Základní principy paměti

V tomto článku se dozvíte velmi důležitou věc, každý, kdo se zajímá o paměť by ji měl znát, dozvíte se Jak funguje mozek. Znalost těchto principů Vám otevře cestu za lepšími studijními výsledky.

DeathtoStock_Wired3

Jakou má paměť vůbec kapacitu?

Před několika lety párek Ruských vědců, jejichž jména pro Vás jistě nejsou podstatná (Ano zapomněl jsem je, ale to Vám jako Váš paměťový učitel nemůžu přiznat :D ). Zkoumali lidský mozek, aby odhalili jeho skutečnou kapacitu. Prvně došli k číslu 10000000, ale když výzkum otestovali zjistili, že udělali mnoho chyb, tak výzkum opakovali, poté jim vyšlo číslo 230000000000000000, tento výsledek již sdíleli před odbornou veřejností, ale později jim také došlo, že znovu udělali chybu.(Počítali v podstatě všechny neuronové spoje v mozku, do kterých se ukládají informace.)

Jen pro případ, že čísla nechápete ty čísla znamenají kolik věci by si byl člověk schopen zapamatovat. Takže pokud je kapacita 100 je člověk si schopen zapamatovat 100 slov.

Jen malá vsuvka pro pochopení. No a konečné číslo které jim vyšlo bylo 12 a k tomu 12 km nul, je to číslo tak velké, že se ho nedá ani napsat, ani se nedá nijak vyjádřit. Prostě 12 a za ní vypsáno 12 km nul. V podstatě máme neskutečnou kapacitu, kde se na nás hrabou naše 1 TGB počítače :D

Tak se už prosím nikdy nevymlouvejte na to že máte malou kapacitu paměti. Naopak říkejte, že ji máte obrovskou.

Jak tedy funguje paměť?

Paměť funguje na principu ASOCIACÍ, Asociace je založena na spojení nové informace s jinou už dobře známou. Pro příklad, když myslíte na banán, spojíte si ho (asociujete si ho) se žlutou barvou, zemi původu, tvarem, chutí, místem, kde ho můžete koupit.Všechny mnemotechniky fungují tímto principem, spojováním známého s neznámým. Asociace fungují ruku v ruce s představivostí.

Jednoduše řečeno chcete-li si něco zapamatovat, musíte si to spojit (asociovat) s nějakým známým nebo pevným pojmem. To jak to dělat se naučíme v dalších článcích, ale můžu vás ujistit, je to velice snadné. Jsem si jistý, že to určitě zvládnete.

Jak jsem již napsal v před minulém odstavci představivost jde ruku v ruce s asociacemi, pokud si chcete něco zapamatovat musíte si to s něčím asociovat a zároveň z toho vytvořit představu, protože představivost je nekonečná a neskutečně kreativní a díky ní si dokážete všechno správným způsobem zapamatovat. Prosím nikdo do komentářů nepiště, že nemáte představivost. Vysvětlím Vám v dalších článcích, že máte.

Až se tyto techniky konečně naučíte, budete připraveni se rychle naučit na zkoušku, písemku či dokonce maturitu.

Bude se mi paměť věkem zhoršovat?

I když je tento blog spíše pro studenty, než pro lidi ze starších kruhů i my studenti budeme stárnout. A všichni máme jisté otázky ohledně stáří ať jsou více důležité či méně. Moje zní: Bude se paměť věkem zhoršovat? 

Samozřejmě naši kamarádi vědci prováděli výzkum a samozřejmě jim vyšlo, že ANO zhoršuje, ale pozor tyto výzkumy prováděli pouze na lidech, kteří nikdy nepoužili paměťové techniky a nikdy nepoužívali asociace ani představivost.

Výzkum se provedl ještě jednou, ale teď s lidmi, jenž používali paměťové techniky, mnemotechniky a asociavali si a představovali si. Tentokrát vědcům vyšel výsledek, že se paměť s věkem mírně ZLEPŠILA , což je myslím fantastické, že nám ani věkem neodejdou naše fantastické schopnosti, které se během pár týdnů naučíte.

Napište mi do komentářů nějaké dotazy, připomínky a výtky za všechno budu rád i za ty hrubky, které mi opravíte.

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *