fbpx

Jak se učit na vysoké škole

Chodíte na vysokou a nevíte si rady s velkým množstvím učiva? Je toho na vás občas moc? Chtěli byste poznat způsoby učení, které by vám ulehčily studium na vysoké? V článku se s vámi podělím o nejlepší rady, jak se učit na vysoké škole…

Jak se učit na vysoké škole

Vysoká může být někdy náročná. Existují techniky učení, které učení zrychlí a zefektivní. Je třeba, abyste si uvědomili, že nezáleží na tom, jak dlouho a moc se učíte. Hlavně záleží na tom, jak čas strávený učením využijete. Můžete se učit desítky hodin, ale pokud používáte špatné metody studia, je vám to k ničemu. V tomto článku přináším několik tipů, které se dají ihned aplikovat, nevyžadují žádný trénink a přináší okamžité výsledky.

Pojďme se naučit studovat efektivněji.

Plánujte

Na výšce je toho mnohem více než na střední. Proto je rozumné plánovat. Pořiďte si diář a zaznamenávejte si do něj termíny malých dílčích písemek, termíny odevzdání seminárek, den zápočtů a ve zkouškovém si tam pište i termíny zkoušek.

I když se vám to možná nezdá, mozek miluje řád a jasně stanovená pravidla. Pracuje tak mnohem efektivněji.

Nezaznamenávejte si pouze termíny zkoušek a zápočtu. Do diáře si pište, kdy se na ně budete učit. Ideálně si velké množství učiva rozložte na menší části a učte se průběžně. Zvyšujete tak pravděpodobnost, že vám látka vydrží déle v hlavě. Také se tak vyhnete syndromu vyhoření v průběhu zkouškového! Při plánování se nezahlcujte mnoha aktivitami.

V diáři si plánujte i to, kdy se budete věnovat práci na domácích úkolech nebo seminárkách. Nedělejte je na poslední chvíli. Zvláště domácí úkoly vám profesoři zadávají proto, abyste se látku lépe naučili, dělejte je poctivě a ušetříte mnoho času (Např. Děláte poctivě úkoly do matiky, téma proto pochopíte a na zápočty se nebudete muset vůbec učit. Lidi, kteří úkoly nedělali, látku dobře nepochopí a před zápočty budou muset usilovně studovat a počítat příklady.).

Do diáře si pište rovněž osobní aktivity. Kdybyste tam zapisovali pouze učení, postupem času by vás diář omrzel a někam byste ho vyhodili. Na každý den si zapisujte alespoň jednu osobní aktivitu (koníček). Váš mozek bude vědět, že se má i na co těšit. Diář rozhodně nemá být plný povinností a náročných úkolů, pište si tam i to, co vám dělá radost.

Tip! Nemusíte využívat pouze papírového diáře, osobně používám google kalendář, mobil mám neustále u sebe, můžu si tak cokoliv ihned poznamenat.

Vracejte se k poznámkám

jak se učit na vysoké škole

Nenechávejte hned poznámky někde ležet!

Na přednáškách a cvičeních si pečlivě vypisujte poznámky. Poté je někam odhodíte, přijde zkouška a vy se je musíte naučit.

Nejenom, že už si látku vůbec nepamatujete. Ani nemáte přehled, jestli jsou vaše poznámky kompletní a můžete se z nich kvalitně učit. Nakonec to skončí tak, že se zbytečně učíte z obšírných učebnic, nebo používáte poznámky někoho jiného.

Nejlépe se tomu vyhnete, pokud se budete k poznámkám vracet ihned po vyučování. Není na co čekat. Jaké to má výhody?

  • Myšlenky si v hlavě utřídíte– často se stává, že během přednášky, cvičení výklad nepochopíte. Právě proto je dobré se k poznámkám vrátit. Je pravděpodobné, že látku tak pochopíte a mnohem lépe se vám utřídí v hlavě. Co chápeme, se nám pamatuje mnohem lépe!
  • Rychleji si to zapamatujete- jelikož se k informacím vracíte, znovu je „vkládáte“ do mozku. Učení na zápočet, tak bude mnohem jednodušší. Informace se nebudete učit, nýbrž jen opakovat. Opakování zabere zlomek času. Přirozeně se učíme rychleji věci, které jsme už kdysi uměli.
  • Poznámky si můžete přehledně uspořádat– často se studentům, kteří jsou mi podobní, stává, že ztratí přehled o svých věcech. Prostě nám bordelářům se něco zatoulá a poté nevíme, kde to hledat. Pokud se k poznámkám vrátíte ihned po vyučování, dostanete šanci si je někde přehledně založit. (Pokud si píšete poznámky do notebooku, ukládejte soubory do přehledných složek. Pro každý předmět mějte speciální složku a pamatujte, že každá přednáška si zaslouží samostatný textový dokument.)

Možná si říkáte, že vracení se k poznámkám je zbytečné. Zkuste si to, zjistíte, že není. Nebude vás to stát téměř žádný čas, ve výsledku čas ušetříte (nebudete se muset dlouho učit nebo prohledávat byt ve snaze najít poznámky a nemusíte se pak usilovně snažit látku pochopit těsně před zkouškou).

Mnozí z vás si během přednášek jen podtrhávají v učebnicích. Pro vás toto pravidlo platí taky. Vracejte se k poznámkám. Letmo si přečtěte, co se probíralo a pokuste si informace připomenout z hlavy.

Pozor na zvýrazňovač! Nepřehánějte to s ním. Vždy zvýrazňujte jen jednotlivá slova. Nikdy nepodtrhávejte celé věty, ba dokonce odstavce. Jaký to má pak smysl? Nic z textu potom nevyčnívá. Zvýraznění má vyzdvihnout klíčová slova. Pokud podtrhnete všechno, uvedete text znovu na stejnou úroveň. Proto šetřete “inkoustem” zvýrazňovače.

Nepřepracujte se!

Stalo se vám někdy, že jste toho měli před zkouškou/zápočtem opravdu hodně, učili jste nesnesitelně dlouho, ale stejně jste si nic nezapamatovali?

Je pravděpodobné, že jste vyhořeli. U učení neplatí pravidlo: více hodin učení bez přestávky = více zapamatovaných informací.

Nikdy byste se neměli přepracovat. S tím vám pomůže již zmíněný diář, který vás udrží organizované a pomůže vám si rozvrhnout studium na menší kusy.

Dalším typem je, že byste se neměli učit dlouho bez přestávky. Učte se maximálně 35-45 minut, poté si dejte krátkou 5-10 minutovou přestávku, odpočinete si od učení a načerpáte novou energii.

Chápu vás, máte těsně před důležitou zkouškou a vy se prostě nedokážete odtrhnout od učiva a každou sekundu, kterou nestrávíte učením považujete za promrhanou. Takové učení bez odpočinku nemá velký efekt, rozhodně se nejedná o skvělý způsob jak se učit na vysoké škole. Přestávky učení paradoxně zrychlují!

Během přestávek nedělejte nic intenzivního ani zábavného, mohlo by vás to odvést od učení. Osobně nemůžu nikdy hrát žádné hry, protože by mě od učení odtrhly na více než 5 minut. Když s tím začnu, je těžké přestat. Určitě si dokážete vzpomenout na činnost, která vás pohltí a nikdy u ní nezůstanete tak dlouho, jak jste původně zamýšleli.

Při přestávce se doporučuji projít, udělat si svačinu, dát si kávu, čaj, protáhnout se, nebo jen tak civět do zdi.

Využívejte dlouhodobou paměť

Věděli jste, že existují jisté principy opakování, které udrží informace v mozku navždy?

Jsem přesvědčen, že se vám znalost podobné techniky může na vysoké škole hodit. Prostě si něco párkrát zopakujete a uložíte si to do paměti na věky věků.

Jaké intervaly opakování jsou nejvhodnější?

Z výzkumů vychází, že bychom měli opakovat v těchto intervalech, je to však potřeba, nebo stačí opakovat méně?

  1. 10 minut
  2. 1 den
  3. Týden
  4. Měsíc
  5. 5-6 měsíců
  6. Rok

Po těchto 6 opakováních už máte informaci pevně zakořeněnou v mozku. Ale pozor, nemusíte opakovat tak často, abyste informace pevně uložili do paměti. Jestli se učíte pomocí technik efektivního učení, hledáte souvislosti, studujete aktivně, používáte analogie a mnemotechniky, stačí, když budete opakovat 2krát (den po naučení a těsně před zkouškou).

Výše vypsané intervaly opakování kdysi testoval Hermann Ebbinghaus. Ten se snažil zapamatovat náhodné abstraktní sekvence slov a písmen. Aby si informace dokonale zapamatoval, potřeboval k tomu právě tyto intervaly. Ale pokud se učíte látku do školy, přemýšlíte nad učivem a tvoříte souvislosti, nepotřebujete opakovat tak často. Učivo, které se snažíte zapamatovat totiž není tak abstraktní jako sekvence písmen, které memoroval Ebbinghaus (Např: W03MBS). Dá se říct, že čím více jsou dané informace abstraktní, tím častěji byste je měli opakovat.

Už jsme si řekli, že stačí opakovat den nebo několik hodin po naučení a pak těsně před zkouškou nebo zápočtem. Možná se ptáte, jestli existuje nějaká zábavná a rychlá metoda pro opakování.

Opakování se vůbec nebojte, nemusí trvat nijak dlouho. Pokud se něco učíte hodinu, opakování bude trvat maximálně 10 minut. Jak na to? Když se budete vracet ze školy tramvají, autobusem, připomínejte si, co jste se ve škole učili: Co bylo hlavním obsahem přednášek? Jak šly informace po sobě? Co bylo nejdůležitější? Souvisí nové učivo s něčím, co jsme se už učili? Bylo tam něco úplně nového?

V MHD se tak skvěle zabavíte, navíc naučené informace uložíte pevněji do paměti. Když si látku vybavujete, aktivují se neurovná propojení, právě proto si lépe pamatujete. Při opakování v hlavě samozřejmě zjistíte, že vám už něco vypadlo, krátce si to dostudujte (letmo pročtěte a znova si to vybavte). Pokud uděláte tohle, ušetříte z dlouhodobého hlediska hodně času.

jak se učit na vysoké škole

I v autobuse si můžete opakovat…

Jestliže máte skutečně velké studijní ambice, pište si každý den po příchodu ze školy shrnutí. Prostě otevřete textový dokument a vypisujte všechno, co si z přednášek a cvik pamatujete. Tato technika má ještě mnohem silnější účinek než pouhé opakování v hlavě. Materiály, které vytvoříte můžete navíc využít k pozdějšímu opakování na zápočty či zkoušky. I při psaní zjistíte, že si něco nepamatujete, tyto informace byste měli krátce dostudovat.

Před zkouškami si opakujte formou cvičného testu nebo zkoušení (aktivní metoda učení).

Jak to udělat? Na internetu najdete mnoho testů z minulých let, také si můžete podle syllabu vytvořit vlastní cvičné testy.

Když se nahlas zkoušíte, pokládejte si otázky na dané téma:

Co se probírá v této části?

Jak bych rozčlenil X? Co bych měl určitě zmínit? Co je to …? atd. Když si uděláte cvičný test, vyzkoušíte si, na čem jste a doučíte se informace, které jste si nepamatovali. Skutečně se jedná o nejlepší způsob, jak se učit na vysoké škole. Cvičné testy a zkoušení ještě pevněji ukotví informace v paměti a na zkoušce si je snadno vybavíte.

Akronymy a Mnemotechniky na vysoké

Zapamatování si suchých a nudných informací může být velmi těžké, právě v tomto vám mohou pomoct mnemotechniky a akronymy, které udělají z učení zábavu. Nejen, že si nudné učivo užijete, také si ho rychleji zapamatujete.

Mnemotechniky– paměťové pomůcky, které nám pomáhají se zapamatováním abstraktních informací, které si normálním způsobem nedokážeme zapamatovat. Mnemotechniky nejsou limitovány kapacitou krátkodobou pamětí. Ta dokáže najednou uchovat jen asi 3-4 kousky informací.

Právě proto máte problém se zapamatováním nákupního seznamu, který obsahuje pár položek. Mistři v mnemotechnikách si dokáží najednou zapamatovat tisíce slov. Pořadí balíčku karet zvládnou uložit do paměti za 21 vteřin.

Neříkám, že zvládnete dosáhnout úplně stejných výkonů. Ale s klidem dokážete do paměti uložit stovky abstraktních pojmů s využitím mnemotechnik.

Pro začátek doporučuji tuto mnemotechniku: Číslo-Rým nebo Jak se učit čísla a složitá fakta

Ve e-knize Jak se efektivně učit nejen do školy se naučíte ještě mnohem pokročilejší techniku Paměťového paláce, kterou využívají téměř všichni účastníci mistrovství světa v paměti.

Akronymy– jsou zkratky typu MDŽ (Mezinárodní den žen), EU (evropská unie) atd. Dají se využít i při učení, takové akronymy si dokáže vytvořit každý z nás.

Osobně je využívám při různých členěních, když si nedokážu zapamatovat všechny položky. Příkladem může být: LORD P, jedná se o členění nástrojů ČNB, které jsem se učil k maturitě (Lombardní sazba, operace na volném trhu, repo sazba, diskontní sazba a povinné minimální rezervy).

Zkuste si to, opravdu to funguje. Jen první písmenko vašemu mozku mozku napoví, co se skrývá pod celým slovem. Zkratka funguje jako jakýsi paměťový háček, který aktivuje další vzpomínky.

Získejte kompletní návod jak se učit

Tohle všechno je super. Radami z článku si určitě zjednodušíte život na vysoké, ale zdaleka to není všechno. Existují i další techniky učení, které vaše výsledky katapultují o několik stupňů výše.

Každý z vás se může učit až 3krát rychleji s menším úsilím. Jasně, netvrdím, že to zvládnete přes noc, ale pokud si osvojíte techniky efektivního učení a budete je správně využívat, je to možné. Při učení totiž opravdu nezáleží na tom, jak dlouho se učíte, ale jak ten čas strávíte.

Ty nejlepší techniky učení jsem sepsal v e-knize Jak se efektivně učit nejen do školy. Jedná se o kompletní návod jak se učit. Krok za krokem vás provedu světem efektivního učení. Naučíte se jak se na učení připravit, jak správně přijímat informace, jak být více produktivní, jak si plánovat svůj čas a mnoho dalšího. Po přečtení budete znát přesný návod, jak se správně učit..

Tak co? Chtěli byste vědět jak se učit rychle?

Více informací o e-knize Jak se efektivně učit nejen do školy>>

Děkuji vám za přečtení článku a doufám, že už máte lepší představu o tom, jak se učit na vysoké škole. A prosím pořádně zvažte, jestli chcete poznat taje efektivního učení.

Sdílejte na sociálních sítích!!!Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Share on Tumblr
Tumblr
0
Jan Kohut
Čau lidi, na tomhle blogu píšu o tom, jak se správně a rychle učit. Sám jsem měl kdysi s učením problémy, nevěděl jsem jak na to a šlo mi pomalu, ale hodně jsem toho načetl, experimentoval jsem a teď vám tady na blogu předávám ty nejlepší tipy pro efektivní učení.

5 komentářů “Jak se učit na vysoké škole

  • Zdá se, že jsi dobrý a dost mne to překvapuje. Dnes lidé slibují a pak je to jen mlácení prázdné slámy jen tak dál. Pokud budou tvé knížky opravdu dobré budou si je čtenaři navzájem doporučovat. Jen tak dál.

Trackbacks & Pings

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *