Jak neztrácet čas
Mojí ségře začíná škola v 8 ráno a končí o půl 8 večer, když jsem se jí zeptal, o čem bych měl napsat článek, bez váhání řekla, napiš článek: jak neztrácet čas, lidem se to bude určitě líbit a hodit.
Sestra nemá moc času na lenošení, hodně času tráví ve škole a většinu svého volného času musí věnovat domácím úkolům a práci na soukromých zakázkách.
Čas, je omezený zdroj, pořád utíká a nikdy ho nebude přibývat. Je jenom na vás, jak tento čas využijete. V článku si řekneme o pár tipech, jak neztrácet čas. Věřím, že tak pár minutek, možná nějakou hodinku každý den získáte.
Tipy pomohou dvěma skupinkám lidí. Za prvé to jsou lidi jako moje ségra, neprokrastinují, nejsou lenoši, mají spoustu práce, povinnosti a ve svém volném čase skutečně něco dělají, ale času mají málo a hledají další cenné minutky, které by mohli produktivně využít.
Video pomůže i věčným lenochům, kteří jsou zvyklí se od rána do večera válet v posteli, sledovat seriály a nikdy neudělat nic produktivního. Myslím si, že i vy máte občas nutkání něco pořádného dělat. V článku nabídnu pár tipů, které vám čas pomohou využít lépe.
*Video a článek mají téměř identický obsah. Je na vás, který typ obsahu si vyberete.
Osobní cíl a priority – Jak neztrácet čas
Pokud máte spoustu povinností nebo naopak nejste schopni cokoliv udělat, musíte si uvědomit své priority, které vám pomohou se rozhodnout co dělat.
Čas je omezený zdroj, a není možné stihnout všechno! Někdy musíte obětovat určité úkoly, činnosti jiným věcem, které jsou pro vás skutečně důležité.
Pokud nemáte osobní cíl, žádnou vizi, pravděpodobně budete vždycky dělat to, co je zrovna naléhavé, ale není to pro váš život až tak důležité. V horším případě budete dělat něco, co je snadné, protože jste lenoši.
Abyste svůj omezený čas využívali naplno, stanovte si osobní cíl, vizi, která vám vždycky připomene, jaké jsou vaše priority a donutí vás dělat, co je důležité, i když to zrovna nemusí být naléhavé. A připomene vám, ať neděláte něco, co je nepodstatné, ale může se to zdát naléhavé.
Například já chci, aby se mi dařilo v mém malinkém podnikání, chci, abych pořád krůček po krůčku rostl, abych poskytoval lepší služby, abych psal lepší články, točil lepší videa a v konečném důsledku vydělal více peněz. Taky chci, aby se mi dařilo ve škole, abych nemusel opakovat zkoušky a zvládl je relativně rychle a měl dlouhé prázdniny.
Své cíle priority si připomínám pokaždé, když si plánuji čas. Málokdy tak svoji energii vynakládám tam, kde neprospívá mým cílům. Už se dlouho nestalo, že bych přišel domů a strávil 2 hodiny před televizí, nebo jenom bezmyšlenkovitě brouzdal po internetu.
Naopak ve svém okolí vidíte lidi, kteří zdánlivě pořád něco dělají, ale ani tak nevidíte jejich výsledky. Zřejmě je to tím, že svou energii a čas vynakládají špatným směrem k činnostem, které se zdají produktivní, ale přitom nijak nepřispívají k dosažení jejich cíle.
Pokud máte problém s časem, odhoďte činnosti, které nejsou v souladu s vašimi prioritami, uvidíte, že najednou začnete stíhat daleko více.
Nebudu popisovat, jak si osobní vizi vytvořit nebo jak si ujasnit priority. Sami asi víte, kde vás to táhne a v čem chcete být dobří.
Soustřeďte se na proces, nikoliv na cíle – pokud jste často ve stresu a frustrováni z vašich cílů, doporučuji přečíst.
Časový snímek dne
Dobře, už máte osobní vizi, ale času pořád není dost, co s tím? Tenhle semestr jsem se v předmětu Řízení jakosti učil o diagramu rybí kosti, taky se mu říká Ishikawa diagram nebo diagram příčin a následků.
Chybou mnohých firem je, že řeší až důsledky svých problémů. Přitom je důležitější se zaměřit na příčiny problému, ty odstranit, aby důsledky problémů ani nastat nemohly.
Váš problém/důsledek je, že nemáte čas, podle Ishikawova diagramu by byla blbost snažit se vyřešit problém. Musíte zjistit, jaké jsou příčiny a kde svůj čas ztrácíte a tohle ze svého života odstranit.
Po dobu několika dnů snímejte všechny činnosti ve svém životě. Třeba si to můžete zaznamenávat do google kalendáře, psát si to na papír nebo používat aplikaci toggle. Po pár dnech nebo po týdnu přijdete na to, kam svůj čas investujete.
I já posledních pár týdnů nestíhal, připadalo mi, že práce je pořád víc, ale nemám ji kdy stíhat. Časový snímek dne jsem si nedělal tak jako popisuji, spíše jsem se pořádně zamyslel, kam ten můj čas v průběhu týdne mizí. A zjistil jsem, že suverénně nejvíce času strávím v posteli. To byla příčina mých problémů tak jsem začal vstávat o hodinu rychleji.
Pozor, v posteli strávíte asi i vy hodně času, ale nikdy se o spánek neokrádejte, spěte zhruba těch 8 hodin. Já v posteli strávil ještě více času, měl jsem tendenci se válet a nevylézat po prvním zazvonění budíku.
Když si uděláte časový snímek dne, máte šanci něco změnit. Možná uvidíte, že spoustu času věnujete činnostem, které nejsou vaší prioritou, tak je prostě ze svého života odstraníte. Pokud jsou to zlozvyky, kterých se zbavuje jenom těžko, kouknete se na moje video, jak se zbavit zlozvyků a boom hotovo.
Časový snímek si udělejte poctivě, nestačí vaše odhady a domněnky. Vím, že jsem psal, že jsem to tak dělal já, ale já jsem blbec a potom jsem si čas snímal poctivě. Na papírek jsem si v průběhu dne psal, co dělám a po 3 dnech jsem to sečetl a vyšlo mi, že jsem například 4 hodiny psal, 3 hodiny se učil atd.
Pak se ptejte:
- Co mi sežere nejvíce času?
- Je to skutečně nutné, abych to dělal tak dlouho?
- Které činnosti jsou blbosti a nemají nic společného s mými prioritami?
Experiment: Co se mnou udělal týden bez sociálních sítí
Parkinsonovo pravidlo
“Každá práce trvá tak dlouho, kolik je na ni k dispozici času“.
My lidi jsme opravdu experti na to, že dokážeme vypadat, že něco děláme, i když ve skutečnosti nejsme moc produktivní. Ale naopak, když nám zbývá jedna hodina do odevzdání úkolu, makáme tak rychle, že se nestačíme divit. A úkol nakonec v pohodě zvládneme udělat.
Abyste čas využívali na maximum, musíte do svého života dostat trochu časového tlaku, který vás dokáže popohnat a motivovat k lepším výkonům. Například já si svůj den plánuji do časových bloků. Například vím, že od 9:00 do 10:00 se věnuji učení do řízení jakosti, od 10:15-12:00 píšu článek.
Když máte odevzdat úkol za jednu hodinu a nemáte nic hotovo, pracujete hrozně rychle. Deadliny nás motivují a nutí makat rychleji. Tak co kdybychom si udělali vlastní deadliny? Velké projekty si rozdělujte na menší a nastavujte si malé deadliny. Jako příklad můžu uvést napsání článku. Do středy musím udělat veškerý potřebný výzkum, do pátku musím mít napsanou hrubou verzi, v sobotu článek poprvé nahlas přečíst a doplnit o obrázky a odkazy a v neděli znovu zkontrolovat a vydat ho.
Jak lépe využívat čas – další článek o času
Malé úkoly spojujte
V průběhu několika týdnů se nám nakupí spousta malých úkolů, které nás můžou slušně rozhodit, a ještě více okrást o čas. Nejlepší věc, kterou můžete v tu chvíli udělat je, že malé a podobné úkoly spojíte dohromady. Místo toho, abyste uklidili pouze ve svém pokoji, uklidíte i koupelnu a kuchyň, kterou byste stejně museli za pár dnů uklidit. Nebo když máte cestu někam dál, přemýšlejte, s čím byste to mohli spojit. Třeba tam máte schůzku, ale uvědomujete si, že už máte dlouhé vlasy, tak skočíte i do kadeřníka, a ještě něco vyřídíte s dalším člověkem, kterého byste taky museli za týden nebo dva potkat.
Spojování malých úkolů vám ušetří fúru času. Ne že by bylo uklízení 3 místnosti rychlejší než uklidit jednu místnost, ale ušetří vám to čas z dlouhodobého hlediska. Každý úkol vyžaduje jakousi přípravu a takzvanou aktivační energii.
Sami asi dobře víte, že nejhorší je s čímkoliv začít. Pár minutek strávíte vždycky prokrastinací, takže místo toho, abyste prokrastinovali 3krát, prokrastinujete pouze jednou. Aktivační energie znamená, že musíte vyndat kbelík, naplnit ho vodou, vytáhnout vysavač, malý a velký smeták, mob a nějaké utěrky. Když uklízení spojíte, musíte tuhle přípravu a následný úklid udělat pouze jednou, ne 3krát
Na spojování jsem celkem maniak, když jedu do vedlejšího města, nejedu tam jenom koupit víno, ale rovnou se zajdu ostříhat, nakoupím toaleťák a někoho navštívím.
Pojďme na poslední krátké tipy, které vám ušetří čas.
Jak se donutit učit? – jste lenoši a nikdy se nepřinutíte učit? Čtěte!
Malé tipy
Vařte a nakupujte do zásoby. Pokud si musíte vařit, nedělejte něco ve smyslu, že si vytáhnete 200 gramů kuřecího a to uvaříte. Ne rovnou usmažte půl kila, 700 gramů a udělejte si oběd na pár dnů dopředu. Vím, možná je nuda jíst pořád to stejné, ale pokud chcete mít čas, musíte nějaké to pohodlí obětovat.
Chodil jsem na obchodku, kde jsem se učili psát všemi deseti. Dneska jsem za to hrozně rád, ušetří mi to spoustu času. Předtím jsem nepsal nijak zvlášť rychle, ani teď nejsem mistr světa, ale své myšlenky vyjádřím poměrně svižně. Pokud musíte hodně psát na počítači, investujte nějaký ten čas do toho, abyste čas z dlouhodobého hlediska ušetřili. Můžu doporučit program ZAV, který jsme používali ve škole nebo třeba nedatluj.cz
Využívejte mrtvý čas. To je taková doba, během které nemůžete dělat nic extra produktivního, ale zároveň něco tak trochu produktivního dělat můžete. Jako příklad můžu uvést jízdu v MHD. Jasně, nejde psát články, dělat grafiku atd. Ale určitě můžete poslouchat moudrý podcast nebo audioknihu. Z českých podcastů mám rád Deep Talks Petra Ludwiga a podcasty Petra Máry. Podcasty poslouchám například i při uklízení, u snídaně, u večeře a vlastně kdykoliv, když nemůžu dělat nic super produktivního.
Plánujte svůj čas. Už den do předu vím, co budu následující den v konkrétní hodinu dělat. Od doby, co řídím čas se mi nesmírně zvýšila produktivita. Už se nemusím každých 5 minut rozhodovat, co budu dělat. Den předem si to naplánuji a pak už jedu podle plánu. Plánování mi umožňuje koukat na svůj život s nadhledem a vždycky se věnovat prioritám. O tom, jak si plánuji čas jsem natočil video, koukněte ZDE.
Čas nebudete ztrácet, pokud si ujasníte své priority a svou osobní vizi. Vždy se ptejte, jestli svůj čas investujete správným směrem, tam kde vám na tom záleží. Udělejte si časový snímek dne, ať víte, kde čas ztrácíte. Naučte se pracovat pod časovým tlakem a nastavovat si malé deadliny. Malé úkoly podobného charakteru spojujte do jednoho.
Jestliže vás čekají zkoušky, mrkněte na můj online kurz Jak udělat každou zkoušku, myslím, že se vám může hodit.
Děkuji vám za přečtení článku, doufám, že se vám líbil a pomůže vám neztrácet čas.