Jak trávit volný čas a správně relaxovat
V životě bychom se neměli hnát pouze za cíli a maximální produktivitou, můžeme tak rychle vyhořet a vlastně vůbec ničeho nedosáhnout. Mnohem rozumnější je, pokud se naučíte trávit správně volný čas a relaxovat. Od článku nečekejte nějaký návod krok za krokem, který vám přesně ukáže, co byste měli přesně dělat, abyste správně odpočívali a trávili šťastně svůj volný čas. Čekejte od toho jakési seznámení se základními principy, které se podle mého vyplatí dodržovat.
Relax je skutečně nedílnou součástí našich životů, osobně si to bez něj neumím představit. Při čtení knihy o Elonu Muskovi, mě zarazilo, že ve svých začátcích téměř vůbec nerelaxoval, ale pouze pracoval. Když makal na svém prvním velkém startupu Zip2, programoval od ráno do rána, potom se na 2-3 hodiny prospal a ráno po příchodu do práce měli zaměstnanci nařízeno do něj kopnout, aby se probudil a mohl zase pracovat.
Podobný životní styl je z dlouhodobého hlediska neudržitelný, ani vás neudělá šťastnými. Lidé mají v dnešní době problém relaxovat. Však si vzpomeňte, kdy naposledy někdo ve vašem okolí řekl, že nemá čas, nebo si nemůže dovolit něčím ztrácet čas apod. Takoví lidé pak nikdy doopravdy nerelaxují, protože mají pocit, že si to nemohou dovolit a ve svém volném čase se raději věnují „nízkotučné zábavě“.
Nízkotučná zábava
Jedná se o termín, který jsem sám vymyslel a vyjadřuje „nudný způsob“ trávení volného času. Typickým příkladem nízkotučné zábavy je například prohlížení sociálních sítí, nebo čtení zábavných článků na internetu, psaní na fóra atd.
Vlastně je to taková zábava, jejímž hlavním cílem je odtrhnout naši pozornost od toho, co děláme. Když se do nízkotučné zábavy pustíme, máme pocit, že se ji budeme věnovat jenom pár minut. Ale sami víte, jaká je skutečnost. Před pár měsíci, když jsem ještě měl na telefonu nainstalované sociální sítě, jsem se často dostával do nekonečného začarovaného kruhu. Šel jsem spát a řekl jsem si, že se podívám na facebook, potom na instagram a potom zase na facebook a pořád dokola. Do toho mi ještě někdo napsal a já místo pěti minut strávil na telefonu půl hodiny.
Nízkotučné zábavě se během dne nevyhneme, ale snažme se do dne začlenit mnohem více opravdové „plnotučné“ zábavy, namísto té nízkotučné.
O nebezpečí sociálních sítí si můžete přečíst v jiném článku.
Plnotučná zábava
Je takový druh zábavy, který si opravdu užíváme, ale velmi často si ho nesmyslně vyčítáme. Jako příklad plnotučné zábavy můžu uvést to, že si vyjdete s přáteli ven. Rozhodně je to větší zábava, než prohlížení feedů sociálních sítí, ale často si to vyčítáte, protože máte pocit, že byste ten čas mohli strávit jinak, produktivněji.
Plnotučné zábavy patří do každého dne, protože skutečně obohacuje naše životy. I když máte pocit, že nemáte žádný čas, věnujte se raději plnohodnotné, plnotučné zábavě, místo toho, abyste čas jenom promrhali na nízkotučné.
Právě plnotučná zábava okořeňuje náš život a vytváří hezké vzpomínky. Plnotučná zábava nám pomáhá uvolnit napětí a stres.
Někteří z vás mohou namítat, že na plnotučnou zábavu někdy není čas. Řešením je v tomto případě plánování (Jak si plánovat čas – článek, který se vyplatí přečíst). Pravidelně se scházejte se svými kamarády, plánujte si hraní svých oblíbených počítačových her (i to je druh pln. zábavy). Plánování má i další výhodu, jakmile si zábavu naplánujete, dostanete se pod zdravý tlak, který vás donutí být produktivní v době, kdy máte pracovat nebo se učit.
Příště, až si budete chtít odpočinout od nekonečného učení, vyrazte z kamarády ven, zahrajte si na hudební nástroj, věnujte se svým koníčkům, sportujte, zahrajte oblíbenou hru, místo toho, abyste si vytáhli telefon a jen tak povrchně se zabavili. Nemějte strach věnovat svůj čas něčemu, co vás dělá opravdu šťastnými.
Co nás dělá šťastnými?
Kdybych vám tuto otázku položil, většina z vás by řekla, že lidi dělá šťastné, když lenoší a nic nedělají. Ale jak potvrzují výzkumy, není to pravda. Lenošení a nic nedělání vlastně nesnášíme a raději dostaneme elektrický šok!
V jednom experimentu vědci zavřeli účastníky do místnosti na 15 minut a řekli jim, aby se zabavili svými pozitivními myšlenkami. Většina lidí po experimentu uvedla, že nedokázali udržet pozornost, i když je v místnosti nic nerušilo a rozhodně to nepovažovali za příjemně strávený čas.
Experiment byl opakován, ale s tím rozdílem, že si lidé mohli dát elektrický šok. Ještě předtím, než odstartovala patnáctiminutovka osamotě, vědci připojili účastníky k elektřině a dali jim jeden cvičný elektrický šok, který byl nastaven tak, aby byl hodně nepříjemný. Když výzkumníci odcházeli z místnosti, řekli, že začíná experiment (15 minut osamotě) a nabídli jim, že pokud budou cítit potřebu, nebo se jim bude chtít, mohou si dát sami bolestivý elektrický šok, nikdo je k tomu však nenutil.
Výsledky byly ohromující. 67 % mužů si raději dalo jeden nebo více elektrických šoků, aby si zkrátili dlouho chvíli. Jeden muž si dokonce „dopřál“ 190 šoků během 15 minut. 25 % žen se také koplo.
Nuda a nic nedělání nás teda šťastnými rozhodně nečiní. Jaké aktivity a co nás činí šťastnými?
Buďte aktivní
Pouhé lenošení nestačí. Aktivně strávený volný čas je pro naše dobro lepší. Aktivita neznamená, že musíte být nutně super aktivní. Důležité je se zamyslet, jak trávíte volný čas a jestli moc času netrávíte zbytečným poleháváním a nic neděláním. Z dlouhodobého hlediska to nedělá dobrotu.
Interakce s lidmi
Interakce s lidmi nás dělá šťastnými, teda pokud se nejedná o lidi, se kterými se neustále hádáte. Při lidském kontaktu si vytváříme ty nejlepší vzpomínky a cítíme opravdové momenty štěstí.
Dokonce i malé sociální interakce jako krátký rozhovor s prodavačkou vás činí šťastnějšími.
Pomáhání druhým
S tímhle mám osobně problém. Myslím si, že nemám dostatek času pro sebe a pak nejsem schopen, nebo nechci pomáhat druhým. Ale věda jasně dokazuje, že pomoc druhým v nás probouzí štěstí a pocit, že děláme něco většího, než jsme my sami.
Pokud můžete, neodmítejte pomoc. Samozřejmě si dávejte pozor, aby vás někdo nevyužíval, ale to už je téma jiného článku.
Obměňujte
Když něčeho dosáhneme, rychle si na to zvykneme, tomuto fenoménu se říká hédonická adaptace (Např. když dosáhnete svého cíle, rychle si na to zvyknete a nemáte z toho takovou radost jako těsně po úspěchu). Jestliže se pořád věnujete těm stejným činnostem, rychle si zvyknete na pocit, který přinášejí, adaptujete se a to přestanete přinášet pozitivní emoce. Abyste se rychle neznudili, je nejlepší, pokud své volnočasové aktivity neustále obměňujete. Nedojte tak rychle k hedonické adaptaci a stále se budete cítit šťastní.
Ovšem dávejte si pozor na to, abyste to s obměňováním činnosti nepřehnali. Pokud děláte několik věcí během jedné hodiny, snižuje to vaše štěstí, ale pokud se během týdne věnujete více volnočasovým aktivitám, naopak to štěstí zvyšuje.
To by mohlo být pro tento článek všechno. Pamatujte, že relax je důležitý a rozhodně nejde být pořád super produktivní. Když máte volnou chvíli, věnujte se raději plnotučné zábavě, než abyste pouze odpoutali svou pozornost nízkotučnou. Víte, že štěstí není ukryto pod peřinou, ale spíše v aktivitě.
Nevíte, jestli jsou volnočasové aktivity, kterým se věnujete nízko nebo plnotučné? Napište mi do komentářů, pokusím se vám pomoct. Napište mi, jak trávíte volný čas a co vás dělá šťastnými?