fbpx

Jak se učit čísla, složitá fakta a stanovené pořadí!

Máte se učit nějaká složitá slova nazpaměť a pamatovat si k nim čísla nebo si musíte do školy zapamatovat jasně stanovené pořadí (např. od největšího po nejmenší, pořadí panovníků v dynastii atd.)? Nebo je vašim úkolem zapamatovat si dlouhé číslo a prostě nevíte, jak na to. Po přečtení tohoto článku to už bude minulostí.

Naučím vás vcelku jednoduchý systém, jak se učit čísla, složitá fakta a stanovené pořadí. Tato technika udělá z nudného mechanického memorování zábavu.

Já se například během 5 minut pomocí tohoto systému naučil, v jakém pořadí utrácejí ministerstva peníze ze státního rozpočtu.

Také jsem se pomocí tohoto systému během pár minut naučil základní údaje z Českého statistického úřadu, které jsem potřeboval ke zkoušce (Učil jsem se, jaká je míra inflace, nezaměstnanosti, index spotřebitelských cen, HDP, výše průměrné mzdy atd.).

Navíc, jak sami za chvíli zjistíte, používání tohoto systému je velmi zábavné. Ještě, než se pustím do samotného vysvětlení techniky, přečtěte si, kdy ji můžete efektivně použít.

K čemu systém využijete?

Záleží hodně na vaší kreativitě, jak a na co budete systém využívat. Velkou roli samozřejmě hraje i obor, který studujete. Někteří z vás budou při učení tuto techniku využívat hodně často, druzí ji použijí jenom občas.

Technika vám usnadní učení se těchto věci:

 • pamatování si striktně daného pořadí (pořadí panovníků, pořadí útraty státního rozpočtu od největšího po nejmenší, systém použijete i při pamatování si různých procesů a jak jdou po sobě)
 • k učení se čísel, které přísluší k nějakému údaji (Například: Míra inflace – 2,4 %, Nezaměstnanost – 2,5 % atd., pokud máte takových údajů desítky, není možné, abyste si to pomocí běžných způsobů učení zapamatovali)
 • studium dlouhých čísel – máte si zapamatovat telefonní číslo nebo nějaké dlouhé číslo do školy? Není problém.
 • Techniku můžete využívat i ke studiu věcí, které se vám velmi těžko pamatují běžným způsobem učení.
 • Jako bonus tato technika procvičuje vaši paměť

Kapacita krátkodobé paměti

Technika master systém, kterou si v článku blíže představíme, je super v tom, že dokáže “oklamat” krátkodobou paměť.

Naše krátkodobá paměť je schopna si zapamatovat pouze nějakých 7 čísel plus mínus 2. Více prostě v mozku najednou nedokážeme udržet.

Když se nad tím zamyslíte, není to až tak divné. Naše mozky se v průběhu věků vyvíjely za pochodu někde v přírodě a s žádnými čísly jsme po staletí nepřišli do styku. Právě proto si čísla pamatujeme mnohem hůře, jelikož si mozek nedokázal v průběhu tisíciletí vyvinout nějaké centrum na efektivní pamatování čísel.

Mnohem lépe si ovšem pamatujeme obrázky a vizuální vjemy, se kterými se člověk setkával od počátku své existence. Mozek si obrázky a živé představy pamatuje mnohem lépe.

Problém mechanického pamatování čísel je rovněž v tom, že při tomto procesu využíváme pouze levou mozkovou hemisféru, která má omezenou kapacitu. Paměťové techniky, které se za chvíli naučíte, zajistí to, že začnete v jednu chvíli využívat obě hemisféry. Právě to kapacitu paměti nesmírně nafoukne!

Master systém, o kterém se hned dozvíte, udělá následující, promění abstraktní čísla v živé obrázky, které jsou pro mozek zapamatovatelnější a při učení zapojíte obě hemisféry.

Že vám to nedává smysl? Čtěte dál, naučíte se využívat jednu z nejmocnějších paměťových technik.

Master systém aneb Jak se učit čísla

Už jsme si říkali, že čísla proměníme na živé obrázky, které si můžete snadno představit, to také uděláme.

Existuje několik způsobů, jak to můžete udělat. Klidně si můžete říct, že číslo jedna bude třeba kachna a takhle si to zapamatujete. Tento způsob je však neefektivní a zabralo by vám strašně moc času, než byste si ke každému číslu zapamatovali nějaký náhodný předmět. Lepší je, pokud to uděláte takhle:

Každému číslu, přiřaďte písmeno, které je mu podobné. Například číslu 1 se podobá písmeno l, 2 je podobna n, 3 se podobá m atd.

K těmto počátečním písmenům vymyslete nějaké slovo. Můžete se inspirovat mým seznamem.

 1. luk
 2. nos
 3. m
 4. žák
 5. kůra
 6. b
 7. t
 8. stůl
 9. dub
 10. líc
 11. lalok
 12. lano
 13. lom
 14. lyže
 15. lak
 16. lebka
 17. lotr
 18. les
 19. led
 20. noc

Samozřejmě seznam nekončí 20, můžete si ho vymyslet mnohem delší. Jak byste například vytvořili slovo pro číslo 55? Je to jednoduché, pro 5 jsme si zvolili písmeno k (k je trochu podobné pětce). 55 jsou kk, napadá mě třeba slovo kukačka.

Jak byste vytvořili slovo pro 72? tn – zběžně mě napadá tn.cz, nebo třeba tuňák.

Dobře, už jsme si z čísel udělali slova, která se dají snadno představit, jak to ale můžete využít v praxi?

Vtipné propojení dvou představ

Co se vám nejvíce vryje do paměti? Jaké momenty ze svého života si pamatujete nejpodrobněji?

Jsem si jistý, že nejvíce si pamatujete momenty, které ve vás vyvolávají silné emoce, ať už je to štěstí, radost, nebo ohromný smutek. Tyto emoce musíme použit i při učení, informace si tak lépe zapamatujete.

Pokud si chcete zapamatovat nějaké číslo, musíte z daných slov udělat vtipnou představu.

Pojďme si to názorně ukázat na příkladu.

Řekněme, že se chcete naučit svůj nový pin kód: 1456

Prvně je důležité, abyste čísla proměnili na slova, máte několik možnosti, můžete se pokusit vytvořit jedno slovo, které bude obsahovat písmena lžkb, ale to vám příliš nedoporučuji, často byste se spletli. Lepší je, pokud si to rozdělíte na dvě slova 14 (lyže) a 56 (kb – komerční banka)

Jak si zapamatovat pin? Stačí, když tyto dva slovo spojíte do nějaké vtipné představy.

Například: Házíte lyže na komerční banku, protože chcete, aby vám zvýšili úroky a odpustili úvěr.

Jak se učit čísla, jak si zapamatovat čísla, jak si pamatovat čísla

Nemusíte využívat mojí představu, pokud vám nepřipadá vtipná. Představte si lyže a komerční banku ve vtipnější situaci, která bude pro vás zapamatovatelnější.

Tato představa je tak bizarní, že si ji pravděpodobně zapamatuje. Když si budete chtít vybavit svůj pin kód, vybaví se vám lyže, které házíte na budovu Komerční banky. Poté už jen svou představu “rozšifrujte” a můžete pin použít. Samozřejmě, časem si pin vryjete pod kůži a nebudete si muset pokaždé vybavovat lyže létající na budovu KB.

Dálé můžete master systém použít při pamatování si nějakého údaje a čísla. (Například nezaměstnanost 2,5 %, inflace 2,4 % atd.

Jak na to?

Řekněme, že si chcete zapamatovat právě zmiňovanou inflaci, která se pohybuje na úrovni 2,4 %.

Postup je v celku jednoduchý. Z 2 a 4 (nž) udělám slovo nůž, ale jak si můžete představit inflaci?

jak se učit čísla, jak si pamatovat čísla

Jak se může vůbec nůž nafouknout? :D

Umím celkem dobře anglicky, proto vím, že slovo inflation znamená nafouknutí nebo naplnění. Proto můžu tohoto faktu využít a zapojit ho do představy.

Představím si nůž, který se nafukuje až nakonec vybouchne.

Když na písemce dostanu otázku: Kolik je inflace? Zeptám se sám sebe, jak bych si inflaci představil? Vzpomenu si na to, že to znamená nafouknutí a hned se mi vybaví představa s nafukujícím se nožem.

Pojďme si uvést ještě další příklad.

Nezaměstnanost – 2,5 %

Číslo převedeme na slovo velmi snadno (25 – nk – nok).

Nezaměstnanost není znovu termín, který by se dal nějak snadno představit. Proto se musím sám sebe zeptat: Jak bych si představil nezaměstnanost? Co se mi vybaví jako první pod pojmem nezaměstnanost?

Nevím proč, ale vybaví se mi bezdomovci. Abych představu posílil, můžou to být bezdomovci před úřadem práce.

Teď už jen stačí obě představy spojit. Takže vidím bezdomovce před úřadem práce, jak si vaří ve velkém hrnci noky a následně je jedí, když se na ně někdo špatně podívá, začnou po něm noky házet.

Na písemce mi už jen stačí, když si vybavím, s čím se mi spojuje nezaměstnanost, představa bezdomovců před úřadem práce nastartuje další představu, ve které se vyskytují noky (25). A já budu moci do písemky napsat správnou odpověď 2,5 %.

Ještě jsem vám sliboval, že se pomocí tohoto systému můžete naučit pevně stanovená pořadí. Jako třeba výdaje státního rozpočtu a jak jdou za sebou, nebo pořadí panovníků, událostí, nejrůznější procesy apod.

Pojďme se naučit první tři největší položky státního rozpočtu.

 1. Ministerstvo práce a sociálních věcí
 2. Ministerstvo školství
 3. Všeobecná pokladní správa

Už určitě víte, jak budeme postupovat. V představě spolu spojíte číslo a představu pro danou položku výdajů.

Názorně si to ukážeme na příkladu.

Největším výdajem státního rozpočtu jsou důchody, které jsou součástí ministerstva práce a sociálních věcí. Ptejte se sami sebe: Co se mi vybaví první, když slyším název tohoto ministerstva? Mně se upřímně vybaví jako první důchodci. Dále to musíme spojit se slovem pro jedničku, což je luk.

Moje finální představa vypadá asi takhle: Vidím bývalého ministra financí Andreje Babiše, jak vystřeluje z luku důchodce.

Druhou největší sumu peněz spolkne ministerstvo školství. Představa pro toto ministerstvo je jednoduchá, představím si to jako mou bývalou střední školu. Číslo dvě je nos. Teď už jen stačí vytvořit představu.

Procházím se po své bývalé střední škole a všichni lidé mají useknutý nos. Všechny nosy jsou zamknuté v jednom kabinetu, když dveře otevřu, nosy se na mě vychrlí.

Třetí největší položkou je všeobecná pokladní správa. Postupujte nějak takto: Co se mi jako první vybaví, když se řekne všeobecná pokladní správa? U mě je to určitě pokladna. Číslo 3 představuje myš. Moje rádoby vtipná představa:

Ve svém pokoji mám velkou pokladnu, kde si schovávám peníze, jednoho dne tuto pokladu otevřu a vyletí z ní tisíce myší, které mě začnou kousat. Myši piští a je to velmi nepříjemný zážitek.

Opravdu je důležité, abyste se naučili představit si zdánlivě nepředstavitelné slova jako je například inflace, všeobecná pokladní správa atd.

Nebojte se, že když tyto slova “neuložíte” do paměti zcela přesně, že si je nebudete pamatovat. Technika master systému vám poskytne vodítko, které vás dovede k přesné formulaci.

Kdy tento systém nepoužívat?

jak se učit čísla, jak si pamatovat čísla

Zamyslete se: Kdy je moudřejší šáhnout po jiné technice?

Tento systém je opravdu super, ale neměli byste ho zbytečně zneužívat. Ne vždycky se totiž vyplatí učit se s využitím nejrůznějších mnemotechnik.

Někdy prostě nejsme dost kreativní na to, abychom z tak abstraktního slova jako například devalvace, etatizace, udělali zapamatovatelnou představu. Když se s takovou představou snažíme přijít, většinou ani nedává smysl a často si na ní nevzpomeneme, když to zrovna potřebujeme při testu. Prostě nefunguje jako dobrý oslí můstek, který nám pomůže si vybavit správnou formulaci.

Navíc mnemotechiky vám nepomohou s pochopením látky. Master systém byste měli používat tehdy, když látku nepotřebujete hluboce pochopit a umět ji vysvětlit na zkoušce. Po této technice sáhněte tehdy, když se nevyhnutelně musíte našprtat nějaká data.

Samozřejmě existují i jiné techniky pro učení se čísel, složitých dat, pořadí apod. Můžete například šáhnout po kartičkách a pomocí chytrého opakování v programu Anki se je pohodlně a průběžně naučit.

Master systém je skvělý v tom, že dokáže učení zpestřit. A zvláště ho využijete tehdy, když se potřebujete naučit složitá data na poslední chvíli.

Opravdu vás ještě jednou varuji, abyste master systém “nezneužívali”. Vybavte se jeho znalostí a když nastane jeho chvíle, vytáhněte ho ze svého repertoáru techniku efektivního učení. :)

Trénujte

Jestliže skutečně chcete master systém tu a tam efektivně využít, musíte nějakou chvilku svého času věnovat tréninku.

Je nezbytné, abyste se naučili slova pro jednotlivá čísla. Máte to značně zjednodušeno, každé číslo má nějaké specifické písmeno, které ho připomíná. To by vám mělo práci zjednodušit. Jaké písmeno má přidělena sedmička? Kdybyste nevěděli, t.

V článku jsem vám přiložil pouze seznam pro prvních dvacet čísel, pokud to myslíte vážně, vytvořte si na A4 seznam pro první 100 čísel. A naučte se k nim odpovídající slova tak dobře, abyste je dokázali z paměti vyvolat rychlostí blesku. Prostě vám někdo řekne 44 a ihned budete vědět, že je to žužu. :)

Když trénujete, zkuste se nazpaměť naučit telefonní čísla svých nejbližších. Základ je, aby vás vaše představa pobavila. Nebojte se v představách přehánět, zvětšovat zdánlivě malé objekty atd. Také se nám velmi dobře pamatují sexuální představy, ale zase to s nimi nesmíte přehánět.

Jestli vás to začne skutečně bavit a budete poctivě trénovat, můžete se dostat na mistrovství světa v paměti a získat pro ČR nějaké slušné umístění. Jak dobří můžete být, si přečtěte v článku paměťové rekordy.

Děkuji vám za přečtení článku, doufám, že se vám technika master systém líbila a už víte, jak se učit čísla. Opravdu pamatujte na to, že ji musíte využívat moudře! Nepoužívejte ji pro učení všeho, není to efektivní. Techniku si prvně natrénujte, abyste mohli očekávat skvělé výsledky.

Do komentářů mi napište, jak chcete master systém využít a co bude první věc, kterou se tak naučíte.

Sdílejte na sociálních sítích!!!Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Share on Tumblr
Tumblr
0
Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

6 komentářů “Jak se učit čísla, složitá fakta a stanovené pořadí!

Trackbacks & Pings

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *