fbpx

Jak se učit čísla, složitá fakta a stanovené pořadí!

Máte se naučit nazpaměť nějaká složitá slova a pamatovat si k nim čísla nebo si musíte do školy zapamatovat jasně stanovené pořadí (např. od největšího po nejmenší, pořadí panovníků v dynastii atd.)? Nebo je vašim úkolem zapamatovat si dlouhé číslo a prostě nevíte, jak na to. Po přečtení tohoto článku to už bude minulostí.

Naučím vás vcelku jednoduchý systém, jak se učit čísla, složitá fakta a stanovené pořadí. Tato technika udělá z nudného mechanického memorování zábavu.

Já se například během 5 minut pomocí tohoto systému naučil, v jakém pořadí utrácejí ministerstva peníze ze státního rozpočtu.

Také jsem se pomocí tohoto systému během pár minut naučil základní údaje z Českého statistického úřadu, které jsem potřeboval ke zkoušce (Učil jsem se, jaká je míra inflace, nezaměstnanosti, index spotřebitelských cen, HDP, výše průměrné mzdy atd.).

Navíc, jak sami za chvíli zjistíte, používání tohoto systému je velmi zábavné. Ještě, než se pustím do samotného vysvětlení techniky, přečtěte si, kdy ji můžete efektivně použít.


Tento článek je v rozsáhlejší podobě součástí online kurzu Jak udělat každou zkoušku! V kurzu se naučíte používat ty nejlepší metody a techniky pro studium na vysoké školu. Také se dozvíte, jak se intenzivněji soustředit, méně prokrastinovat nebo bojovat se stresem. Více informací o kurzu ZDE!


K čemu systém využijete?

Záleží hodně na vaší kreativitě, jak a na co budete systém využívat. Velkou roli samozřejmě hraje i obor, který studujete. Někteří z vás budou při učení tuto techniku využívat hodně často, druzí ji použijí jenom občas.

Technika vám usnadní učení se těchto věci:

 • pamatování si striktně daného pořadí (pořadí panovníků, pořadí útraty státního rozpočtu od největšího po nejmenší, systém použijete i při pamatování si různých procesů a jak jdou po sobě)
 • k učení se čísel, které přísluší k nějakému údaji (Například: Míra inflace – 2,4 %, Nezaměstnanost – 2,5 % atd., pokud máte takových údajů desítky, není možné, abyste si to pomocí běžných způsobů učení zapamatovali)
 • studium dlouhých čísel – máte si zapamatovat telefonní číslo nebo nějaké dlouhé číslo do školy? Není problém.
 • Techniku můžete využívat i ke studiu věcí, které se vám velmi těžko pamatují běžným způsobem učení.
 • Jako bonus tato technika procvičuje vaši paměť

Kapacita krátkodobé paměti

Technika master systém, kterou si v článku blíže představíme, je super v tom, že dokáže “oklamat” krátkodobou paměť.

V naší krátkodobé paměti jsme schopni najednou udržet pouze 4 +- 1 svazek informací.  Více se tam toho jednoduše nevleze. Jeden svazek je například dobře zapamatovatelná trojice čísel (např. 333), svazkem může být klidně jenom jedno číslo apod… Snažím se tím naznačit, že není moc dobře možné si zapamatovat mechanicky více než několik čísel.

Naše mozky se v průběhu věků vyvíjely za pochodu v přírodě a s žádnými čísly jsme po staletí nepřišli do styku. A to jeden z důvodu, proč si čísla pamatujeme mnohem hůře, mozek si v průběhu tisíciletí nestihl vyvinout nějaké centrum na efektivní pamatování čísel.

Mnohem lépe se nám pamatují obrázky a vizuální vjemy, jelikož jsme se s nimi jako lidé setkávali od počátku věků. A právě na základě těchto úvah funguje metoda master systému.

Master systém provede následující, promění abstraktní čísla v živé obrázky, které jsou pro mozek zapamatovatelnější! Živé představy dokážete do krátkodobé a následně dlouhodobé paměti uložit s větší lehkostí.

Jak meditovat – meditace je prokázaný způsob, jak zvýšit kapacitu krátkodobé paměti.

Master systém aneb jak se učit čísla

Existuje několik způsobů, jak proměnit čísla v živé představy. Klidně si můžete říct, že číslo jedna bude třeba kachna. A pokaždé, když se budete učit něco, kde budete figurovat jednička, si místo jedničky, budete pamatovat a představovat kachnu. Tento způsob není ideální, zabralo by vám strašně moc času, než byste si ke každému číslu zapamatovali nějaký náhodný předmět. Lepší je, pokud to uděláte následovně:

Každému číslu, přiřaďte písmeno, které je mu podobné. Například číslo 1 se podobá písmenu l, 2 je podobná n, 3 se podobá m atd.

K těmto počátečním písmenům vymyslete nějaké slovo. Můžete se inspirovat mým seznamem.

 1. luk
 2. nos
 3. m
 4. žák
 5. kůra
 6. b
 7. t
 8. stůl
 9. dub
 10. líc
 11. lalok
 12. lano
 13. lom
 14. lyže
 15. lak
 16. lebka
 17. lotr
 18. les
 19. led
 20. noc

….

100.

Pamatují se nám dobře logické věci. Pokud byste měli čísla spojená s náhodnými představami, ovládnutí techniky by vám zabralo strašně dlouho. Písmeno, které se podobá číslu, vám bude sloužit jako jakýsi paměťový háček.

Samozřejmě seznam nekončí dvacítkou, vymyslete si ho delší. Jak byste například vytvořili slovo pro číslo 55? Je to jednoduché, pro 5 jsme si zvolili písmeno k (k je trochu podobné pětce). 55 jsou kk, napadá mě třeba slovo kukačka.

Jak byste vytvořili slovo pro 72? tn – napadá mě tn.cz, nebo třeba tuňák.

Dobře, už jsme si z čísel udělali slova, která se dají snadno představit, jak to ale můžete využít v praxi?

Vtipné propojení dvou představ

Co si pamatujete z minulého roku?

Pravděpodobně jsou to chvíle, které ve vás vzbudily silné emoce, ať už je to štěstí, radost, nebo ohromný smutek. Emoce použijete i při učení s master systémem.

Pokud si chcete zapamatovat nějakou kombinaci čísel, vytvořte ze slov, které přísluší jednotlivým číslům, vtipnou, emocemi nabitou představu.

Příklad:

Řekněme, že se chcete naučit nový pin kód: 1456

Je důležité, abyste čísla proměnili ve slova, máte několik možnosti, můžete se pokusit vytvořit jedno slovo, které bude obsahovat písmena lžkb, ale to vám příliš nedoporučuji, často byste se spletli. Lepší je, pokud si číslo rozdělíte na dvě slova 14 (lyže) a 56 (kb – komerční banka)

Jak si zapamatovat pin? Stačí, když tyto dva slovo spojíte do nějaké vtipné představy.

Například: Házíte lyže na komerční banku, protože vám nefunguje kreditka, a tímto způsobem ventilujete své naštvání.

Jak se učit čísla, jak si zapamatovat čísla, jak si pamatovat čísla

způsobem ventilujete své naštvání.

Nemusíte využívat moji představu, pokud vám nepřipadá vtipná nebo zajímavá. Představte si lyže a komerční banku v pro vás zábavnější situaci.

Když si budete chtít vybavit svůj pin kód, vybaví se vám lyže, které házíte na budovu Komerční banky. Poté už jen svou představu „rozšifrujte“ a můžete pin použít. Samozřejmě, časem si pin vryjete pod kůži a nebudete si muset pokaždé vybavovat lyže létající na budovu KB.

Dále můžete master systém použít při pamatování nějakého číselného údaje. (Například nezaměstnanost 2,5 %, inflace 2,4 % atd.)

Více o tom, jak funguje paměť se dozvíte buď ve zmiňovaném kurzu nebo samostatném článku Jak funguje paměť.

Jak na to?

Řekněme, že si chcete zapamatovat právě zmiňovanou inflaci, která se pohybuje na úrovni 2,4 %.

Postup je v celku jednoduchý. Z 2 a 4 (nž) udělám slovo nůž, ale jak si pamatovat, že je tohle číslo spojené s inflací? Umím celkem dobře anglicky, proto vím, že slovo inflation znamená nafouknutí nebo naplnění. Proto můžu tohoto faktu využít a zapojit ho do představy. Nafouknutí, naplnění spojím s nožem.

jak se učit čísla, jak si pamatovat čísla

Jak se může vůbec nůž nafouknout? :D

Představím si nůž, který se nafukuje až nakonec vybouchne.

Když na písemce dostanu otázku: Kolik je v současné době inflace? Zeptám se sám sebe, jak bych si inflaci představil? Vzpomenu si na to, že to znamená nafouknutí a hned se mi vybaví představa s nafukujícím se nožem.

Pojďme si uvést ještě další příklad.

Nezaměstnanost – 2,5 %

Číslo převedeme na slovo velmi snadno (25 – nk – nok).

Ale jak to spojit s nezaměstnaností?

Nezaměstnanost není termín, který by se dal zrovna snadno představit. Proto se musím sám sebe zeptat: Jak bych si představil nezaměstnanost? Co se mi vybaví jako první pod pojmem nezaměstnanost?

Nevím proč, ale vybaví se mi bezdomovci. Abych představu posílil, můžou to být bezdomovci před úřadem práce.

Teď už jen stačí obě představy spojit. Takže vidím bezdomovce před úřadem práce, jak si vaří ve velkém hrnci noky, když se na ně někdo špatně podívá, začnou po něm noky házet.

U zkoušky mi stačí, když si vybavím, s čím se mi spojuje nezaměstnanost, představa bezdomovců před úřadem práce nastartuje další představu, ve které se vyskytují noky (25). To mi umožní napsat správnou odpověď.

Master systém vám rovněž pomůže se naučit pevně stanovená pořadí. Jako třeba výdaje státního rozpočtu a jak jdou za sebou, nebo pořadí panovníků, událostí, nejrůznější procesy apod.

Pojďme se naučit, která státní orgány čerpají ze státního rozpočtu nejvíce peněz.

 1. Ministerstvo práce a sociálních věcí
 2. Ministerstvo školství
 3. Všeobecná pokladní správa

Už asi víte, jak budeme postupovat. V představě spolu spojíte číslo a představu pro danou položku výdajů.

Největším výdajem státního rozpočtu jsou důchody, které má na starosti ministerstvo práce a sociálních věcí. Ptejte se sami sebe: Co se mi vybaví první, když slyším název tohoto ministerstva? Mně se upřímně vybaví jako první důchodci. Dále to musíme spojit se slovem pro jedničku, což je luk.

Moje finální představa vypadá asi takhle: Vidím současnou ministryni práce a sociální věcí, jak vystřeluje z luku důchodce.

Druhou největší sumu peněz spolkne ministerstvo školství. Představa pro toto ministerstvo je jednoduchá, v myšlenkách uvidím svou střední školu. Číslo dvě je nos. Teď už jen stačí obrázky spojit…

Procházím se po své bývalé střední škole, ve které mají všichni lidé useknutý nos. Nosy jsou zamknuté v jednom kabinetu, když dveře otevřu, nosy na mě vyskočí a povalí mě na zem.

Třetí největší položkou je všeobecná pokladní správa. Postupujte nějak takto: Co se mi vybaví jako první, když se řekne všeobecná pokladní správa? U mě je to určitě pokladna. Číslo 3 představuje myš. Moje rádoby vtipná představa:

Ve svém pokoji mám velkou pokladnu, kde si schovávám peníze, jednoho dne tuto pokladu otevřu a vyletí z ní tisíce myší, které mě začnou kousat. Myši piští, a celé je to velmi nepříjemný zážitek.

Je důležité, abyste představování si zdánlivě nepředstavitelných slov trénovali. Technika vám nepomůže ze dne na den, ale pokud do ní investujete nějaký ten čas, pořádně se naučíte slova a písmena, která souvisejí s konkrétními čísly, sklidíte dříve nebo později ovoce.

Jinak nebojte se, že když si slova nepředstavíte úplně přesně, nebudete si je pamatovat. Technika master systému vám poskytne vodítko, jakýsi paměťový háček. Pokud si vzpomenete na představu, většinou si uvědomíte, co přesně jste tím mysleli (Viz moje nafouknutí, že znamená inflace nebo bezdomovec nezaměstnanost – není to přesná reprezentace daného slova, ale poskytne mi to vodítko, abych si vzpomněl).

Kdy tento systém nepoužívat?

jak se učit čísla, jak si pamatovat čísla

Zamyslete se: Kdy je moudřejší šáhnout po jiné technice?

Tento systém je opravdu super, ale neměli byste ho zbytečně zneužívat. Ne vždycky se vyplatí učit s využitím mnemotechnik.

Někdy prostě abstraktní slova jako například devalvace, etatizace nebudete schopni převést do žádné představy (v tom případě je lepší šáhnout po Anki). Když se s představou pro opravdu složitá slova snažíte přijít, většinou ani nedávají smysl a často si na ní nevzpomenete, když to zrovna potřebujeme při testu. Vytvořená představa nefunguje jako dobrý paměťový háček, který aktivuje všechny další informace.

Kromě toho, mnemotechniky nepomáhají učivo pochopit. Master systém byste měli používat tehdy, když látku nepotřebujete hluboce pochopit a umět ji vysvětlit na zkoušce. Po technice sáhněte, když se jenom musíte našprtat nějaká čísla.

Master systém je skvělý v tom, že dokáže učení zpestřit a neskutečně vám pomoct s čísly.

Jak se naučit jakoukoliv dovednost – doporučuji přečíst

Trénujte

Jestliže chcete master systém tu a tam efektivně využít, musíte věnovat čas tréninku. Je nezbytné, abyste se naučili slova pro jednotlivá čísla (1. luk, 2. nos atd…).

V kurzu jsem vám přiložil pouze seznam pro prvních dvacet čísel, pokud to myslíte vážně, vytvořte si na A4 seznam pro první 100 čísel. A naučte se k nim odpovídající slova tak dobře, abyste je dokázali z paměti vyvolat rychlostí blesku. Někdo řekne 44 a ihned budete vědět, že je to žužu.

Základem techniky je, aby vás představa pobavila. Nebojte se v představách přehánět, zvětšovat zdánlivě malé objekty atd. Také se nám velmi dobře pamatují sexuální představy, ale zase to s nimi nesmíte přehánět. Pusťte se do tréninku, začít můžete třeba telefonními čísly přátel.

Pro trénink se zkuste nazpaměť naučit telefonní čísla svých nejbližších. Základ je, aby vás představa pobavila. Nebojte se v představách přehánět, zvětšovat zdánlivě malé objekty atd. Také se nám velmi dobře pamatují sexuální představy, ale zase to s nimi nesmíte přehánět.

Jestli vás to začne skutečně bavit a budete poctivě trénovat, můžete se dostat na mistrovství světa v paměti a získat pro ČR nějaké slušné umístění. Jak dobří můžete být, si přečtěte v článku paměťové rekordy.

Děkuji vám za přečtení článku, doufám, že se vám technika master systém líbila a už víte, jak se učit čísla. Pamatujte na to, že ji musíte využívat moudře! Nepoužívejte ji pro učení všeho, není to efektivní. 

Do komentářů mi napište, jak chcete master systém využít a co bude první věc, kterou se tak naučíte.

Tento článek je v rozsáhlejší podobě součástí online kurzu Jak udělat každou zkoušku! V kurzu se naučíte používat ty nejlepší metody a techniky pro studium na vysoké školu. Také se dozvíte, jak se intenzivněji soustředit, méně prokrastinovat nebo bojovat se stresem. Více informací o kurzu ZDE!

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

6 Responses to “Jak se učit čísla, složitá fakta a stanovené pořadí!

Trackbacks & Pings

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *