fbpx

Proč se vzdělávat? Vědomosti Vám otevírají možnosti.

Víte, proč se vzdělávat? Řekli Vám někdy ve škole, proč se něco učit? Jaký smysl má pro Vás vzdělání?

Možná na tyto otázky nedokážete odpovědět. Vzdělání je v našich životech nesmírně důležité. Otevírá nám mnoho možností, které zlepší jak kvalitu vašeho života, tak vaši životní úroveň.

vzdělání, proč se vzdělávat

proč se vzdělávat?

Proč se vzdělávat?

Na jednoduchém příběhu si to ukážeme.

Příběh Pepy a Josefa

Pepa je normální kluk, který chodí do školy, jenže ho nic nebaví, nerad se učí a nemá žádné životní cíle.

Potom tady máme Josefa, který není taky ničím zvláštní, jen se celkem rád vzdělává, učení mu nijak zvlášť nevadí a má životní cíl: v dospělosti chce podnikat. Jeho vzdělání nekončí ve škole. Rád si čte knihy o podnikání a managementu.

Který z našich hrdinu, prožije lepší život?

Já bych si tipnul, že to bude Jožko.

Vzdělání Vám dá svobodu!

Vzdělávání sebe sama Vám poskytne svobodu, to po čem všichni tak toužíme. Já bych svobodu rozdělil takhle:

  1. Finanční- chceš si něco koupit, koupíš si to. Chtěl by si jet na dovolenou, jedeš. Většina lidí si nemůže dovolit žít svobodně. Musí dělat kompromisy a šetřit. Správné vzdělání ti může dopřát finanční svobodu. Už nikdy se nebudeš muset koukat do peněženky a ptát se, jestli si to můžeš koupit.
  2. Rozhodování– hodně lidí se nechá jednoduše napálit. Podvodníci právě na takové lidi čekají. Vzdělání Vám dá lepší rozhodovací schopnosti, které Vás před nimi ochrání. Navíc si budete moci hodně věcí dělat sami. Nebudete muset spoléhat na rozhodnutí rodičů, učitelů a tetky z druhého kolene.
  3. Jakou svobodu chcete VY? Každý chce něco jiného. Někdo z Vás se možná chce odstěhovat od rodičů, někdo si chce najít skvělou práci nebo by chtěl být sám sobě pánem. Jedno je jisté, kvalitní vzdělání Vám k tomu pomůže.

Vzdělání Vám pomůže

Není to jen o tom, získávat nové informace. Je to hlavně prostředek pro získání schopností. Lepší schopnosti produkují lepší výsledky.

Co dokáže Pepa, když nemá o nic zájem a nic ho nebaví? Je pravděpodobné, že zmaturuje a skončí v Kauflandu za pokladnou.

Na druhou stranu Josef, který se rád učí a poznává nové schopnosti, jenž mu pomohou v jeho budoucím podnikání. Jasně ne každý z Vás chce podnikat, ale to vůbec nevadí. Možná se chcete stát právníkem, lékařem, vysoké školy Vám k tomu jisto jistě pomohou.  Pokud máte cíl, vzdělání Vám ho pomůže dosáhnout.

21. století

Manuální práce pomalu ale jistě mizí. Elon Musk, dokonce předpověděl, že nás do konce tohoto století vystřídají v práci roboti.

Co si potom počne takový Pepa?

Tohle století bychom mohli nazvat stoletím informací. Manuální práce zaniká. Proto, abyste se uplatnili na trhu práce, potřebujete být vzdělanější než konkurence, tak budete pro firmy atraktivní. Takový Pepa se za několik let jen těžko uplatní.

Stejně tomu je i v podnikání. Všechny firmy se vzdělávají, snaží se být napřed. Ani Vaše firma by neměla zakrnět. Pokud se naučíte rychle a efektivně vzdělávat, můžete tak porazit svou konkurenci novými a lepšími technologiemi, lepšími strategiemi prodeje atd..

Informace jsou nejcennější komodita

Nikdy neváhejte nad vzděláním, které může zlepšit Váš život. Jak jsem už řekl v minulém odstavci, tohle století je století informací a know-how.

Věnujte svůj čas vzdělání a život Vám to s úroky vrátí. Čas strávený vzděláním není nikdy promrhaný. Obětujte vzdělání svůj čas a peníze, v dnešní době se to vyplatí.

Vzdělání nekončí ve škole

Mnozí z Vás si teď říkají, že je super, co tady píšu, ale ve škole mě přece nikdy nic užitečného nenaučí! Však většina vysokoškoláků prodává hambáče v McDonaldu.

Máte pravdu. Ale vzdělání nikdy nekončí ve škole! Internet je plný informací, můžete si koupit kurzy, knihy, které Vás naučí mnohem více užitečných věcí než ve škole. Hlavně Vás naučí to, o co máte skutečný zájem.

Chcete se zlepšit ve photoshopu?

Kupte si o tom knížku/kurz. Je jich spousta, stačí hledat.

Chcete se naučit programovat?

Existuje mnoho stránek, které Vás naučí kódovat úplně zdarma.

Chtěli byste umět X?

Internet je plný užitečných informací, není to jen facebook a google. Na internetu se můžete dokonce vzdělávat.

Učte se celý život a budete vzkvétat. Nikdy se nepřestaňte učit novým věcem, život Vám to s úroky vrátí. Nejhorší je stagnovat a zakrnět na jednom bodě.

Jak se efektivně a rychle vzdělávat?

Právě tohle se můžete naučit na jakserychlenaucit.cz

Techniky učení, které až 4násobně zrychlí učení. Zjistíte, že učení může být i zábava. Poznejte principy fungování paměti a začněte je naplno využívat. Studium bude poté hračka.;)

Nikdo nás nikdy nenaučil jak se učit. Na těchto stránkách se to snažíme napravit.

Vzdělávejte se efektivně a dosáhněte svých cílů.

Je celkem logické začít se vzdělávat tak, že se naučíte Jak se efektivně vzdělávat. Každé další učivo poté zvládnete mnohem rychleji.

Nejlepší techniky učení, které studium až 4krát zrychlí se můžete naučit v ebooku Jak se efektivně učit nejen do školy.

Více informací o ebooku>>

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *