fbpx

Jak si vybrat střední školu aneb vybírejte moudře!

Čeká vás rozhodování, na jakou střední školu zamířit? V tomto článku se s vámi podělím o několik tipů, které vám pomůžou s poměrně důležitým rozhodnutím: jak si vybrat střední školu, která je pro vás ta nejlepší.

Dozvíte se, jak důležité je znát své silné stránky, které obory mají v dnešní době smysl a jestli se vám vyplatí rada psychologa.

Také dostanete několik tipů na to, jak si zvyknout na nové tempo učení na střední škole, právě to bývá pro mnohé velkým šokem. Základku zvládá spousta šikovných studentů s prstem v nose. Doma se vůbec neučí, jenom poslouchají na hodinách, ale i tak mají samé jedničky. Na střední se to zcela jistě změní! Abyste si udrželi skvělý prospěch, budete se muset učit. V článku ukážu, jak se efektivně a rychle učit na střední škole.

Jak jsem si střední školu vybíral já?

Momentálně studuji na vysoké škole, ale pořád si pamatuji, jak jsem si vybíral střední. Na začátku druhého stupně jsem nepatřil k nějakým super úspěšným studentům, abych řekl pravdu, v nějaké 6. třídě jsem měl pocit, že skončím na učilišti (i když rozhodně to není žádná ostuda). Nicméně jsem se v průběhu let zlepšoval, dozvěděl se o efektivním učení a získal nějaké to sebevědomí. Více o mně si můžete přečíst v článku zde.

I když jsem měl skvělé známky ve všech předmětech, vůbec mě nebavila biologie a chemie, když se na to dívám zpětně, tuhle nenávist ve mně vypěstovala jedna paní učitelka. S těmihle předměty jsem už nechtěl mít nic společného. Také jsem se tehdy zajímal o podnikání a věci ohledně businessu. Sám sebe jsem viděl jako budoucího manažera v kvádru, má volba tedy celkem přirozeně padla na obchodní akademii. I když jsme si mohli dát tři přihlášky, suverénně jsem se přihlásil pouze na jednu školu a byl jsem přijat.

Po absolvování školy musím říct, že jsem se svou volbou spokojený, rozhodně bych ji neměnil. Cílem tohoto článku je, abyste za pár let měli podobný pocit jako já a mohli si říct, že jste si vybrali dobře a nemáte čeho litovat.

Co musíte zvážit při výběru střední školy?

Jak si vybrat střední školu – jaké jsou vaše silné stránky?

Jak si vybrat střední školu

Jak si vybrat střední školu? Které dveře ve svém životě otevřete jako další?

Při výběru životní cesty je nezbytně důležité, abyste poznali své silné stránky. Je blbost, abyste šli studovat něco, co vám vůbec nejde jenom proto, že to vnímáte jako výzvu. Odhalit silné stránky vám pomohou snadné otázky. Ptejte se: Co mi jde, co mě baví? Ve kterých předmětech vynikám? Co mě baví se učit? A naopak: Co ve škole nenávidím?

Při identifikaci silných stránek se spoléhejte na sebe, kamarádi a rodiče mohou být neupřímní, protože vás mají rádi a nechtějí vás ranit. Neupřímnost blízkých můžu ilustrovat na příkladu známého televizního pořadu Superstar. Rodiče soutěžících, aby nezranili jejich city, jim říkají, že zpívají báječně a mohli by být slavní. S pocitem, že mohou vyhrát, se pak mladí přihlásí do Superstar a po castingovém vystoupení jim zbudou oči pro pláč a ostuda po celé republice. Od blízkých nemůžete čekat upřímnou zpětnou vazbu. Vždy vám řeknou, že jste ve všem skvělí, i když to nemusí být pravda.

Neptejte se těch, kteří vás milují, na to, v čem jste dobří. Snažte se sami zjistit, co vám jde. Samozřejmě nemusíte spoléhat jen na sebe, nejlépe se ptejte těch, kteří k vám nemají citový vztah (učitel, trenér, psycholog), třeba váš vyučující, který vás zná dlouhé roky, vám dovede upřímně říct, v čem vynikáte a co vám jde lépe než ostatním.

K odhalení silných stránek vám pomůže i žákovská knížka, dneska systém bakaláři. Pokud máte skvělé známky v matice a fyzice, zřejmě se jedná o vaši silnou stránku, jestli máte špatné známky z jazyků, asi to není zrovna vaše devíza.

Už slyším, jak někteří z vás naříkají, že žádné silné stránky nemají. Věřte mi, každý nějaké má. Určitě existují předměty, které vám jdou lépe a které méně. Určitě se vám něco učí snadněji. Právě to jsou vaše silné stránky.

A pokud si stále myslíte, že žádnou silnou stránku nemáte, musíte ji aktivně hledat, sama se jenom tak nezjeví. Skvělé dovednosti a talent k vám jen tak nepřijdou, dokonce se s ním ve většině případů ani nenarodíte, získáte ho díky trénování a píli.

Jak se učit dovednosti – článek o rychlém učení téměř jakékoliv dovednosti.

Dny otevřených dveří

Pokud opravdu nevíte, v čem jste dobří,  a máte pocit, že vás nic pořádně nebaví, choďte na spousty dnů otevřených dveří.

Na středních školách vám ukážou dost zajímavých věcí, které vás mohou nadchnout. Co je ale hlavní: získáte příležitost “načuchnout” k atmosféře na škole. Uvidíte, jací lidé tam chodí a jak můžete za pár let vypadat vy. (Prostředí totiž formuje osobnost, dokonce se říká, že jsme průměrem pěti lidí, se kterými trávíme nejvíce času.)

Dny otevřených dveří jsou i skvělou záminkou pro ulití se ze školy. Ve školách, které navštívíte, se máte možnost zeptat na nejrůznější věci, které vás zajímají a pokud se stydíte, často vám na to odpoví sami při prohlídce.

Jasně, dny otevřených dveří nebývají tak úplně upřímné. Na střední se všechno “načančá”, učitelé se obléknou do více nóbl oblečení a jsou na všechny nezvykle milí, ale i tak vám to poskytne zajímavý pohled na školu. Nejpodstatnější je to, že uvidíte lidi, kteří tam chodí, a ucítíte atmosféru, která na škole panuje.

Kamarádi a výběr střední školy

Bohužel jsem se velmi často setkal s tímhle:

  • Franta chce jít na průmyslovku, ale jeho nejlepší kamarád Honza jde na gympl. Proto se Franta vzdá průmyslovky a taky jde na gympl, aby tam mohl být s Honzou a neztratil kamaráda. Nebo opačně.
  • Eliška se rozhodla, že půjde na kadeřnici a její kamarádka Klára, uvažuje nad zdrávkou. Eliška ji stále přemlouvá a nakonec jde Klára také na kadeřnici. Nebo opačně.

Pokud si máte z tohoto článku zapamatovat jedinou věc, mělo by to být tohle:

Nenechte své kamarády rozhodnout o tom, na jakou školu půjdete. Jděte tam, kam chcete vy sami!

Rozhodujte se vždy dle vlastních preferencí. Zvažujte své silné stránky, vaše sny a perspektivu oboru. Neměli byste se nechat přesvědčit argumenty typu: vždyť už to spolu táhneme od školky, musíš se mnou i na střední atd.

Jestli jste skuteční kamarádi/dky, vaše přátelství se nerozpadne. Stále ho můžete udržovat, i když spolu nebudete tak často. To, že s někým nejste každý den, neznamená konec přátelství, naopak, možná si budete jeden druhého vážit a společně strávený čas si daleko více užijete.

Nebojte se toho, že byste se na nové škole neuchytili a že si tam nenajdete žádné nové kamarády. Základní škola je životní start. A nechci nikoho z vás ranit, ale přátelství ze základky nemají podle výzkumu takovou šanci na přežití jako přátelství ze střední a vysoké školy. Mluvím z vlastní zkušenosti, pokud bych měl vyjmenovat svých pět nejlepších přátel, nefiguroval by mezi nimi nikdo ze základní školy, ale naopak většina lidí by byla ze střední.

Na střední škole se seznámíte s lidmi, kteří mají podobné zájmy a názory a jsou podobně inteligentní jako vy. A právě tohle vede k vybudování pevnějších přátelství než na základní škole. Na svou střední školu jsem šel z mojí třídy úplně sám, nikoho jsem neznal. Jsem introvert a nějakou dobu mi trvalo, než jsem se rozkoukal, ale právě střední jsem si našel opravdu skvělé kamarády na celý život.

Jak si vedly slavné osobnosti ve škole se dozvíte v tomto článku.

Studujte obor, který má budoucnost

Pří výběru střední školy byste měli určitě zvažovat i budoucnost oboru. Je sice super, když studujete něco, co vás baví, ale už je horší, když nemáte na suchou housku, protože vás daný obor neuživí.

V budoucím světě zcela jistě uspějí lidé, kteří umí pracovat se složitými technologiemi, také se bude dařit nejrůznějším programátorům a lidem, kteří to umí s umělou inteligencí. Skvěle si budou vést nadále i ti, kteří umí zaujmout a přesvědčivě komunikovat. V dnešní konkurenční době se bude dařit lidem kreativním a technicky nadaným.

Jak si vybrat střední školu

Umělá inteligence nahradí mnoho lidských povolání!

Naopak vymizí povolání, která půjdou nahradit umělou inteligencí. Očekávám, že budeme potřebovat méně účetních, nejrůznějších kontrolorů, prodavaček, prostě všechna povolání, kde se dá použít nějaký algoritmus nebo stroj.

Ještě předtím, než si podáte přihlášku, zamyslete se, jestli má váš obor budoucnost. Zjistěte si, kolik lidí se podobnou prací dnes živí. Také přemýšlejte a zjistěte, jestli jim daná škola pomohla povolání získat.

Myslete trochu více dopředu. Ptejte se, jestli vás střední škola dobře připraví na vysněnou výšku. Například by byla blbost dávat si přihlášku na obchodní akademii, když chcete být doktorem, ale nechcete jít na gympl kvůli jeho pověsti nebo lidem, kteří tam studují.

Neříkám, že už v 9. třídě máte mít představu o svém povolání a vysoké škole. Není však na škodu mít nějakou základní představu o tom, co chcete v životě dělat. Pakliže vám to jde ve škole skvěle a nemáte tušení, co se sebou dělat, gympl je jasnou volbou.

Jak se učit na střední škole – k tomuto článku se určitě za rok vraťte, popisuje, jak se efektivně učit na střední.

Řemesla nejsou ostuda!

Jak si vybrat střední školu

Kvalitní ruční práce je stále hodně ceněna a v nejbližší budoucnosti se to nezmění.

Když se bavíme o perspektivě oborů do budoucna, i kvalitní řemeslníky svět ocení. Pokud vám základní škola dělá problémy a máte zálibu v práci vlastníma rukama, jděte na učňák a naučte se řemeslo. Studovat nematuritní obor není žádná ostuda, společnost potřebuje řemeslníky a také je za to náležitě odmění. Zvláště, pokud bude zavedena povinná maturita z matematiky a vy se matiky bojíte jako čert kříže, není žádná hanba studovat řemeslo. Skvělí řemeslníci si mnohdy vydělají více než vysokoškoláci.

Některé nematuritní obory nemají tak dobrou vyhlídku do budoucna, protože se dají nahradit strojem (mám na mysli hlavně nejrůznější učební obory do továren, obráběč kovů atd.) Ale tradiční obory jako třeba tesař, zedník, kovář, instalatér, automechanik atd. jsou obory, které jsou slušně odměňovány a nemůžeme očekávat, že by je nahradil stroj. Naopak tyhle obory budou postupem času získávat stále větší prestiž a ti nejlepší budou královsky zaplaceni.

Vyplatí se porada s psychologem?

Na základní a střední škole jsme dostali možnost pobavit se s psychologem o našich vyhlídkách do budoucna. Nejprve jsme psali nějaký test, obsahoval nejrůznější témata, která testovala matiku, paměť, prostorovou orientaci atd. Psycholog následně testy vyhodnotil a na osobní konzultaci nám řekl, kterou školu by nám doporučil. Také nám sdělil, co nám jde a do čeho bychom se raději neměli pouštět.

Osobně si myslím, že podobné testy a porady jsou k ničemu, čest psychologům a psycholožkám výjimkám. Paní psycholožka mi v podstatě nic nového neřekla a některým dětem dokonce nahlodala sebevědomí, protože je odrazovala od studia. Na střední škole jsem se už podobného testu a konzultace odmítl zúčastnit.

Z jednoho dílčího testu nemůžete dokonale poznat osobnost, inteligenci a dovednosti člověka. Radím vám, až budete mít podobnou konzultaci s psycholožkou, neberte ji nijak zvlášť vážně. Pokud máte cíl a touhu ho dosáhnout, dokážete překonat i předpovědi psychologů. Ostatně to dokazuje i vědecký výzkum, doporučuji knihy Nastavení mysli a Houževnatost.

Nepovažujte psychologa za někoho, kdo ví všechno nejlépe. I když je starší a moudřejší, jeho slova nejsou svatá. Jeho doporučení berte jako malé závaží na misce vah, které vám pomůže se přiklonit k jednomu nebo druhému názoru (Jít na gympl nebo obchodku?). Jestliže jste pevně rozhodnutí, na jakou školu chcete jít, podobných konzultací se ani neúčastněte, je to ztráta času.

Článek – Změňte své nastavení mysli – předpoklad pro úspěch v dnešním světě!

Nepříjemný přechod ze základky na střední

Ze základní školy zřejmě nejste zvyklí se moc učit. Už mi přišly desítky e-mailů, ve kterých si studenti stěžují, že na základce se nemuseli učit a teď na střední škole je to daleko těžší. Už jenom nestačí poslouchat na hodinách, aby měli dobré známky, musí se učit doma. Co praktického mohu poradit?

Střední je náročnější než základka, vysoká škola je úplně jiný level. Když se neumíte učit, neustále prokrastinujete a nedokážete udržet pozornost, budete mít na střední škole problémy a zcela jistě se zhorší váš prospěch, a pokud se nezhorší váš prospěch, bude vám učení trvat mnohem více času než na základce.

Naštěstí pro vás existují metody efektivního učení, které studium značně usnadní. Učení vám půjde rychleji, bude vás bavit a více si toho zapamatujete. Rovněž existují způsoby, jak se na učení dokonale soustředit a jak se k němu přinutit, i když se vám nechce.

V průběhu let a psaní blogu jakserychlenaucit.cz jsem objevil spoustu účinných technik efektivního učení. Za tu dobu jsem si vyvinul účinný způsob efektivního učení, který je navíc ověřený vědeckým výzkumem.

Dnes můžete získat přístup k mému podrobnému návodu, jak se efektivně a rychle učit v mé e-knize. Avšak uvědomuji si, že chodíte na základku a nemáte peníze nazbyt, proto si můžete tuhle e-knihu bezplatně stáhnout, dávám vám přístup k 5 kapitolám z mé e-knihy Jak se efektivně učit nejen do školy zcela ZDARMA. Ukázku z mojí placené e-knihy vám zašlu na e-mail!

Děkuji vám za přečtení článku a doufám, že vám alespoň trochu pomůže.

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

6 Odpovědi na “Jak si vybrat střední školu aneb vybírejte moudře!

  • Ahoj, Hano,
    s eduliem zkušenosti bohužel nemám, ale obecně bych nějaký přípravný kurz určitě doporučil. Za mě je super LearnTube, nicméně nevím, jestli něco dělají i pro žáky základních škol, zkus se podívat.

  • Dobrý den, moc hezký článek, děkuju za spoustu cenných rad :) Jaký máte prosím názor na přípravné kurzy? Nejde mi moc matika, která na přijímačkách je. Našla jsem si kurzy od Edulia (https://edulio.cz/), které se mi celkem líbí, ale nevím, jestli do toho jít nebo ne. :/ Děkuji :)

  • Jdi na gympl, asi tím nic nezkazíš. :) Jinak moc děkuji za hezkou reakci. :)

  • Monika
    4 roky před

    Já jsem úplně ztracená, vůbec nevím kam bych měla jít na střední, přijde mi, že se na nic nehodím, prostě nevím. Ale článek velice dobře napsaný.

  • Děkuji za hezký komentář. No komplexní článek se nedá sepsat nějak krátce. :/ Aby mohl jít člověk do hloubky, musí to být delší, právě proto jsou knihy tím nejlepším zdrojem informací, protože jdou do hloubky.

  • Dobrý den

    Tento text mi moc pomohl a už vím podle jakých kritérií mám vybírat střední školu.

    Musím říct že je to sice dost dlouhé ale dokáže to pomoct minimálně 5 let dopředu.

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *