Zajímalo vás někdy, jak si slavní vedli ve škole? Jsem si jistý, že mnoho z vás se ptá, jestli jsou známky ve škole důležité pro úspěch v životě. Mnozí určitě tvrdí, že to vůbec žádnou souvislost nemá a menší skupina zase hlásá, že známky jsou pro budoucí úspěch hodně důležité.
V tomto článku vám představím několik slavných osobností, které určitě znáte a podíváme se na to, jak si vedli ve škole. Sami se tak budete moci zamyslet nad tím, jestli jsou známky důležité.
Na konci článku se dozvíte, jestli se vám vyplatí odejít ze školy a kdy by to mělo nastat.
Bill Gates
Nemůžu začít nikým jiným než, nejbohatším člověkem této planety, Billem Gatesem.
O Gatesovi je všeobecně známo, že odešel z Harvardu. Mnoho lidí si tak může myslet, že školu opustil, protože ji nezvládal, to ale není vůbec pravda.
Bill Gates patřil na střední škole k nejlepším studentům, dostával samé jedničky. A když přišel čas jít na vysokou, podal si pouze tři přihlášky: na Princeton, Yale a Harvard. Na všechny tři školy se dostal a můžete mi věřit, že na každou z těchto škol je poměrně těžké se dostat.
Každý z vás určitě slyšel o věhlasu Harvardu a pokud trochu sledujete americké filmy, víte, že ani Princeton nebo Yale nejsou žádné druhořadé univerzity.
Mladý Bill Gates však nebyl úspěšný pouze ve škole. Už jako mladý se ve svém volném čase učil programovat a v 15 letech začal se svým přítelem a pozdějším spoluzakladatelem Microsoftu Paulem Allenem podnikat.
Samotný Paul Allen o něm řekl, že jako středoškolák to byl velmi inteligentní a soutěživý student. Na druhou stranu z něj však vyzařovala jakási nejistota.
Rovněž přiznal, že byl v celku výbušný. Když hrál například šachy se svým přítelem Paulem Allenem a nedařilo se mu a prohrával, byl schopen celou šachovnici roztřískat.
Andrej Babiš
Český premiér a miliardář, měl dětství celkem rušné. Jeho otec pracoval jako diplomat, proto Andrej dostal šanci cestovat více, než jiné děti během komunismu.
Dokonce studoval i jeden ročník gymnázia ve Švýcarsku, po roku byl nucen studium ukončit z důvodu nemoci. Ale během pobytu v nemocnici se dokázal naučit vcelku dobře francouzsky.
Andrej Babiš podle svých slov celé své mládi pracoval a stále se snažil přivydělat nějaké ty peníze. Rozhodně nepatřil k líným dětem, které jenom čekají na peníze, které dostanou od rodičů.
Na gymnáziu nepatřil pan premiér zrovna k nejlepším studentům. Dokonce velmi často chodil za školu a psal si omluvenky s falešným babiččiným podpisem. Na jeho podvod mu přišli a hrozilo mu dokonce vyloučení ze školy.
Na vysoké škole to už byla pro Andreje Babiše jiná káva, při studiu na Vysoké škole ekonomické v Bratislavě patřil k nejlepším studentům. Školu absolvoval s červeným diplomem. Řekl, že ho škola nudila a byla pod úroveň. Ale i tak musel opakovat účetnictví a statistiku.
Elon Musk
Jeden z největších vizionářů současnosti, prostě člověk, kterého se vyplatí sledovat.
Založil společnosti jako Tesla, SpaceX, podílel se na PayPalu. Elon Musk je velkým zastáncem solární energie, elektrických aut a sní o tom, že lidé začnou žít na Marsu.
Jeho vize se mu už pomalu plní, jeho vozy Tesla se prohánějí po cestách, s tím, že jim pouhý elektrický pohon nebrání prohánět auta s benzínovými motory. Jeho rakety SpaceX létají do vesmíru a dají se použít vícekrát, což bylo kdysi nemyslitelné.
Jaký byl Elon ve škole?
Už jako díte byl Elon velmi zvláštní. Jeho matka popisuje, že se někdy dostal do takové transu, že vůbec nevnímal jak na něj někdo mluví. Prostě byl ve svých myšlenkách a přemýšlel nad velkými věcmi. Jako dítě také velmi rád četl, během soboty byl schopen přečíst i 2 knihy.
Ve škole byl za to, že byl zvláštní často terčem šikany, ostatní kluci ho mlátili a rozhodně nikoho moc nezaujal. Jednou mu dokonce hrozilo propadnutí. Prostě si neuvědomil, že musí mít dobré známky ze všech předmětů a ne pouze z těch, které ho baví. Když si to uvědomil, měl nejlepší známky ze třídy.
Už ve 12 letech dokázal naprogramovat počítačovou hru, za kterou byl oceněn v místních novinách. Programovací jazyk Basic, se podle svých slov naučil za 3 dny a 3 noci, i když podle příručky to mělo trvat 6 měsíců.
Na střední škole zvlášť nevynikal. Jeho spolužáci dnes tvrdí, že by vůbec nečekali, že se Elon stane tak úspěšný. Sám Elon Musk o svém působení na střední hovoří tak, že neměl motivaci být nejlepší ze všech, prostě nechtěl ztrácet čas učením se zbytečných předmětů jako třeba afrikánština. Ale ve fyzice a matice vždy patřil k nejlepším.
Vysokou školu studoval v Kanadě a v USA, tam už patřil k nejlepším studentům. Skóre pod 96 bodů ze 100 byste u něj hledali jen stěží.
Na vysoké škole se rozhodně nevěnoval pouze učení. Se svým kamarádem celkem kurziózně podnikali, pronajali si dům a v něm přes víkendy uspořádávali party. Jednou párty dokázal pokrýt náklady na celý měsíc. Na výšce samozřejmě nezanevřel ani na programování.
Steve Jobs
Kdo by neznal firmu Apple, právě Steve Jobs ji přivedl k životu.
Steve Jobs ve škole v podstatě ničím nevyčníval, teda až na to, že to byl vždycky celkem podivín.
Americkou Reed College opustil již po 6 měsících a nic nenasvědčovala tomu, že by měl Steve změnit svět.
Ani na střední nepatřil k zrovna nejlepším studentům, kteří by zaujali učitele svým talentem. Jeho GPA bylo 2,46 (4 je maximum), to znamená, že dostával zhruba 2 a 3.
Poté už příběh znáte, společně se svým přítelem Steve Wozniakem založili Apple a jejich úspěch byl nevídaný.
Ještě více pozoruhodné je však to, že Steve Jobs neuměl vůbec programovat, všechno dělal Wozniak. On se staral o jinou část businessu.
Richard Branson
Miliardář, vlastník letecké společnosti Virgin, vlastník týmu Formule E a autor několika motivačních a podnikatelských knih.
Ve škole nebyl zvláště úspěšný, velkou roli hrálo i to, že je to dyslektik. Školu opustil již ve svých 16 letech a pustil se do svého prvního podnikání. Založil časopis s názvem STUDENT, který si nevedl vůbec špatně, prodal do něj reklamu za 8000 dolarů.
Leoš Mareš
Zatím jsme se bavili pouze o miliardářích, úspěšných podnikatelích a inovátorech v oblastí technologií. Chtěl bych zde přidat i člověka, který do této skupiny nespadá.
Leoše určitě všichni znáte a rozhodně je to úspěšný člověk, i když to není žádný inovátor, ani miliardář (aspoň myslím). Ale buďme k sobě upřímní, kdo z nás bude inovátor, kdo z nás změní svět jako ti chlápci nahoře?
Leoš si rozhodně nežije špatný život, patří k nejžádanějším moderátorům v České republice, už několik let má svou ranní show na Evropě 2, procestoval celý svět a za jeden reklamní příspěvek na svém Instagramu inkasuje až 100 000 Kč.
Ve škole si Mareš nevedl vůbec špatně, jeho vysvědčení z 8. třídy kazila pouze 2 z Češtiny, jinak obdržel samé jedničky, dokonce i z chování. Jeho maminka dokonce tvrdí, že jako dítě si Leoš hodně četl a pořád něco sepisoval. Na střední škole napsal divadelní hru, kterou jeho spolužáci pod Leošovým režisérským vedením zinscenovali.
Leoš však pořád toužil po slávě, chtěl prorazit do showbusinessu a tak začal po večerech dělat DJ. Byl opravdu hodně výstřední a lidé si jeho párty užívali.
Po odchodu na vysokou školu ekonomickou v Chebu se oddal ještě náročnějšímu životnímu stylu. Přes den se věnoval škole a v noci vysílal v rádiu. Přes víkendy ve svém rodném Berouně hrál na diskotékách. Jak můžete vidět, nebyl to žádný lenoch, který by čekal až mu pomůže štěstí, Leoš mu šel bezhlavě naproti.
Albert Einstein
Tak tohoto člověka znáte zcela jistě všichni. Mnohými je považován za nejvýznamnějšího fyzika všech dob. Tvůrce teorie relativity, podílel se na projektu Manhattan. Denně jeho jméno používáte, když o někom chcete říct, že je chytrý.
O Einsteinovi se říká, že dostal na základce pětku a propadl, je to ale velká nepravdivá fáma. Albert Einstein patřil na své základní škole k těm lepším studentům. I když sám tvrdil, že se neuměl moc dobře učit nazpaměť a připadalo mu nesmyslné učit se některé věci.
Ze základní školy se dostal na v celku prestižní střední školu, na které rovněž vynikal ve fyzice a matematice. Poté se snažil dostat na vysokou školu, ale neuspěl. Tento fakt už je všeobecně známy. Sám velký Einstein se nedostal na poprvé na vysokou!
Ale pozor, nebylo to tak jednoznačné. Einstein totiž dostal šanci dělat příjmačky na vysokou o 2 roky rychleji, než jeho vrstevníci (bylo mu 15). Na přijímacích zkouškách neuspěl, protože neuměl moc dobře francouzsky (Einstein byl Němec).
Ale i tak byli profesoři ohromeni jeho schopnostmi v matematice a fyzice, proto mu dovolili chodit na přednášky, i když přijímací zkoušky nezvládl.
Takže, až vám někdo řekne, že Einstein dostal 5, nebo že ho vyhodili od přijímaček na výšce, opravte je. :)
Co z toho všeho vyplývá?
Vidíte u těchto lidí nějaký společný vzorec? Co všechny úspěšné spojuje?
Myslím si, že je evidentně vidět, že všichni byli chytří, rozhodně tady není nikdo, u koho by něco nasvědčovalo, že by byl zvlášť hloupý.
Ale hlavně můžete vidět, že všichni měli širokou paletu zájmů. Nikdo se nevěnoval pouze škole a poté doma lenošil. Bill Gates, Elon Musk programovali, Leoš hrál na diskotékách, Steve Jobs a Richard Branson koketovali s podnikáním, Andrej Babiš neustále pracoval.
Rozhodně se nedá generálně říct, že dobré známky vám zaručí skvělý život. Také nemůžeme říct, že jedničkáři budou pracovat pro trojkaře apod. Také nemůžeme tvrdit, že pokud se vykašlete na školu, budete miliardáři a vládci světa.
Chcete-li být v životě úspěšní, nesmíte se bát na sobě začít pracovat. Přestaňte ztrácet čas zbytečným sledováním TV a vysedáváním na sociálních sítích, investujte tento čas do sebe!
Někteří z vás možná uvažují o tom, že by se chtěli na školu vykašlat. Kdy by tento moment měl nastat?
Mnoho lidí se na školu vykašle, protože prostě nezvládají studium a nejsou ochotni trošku více přitlačit a začít se usilovněji učit. To by dle mého neměl být důvod, abyste odešli. Začněte na sobě pracovat, vyzkoušejte své možnosti. Až, když vystřílíte všechny své náboje, vzdejte se.
Někteří ze škol odcházejí proto, že mají v hlavě skvělý podnikatelský nápad a chtějí ho ihned realizovat. I to je dle mého blbost. Pokud jste podnikání ani trochu nerozjeli, je pošetilé okamžitě odcházet ze školy. Když jste ještě nezačali, nevíte, co všechno se může pokazit, co budete potřebovat atd. Navíc, když začínáte pracovat na podnikání ve škole, jste pod časovým tlakem, který vás nutí efektivněji využívat čas.
Úplně jiný případ je, pokud už máte rozjeté nějaké profitabilní podnikání a už prostě časově nezvládáte školu a podnik zároveň. V té chvíli se musíte rozhodnout, co má pro vás větší smysl.
Dalším důvodem je to, že vás to nebaví. Tady už se také vyplatí uvažovat nad odchodem. Ale prvně se musíte sami sebe zeptat, co vás vlastně baví a jestli si pouze nenamlouváte, že vás daný obor nebaví, protože jste si ho ani pořádně nevyzkoušeli nebo je na vás moc těžký. Nevzdávejte se předem. Zeptejte se sami sebe: Proč jsem na tuto školu šel? Co mě sem táhlo? Opravdu nemůžete jen tak tvrdit, že vás něco nebaví, když si to pořádně nevyzkoušíte.
Děkuji Vám za přečtení článku, doufám, že se vám líbil. Věřím, že si zapamatujete, co úspěšné lidi spojuje a posnažíte se, abyste se tím řídili. Nebuďte líní! Stále na něčem pracujte a bezmyšlenkovitě nezahazujte svůj čas. Můžete si být jistí, že se vám často nebude ku*evsky chtít nic dělat. Překonejte svůj odpor a vyrazte za životem, který si zasloužíte žít. :)
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.
This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.