Neotřelý způsob: Jak se motivovat k učení, cvičení nebo k práci!
Motivace je hybná síla psychického charakteru, která uvádí do pohybu lidskou činnost. Nejlépe však podle mě motivaci vystihl Steven Pressfield: „V určitém okamžiku se bolest z nečinnosti stane větší než bolest z dělání dané věci.“ V následujících odstavcích vás naučím používat několik cenných tipů, jak se motivovat.
*Video a článek mají téměř identický obsah, je na vás, který typ obsahu zvolíte.
Jestli dostávám nějaký dotaz opravdu často, je to právě: „Jak se motivovat?“ Ať už k nějaké práci nebo třeba k učení. Některé dny jsou prostě super, cítíte motivaci a nic není problém. Ale mnohem častěji motivace chybí a ať děláte cokoliv, nedovedete se namotivovat.
V článku vám poskytnu na motivaci tak trochu jiný pohled. Odnesete si mnoho ověřených tipů, které vám pomohou být den co den „motivováni”, ať už děláte cokoliv.
Sledování motivačních videí, čtení inspirativních citátů a poslouchání motivačních řečí vás nerozhoupe k akci. A pokud ano, motivace stejně nevydrží déle než pár hodin nebo dnů. Hodně lidí si neuvědomuje, že motivace se nejčastěji dostaví až tehdy, když s něčím začneme.
Začít je totiž ze všeho nejtěžší. Jakmile se rozběhnete, motivuje vás to, abyste uběhli dalších pár metrů. Pokud začnete s nějakým projektem, máte tendenci ho dokončit. Nejtěžší je vyjít ven a rozběhnout se nebo otevřít učebnici a začít se učit.
Co doopravdy potřebujete, není motivace, nýbrž disciplína a produktivní návyky, které vám pomohou s čímkoliv odstartovat. Jakmile už začnete, budete inspirováni svou činností, což vás bude motivovat k pokračování. Motivace je nesmírně přeceňovaná a není ani z poloviny tak důležitá, jak si mnozí myslí.
Profesionál vs. amatér
Amatér je člověk, který čeká na motivaci. Někdo, kdo něco dělá až tehdy, když nastane vhodný okamžik či vhodná situace.
Profesionál si zkrátka sedne a pracuje den co den, bez ohledu na to, jestli je inspirovaný a jestli se mu chce, nebo nechce.
Skvěle to řekl autor knihy Atomic Habits (Atomové návyky), James Clear: „Amatéři čekají, až budou inspirováni, profesionálové si sednou a makají.
Každý, naprosto každý, pociťuje odpor k náročným činnostem, ať už je to učení, psaní nebo třeba cvičení. A bohužel pro nás: nikdy se to nezmění, žádný motivační žvást či video vás nepřeprogramují k tomu, abyste byli vždycky úplně nadšení pro těžké úkoly. Stejně tak vám neřeknou, jak se motivovat zaručeně a pokaždé.
Úsilí se podle mě nejvíce počítá tehdy, když něco děláte, i když se vám nechce. Pokud něco děláte jenom tehdy, když jste motivovaní a inspirovaní, nikdy nebudete skutečnými profesionály. A pod tímto pojmem si nepředstavujte profesionálního hráče golfu nebo profesionálního hudebníka. Profesionál je někdo, kdo vyniká v tom, co dělá. Může to být i student, který každý den dělá, co je potřeba, přestože se mu nechce. Profesionál je bloger, který roky pravidelně každý týden píše bez ohledu na inspiraci a náladu.
Nestačí spoléhat na motivaci, ta je vzácná a prchavá. Profesionálové spoléhají na systémy, návyky a dennodenní disciplínu, a díky tomu překonávají odpor neboli „nedostatek motivace”. A jak se tedy stát profesionálem, který dělá něco těžkého i tehdy, když nemá náladu, sílu, a nechce se mu?
S nedostatkem motivace souvisejí také zlozvyky. Jak s nimi bojovat, se dozvíte v článku Jak se zbavit zlozvyků.
Tipy, jak se motivovat!
Motivaci si naplánujte
Je prokázáno, že pokud si něco naplánujete, zvyšujete šanci, že to skutečně uděláte, a to bez ohledu na motivaci. Pokud si do svého diáře Doller napíšu, že v 9:00 se budu věnovat psaní, budu psát pravděpodobněji, než kdybych si v hlavě řekl, že musím tento týden napsat článek o motivaci.
Mnoho úspěšných lidí má návyky, díky kterým se nemusí rozhodovat a prostě dělají to, co je potřeba. Třeba spisovatel Haruki Murakami vstává každý den ve 4 ráno, pak 5 hodin píše a následně se jde proběhnout. Immanuel Kant zase chodil každý den o půl čtvrté na procházku, aby rozjímal o své práci.
Odstraňte ze svého života nejednoznačnost, plánujte si na přesné hodiny a minuty, co budete dělat, a garantuji vám, že toho uděláte více než kdy dříve. Nespoléhejte na svou pevnou vůli a momentální motivaci, moc daleko s tím nedojdete.
Když neplánujete a nevíte, co přesně budete kdy dělat, snadno podlehnete rozptýlením a výmluvám, které vás mohou dostat z cesty. Nebudete dělat to, co je důležité a podstatné, nýbrž vaši pozornost ukradou méně důležité a povrchnější činnosti. Nejlepší je z důležitých činností vytvořit návyky, které se opakují ve stejnou dobu. Od deváté do půl desáté si čtete, od 6 do 7 se během pracovního týdne učíte.
Inspirujte se Murakamim, Kantem a dalšími úspěšnými. Hodně užitečné je také pravidlo „když, tak“. Například: když si vyčistím zuby, tak použiju mezizubní kartáček. Snadno takhle na sebe navážete více návyků, ukončení jednoho, odstartuje ten další. Nedostatek motivace není většinou nic jiného než absence plánu.
Více se o plánování dozvíte v článku Jak používám Doller
Startovací rituál
Nejhorší je se k činnosti přinutit a začít. Jakmile už začnete, není to tak hrozné. Abyste překonali největší překážku, začít, musíte si začátek co možná nejvíce usnadnit, s čímž vám pomůže startovací rituál.
Startovací rituál musí být tak snadný, že neexistuje šance, abyste ho neudělali, nepřišli s nějakou výmluvou v hlavě, že to nejde nebo že to raději odložíte.
Například James Clear začíná psaní tím, že vypije sklenici vody u svého počítače. Vypít sklenici vody je nesmírně jednoduché, nejde to neudělat. Podstatou rituálu je, že vás přiblíží k vykonání daného úkolu a časem si ho mozek spojí s danou činností, tudíž jakmile rituál vykonáte, bude naprosto přirozené začít s těžkým úkolem.
Například pokud hledáte motivaci ke cvičení, zaveďte malý startovací rituál: obléknout se do sportovního. Rituál vás o malý krůček cvičení přiblíží. A někdy nepotřebujete nic více než malý krůček, který vás popostrčí správným směrem.
Svou verzi startovacího rituálu dělejte před každou těžkou činností, ke které se potřebujete “motivovat”. Například si pokaždé před učením připravte učebnice na pracovní stůl a vypijte sklenici vody. Mozek si rituál časem spojí s učením. Později, když budete mít připravené učebnice a vypitou sklenici vody, bude pro vás naprosto přirozené začít se učit.
Malý rituál vám pomůže s úkolem bezmyšlenkovitě odstartovat. Mozek si ho jednoduše někde na podvědomé úrovni spojí s danou činností a žádnou motivaci nebudete potřebovat.
Přečtěte si také: Jak přestat prokrastinovat
Uvědomte si, co vás čeká
Často motivace chybí proto, že se děsíte toho, co vás čeká . Ale jak sami dobře víte, mnohdy to není tak strašné, jak očekáváte.
Než se do něčeho většího pustíte, uvědomte si, co všechno daný úkol zahrnuje. Získáte nadhled. Když víte, do čeho jdete, není to tak děsivé, a tím pádem se do toho pustíte pravděpodobněji.
Před učením na těžkou zkoušku nehledejte motivaci, raději si sedněte a vypište si všechna témata, která se musíte naučit. Velký projekt rozdělte do menších snadných projektíků, jež už nebudou tak hrozivé.
Jakmile víte, do čeho jdete a co všechno vás čeká, jistým způsobem se vám uleví. Dojde vám, že se to nějak dá zvládnout.
Buďte nedokonalí
Přístup k perfekcionismu je dalším rozdílem mezi profesionály a amatéry. Profesionál si sedne a dělá svou práci, den co den. Je mu jasné, že jeho práce nebude vždy dokonalá, ale je si vědom toho, že pokud bude pravidelně něco dělat, zlepší se a vytvoří něco skutečně výjimečného.
Naopak amatéři se do práce nepouštějí, pokud si nemyslí, že bude “dokonalá” na 100 %. Pořád čekají na vhodnou příležitost, správný okamžik. Jenže ten nikdy nepřijde, nejvhodnější okamžik je teď a tady.
Posedlost dokonalostí nevede nikam jinam než k nekonečné prokrastinaci. Ne všechno, co uděláte, bude vždy dokonalé a skvělé. Avšak pokaždé, když se odhodláte něco udělat, zlepšíte se a o kousíček se přiblížíte ke svému cíli.
I ti nejlepší začínali pravděpodobně tam, kde jste teď vy. Ale tam, kde jsou dnes, se dostali hlavně zásluhou toho, že usilovně makali, i když jejich práce nestála na začátku za nic.
Když jsem začínal s blogem, psal jsem otřesně, ale postupem času jsem se zlepšil. Kdybych čekal, až se zlepším v psaní, ještě bych nezačal. Stejně tak na youtube – skoro všechna moje videa jsou hrozná, mluvím rychle, nejde mi rozumět, ale snažím se být profesionál, makat a zlepšovat se. Kdybych byl perfekcionista a čekal, až budu dokonalý, nikdy s natáčením ani nezačnu, a to by mi nedovolilo se zlepšit.
Pokud toužíte fotografovat, začněte klidně s mobilem, přestože budou vaše fotky nedokonalé. Nečekejte na to, až si koupíte drahý foťák, několik objektivů a světla. I s mobilem pilujete své dovednosti.
Jestli chcete mít svůj blog, začněte. Nečekejte na to, až budete umět dokonale programovat a psát články, které neobsahují chyby a dávají dokonalý smysl. Začněte, na cestě se v obojím zlepšíte rychleji, než kdybyste čekali, až bude vše skvělé.
Nelpěte na optimalizaci všeho možného. Pracujte každý den s tím, co máte, ať to jsou vaše dosavadní schopnosti nebo vybavení.
Pokaždé, když si dovolíte být nedokonalí a pustíte se do práce, se o kousíček zlepšíte. A někde uvnitř v hlavě si tím dokážete, že jste pracovití, že makáte i tehdy, když se vám nechce. Dokonalosti se přiblížíte až tehdy, když vytvoříte nebo uděláte mnoho nedokonalých věcí. Nehledejte pořád způsoby, jak se motivovat, zkrátka začněte něco dělat, a ono už to nějak půjde.
Doporučuji také článek: Jak neztrácet čas
Život je občas na prd
Na slovo motivace jsem vskutku alergický. Život občas stojí za nic a je jasné, že ne vždycky bude jednoduchý a snadný.
Často to bude těžké, pomyslně vás bude bolet cokoliv udělat. Jakmile budete ztrácet motivaci a chuť, připomínejte si: „Život je občas těžký, ale bolest je dočasná.“ Nebudete se učit věčně, po hodině si budete moci ulevit. Cvičení vás bude bolet jenom pár minut, a pak to skončí. Psaní bude náročné, ale po pár minutách můžete dělat něco lehčího.
Nikomu se snad nikdy nestalo, že by se po vykonání něčeho pozitivního a produktivního cítil hůře. I když to bude v danou chvíli sebetěžší a náročnější, jakmile to dokončíte, budete na sebe náležitě hrdí a šťastní, že jste to zvládli.
Psaní je některé dny opravdu náročné, nejde mi to a trápím se s tím. Ale pokaždé, když vydržím tu hodinu psát, jsem šťastný. Stejné je to i s učením. Ano, i mě někdy učení nebo, ale když něco udělám, učím se průběžně, jsem šťastný a vím, že mi to jedině prospělo.
Odměňování
Když se mluví o motivaci, většinou se narazí i na odměny. Měli bychom se odměňovat, neměli bychom se odměňovat? Odměny chápejte jako půjčky v bance. Celkově nejsou moc dobré, protože za ně platíte nějaké úroky, ale pokud je umíte moudře využívat, mohou vám odměny stejně jako půjčky pomoct. Avšak pokud uděláte malou chybku, mnohonásobně za ni zaplatíte.
Odměňujte se jedině za činnosti, které vás totálně nudí, a jinak byste se k nim nepřinutili. Pokud se budete odměňovat i za něco, co máte rádi nebo vás to čas od času baví, danou činnost si odměnou znechutíte. Děti, které si ve školce hrály s hračkou, kterou měly rádi a byly za to odměňovány, si s danou hračkou přestaly hrát, když přestaly dostávat odměnu, na kterou si zvykly.
Aby byly odměny účinné, musí být doopravdy odměnami, které vás potěší. Pokud vám někdo řekne, že se k učení matematiky nutí odměnami formou čokolády, ale vám čokoláda nechutná, není to zrovna dobrá odměna. Na každého zkrátka funguje něco jiného. Důležité je, aby odměna následovala bezprostředně po dané činnosti.
Doufám, že vás nezklamalo, že jste si nepřečetli žádné motivační kecy ani zázračné techniky, jak se napumpovat motivací. Místo toho jste dostali rady, které vás skutečně donutí každý den něco udělat. Víte, že profesionálové pracují pravidelně, i když se jim nechce, a právě proto jsou profesionály, protože na sobě den co den makají.
Vytvořte si svůj startovací rituál, který vás naladí na správnou vlnu a přiblíží k vykonání těžkého návyku. Motivaci si plánujte. Když víte, co budete kdy dělat, zvyšuje se šance, že to skutečně uděláte. Nelpěte na dokonalosti, zlepšíte se jedině díky usilovné dlouhodobé práci. Bolest je jenom dočasná a odměny jsou dobrým sluhou, ale špatným pánem.
Jestli vás zajímá tématika efektivního učení, mrkněte na moji e-knihu Jak se efektivně učit nejen do školy.
Pokud vás článek zaujal, pošlete ho jednomu vašemu kamarádovi.