fbpx

Tajný trik na zvýšení produktivity!

Co kdybyste znali trik, který několikanásobně zvýší vaši produktivitu?  V tomhle krátkém článku se o jednom takovém triku dozvíte, budete překvapeni o co se jedná a jak je to snadné.

Než začneme, musíme si uvědomit, že práce nebo učení si není vždy rovno! Pokud se učíte jeden den hodinu a další den taky hodinu, neznamená to, že se oba dva dny naučíte stejné množství informací, stejný princip platí u práce. Pokud máte první den více energie zákonitě toho stihnete více než den druhý.

Tajný trik na zvýšení produktivity spočívá v tom, že pracujete jenom tehdy, když jste plní energie. Stihnete toho hodně a nikdy neplýtváte svým časem. Práce “na půl plynu” je zbytečná. Úkol, který by vám normálně zabral 1 hodinu, děláte s nižší zásobou energie klidně hodiny 3.

Nyní nastává nejdůležitější otázka tohoto článku: Jak být plný energie, abych mohl/a pracovat na plné obrátky a maximálně využil/a dostupný volný čas?

Rad může být spousta, ať už je to pravidelný pohyb, zdravá strava, vitamín D, odpočinek. Ale nejdůležitější tip, na kterém je všechno ostatní postaveno je kvalitní a dlouhý spánek.

Přečtěte si článek: Proč jste pořád unavení?!

Tajemství

V tomhle článku nebudu moc “vědecký” a svá tvrzení nepodložím studiemi, hlavně se s vámi podělím o vlastní zkušenosti.

Když toho v noci moc nenaspím, tím se rozumí 6 a méně hodin, nic se mi moc nechce dělat a moje práce mi daleko pomaleji odsýpá. Kratičký článek jsem schopen v pohodě sepsat během jedné hodiny, ale pokud jsem nevyspalý, většinou se k psaní ani nedonutím. Jestli se k psaní náhodou dokopu, můj výtvor je v mých očích nepoužitelný a velkou část z něj i tak vymažu. Možná je to i důvod, proč jsem v poslední době tak málo psal, nespal jsem kvalitně, a to se odráželo na mé produktivitě. Jasně, velkou roli hraje i to, že mi přibyly nějaké povinnosti a závazky, ale pokud bych kvalitně spal, stihl bych toho více.

Spánková deprivace

stres

Nedostatek spánku je zrádná věc, mnoho z nás si ho totiž neuvědomuje. Člověk, který spí pravidelně 6 hodin denně může mít pocit, že mu to stačí. Ale ten samý člověk už neví, jaké by to bylo, kdyby spal pravidelně 8 hodin denně. Neuvědomuje si, o kolik by mohl být produktivnější, jak rychle a kvalitně by svou práci zvládl, kdyby spal 8 hodin denně.

Tito lidé žijí v bludu, že málo spánku stačí (6 a méně hodin). Ale jak dokazují mnohé výzkumy (viz kniha Proč spíme), dospělý člověk potřebuje 8 až 9 hodin spánku k tomu, aby skvěle fungoval. Spíme-li méně, negativně se to odrazí na našich výkonech, i když si to sami nemusíme v daný moment uvědomit.

Největším nebezpečím nedostatku spánku je alespoň pro mě ztráta motivace. Nejvýrazněji to pozoruji po probdělých nocích, které strávím na večírku. Nic se mi nechce dělat, k ničemu se nedokážu přinutit a už vůbec nepřicházím s kreativními nápady, které bych normálně míval. Jasně, asi to bude způsobeno i malou kocovinou, ale hlavním viníkem je zde nedostatek spánku.

Zcela opačné jsou situace, kdy se kvalitně vyspím. Třeba dneska, když píšu tento článek jsem spal dobrých 8 hodin. Hned po probuzení jsem udělal 30 kliků, vyčistil si zuby, připravil si snídani, vypil čaj a rovnou šel psát tento článek, ba co víc jde mi to strašně dobře. Těch 500 slov, které jste právě přečetli jsem napsal snad za 15 minut!

To je ohromný kontrast oproti mým nevyspalým dnům. Převaloval bych se v posteli, nereagoval na budíky, ráno si jenom vyčistil zuby a připravil si nezdravou snídani, pak bych zřejmě hoďku sledoval televizi a poté se možná donutil něco napsat, většinou bych skončil u pár vět, protože by mi došly nápady.

V článku čtete hodně o tom, že píšu, samozřejmě se to nevztahuje jenom na psaní, ale také na učení a práci. Když jsem nevyspalý a unavený, nic mi neleze do hlavy. Naopak pokud jsem odpočatý, učím se tak, jak jsem si to den předtím naplánoval. Informace mi lezou do hlavy rychleji, a navíc vydržím studovat déle.

Když jsem unavený, často u učení nevydržím dlouho a velmi brzo mě to začne nudit. Po kvalitním spánku se zvládnu skvěle učit celé dopoledne (samozřejmě s přestávkami) a značný kus odpoledne.

Nedávno jsem na internetu viděl tohle meme:

Rád bych toto tvrzení pozměnil. Místo alkoholu bych tam dal spánek, který je opravdu mocným čarodějem. Významně ovlivňuje naše životy, aniž bychom si uvědomovali jeho významnou roli.

Vsadím se, že buď v komentářích nebo ve vašich hlavách se objeví myšlenky, které budou má tvrzení vyvracet: já nepotřebuji spát 8 hodin, jsem perfektně odpočatý už po 6 hodinách atd… Ale pamatujte na odstavce výše: Spánkovou deprivaci si tak dobře neuvědomujeme. Navíc to dokazují data ze spánkových laboratoří, lidé, kteří spí méně než 8 hodin podávají horší výkony, než dobří spáči. Teprve až mi přinesete reálný důkaz, že nepotřebujete spát 8 hodin (údaje ze spánkové laboratoře a kognitivní testy), uvěřím vám.

Nyní by v článku měl nastat moment, kdy vám budu radit, jak lépe spát, rychleji usnout apod. Naštěstí jsem si tu práci dal už dříve. Můžete se kouknout na video: Jak rychleji usnout a kvalitněji spát.

Tak tohle byl můj tajný tip na zvýšení produktivity. Hlavní myšlenky článku:

  • Čas strávený prací nebo učením není rovnocenný! Záleží na vašem rozpoložen a energii. Když pracujete odpočatí a plní energie, stihnete svou práci daleko rychleji.
  • Tajným trikem k lepším produktivitě je pracovat, když jste plní energie.
  • Základem energie je kvalitně spát, alespoň 8 hodin denně.
  • Je výhodné obětovat 2 hodiny práce pro 2 hodiny spánku navíc, svou práci stihnete další den rychleji. Kdybyste místo toho pracovali přes noc, další den byste byli více unaveni, a ještě výrazněji se zamotali do začarovaného kruhu, ve kterém nic nestíháte, nic se vám nechce dělat a vaše práce stojí za prd.

Děkuji vám za přečtení článku, doufám, že se vám i tento kratší a trošku více konverzační formát líbil.

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *