fbpx

Experiment: Jak jsem přežil týden bez sociálních sítí!

Minulý týden jsem se rozhodl úplně odstřihnout od sociálních sítí. Jaký byl týden bez sociálních sítí?

Pokud nežijete odloučení od světa, určitě jste si všimli, že lidé tráví stále více a více času na svých mobilech a hlavně na sociálních sítích. Považuji to za opravdový problém, protože to požírá strašně moc času a reálně nám to nepřináší moc užitku.

Rozhodně neříkám, že jsou sociální sítě kompletně špatné. Dovolují nám, abychom se spojovali s lidmi, se kterými se nemůžeme setkávat. Umožňují nám pořádat a informovat se o zajímavých událostech a podnikatelům pomáhají získávat nové zákazníky. Ale bohužel na sociálních sítích trávíme příliš mnoho času: komentujeme, lajkujeme, píšeme statusy, vkládáme fotky, hrajeme hry, prohlížíme si nové příspěvky a neustále si s někým vyměňujeme zprávy.

U většiny lidí by se dalo říct, že 90 % času, který stráví na sociálních sítích je zbytečný a dal by se využít smysluplněji.

V článku se dozvíte, jaké to bylo týden bez sociálních sítí a jak se můžete vy zbavit závislosti na facebooku a dalších sociálních médiích. Pojďme společně získat zpět ztracený čas…

Před experimentem aneb kolik času trávím na sociálních sítích

Abych řekl pravdu, nemyslím si, že na Facebooku a ostatních sociálních sítích trávím přehnaně moc času. V mé věkové kategorii patřím k těm, kteří tráví na sockách nejméně času.

Už před několika měsíci jsem si z telefonu vymazal aplikaci messengeru a facebooku. Už téměř rok nechodím dopoledne na sociální sítě a stejně dlouhou dobu mám vypnutá veškerá upozornění.

Ale i tak vnímám používání sociálních sítí jako problém, vím, že mě velmi často okrádají o čas, který bych mohl využít jinak, možná lépe. Taky cítím ohromný problém v tom, že když jsme neustále připoutáni ke svým mobilním telefonům, nedokážeme si pořádně užít ani setkání s kamarády. Sám se někdy nevěnuji konverzaci a něco ťukám do mobilu, místo toho, abych ostatní poslouchal a občas přispěl nějakým vtipným komentářem. A přesně tohle, neustále civění do telefonu, mě štve ještě více u ostatních.

Proč jsem do experimentu šel?

Do experimentu jsem šel hlavně proto, abych si vyzkoušel, jestli jsem schopen to týden vydržet. Vím, že nejsem super závislý na sociálních sítích, ale už několik let je to součást mého života, z chození na Facebook a Instagram se stal zvyk.

Od týdne bez sociálních sítí jsem si sliboval i to, že budu soustředěnější a zvládnu udělat více smysluplné práce. Pokud už delší dobu sledujete tenhle blog, víte, jak jsem ujetý na soustředění a koncept hluboké práce. A jak říká ve svém TedTalku Cal Newport, používání sociálních sítí nás nutí být ve stavu „fragmented attention“ (neustále multitaskujeme a přepínáme pozornost z jedné věci na druhou) může vést k trvalému zhoršení naši schopnosti se soustředit. Já i Cal si myslíme, že schopnost se intenzivně soustředit, je nezbytná pro úspěch v dnešním roztěkaném světě.

K týdnu bez sociálních sítí mě vedla i stále hlasitější kritika Facebooku. Asi všichni slyšeli o kauze z Cambridge Analyticou, kdy fb nechával tuto firmu dolovat data o milionech uživatelů. Tato kauza mohla mít vliv na americké volby a kdoví, na co ještě.

Znepokojila mě i prohlášení Seana Parkera, jednoho z prvních investorů do Facebooku. Ten například řekl: Jenom bůh ví, co to (facebook) dělá mozkům našich dětí.

Nebo třeba: Všechny ty lajky, sdílení byly použity jako droga, aby lidi připoutaly nonstop k Facebooku. Ptali jsme se, jak může (facebook) zkonzumovat, co nejvíce vašeho času a vědomé pozornosti. Řekl Parker, když se vyjadřoval o rané „misi“ facebooku.

Vynálezci těchto sociálních sítí, já, Mark Zuckerberg, Kevin Systrom (Instagram), jsme to všechno věděli (špatný vliv, závislost), ale stejně jsme to dělali. Řekl Parker.

O dalších nebezpečích sociálních sítí si můžete přečíst v odkazu…

Jaký byl týden bez sociálních sítí?

týden bez sociálních sítí

Tahle tabletka mi občas opravdu chyběla!

Lhal bych vám, kdybych řekl, že to bylo snadné. Někdy jsem měl opravdu nutkání jen tak otevřít Facebook nebo Instagram a projet si všechny feedy. Naštěstí jsem odolal a celý týden vydržel.

Rovněž bych k vám nebyl upřímný, kdybych řekl, že ihned, když jsem opustil sociální sítě, jsem byl super soustředěný a dělal jsem pouze produktivní činnosti.

Na druhou stranu musím říct, že každý den bez sociálních sítí byl lehčí a lehčí. Čím méně jsem sociální sítě používal, tím více jsem zjišťoval, že je vlastně nepotřebuji. Podobně to budete vnímat i vy, když omezíte svůj přístup na sociální média.

Opravdu si myslím, že jsem toho během týdne bez Facebooku stihl více. Když jsem nebyl na sociálních sítích, neměl jsem na výběr a musel se věnovat tomu, co je zrovna podstatné. Ale nemyslím si, že bych byl o moc soustředěnější, možná trošku. To je ale asi tím, že už tak mám vytrénovanou pozornost a nedělá mi problém se po delší dobu soustředit pouze na jednu věc. (Pokud se chcete dozvědět, jak trénovat soustředění, přečtěte si článek z odkazu)

Týden bez sociálních sítí mi dal i něco, co jsem vůbec nečekal, kreativitu. Když jsme neustále připoutáni k obrazovkám, nemáme čas jen tak přemýšlet. Jednoduše jsme nuceni věnovat svou pozornost a své myšlenky věcem, které vidíme na své obrazovce.

Málokdo se už dneska, v právem slova smyslu, nudí. Když máme čekat na autobus, vytáhneme mobil a něco na něm děláme, když čekáme u zubaře, taky koukáme do obrazovky. Z našich životů se už vytratila nuda, která nám dovolovala přemýšlet a přicházet s novými myšlenkami.

Spisovatel Neil Gaiman řekl, že nejlepší způsob, jak přijít s novými nápady, je nudit se. A musím mu dát za pravdu. Během týdne jsem se často nudil a prostě si jenom „hrál se svými myšlenkami“. To mi dovolilo přijít s novými nápady.

Odloučení od sociálních sítí mě donutilo se více stýkat s lidmi. Často bych třeba odmítl nabídku někam zajít, abych mohl něco dělat a věnovat se svým věcem. Bral bych to tak, že se s tím člověk můžu „setkat“ na fb. Když jsem sociální sítě neměl, cítil jsem potřebu být více ve společnosti.

Jakmile se můj experiment chýlil ke konci, ani jsem se nějak netěšil, že si Facebook a Instagram znovu otevřu. Odbila dvanáctá hodina a já mohl po 7 dnech a 12 hodinách na sociální sítě. Na Facebooku na mě čekalo několik zpráv, desítky upozornění. Když jsem to všechno „vyřídil“, zjistil jsem, že mi to vlastně moc nechybělo. Opravdu, čím méně jste na sociálních sítích, tím lehčí je odejít. Čím více času tam trávíte, tím důležitější to vnímáte.

Kolik času jsem strávil na telefonu oproti svým vrstevníkům?

Ještě předtím, než jsem se pustil do svého experimentu, poprosil jsem 2 své kamarády, aby si nainstalovali appku, která snímá, kolik času tráví na svém mobilním telefonu. Pro Android je to Rescue Time a pro iOS Moment.

Když jsem na svém telefonu neměl sociální sítě, neměl jsem důvod mobil používat, jelikož nehraju ani žádné hry atd. Svůj telefon jsem se snažil celý týden nosit v tašce a na rukou nosil hodinky.

Své kamarády jsem poprosil, aby se nijak neomezovali a telefon používali jako za běžných okolností. Jak můžete vidět, na telefonu jsem strávil za celý týden méně času, než moji kamarádi za jeden den. :D

týden bez sociálních sítí

Rozhodně netvrdím, že všechen čas, který na telefonu strávili je špatný, ale možná by se chtělo zamyslet nad tím, jestli by se alespoň část času nedala využít jinak.

Možná z těchto screenshotů vyznívám jako nějaký svatoušek, který vůbec nepoužívá internet a moderní technologie. Ale pravda je taková, že jsem celý týden telefon opravdu moc nepoužíval. Koukal jsem přes něj jenom na bankovnictví, hledal nějaké spoje, kontroloval tržby a e-mailing. Mnohem více jsem používal iPad a notebook, na kterém jsem pracoval a učil se, ale často jsem sklouznul k nadměrnému používání Youtube a mého oblíbeného fóra o F1.

Jak můžete být produktivnější?

Pokud jste se dopracovali až sem, gratuluji vám, zvládli jste přečíst můj dlouhý sloh o tom, jaké to bylo týden bez sociálních sítí, zbytek článku je pro vás. Dozvíte se, jak omezit svou závislost na sociálních sítích a vyzvu vás, abyste si zkusili malou challenge.

Nejprve vás chci hecnout, abyste si zkusili, jaké je to vydržet jenom jeden den bez sociálních sítí. Uvědomte si, že se svět nezastaví, vaše přátelství se nerozpadnou a nic zásadního vám neunikne. Sociální sítě dokázali na měsíc opustit i lidé, kteří na tom mají postavený business a zajišťuje jim to živobytí. I já potřebuji Facebook k tomu, aby vzkvétal můj blog a dostával se více mezi lidi a týden mě nezabil.

Co si od toho můžete slibovat?

  • Získáte čas pro přemýšlení, možná přijdete s nějakým kreativním nápadem
  • Budete soustředěnější – prostě nebudete mít na výběr a budete se muset věnovat něčemu jinému. Když se budete učit nebo pracovat, půjde vám to lépe.
  • Procvičíte svou pevnou vůli – pevná vůle je sval, pokud ho trénujete a nutíte se dělat věci, které pro vás nejsou příjemné (nutíte se učit, cvičit), posilujete svou pevnou vůli a postupně se dokážete přinutit ke stále náročnějším činnostem
  • Zaujmete své kamarády – řekněme si na rovinu, odloučení od sociálních sítí vyžaduje jistou dávku odvahy a v dnešní době se z toho stává módní trend :D

Do challenge jděte co možná nejdříve, abyste na to nezapomněli, nebo v hlavě nepřišli s výmluvami. Také vám doporučuji, abyste si vypnuli veškerá upozornění a mobil si nechávali v tašce nebo ho vůbec nepoužívali (Nechte mobil vybít a nenabíjejte ho). Když bude mobil daleko od vás, nebudete mít takové nutkání na něj pořád koukat.

Teď k druhé části…

Jak se zbavit závislosti na sociálních sítích a telefonu

týden bez sociálních sítí

Jak se můžete zbavit závislosti na mobilu a sociálních sítích?

Závislost na sociálních sítích ani závislost na telefonu, není žádná klinická diagnóza, ale určitě mnoho z vás vnímá, že telefon používá až příliš často.

Následujte pár mých rad, které vám pomohou se odlepit od obrazovek a začít žít v přítomném okamžiku.

  1. Vypněte upozornění – právě upozornění nás neustále přitahují k telefonům. Cinknutí zprávy, nový lajk na Instagramu, upozornění na Facebooku atd. Nedovolte sociálním sítím, aby rozhodovaly o tom, kdy na ně budete chodit. Vypněte si upozornění a kontrolujte si sociální média, kdy uznáte za vhodné.
  2. Úřední hodiny – nechoďte na sociální sítě, kdy se vám zachce. Zvolte si nějaký režim, který budete dodržovat. Nejen, že omezíte čas, který na sociálních sítích strávíte, ale rovněž budete trénovat svou pozornost. Úřední hodiny nemusí být vůbec striktní, stačí, když začnete s tím, že na sociální sítě nebudete chodit pouze první hodinu od probuzení.
  3. Odstraňte alespoň jednu aplikaci – vyberte si jednu sociální síť, o které si myslíte, že vám přináší nejméně radosti a odstraňte ji ze svého telefonu. Bude to Facebook, Messenger, Instagram, Snapchat? Pokud jste extrémisti jako já, vymažte si všechny a používejte sociální sítě pouze na počítači.
  4. Snímejte svůj čas – stáhněte si aplikaci Rescue Time, nebo Moment pro iOS a snímejte svůj čas. Jakmile uvidíte, kolik času trávíte na jednotlivých sociálních sítích, možná vás to donutí se zamyslet nad změnou.
  5. Užívejte si opravdovou zábavu – používání Facebooku a Instagramu vlastně není pořádná zábava. Proč tam tedy chodíme? Velmi často z nějaké setrvačnosti a proto, že se nechceme nudit (ale vy víte, že nuda je prospěšná). Sociální sítě představují plytký způsob zábavy. Chci, abyste si každý den užívali i nějakou opravdovou zábavu. Je to něco, co vás bude skutečně bavit a vtáhne vás do sebe. Může to být sport, nějaká počítačová hra, zábavný seriál (pozor, musíte sledovat pouze seriál a vůbec nekoukat do telefonu), číst si, vařit, s někým si dobře popovídat.

Jestli cítíte, že máte problém s nadměrným používáním telefonu a sociálních sítí, začněte s tím něco dělat. Nedovolte, aby byla vaše pozornost neustále roztříštěná. Sami už z článku víte, že to může vést až k trvalému zhoršení pozornosti.

Tenhle článek vás neměl donutit, abyste opustili sociální média. Jenom chci, abyste se trošku více zamysleli nad tím, proč sociální sítě vlastně používáte a jestli vám přinášejí to, co od nich očekáváte. Vyzkoušejte si alespoň den nebo pár hodin bez sociálních sítí a mobilu. Zjistěte, jaký to na vás bude mít efekt. A příště, když uslyšíte upozornění, snažte se mu na pár sekund/minut odolat, protrénujte tak svou pozornost. 😊Více o soustředění se dozvíte v mé e-knize Jak se soustředit.

Pamatujte na to, že rady z článku jsou zdarma, tak je sakra použijte! :D Začněte žít soustředěnější život…

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

12 Odpovědi na “Experiment: Jak jsem přežil týden bez sociálních sítí!

  • Ahoj,

    díky za super inspirativní komentář. Jsem rád, že se na to někdo dívá podobně. Sám „pitomý“ telefon nemám, ale už snad 3,5 roku mám stejný mobil s naprosto rozbitou obrazovkou, na kterém ani moc nefunguje foťák. Když tyhle technologie člověk nepoužívá, hned vidí všechno jinak, řekl bych, že lépe. :)

    Jinak rozjíždím nový blog, právě o téhle tématice: jak lépe používat technologie, sociální sítě, aby nám sloužily, namísto toho, abychom se stali jejich otroci, zatím jsem tam napsal jenom dva články, ale snad se budou líbit. :)

  • Martina
    5 roky před

    Super zkouška… Osobně jsem takhle chtěla zkusit nepoužívat instagram po dobu jednoho týdne (Fb nevedu už několik let, ale instagram jsem měla tou dobou moc ráda), a tak jsem si ho odinstalovala. Dva dny jsem se kontrolovala a po deseti dnech zjistila, že už je to víc než týden a že se už vrátit nechci. Zrušila jsem účet a teď po půl roce vidím celkem znatelný rozdíl nejen v lépe využitém čase, ale rovněž v mnohem jednodušším vnímání reality. Dokonce jsem si ve finále pořídila jen „pitomý“ telefon a teď, když si něco chci přečíst, prostě si sednu k počítači, uvařím si čaj a brouzdám po svém, beze všech otravných upozornění a zpráv, které člověka ruší ve dne v noci, pokud se od nich neodstřihne. A je to fajn. Akorát se člověk občas cítí mezi těmi telefonisty sám. Protože i doma do toho všichni čučí a kolikrát si tak povídám jen sama se sebou :-D

  • Ahoj,

    moc děkuji za tvůj komentář. :) Jsem rád, že to dává smysl i někomu jinému a hlavně mě to povzbudilo znovu se sociálními sítěmi trochu „přitvrdit“, poslední dobou na nich zase trávím více času než bych chtěl a cítím, že toho nestíhám tolik, kolik bych chtěl a celý můj život je takový „prázdnější“, nic nového se neučím a část dne strávím bezmyšlenkovitým prohlížením a psaním. :)

  • anonymka19 :)
    6 roky před

    Super článek, moc za něj děkuji. Detox od sociálních sítí jsem začala před třemi dny a je to opravdu těžké. Je pravda, že teď více času strávím také na youtube nebo jsem si začala více číst články po internetu, jako je třeba zrovna tento. Příjde mi ale takto strávený čas daleko užitečnější, než být půl dne připoutaná k messengeru a fotkam na instagramu. Tento článek mě povzbudil, abych svou týdenní výzvu nevzdala a dál zjišťovala celkový dopad těchto věcí na můj osobní život. Doporučila bych si to zkusit opravdu každému, už čistě jen ze zvědavosti.

  • Děkuji za komentář. No jasně, pro někoho to výzva být nemusí, ale myslím, že pro většinu z nás mladých je hodně těžké se odstřihnout alespoň na týden ze sociálních sítích. Nevím, jak je to aktuálně, ale četl jsem, že průměrný teenager stráví jenom na telefonu průměrně 3-4 hodiny denně. Potom, když se toho má vzdát, může to být pro něj problém. Jinak souhlasím s vámi a mnohem více si cením komunikace z očí do očí a doufám, že „nevyhyne“ ani s příchodem virtuální reality, díky které ještě více zlenivíme. Bohužel je komunikace z očí do očí na ústupu a z výzkumů vyplývá, že mladí raději komunikují přes internet než v reálném životě. Doufám, že se tento trend zvrátí…

  • Tak nějak to není výzva, bohužel. Klidně bych zahodil na měsíc telefon, počítač, router, televizi, mikrovlnku a robotickej vysavač :) Ale chápu to. Dnešní lidi jsou z Facebooku, Instagramu, Snapchatu a všech těhle vocasovin tak mimo, že nevnímají ani dění okoli nich. Slyšel jsem, že se FB v ČR docela vyvinul a už to nejsou příspěvky typu „Spapinkala jsem chlebíček“. No nevím jak u vás, ale u mě to tam pořád je každou chvíli. Asi se spíš přidám do vlny lidí, který FB zrušili. Koneckonců co mi je po tom, co dělají ostatní lidi, jaký mají názory a podobně :) Jedna věc je sednou si občas s různýma lidma do hospody a pokecat, co je novýho. Ale držet se na FB, abych byl pořád ve střehu a pak šel s kámošema do hospody (.. jo vlastně nešel, protože o sobě už všechno víme z FB).. Je to pošahaný

  • Moc děkuji za komentář. :) Hodně se mi líbí tvůj přístup a doufám, že si podobné chování osvojí více lidí. Je na čase, abychom začali žít více v přítomnosti a slepě nepodporovali sociální sítě. :)

  • Pavel B.
    6 roky před

    Trochu jsem Sociální sítě přibrzdil po svém, i když musím přiznat, že mne Váš článek ještě více inspiroval. První co jsem udělal bylo, že jsem si zrušil Instagram a Pinterest a ponechal si pouze Facebook a to jen pro domácí účely. Kupodivu jsem byl po dvou dnech schopný se uklidnit a nutkání se na Facebook vracet se mi vyhnulo. Občas tedy jdu a podívám se kdo mi psal a následně na to síť zavírám a ten den se jí už nevěnuji. To omezení mi pochopitelně také přineslo mnoho času k přemýšlení a možná i lítosti nad spoustou promrhaného času, díky kterému si mastil kapsu pan Zuckerberg, který do konce svého života už skutečně pracovat nemusí. Tak nějak jsem si vybavil ještě svůj starý profil na MySpace, ke kterému už ani nevím heslo a nezajímám se o něj a zamyslel se nad tím, zda takhle nedopadne za následující 2 roky i Facebook? Můj život se myslím o dost zlepšil, protože si teď více všímám svého okolí i sám sebe a přestal jsem cítit neustálé napětí, které teď dávám za vinu svému telefonu a (a)sociálním sítím a hlavně svým vlastním chybám. Facebook je tímhle pro mne už takřka nezajímavý a to tedy ne z protestu, ale spíše z přesvědčení. Jinak jste ale napsal skvělý článek, to musím přiznat. :)

  • Super, potom napiš, jak se ti dařilo a jaké si z toho měla pocity.

  • lily99
    6 roky před

    Děkuji za tento super článek. Mám ráda výzvy, které mě posouvají dopředu. Takže jdu do toho také a těším se!

  • To sice technicky je, ale není to „typická“ sociální síť. Navíc to nevyužívám pro nějaké komentování a spojování se s lidmi. Spíše pro hudbu a vzdělání. Proto jsem ji z experimentu nevyloučil, ale až udělám týden bez internetu, ani na youtube samozřejmě nepůjdu. :)

  • YouTube je taky sociální síť ;)

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *