fbpx

7 TED Talků, které musíte vidět. Inspirujte se k akci…

Asi všichni znáte TED, pokud ne je to akronym: „Technology, Entertainment, Design“, dnes některými vykládaná jako „Thinkers, Enablers, Doers“. Jedná se o každoroční platformu vystavěnou kolem hesla „myšlenky hodné šíření„.

Dneska už se konference Tedu konají po celém světě a rozhodně ne pouze jednou ročně. Ted zve na své konference ty nejlepší z celého světa, aby sdíleli své zkušenosti a poznatky v tzv. Ted Talku (čti: ted tolk). Mezi přednášejícími byli už i laureáti Nobelovy ceny, významní vědci, profesoři z nejlepších škol, politici atd. Mám za to, že skoro všechny TED talky jsou volně k dispozici na jejich stránkách nebo na Youtube.

V článku bych vám chtěl doporučit 7 velmi zajímavých a inspirujících TED Talků, které mě osobně posunuly jako člověka. TED Talky jsem neuspořádal od nejlepšího po nejhorší, pořadí si jednoduše nevšímejte.

Udělejte si čas a zhlédněte všechny, dozvíte se mnoho zajímavých informací z různých oborů. Zjistíte, jak se lépe učit, jak bojovat s prokrastinací, co je klíčem k motivaci. Naučíte se pomocí řeči těla ovládnout svou náladu a další zajímavé věci. Téměř všechna videa z tohoto článku jsou opatřena titulky.

1. Odejděte ze sociálních sítí

Pokud byste se měli podívat pouze na jeden TED Talk z tohoto článku, měl by to být tenhle.

Cal Newport v něm rozebírá, proč byste měli odejít ze sociálních sítí. Lidé si dneska zakládají účet na sociálních sítích bez toho, aniž by přemýšleli, jestli je to pro ně vůbec užitečné. Stejně jako se podnikatelé zamýšlejí nad tím, jestli začít používat nový nástroj, i my bychom se měli zamyslet nad tím, jestli používat sociální média a porovnat jejich výhody a nevýhody.

Cal v TED Talku „boří“ nejběžnější námitky lidí, kteří tvrdí, že je nezbytné mít v dnešní době účet na sociálních sítích.

Nejdůležitější je konec této krátké přednášky. Jako velkému zastánci soustředění se mi „líbí“, jak Cal popisuje, že používání sociálních sítí může trvale poškodit schopnost se intenzivně soustředit.

Také vám doporučuji podívat se na komentáře pod tímto TED Talkem. Budete překvapeni, jak na něj lidé reagují a co si myslí o opuštění sociálních médií.

Video je bohužel opatřeno pouze anglickými titulky, ale věřím, že si s tím poradíte. :)

O sociálních sítích si můžete přečíst i můj článek: Nebezpečí sociálních sítí, které si neuvědomujete!

2. V hlavě prokrastinátora

V tomto TED Talku rozebírá Tim Urban velký fenomén prokrastinace.

Tim v tomto TED Talku popisuje, jak zápasil s prokrastinací a co mu pomohlo ji zmírnit. Zdůrazňuje, že prokrastinace vede k nekvalitní práci a zvýšenému stresu.

Prokrastinaci přirovnává k opičce ve vašem mozku, která si chce jenom hrát a dělat jednoduché věci. Tim Urban vám nedá přesný recept na to, jak porazit prokrastinaci, ale můžete si být jistí, že vás talk pobaví a inspiruje.

Hlavní myšlenkou je zřejmě to, že všichni jsme tak trochu prokrastinátoři a odkládání úkolů na později zřejmě nikdy úplně neporazíme.

3. Jednoduchý trik, jak se zbavit zlozvyků

Většina našeho chování je složena z návyků, jednoduše se jedná o rutinu. Mějte pozitivní návyky a nemějte žádné zlozvyky a rázem budete mnohem více produktivní.

Dozvíte se, co je to mindfullness a jak vám může v životě pomoct.

Mindfullness není užitečný jenom tehdy, když se chcete zbavit zlozvyku. Pomocí mindfullness trénujete a posilujete svou pozornost, více o trénování pozornosti v tomto článku.

 

4. Co dělají nejlepší studenti jinak?

Douglas Barton, představitel společnosti Elevate Education, ve svém TED Talku hovoří o tom, co odlišuje nejlepší studenty od těch slabších. Opírá se o fakta podložená výzkumem, na rozdíl od některých jiných TED Talku je tento hodně “akční” a skutečně si z něj odnesete praktické rady.

Mnoho studentů si myslí, že IQ je velmi důležité pro úspěch, ale hlavně disciplína a pevná vůle přináší úspěch.

Douglas se v tomto TED Talku zaměřuje na cvičné testy, které na blogu hodně často zmiňuji a víte proč? Protože skutečně fungují.

Naučíte se, jak lépe plánovat svůj čas a co je hlavním důvodem, proč přestanete s plánováním.

Tento TED talk byl velkou inspirací pro mou práci na tomto blogu a čerpal jsem z něj mnoho tipů, které jsem vám předával ve článcích.

Jestli si chcete přečíst o dalších vědecky podložených tipech, jak se správně učit, přečtěte si článek: 11 vědeckých tipů, jak se učit!

5. Jak mluvit, aby chtěli lidé poslouchat

Je opravdu velmi důležité, abyste uměli skvěle mluvit na veřejnosti/nebo k nějaké menší skupině lidí. Skutečně jenom pár lidí umí dobře mluvit, pokud to budete umět, odlišíte se a budete za to hojně odměněni.

Julian Treasure vám v tomto TED Talku představí 4 základní tipy, jak lépe mluvit. Tipy, jsou vcelku snadné, ale bude vám nějakou chvíli trvat, než se vám dostanou pod kůži.

Na TED Talku je super, že si můžete vyzkoušet cvičení přímo při sledování.  Naučíte se zahřát své hlasivky. Julian jenom nevykládá, ale nutí vás, abyste se zapojili.

6. Vaše řeč těla vás může formovat!

Řeč těla ovlivňuje naši náladu a naše nálada ovlivňuje řeč těla. Opravdu doporučuji zhlédnout tento talk, abyste si plně uvědomili význam první věty.

Zjistíte, co to jsou neverbální projevy síly a moci a jak se v běžném životě projevují. V neposlední řadě se dozvíte, jak je můžete využívat ve svůj vlastní prospěch.

Hlavní myšlenkou může být tato fráze: Fake it until you make it.

Pokud se chcete cítit mocní, měli byste se chovat, jako byste doopravdy byli mocní a silní. Pokud chcete být sebevědomí, měli byste se chovat sebevědomě. Už asi víte, na co narážím.

Rady Amy Cuddy můžete využít skutečně kdykoliv, ať už jdete na pracovní pohovor nebo ke zkoušce.

7. Překvapivé vědecké poznatky o motivaci

Jak si myslíte, že můžete člověka nejlépe namotivovat k lepší práci? Většina z vás by řekla, že to jsou peníze a větší odměny. Daniel Pink v tomto TED Talku odhaluje, že metoda cukru a biče v dnešní ekonomice už nefunguje. Jestliže chcete namotivovat pracovníka/sebe sama k dělání kreativního úkolu existují mnohem efektivnější cesty než právě zvyšování odměn.

Co je klíčem k motivaci zjistíte při sledování videa. Zaručuji vám, že se pobavíte a odnesete si zajímavé poznatky se kterými můžete zapůsobit na kde koho.

Děkuji vám za přečtení, nebo spíše za zhlédnutí článku. Doufám, že se vám TED Talky líbily a nějak vás obohatily. Samozřejmě existuje ještě mnohem více dobrých TED Talků, ale do článku se bohužel všechny vejít nemohly. :)

Máte i vy nějaký oblíbený TED Talky, napište mi o něm v komentářích a klidně vložte odkaz, rád se na něj podívám. :)

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

Trackbacks & Pings

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *