fbpx

Jak se učit na vysoké škole

Pokud chodíte na vysokou školu a občas máte pocit, že je toho na vás, nebo jen hledáte způsoby, jak se lépe učit, jste na správném místě. V článku se s vámi podělím o nejlepší rady, jak se učit na vysoké škole efektivně a rychle…

To jak rychle se učíte, nezáleží zdaleka jenom na to, jakou máte přirozenou inteligenci a kolik času učení obětujete. Největší roli hraje, jak se učíte (jak čas strávený učením konkrétně využíváte). Když se neumíte učit, plýtváte svou energií a časem. Pojďme si říct o efektivních strategiích učení na výšce.

Jak se učit na vysoké škole

Vysoká může být někdy (rozuměj v průběhu zkoušek) náročná. Naštěstí existují metody učení, které studium zrychlí a zefektivní. O takových vědecky ověřených metodách píšu celý tento blog a točím o nich videa na youtube.

Speciálně pro vysokoškoláky jsem dal dohromady pdfko 7 principů efektivního učení, které by tě mohlo zajímat, jeho stažení je zdarma! Kliknutí na odkaz otevře nové okno, takže můžeš pohodlně číst článek dál a pak si pdfko stáhnout.

Bez dalších zbytečných řečí se pojďme dozvědět, jak se učit na vysoké efektivněji.

Plánujte

Vysoká je oproti střední úplně jiné kafe. Máte daleko více povinností, musíte umět více informací, ale nikdo na vás netlačí, abyste se průběžně připravovali. Plánování nám umožní udělat krok dozadu a rozmyslet si, co je pro nás momentálně nejdůležitější a jak efektivně trávit čas. Díky plánování na nic nikdy jen tak nezapomeneme.

V průběhu dne se na nás vychrlí celá řada povinností, neustále nás něco rozptyluje a krade naši pozornost, právě proto je bez plánování těžké cokoliv udělat. Pokud nosíte povinnosti jenom v hlavě, většinou budete odkládat na později to skutečně důležité a svou energii a čas věnovat věcem, které se objeví v průběhu dne.

Pokud si něco naplánujete mnohonásobně zvyšujete šanci, že to skutečně uděláte. Co je možná ještě důležitější, získáváte nadhled. Můžete se zamyslet, kam je pro vás podstatné investovat svůj čas. Jakmile plánujete už nejste otroky dnešního dne. Děláte to, co důležité z dlouhodobého hlediska a ne to, co vám zrovna teď prolétlo přes hlavu.

Pořiďte si diář (Já používám Doller) a aktivně s ním pracujte. Již na začátku semestru si na nějaký papír nebo do wordu vypište veškeré vaše povinnosti týkající se školy. Velké úkoly rozdělte na menší a průběžně na nich pracujte.

Plánování vám pomůže s průběžným učením, které jak dokážete sami odhadnout, je účinnější než biflování na poslední chvíli. Navíc ze studií vychází, že nezabere o nic více času a vede k dlouhodobému zapamatování.

Přečtěte si článek: Jednoduchý systém pro plánování a produktivitu

Vracejte se k poznámkám

jak se učit na vysoké škole
Nenechávejte hned poznámky někde ležet!

Na přednáškách a cvičeních si ti pracovitější z vás pečlivě dělají poznámky. Ale víte, co je smutné? Když se něco naučíte, většinu toho již za 24 hodin zapomenete. Naštěstí existuje jeden poměrně snadný trik, jak nezapomínat: opakování.

Vyplatí se, když každý den po škole strávíte pár minut krátkým opakováním toho, co jste se naučili. Pokud si něco, i kdyby jednou zopakujete, výrazně zpomalíte proces zapomínání. Každé opakování totiž zplošťuje křivku zapomínání, pokud za jeden den od prvního naučení zapomenete 50 % informací, pokud si to zopakujete zapomenete za 24 hodin mnohem méně.

Proč to dělat? Když si to zopakujete pomaleji to zapomenete a to znamená, že vám následné učení se na zkoušku zabere méně času, jelikož budete mít více informací v paměti. Navíc pokud učení takto rozložíte v čase (přednáška, krátké opakování), informace vám v hlavě zůstanou déle než spolužákům, kteří se učili pouze jednou.

Další výhody krátkého opakování a vracení se k poznámkám z cvičení, přednášek:

  • Utřídíte si vědomosti – často se stává, že během přednášky, cvičení výklad nepochopíte. Když látku uvidíte po druhé, pravděpodobně ji pochopíte lépe a kdyby náhodou ne, můžete si dohledat další informace a příklady na internetu, které vám s pochopením jisto jistě pomohou. Co chápeme, se nám pamatuje daleko lépe! Je daleko lepší pochopit to teď než zmatkovat před zkouškou.
  • Poznámky si můžete přehledně uspořádat – nevím, jak to máte vy, ale já, když si udělám poznámky na hodině, mám problém se v nich vyznat. Krátké opakování mi dovolí si je lépe uspořádat, podtrhnout a zvýraznit si důležité informace.

Začněte s tím. Nestojí to téměř žádný čas, ve výsledku čas ušetříte (učení ke zkouškám vám jisto jistě zabere méně času a látku si trvaleji zapamatujete).

Pokud chcete být extrémně poctiví a efektivní, neopakujte pouze jednou, ale naplánujte si opakování třeba i po jednom nebo dvou týdnech od učení. Studium ještě více rozložíte v času, což znamená ještě méně času stráveného učením před zkouškou a lepší dlouhodobé zapamatování.

Jak nikdy nic nezapomenout – doporučuji kouknout na tohle moje videjko.

Nepřepracujte se!

Stalo se vám někdy, že jste toho měli před zkouškou/zápočtem opravdu hodně a učili jste nesnesitelně dlouho, ale stejně jste si nic nezapamatovali?

Při učení neplatí pravidlo: více hodin učení = více zapamatovaných informací.

Nikdy byste to neměli přehánět. S tím vám pomůže již zmíněný diář, který vás udrží organizované a pomůže vám si rozvrhnout studium na menší kusy.

Dalším tipem je, že byste se neměli učit dlouho bez přestávky. Učte se maximálně 35-50 minut v kuse, poté si dejte krátkou 5-10minutovou přestávku.

Učení bez odpočinku nemá moc efekt, rozhodně se nejedná o skvělý způsob, jak se učit na vysoké škole efektivně a rychle. Přestávky učení paradoxně zrychlují!

Intenzita soustředění nevyhnutelně klesá, pokud se učíte příliš dlouho. Je to jako byste namáhali sval. Přitom stačí, abyste si na chvíli vydechli a můžete se znovu intenzivně koncentrovat.

Během přestávek nedělejte nic intenzivního ani zábavného, mohlo by vás to úplně odtrhnout od učení. Osobně nemůžu nikdy hrát žádné hry, protože je jasné, že by mě zabavily na déle než 5 minut. Když začnu, je těžké přestat. Určitě máte i vy nějakou činnost, která vás pohltí a nikdy u ní nezůstanete tak dlouho, jak jste původně zamýšleli. Této činnosti se během přestávky raději vyhněte!

Během přestávky se můžete projít, udělat si svačinu, dát si kávu, čaj, protáhnout se, nebo jen tak civět do zdi.

O dalších metodách učení na vysoké se dozvíte v článku: Nejlepší metody učení na VŠ!

Učte se aktivně

Jakmile se již pustíte do učení, neměli byste se informace snažit jenom dostat do paměti. Že zní tato rada jako naprostá blbost? Nechte mě to vysvětlit.

Napříč stovkami vědeckých studií se aktivní učení považuje za nejlepší metodu učení vůbec. Spočívá v tom, že se informace snažíte neustále dostávat ze své paměti, testovat, co umíte a neumíte.

Testování, aktivní učení nesmíte vnímat jenom jako způsob, jak zjistit, jestli něco umíte nebo neumíte, především se jedná o účinnou metodu, jak si něco zapamatovat a natrvalo uložit do paměti. Pokud se z něčeho vyzkoušíte, zapamatujete si to lépe, než kdybyste si to 4krát přečetli.

Do své učební rutiny se pokoušejte zakomponovávat aktivní učení, co možná nejvíce. Vybavujte si, co si pamatujete, testujte své znalosti, ať už formou sebezkoušení, cvičného testu nebo kartiček.

Mnohem podrobněji popisuji aktivní metody učení v online kurzu pro vysokoškoláky: Jak udělat každou zkoušku.

Jdu do hloubky, přesně krok za krokem se dozvíte, jak se učit na vysoké škole aktivně při přípravě na zkoušky nebo státnice.

Prokládejte

„Vědátoři“ rovněž doporučuji, abychom se neučili pouze jeden předmět, jedno téma v rámci dne. Jako účinnější se ukazuje, pokud při učení prokládáte, co se učíte. Např. nejprve se učím biologii, pak se učím fyziku a následně se učím chemii.

Pakliže při učení prokládáte, látku si pevněji zapamatujete a hlavně ji lépe pochopíte. Intuitivně se zdá lepší učit se jenom jeden předmět, pořádně se do něj ponořit, ale věda s tím nesouhlasí.

Vědci ještě přesně neví, proč tomu tak je, ale domnívají se, že to může být způsobeno tím, že díky prokládání nemůžeme spoléhat pouze na krátkodobou paměť, když neustále střídáme předměty a témata, musíme informace vydolovat z dlouhodobé paměti, což je účinnější.

Prokládané učení je rovněž náročnější a říká se, že čím více úsilí učení vyžaduje, tím je účinnější.

Jak se učit matematiku – pokud budete tápete v matice, mrkněte i na tento článek.

Akronymy a Mnemotechniky na vysoké

Zapamatování si suchých a nudných informací může být velmi složité a únavné. Tehdy mohou přijít vhod mnemotechniky a akronymy. Nejen, že bude učení větší zábava, také bude rychlejší než tradiční drcení.

Mnemotechniky– paměťové pomůcky, které pomáhají se zapamatováním abstraktních informací, které si normálním způsobem jenom stěží zapamatujeme. Mnemotechniky nejsou limitovány kapacitou krátkodobé pamětí. Ta dokáže najednou udržet asi jen 3-4 kousky informací.

Pokud znáte nějakou mnemotechniku, nezdráhejte se ji při učení použít, jestli je to vhodné.

V online kurzu Jak udělat každou zkoušku si ukážeme, jak používat tzv. Paměťový palác. Tuto metodu využívají téměř všichni účastníci mistrovství světa v paměti, kteří si například zvládnou zapamatovat balíček karet za 21 vteřin.

Akronymy– jsou zkratky typu MDŽ (Mezinárodní den žen), EU (evropská unie) atd. Dají se využít i při učení, navíc to není nijak složité. Zvládne to i blbec jako já.

Osobně je využívám u různých členění, když si nedokážu zapamatovat všechny položky. Příkladem může být: LORD P, jedná se o členění nástrojů ČNB, které jsem se učil k maturitě (Lombardní sazba, operace na volném trhu, repo sazba, diskontní sazba a povinné minimální rezervy).

Jen první písmenko vašemu mozku mozku napoví, co se skrývá pod celým slovem. Zkratka (akronym) funguje jako jakýsi paměťový háček, který aktivuje další vzpomínky.

Získejte kompletní návod jak se učit

Tento článek byl jenom malou ukázkou toho, jak se můžete učit efektivněji. Pokud chodíte na vysokou školu, mrkněte na online kurz Jak udělat každou zkoušku.

V kurzu se naučíte používat nejlepší metody učení, díky kterým se zvládnete vypořádat s obrovským množstvím učiva. Navíc zjistíte, jak plánovat, bojovat se stresem a mnohem více.

Tady na blogu, ale i na youtube sdílím spoustu užitečného obsahu zcela zdarma. Možná se ptáte, proč bych si teda sakra měl/a koupit online kurz, když se toho dozvím spoustu zdarma?

V kurzu jdu daleko více do hloubky, navíc se v něm objevují informace, které nikde jinde nesdílím. A to nejdůležitější je, že veškeré součástí a prvky efektivního učení spojuje v jeden vysoce funkční celek. Tady máte jeden článek, pár rad, ale v kurzu spojuji všechno, co o efektivním učení vím do jednoho velmi účinného návodu.

Ke kurzu vám navíc zdarma dám i e-knihu Jak se efektivně učit nejen do školy, kterou normálně prodávám za 247 Kč. A kdyby vám to náhodou nefungovala, peníze vám okamžitě vrátím.

Každý z vás bez ohledu na přirozenou inteligenci se můžete učit rychle a efektivně. Potřebujete k tomu dvě věci: uvěřit, že je to možné a za druhé: poznat a aplikovat vědecky ověřené postupy, jak se efektivně učit! S obojím vám v kurzu pomůžu.

Chci se dozvědět, co konkrétně se v online kurzu naučím!>>

Děkuji vám za přečtení článku a doufám, že už máte lepší představu o tom, jak se učit na vysoké škole.

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

2 Odpovědi na “Jak se učit na vysoké škole

  • Moc děkuji.

  • Hamtak.
    7 roky před

    Zdá se, že jsi dobrý a dost mne to překvapuje. Dnes lidé slibují a pak je to jen mlácení prázdné slámy jen tak dál. Pokud budou tvé knížky opravdu dobré budou si je čtenaři navzájem doporučovat. Jen tak dál.

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *