jestli mi tam někdo nepodřízne krk, ale moje obavy byly zbytečné. Jediným negativem snad bylo chrápání jednoho Japonce a špatně popsaná cesta do hostelu (měl jsem mírné potíže tam trefit).

Booking je vhodný pro samostatné cestovatele, který touží poznat další cestovatele. Cenově to vyjde pro jednu osobu zhruba stejně jako na Airbnb, záleží na městě. Pokud cestujete ve dvou a více lidech dovolím si tvrdit, že vždy seženete levnější ubytování přes Airbnb.

*Pokud si ubytování rezervujete přes odkaz v tomto článku, získáte 10% slevu.

Kempování

S kempováním nemám praktickou zkušenost, ale dokážu si představit, že postavit si stan v nějakém kempu na okraji města nebude tak drahé. Nevýhodou je jisté nepohodlí, nemáte sprchu ani měkkou postel. Ba co víc, jste daleko od centra města, takže projezdíte hodně peněz v MHD.

Spaní na letišti

Ušetřit můžete i na tom, že jednu noc strávíte na letišti. Zvláště se to vyplatí tehdy, pokud letíte brzo ráno, ubytování se jednoduše nevyplatí. Na letišti jsem spal 2krát, abych řekl pravdu, moc jsem si to neužil, nedokázal jsem na dlouho usnout a pár dalších dnů jsem byl grogy.

Rada pro vás, vezměte si sebou nějaké lehátko nebo karimatku, abyste si mohli lehnout. Využijte svou tašku jako polštář a pusťte si relaxační hudbu, to by vám mělo pomoct usnout.

Ještě jedna rada, co se letiště týče. Víte, že na letišti je všechno drahé. Proto si sebou vezměte přes kontrolu prázdnou pet flašku, když projdete napusťte si ji vodou z vodovodu a rázem ušetříte 90 Kč za balenou vodu. :D

Jídlo

V zahraničí a na dovolené musíte jíst. I na tomhle se dá celkem slušně ušetřit, pokud víte, jak na to.

Základní pravidlo zní: nesnažte se až moc šetřit, jezte a ochutnejte tamější kulturu! Za druhé: Nikdy nejezte v centru a zvláště ne u hlavních památek. Právě tohle jsou největší pasti na turisty, kde z vás vyždímají poslední cent.

Jezte na místech, kde chodí místní lidé. Vždy tak ušetříte nejméně 20 % z ceny jídla. Nejjednodušší způsob jak taková levná místa najít, je nasednout na metro a vysednout na nějaké náhodné stanici vzdálené od centra. Potom si na telefonu otevřete mapy a najděte nejbližší restauraci. Uvidíte, že cena oběda nebude kupříkladu 18 eur jako v centru města, ale 10 eur.

Pokud nemáte rádi podobné hurá akce (náhodné vysednutí z metra a hledání restaurace), něco si vygooglujte předem. Zadejte tuto frázi: budget meals in … (místo, kde cestujete).

Snídaně si můžete kupovat v klasických supermarketech, které nejsou zas tak předražené (teda pokud nejste ve Skandinávii). Když někam jedu, často si sebou vezmu několik mysli tyčinek pro „případ nouze“.

Ještě jedna malá rada: Nejezte ve fastfoodech! Do ciziny jezdíte proto, abyste nejen viděli nová místa, ale taky abyste je ochutnali a na chvíli si vyzkoušeli, jaké to je tam žít.

Neumíte dobře cizí jazyk? Přečtěte si článek: Jak se učit slovíčka podle pravidel mozku a naučte se alespoň základní fráze.

Památky

jak levně cestovat po Evropě

Do ciziny jezdíme často proto, abychom viděli památky a místa, která nás fascinují na fotkách. Zřídkakdy je chození po památkách úplně zdarma (Myslím tím vstup dovnitř). Téměř všude se po vás chce vstupné. Doporučují vám, abyste si ještě před odjezdem vytipovali místa, na která se musíte podívat. Také se snažte dohledat, jestli poskytují slevy pro studenty, případně na kartu ISIC.

Některá města, zvláště ty ve Skandinávii, nabízejí tzv. městské karty, ve kterých je obsaženo úplně všechno (lístky na MHD, vstupy do muzeí a na památky). Pokud jste městem uchváceni a chcete toho vidět opravdu hodně, zauvažujte nad zakoupením podobné karty, která se vždy vyplatí více než jednotlivé vstupy.

Pokud nechcete jenom bezhlavě chodit po městě a nic nového se nedozvědět, zarezervujte si místo v prohlídce města zdarma. Stačí, když si do googlu napíšete …(město) free tour. Po registraci dostanete na e-mail mapu s místem a časem, kde se máte dostavit. Průvodci vám nekonvenčním a vtipným způsobem představí památky z centra města. Dozvíte se tak něco o historií a zjistíte několik zajímavostí. Podle mých zkušenosti trvají prohlídky většinou 3 hodiny. V názvu sice stojí free tour, ale na konci můžete dát průvodci dobrovolně libovolnou částku peněz. Věřte mi, že vám nikdo nebude trhat hlavu, pokud nic nedáte, ale slušností je alespoň 5 eur.

Jak se učit na vysoké škole se dozvíte v článku v odkazu.

Vyzkoušejte si cestování o samotě

Možná to tak úplně nesouvisí s tím, jak levně cestovat po Evropě, ale mám za to, že každý z vás by si aspoň jednou měl vyzkoušet cestování o samotě. Při takovém cestování se naučíte spoléhat sami na sebe a vlastně se i více poznáte. Uvědomíte si, co všechno zvládnete a mnohdy vám to dodá sebevědomí. Také se naučíte překonat svůj strach.

Má to i další výhody, když cestujete s přáteli, většinou ani moc nepoužijete cizí jazyk. Jakmile jste sami, musíte mluvit, abyste se někam dostali, něco snědli a někde se vyfotili apod. Místa si užijete úplně jinak, nebudete nikým omezování a získáte čas na přemýšlení. Cestování považuji za jakýsi reset systému. Když jenom sedím doma a nikam necestuji, stane se, že se cítím bez inspirace a chuti do života, jakmile se cestuji a vrátím se, jsem jako znovuzrozený, plný nových nápadů a energie.

A když se nad tím zamyslím i cestování o samotě vám ušetří mnoho peněz. Ve společnosti druhých lidí máme tendenci machrovat a předhánět se v tom, co máme a co si koupíme. Když jste sami, držíte se jenom svých vlastních motivů a nikdy si nekupujete věci jenom proto, že si to kupuje někdo jiný.

Jak meditovat se můžete naučit v článku, který najdete v odkazu.

Nedávejte všechno na IG

I poslední rada je trošku filozofická, nedávejte si všechno na IG a další sociální sítě. Jasně chápu, pokud si tam dáte pár fotek, ale opravdu nemusíte lidi zahlcovat svým „báječným životem“.

Cestujte, protože vás to baví a chcete poznávat nová místa. Necestujte proto, abyste si vytvářeli určitou personu na sociálních sítích a mohli se tak předvádět před svými známými.

Neustále sdílení fotek vás rovněž podvědomě nutí více utrácet, protože chcete do světa vypustit něco opravdu zajímavého. Když jste v zahraničí a cestujte, více si užívejte současného okamžiku a méně se dívejte do obrazovky svého mobilního telefonu…

Doufám, že se vám článek líbil. Věřím, že rady využijete a někam vyrazíte. Cestovat je dneska velmi snadné a jak jste mohli zjistit, jde to i levně. Seberte odvahu a vyrazte za dobrodružstvím.

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *