fbpx

Trénujte soustředění! Naučte se jak správně meditovat.

Nedokážete během učení udržet pozornost? Máte štěstí, soustředění je jako sval, pokud ho trénujete, zlepšuje se.

V článku se naučíte jak meditovat a tím posílit své svaly koncentrace.

Velkým problémem dnešní doby je, že nedokážeme udržet pozornost. Ještě více zarážející je, že se nedokážeme naplno věnovat ani věcem, které nás baví. Vzpomeňte si, kdy jste na posledy sledovali film, bez toho aniž byste se občas koukli na mobil a odepsali na zprávu?

Technologie a sociální sítě nás neustále vyrušují a nedovolují nám pracovat hluboce, což znamená efektivně a kvalitně.

Meditace je něco, co nám může pomoct s koncentrací. Rozhodně se nepovažuji za žádného experta na meditování, teprve to začínám zkoušet. Už teď dokáži vidět, jaké pozitivní efekty to na mě má. Vydržím déle soustředěný, lépe chápu svoje tělo a pocity.

Zkuste to. Není to vůbec těžké, ani to nemusí trvat vůbec dlouho dobu.

Hodně lidí se domnívá, že meditace je něco, čím mysl naprosto vyčistíme od myšlenek. To však není vůbec pravda. Během meditování byste se měli snažit myslet na jednu věc, a když vaše mysl zabloudí, snažíte se ji usměrnit na původní myšlenku.

Benefity:

Chci, abyste byli motivování meditaci přinejmenším jednou zkusit, proto ještě předtím, než si řekneme jak na to, zmíním pár důvodu proč meditovat.

Na meditaci nehledejte nic zvláštního, rozhodně vám to nemůže nijak ublížit.

  • Zlepšuje koncentraci– Už jsem to zmiňoval na začátku článku, že soustředění je jako sval. Pokud ho necháte ochabnout, je slabý a nezvládnete se na nic soustředit. Jestliže se začnete věnovat meditaci (soustředění na jednu věc). Začnete sval zapojovat, postupem času se stane silnější. Zapříčiní to, že u učení, nebo jiné činnosti budete schopni vydržet mnohem déle bez velkého přemlouvání.
  • Umíme si lépe vychutnat současný okamžik– stále se stresujete tím, co bylo nebo bude? Meditace Vám pomůže se právě od těchto pocitů odpoutat. Naučíte se užívat si současného okamžiku.
  • Uvolňuje stres- mnoho vědeckých studií dokázalo, že zen meditace snižuje stres.
  • Lepší imunita a kardiovaskulární systém– meditování má velký vliv na vaše zdraví, nejnovější výzkumy prokázaly, že lidé, kteří meditují mají funkčnější srdce a lepší imunitu.
  • Větší štěstí- pokud se dokážete několik minut soustředit na svůj dech, znamená to, že dokážete udržet mysl na jedné myšlence. Už pro Vás nebude tak složité neustále myslet na pozitivní věci, které Vás udržují šťastnými. Roztěkaná, nesoustředěná mysl stále bloudí a hodně často myslí na negativní věci.
  • Zpomaluje stárnutí- ano je tomu tak. Podívejte se na mnichy. Ti chlapi vypadají na 50-60, ale přitom jim je většinou už přes 80 let.

Jak meditovat- prostředí, techniky

Pro Vás začátečníky je naprosto nezbytné, abyste si našli klidné místo. Absolutně nic by Vás nemělo vyrušovat. Není vůbec špatné, pokud chodíte meditovat do přírody.

Dá se říct, že na poloze vůbec nezáleží. Rozhodně nemusíte sedět tak, jako jste to viděli v televizi. Hlavní je vaše pohodlí. Ještě předtím, než se pustíte do samotné meditace, zeptejte se: Vydržím takhle sedět nějakou dobu?

Někteří lidé si k meditování pouštějí speciální hudbu, já to s ní nikdy nezkoušel, proto Vám nic konkrétního nedoporučím. Myslím si, že to nemusí být pro začátečníky moc dobré, jelikož Vás nebude hudba uklidňovat, ale spíše vyrušovat.

Nemůžete od sebe čekat, že ihned zvládnete hodinové meditování. Nastavte si malé cíle, osobně se snažím věnovat meditaci 5 minut denně. Na mobilu si zapněte časovač a pusťte se do toho!

Co dělat?

Soustřeďte se na svůj: nádech, výdech. Pro lepší soustředění si můžete počítat. Při každém nádechu jedna, a při výdechu 2, další nádech 3 atd. Jakmile napočítáte do 10, začněte počítat znovu.

Sami ucítíte, že se Váš dech postupně uklidní, prvně bude hlasitý, na konci ho už téměř neuslyšíte. Právě v tu chvíli může být těžké udržet koncentraci.

Pamatujte! Je naprosto přirozené, že vaše mysl bude bloudit myšlenkami. Vždy se je však snažte usměrnit, přestaňte na rušivou myšlenku myslet a věnujte se zpátky svému dechu a počítání.

Budete překvapeni, že 5 minut není vůbec tak strašných.

Věnujte meditaci 5 minut každý den. Těchto pár minut může dramaticky zlepšit vaše životy. Vydržíte být déle soustředěni, dokážete v mysli udržet šťastné myšlenky a naučíte se žít v přítomnosti.

Ideální je, když si do svého diáře napíšete, kdy přesně budete každý den meditovat. Vytvořte si z toho rutinu jako čistění zubů. Nejen naše zuby si zaslouží očistit!

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

Trackbacks & Pings

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *