fbpx

Jak si vybrat střední školu aneb vybírejte moudře!

Chodíte na základní školu a máte si už pomalu ale jistě vybrat, na jakou střední zamíříte? V tomto článku se s vámi podělím o několik tipů, které vám pomůžou s rozhodnutím, jak si vybrat střední školu, která je pro vás ta nejlepší.

Dozvíte se, jak důležité je následovat své silné stránky, které obory mají v dnešní době smysl a jestli se vám vyplatí rada od psychologa.

Také dostanete několik tipů na to, jak si zvyknout na nové tempo učení na střední škole, právě to bývá pro mnohé velkým šokem. Na základce zvládá učení hodně studentů doslova s prstem v nose, stačí vám poslouchat na hodinách, ale i tak dostáváte samé jedničky. Na střední se to zcela jistě změní. Budete se muset učit, abyste si udrželi skvělé známky, v článku nakousnu, jak na efektivní učení.

Jak jsem si střední vybíral já?

Momentálně studuji na vysoké škole, ale ještě pořád si pamatuji, jak jsem si vybíral střední.

Na začátku druhého stupně jsem nepatřil k nějakým super nadaným studentům, abych řekl pravdu, v té době jsem si myslel, že skončím na učilišti (rozhodně to není žádná ostuda). V průběhu let jsem se zlepšoval, naučil se efektivně učit a získal nějaké to sebevědomí.

Věděl jsem, že mě nebaví biologie, chemie a už jsem prostě nechtěl mít s těmito předměty nic společného. Také jsem se v té době začínal zajímat o podnikání a věci ohledně businessu. Představoval jsem si sebe jako budoucího manažera v kvádru, proto moje volba celkem přirozeně padla na obchodní akademii.

Po absolvování školy musím říct, že jsem se svou volbou spokojený a rozhodně bych ji neměnil. Cílem tohoto článku je, abyste za pár let měli podobný pocit jako já a mohli si říct, že jste si vybrali dobře a nemáte čeho litovat.

Pojďme si v následujících odstavcích rozebrat, co je důležité zvážit při výběru střední školy.

Jak si vybrat střední školu – jaké jsou vaše silné stránky?

Jak si vybrat střední školu

Jak si vybrat střední školu? Které dveře ve svém životě otevřete jako další?

Při výběru životní cesty je nezbytně důležité, abyste následovali své silné stránky. Je blbost, abyste šli studovat něco, co vám vůbec nejde jenom proto, že to vnímáte jako výzvu.

Odhalování vašich silných stránek může být celkem obtížné. Vždycky byste měli při tomto procesu spoléhat sami na sebe. Ptejte se: Co mi jde, co mě baví? Ve kterých předmětech vynikám? Co mě baví se učit?

Vaši kamarádi a rodiče mohou být neupřímní, protože vás mají rádi a nechtějí vás ranit. Neupřímnost blízkých můžu ilustrovat na příkladu známého televizního pořadu Superstar. Rodiče soutěžících, aby nezranili jejich city, jim říkají, že zpívají báječně a mohli by být slavní. Ti se následně přihlásí do Superstar s pocitem, že mohou vyhrát a po castingovém vystoupení jim zbydou oči pro pláč a ostuda po celé republice. Od blízkých nemůžete nikdy čekat upřímnou zpětnou vazbu.

Neptejte se ostatních na to, v čem jste dobří, maximálně svých vyučujících. Snažte se na to ze začátku přijít sami, jedině tak odhalíte své skutečné silné stránky.

K odhalení silných stránek vám pomůže i žákovská knížka. Pokud máte skvělé známky v matice a fyzice, zřejmě se jedná o vaši silnou stránku, jestli máte špatné známky z jazyků, asi to není zrovna vaše devíza.

Už slyším, jak si někteří z vás říkáte, že žádné silné stránky nemáte. Věřte mi, každý nějaké má. Určitě existují předměty, které vám jdou lépe a které méně. Určitě se vám něco učí snadněji a něco hůře. Právě to jsou vaše silné stránky.

A pokud si stále myslíte, že žádnou silnou stránku nemáte, musíte ji aktivně hledat. Skvělé dovednosti a talent k vám jen tak nepřijde, dokonce se s ním ve většině případů ani nenarodíte, získáte ho díky trénování a píli.

Zkoušejte si nejrůznější činnosti, zjistíte, co vás baví a u čeho dokážete vydržet po delší dobu.

Jak se učit dovednosti – článek o rychlém učení téměř jakékoliv dovednosti.

Dny otevřených dveří

Pokud opravdu nevíte, v čem jste dobří a máte pocit, že vás nic pořádně nebaví, choďte na spousty dnů otevřených dveří.

Na škole vám dovolí si vyzkoušet mnoho zajímavých věcí, které vás mohou zaujmout. Navíc získáte příležitost poznat atmosféru na škole. Uvidíte, jací lidé tam chodí a jak můžete za pár let vypadat vy (Prostředí totiž formuje osobnost, dokonce se říká, že jsme průměrem pěti lidí, se kterými trávíme nejvíce času).

Dny otevřených dveří jsou i skvělou záminkou pro ulití se ze škole. Na dnech se můžete zeptat na nejrůznější otázky, které vás zajímají a pokud se stydíte, často vám na to odpoví sami v průběhu prohlídky.

Jasně, dny otevřených dveří nebývají tak úplně upřímné. Na střední se všechno “načančá”, učitelé se obléknou do více nóbl oblečení a jsou na všechny nezvykle milí, ale i tak vám to poskytne zajímavý pohled na školu. Hlavně uvidíte lidi, kteří tam chodí a ucítíte atmosféru, která na škole panuje.

Kamarádi a výběr střední školy

Bohužel jsme se velmi často setkal s tímhle:

  • Franta chce jít na průmyslovku, ale jeho nejlepší kamarád Honza jde na gympl. Proto se Franta vzdá průmyslovky a taky jde na gympl, aby tam mohl být s Honzou a neztratil kamaráda
  • Eliška se rozhodla, že půjde na kadeřnici a její kamarádka Klára, uvažuje nad zdrávkou. Eliška jí stále přemlouvá a nakonec jde Klára také na kadeřnici.

Pokud si máte z tohoto článku zapamatovat jedinou věc, tak by to mělo být tohle:

Nenechte se svými kamarády zviklat, abyste šli na jinou školu, než skutečně chcete.

Rozhodujte se vždy dle svých vlastních preferencí. Zvažujte své silné stránky, vaše sny a perspektivu oboru. Neměli byste se nechat přesvědčit argumenty typu: vždyť už to spolu táhneme od školky, musíš se mnou i na střední atd.

Jestli jste skuteční kamarádi/dky, vaše přátelství se nerozpadne. Stále ho můžete udržovat, i když spolu nebudete tak často. Ale ani to nemusí být na škodu, budete si jeden druhého daleko více vážit.

Nebojte se, že byste se na nové škole neuchytili a že si tam nenajdete žádné nové kamarády. Základka je životní start. A nechci nikoho z vás ranit, ale přátelství ze základy nemají podle výzkumu takovou šanci na přežití jako přátelství ze střední a vysoké. Mluvím z vlastní zkušenosti, pokud bych měl vyjmenovat svých pět nejlepších přátel, nefiguroval by mezi nimi nikdo ze základní školy, ale naopak většina lidí by byla ze střední.

Na střední se seznámíte s lidmi, kteří mají podobné zájmy a názory a jsou podobně inteligentní jako vy. To by mělo přispět k vytvoření nových a pevnějších vztahů.

Jak si vedly slavné osobnosti ve škole se dozvíte v tomto článku.

Studujte obor, který má budoucnost

Pří výběru střední školy byste měli určitě zvažovat i budoucnost oboru, který chcete studovat. Je sice super, když studujete něco, co vás baví, ale už je horší, když pak nemáte “co žrát”, protože vás daný obor neuživí.

V budoucím světě zcela jistě uspějí lidé, kteří umí pracovat se složitými technologiemi, také se bude dařit nejrůznějším programátorům a lidem, kteří to umí s umělou inteligencí. Stále budou vzkvétat lidé, kteří umí zaujmout a dokáží komunikovat. V dnešní konkurenční době se ještě více znásobí úloha kvalitních lidí v marketingu.

Jak si vybrat střední školu

Umělá inteligence nahradí mnoho lidských povolání!

Naopak vymizí skoro všechna povolání, která půjdou nahradit umělou inteligencí. Očekávám, že budeme potřebovat méně účetních, nejrůznějších kontrolorů, prostě všechna povolání, která se dají naučit stroj.

Ještě předtím, než si podáte přihlášku, zamyslete se, jestli má váš obor budoucnost. Zjistěte si, kolik lidí se podobnou prací dnes živí. A jestli jim právě vaše škola, nebo podobné školy pomohly, aby tuto práci získali.

Při podávání přihlášky na střední myslete i trochu více dopředu. Ptejte se, jestli vás střední dobře připraví na vysněnou výšku. Například by byla blbost dávat si přihlášku na obchodní akademii, když chcete být doktorem, ale nechcete jít na gympl kvůli jeho pověsti nebo lidem, kteří tam studují.

Řemesla nejsou ostuda!

Jak si vybrat střední školu

Kvalitní ruční práce je stále hodně ceněna a v nejbližší budoucnosti se to nezmění.

Když se bavíme o perspektivě oborů do budoucna, i kvalitní řemeslníci budou mít stále velký význam.

Pokud vám dělá základní škola problémy a máte zálibu v dělání věcí vlastníma rukama, jděte na řemeslo. Studovat nematuritní obor není žádná ostuda, společnost potřebuje řemeslníky a také je za to náležitě odměňuje. Zvláště, pokud bude zavedena povinná maturita z matematiky a vy se matiky bojíte jako čert kříže, není žádná hanba studovat řemeslo.

Samozřejmě, některé nematuritní obory nemají tak dobrou vyhlídku do budoucna, protože se dají nahradit strojem (mám namysli hlavně nejrůznější výuční obory do továren, obráběč kovů atd.) Ale tradiční obory jako třeba tesař, zedník, kovář, instalatér atd. jsou obory, které jsou vcelku dobře odměňovány a nemůžeme očekávat, že by o ně najednou vymizel zájem.

Vyplatí se porada s psychologem?

Na základní a střední škole jsme dostali možnost pobavit se s psychologem o našich vyhlídkách do budoucna. Nejprve jsme psali nějaký test, obsahoval nejrůznější témata, která testovala matiku, paměť, prostorovou inteligenci atd. Psycholog následně testy vyhodnotil a na osobní konzultaci nám řekl, kterou školu by nám doporučil. Také nám sdělil, co nám jde a do čeho bychom se raději neměli pouštět.

Osobně si myslím, že podobné testy a porady jsou k ničemu. Paní psycholožka mi v podstatě nic nového neřekla a některým dětem dokonce nahlodala sebevědomí, protože je odrazovala od studia. Na střední škole jsem se už podobného testu a konzultace odmítl zúčastnit.

Z jednoho dílčího testu nemůžete dokonale poznat osobnost a dovednosti člověka. Radím vám, až budete mít podobnou konzultaci, neberte si ji úplně osobně. Pokud máte cíl a touhu ho dosáhnout, dokážete překonat i předpovědi psychologů.

Rozhodně psychologa neberte tak, že ví všechno nejlépe a měli byste ho ve všem poslechnout. Jeho slova berte jako malou radu, která vám pomůže se přiklonit k jednomu nebo druhému názoru. Jestliže jste už pevně rozhodnutí, na jakou školu půjdete, podobných konzultací se ani neúčastněte, je to pro vás ztráta času.

Nepříjemný přechod ze základky na střední

Pro mnohé z vás bude velmi nepříjemný přechod ze základky na střední. Už mi přišly desítky e-mailů, ve kterých si studenti stěžují, že na základce se nemuseli vůbec učit a příchod na střední je pro ně velkým šokem. Protože už nestačí jenom poslouchat na hodinách, ale musí se učit doma, ale neví, jak se učit efektivně a rychle.

Tento jev je skutečně typický pro mnohé studenty. Střední je totiž náročnější než základka a vysoká je ještě více náročná. Když se neumíte učit, neustále prokrastinujete a nedokážete udržet pozornost, budete mít na střední škole problémy a zcela jistě se zhorší váš prospěch.

Naštěstí existují metody efektivního učení, které vám studium značně usnadní. Učení vám půjde o moc rychleji. Také se můžete naučit nejrůznější techniky, které zlepší vaši pozornost a donutí vás neprokrastinovat (neustále odkládat učení na později).

V průběhu let a psaní blogu jakserychlenaucit.cz, který navštívilo v posledním roce přes 102 563 studentů, jsem poznal nespočet technik efektivního učení a testoval jsem je sám na sobě. V průběhu let (a vlastně pořád) jsem si vyvinul účinný způsob efektivního učení. Jako student moc dobře vím, které metody učení se vyplatí znát a jak přesně je používat.

Vytvořil jsem pro vás bezplatný e-mailový kurz efektivního učení, ve kterém vás naučím nespočet triků, které vám pomohou zefektivnit učení. Učení už jednoduše nebude takové mučení. A v pohodě zvládnete přechod ze základky na střední nebo ze střední na výšku, aniž by nějak utrpěl váš prospěch.

Kurz je určen pro všechny studenty, kteří se chtějí učit rychleji a efektivněji a nechtějí učením ztrácet zbytečně moc času.

Hned v první lekci se dozvíte, na jakém principu funguje paměť a ukládání informací do mozku, tyto informace prakticky využijete ke snadnějšímu učení. Ve druhé lekci se dozvíte, jak se donutit učit. Ve 3. lekci se zaměříme na pozornost, ukážu vám, jak se soustředit na učení. Ve 4. lekci si ukážeme konkrétní techniky učení. A bude toho daleko více.


Děkuji vám za přečtení článku a doufám, že vám alespoň trochu pomůže s výběrem střední školy. Vybírejte moudře, přeji vám hodně štěstí

Sdílejte na sociálních sítích!!!Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Share on Tumblr
Tumblr
0
Jan Kohut
Čau lidi, na tomhle blogu píšu o tom, jak se správně a rychle učit. Sám jsem měl kdysi s učením problémy, nevěděl jsem jak na to a šlo mi pomalu, ale hodně jsem toho načetl, experimentoval jsem a teď vám tady na blogu předávám ty nejlepší tipy pro efektivní učení.

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *