fbpx

Jak se naučit jakoukoliv dovednost rychle

Snili jste, že se naučíte nějakou dovednost, třeba hrát na hudební nástroj, programovat, mluvit cizím jazykem, vařit atd.? Ale danou dovednost jste se nikdy nezačali učit, nebo jste s tím začali, ale postupovali jste pomalu, proto jste se na to raději vykašlali?

V článku si řekneme, jak se učit rychle dovednosti. Jsem přesvědčen, že každý člověk by se měl neustále rozvíjet a učit se novým dovednostem. Učení by nikdy nemělo probíhat jenom ve školních lavicích.

Navíc, když se učíte sami pro sebe, nemusíte se šprtat na žádné písemky a důležité zkoušky, můžete postupovat vlastním tempem a nikdy nad vámi nevisí Damoklův meč.

Dnešní doba si žádá aktivní lidi. Jestli chcete uspět na trhu práce, musíte nějakým způsobem vyčnívat. Mnoho lidí se honosí tituly z vysokých škol, ale jenom málokdo se dokáže pochlubit skutečnými dovednostmi.

Zaměstnavatelé mají rádi lidi, kteří jsou ochotni dělat věci navíc a jsou schopni se rychle učit novým dovednostem. Pokud se naučíte nějakou dovednost, která přímo souvisí s vašim oborem, ještě zvýšíte svou cenu na trhu práce.

Stejný princip samozřejmě platí i u podnikání. Když získáváte schopnosti rychleji než konkurence, získáváte ohromnou konkurenční výhodu.

Rychlé získávání dovedností se vám bude v životě vskutku hodit. Čím pestřejší je paleta dovedností, které umíte, tím zajímavější život můžete prožít.

Proč lidé se vším hned seknou?

Pravděpodobně se už hodně z vás snažilo naučit nějakou dovednost. Pustili jste do tréninku, sledovali jste tutoriály na youtube, zkoušeli jste to všemožnými způsoby, ale po pár dnech jste se na to vykašlali, protože bylo frustrující, že nedosahujete žádného nebo jen minimálního pokroku.

Někteří z Vás možná zatím jenom sní, že se nějakou dovednost naučí. Pořád si říkáte, že s tím začnete až potom… Neustále to odkládáte na později.

Mnoho lidí je frustrováno, když se pustí do výuky nové dovednosti. Nás lidi přirozeně nebaví dělat něco, v čem nejsme dobří, jednoduše nás to frustruje a odrazuje od dalšího tréninku. Ale přeci když s něčím začínáme, přirozeně nejsem dobří…

Většina lidí si navíc nadefinuje špatně cíle a snaží se dosáhnout dokonalosti, což vyžaduje ohromné úsilí. Abyste se stali v nějakém oboru opravdovými experty, potřebujete 10 000 hodin stráveného záměrným tréninkem!

Tohle vás asi frustruje ještě více, 10 000 hodin tréninku, aby jste se stali v něčem opravdovým expertem.

Teď ovšem zpozorněte: Abyste se stali v něčem docela dobří, bude vám stačit pouze 20 hodin správného tréninku!

Učení se dovedností aneb logaritmus

Pokud jste úplně nespali na hodinách matematiky víte, že logaritmus je funkce. Pro tuto funkci je typické, že nejprve roste docela rychle, ale poté se její růst zpomalí, jak můžete vidět na obrázku.

Prvně je Váš růst rychlý, postupně se zpomaluje.

Získávání dovednosti má podobnou křivku. K tomu, abyste byli v nějaké dovednosti docela dobří vám stačí zlomek času (rychlý růst křivky). Velmi dobrými se můžete v čemkoliv stát během právě 20 hodin. Pokud se chcete stát experty, růst se zpomalí a trénink bude vyžadovat zhruba 10 000 hodin.

Nikdo z vás nemusí být expert, aby si mohl užívat toho, že se naučí vysněnou dovednost. Opravdu nemusíte trávit tisíce hodin tréninkem, abyste si na kytaře zahráli nějakou písničku, nebo abyste si naprogramovali webové stránky.

Největší a nejdůležitější díl schopností, které budete potřebovat, se naučíte hned na začátku.

Někteří z vás teď možná namítají, že se už více než 20 hodin snaží naučit nějakou dovednost, ale prostě nevidíte žádný pokrok. Nezáleží totiž na tom kolik času tréninkem strávíte, ale záleží na tom, jak efektivně tento čas trávíte!

Právě o tom bude druhá část článku. Dozvíte se, jak co možná nejrychleji získávat dovednosti. Jaké kroky byste měli následovat apod.

3 Fáze získávání dovedností

Každý člověk, si při učení dovedností prochází 3 fázemi. Naším cílem by při učení dovedností vždy mělo být, abychom překonali první fázi a dostali se mezi druhou a třetí.

  • Kognitivní fáze – to je fáze získávání dovedností, kdy musíte nad vším ještě usilovně přemýšlet, většinou sledujete hodně návodů a dodržujete přesné kroky. Například se může jednat o začínajícího kuchaře, který se musí neustále dívat do receptů, krájení mu jde pomalu, nespoléhá na svojí intuici. Bez receptů by byl bezradný.
  • Asociativní fáze– v této fázi již začínáte trochu experimentovat a jednat na vlastní pěst, ale dopouštíte se docela dost chyb. Může se jednat o kuchaře, který už k vaření nutně nepotřebuje recepty, jedná více intuitivně, ale občas jídlo dost pokazí.
  • Autonomní fáze– tato fáze je typická pro experty. Lidé, kteří dosáhnout této fáze jednají automaticky, nepotřebují žádné návody a dokáží experimentovat. V případě kuchařů se jedná o šéfkuchaře, který dokáže vycítit, které suroviny se k sobě hodí, jak jídlo správně dochutit atd. Pro tuto fázi je typický autopilot.

V jaké fázi získávání dovedností se nachází tento kuchař?

Pro lepší pochopení můžu doplnit ještě jeden příklad, řekněme, že s učíte hrát na piano.

V kognitivní fázi se nacházíte ještě tehdy, když sledujete své prsty, podrobně si vzpomínáte na noty a řídíte se všemi pravidly, které jste se naučili.

V asociativní fázi už začínáte více spoléhat na sebe, dokážete zahrát nějaké písničky úplně sami a jste schopni trošku experimentovat se zvuky a různě je kombinovat do nových písniček. Ale stále se dopouštíte mnoha chyb.

V autonomní fázi se nacházejí experti, kteří se vůbec nemusí dívat na své ruce, dokážou zahrát mnoho písní a skládat vlastní, které dávají smysl. U hraní většinou vypadají, jako by to byla naprostá hračka.

Opravdu je v silách každého, aby překlenul kognitivní část a stal se v čemkoliv docela dobrý.

V následující části si řekneme, jak se naučit cokoliv rychle. Tipy musíte skutečně následovat, abyste viděli pokrok.

Jak se naučit jakoukoliv dovednost rychle?

Ještě předtím, než se pustím do důkladného popisování, musíte si vybrat schopnost, kterou byste se chtěli naučit. Důležité je, abyste tuto činnost měli rádi a něco vás k ní přitahovalo.

Nezačněte se něco učit jenom proto, že to dělá nějaký váš kamarád, nebo že je to zrovna v módě. Vyberte si dovednost, ke které máte vztah a víte, že vás po dlouhou dobu udrží nadšené.

Také bych měl zmínit, že byste vždy měli pracovat pouze na jedné dovednosti. Jsem si jistý, že se mezi vámi najde mnoho lidí, kteří mají širokou paletu zájmu a nejraději by se naučili desítky dovedností. Nic proti tomu nemám. Jen prosím vždy pracujte pouze na jedné dovednosti. Vyhraďte si pro ní třeba měsíc, učte se jí, pilujte, poté se pusťte do další dovednosti a drobně udržujte první dovednost. Nikdy se však od píky neučte více dovedností najednou!

1. Stanovte si cíl

Jakmile se pustíte do výuky dovednosti bez jakéhokoliv cíle, stane se to většinou velmi frustrující, protože nevíte, kdy máte skončit a co je pro vás vlastně uspokojující meta.

Už jsme si říkali, že dosáhnout slušné úrovně vám zabere zhruba 20 hodin času. Pokud si však nestanovíte cíl, můžete trénovat do aleluja a nikdy nebudete se svou úrovní spokojení, protože naučit se nějakou dovednost „do konce“ vlastně nejde, vždy jde najít bod, ve kterém se můžete zlepšit.

Ještě předtím, než se pustíte do nácviku určité dovednosti, řekněte si, čeho chcete dosáhnout a buďte realisté.

Například:

Chci se naučit hrát na kytaru – můj cíl: Potřebuji se naučit základní akordy, pomocí kterých budu schopen zahrát obrovské množství písniček. Konkrétně si chci zahrát písničky od své oblíbené zpěvačky a k nim se naučit zpívat.

Vaření  – chci si být schopen uvařit zdravou večeři a oběd. Měl bych se zaměřit na základy a věnovat se hlavně úpravě kuřecího masa. Taky vím, že bych potřeboval zlepšit své schopnosti s nožem a práci se zeleninou.

Programování –  chci se naučit udělat jednoduchou textovou aplikaci pro android. Nepotřebuji umět programovat webovky, ani žádné jiné programy a aplikace.

Jakmile si takto nadefinujete cíl, je mnohem jednodušší dostat se ke svému konečnému cíli. Spousta lidí si prostě řekne, že by chtělo třeba umět hrát na piano, ale prostě ani neví, co chtějí umět, neví jakým dílčím dovednostem by měli věnovat svůj čas. Následkem toho, dosahují pokroku velmi pomalu.

Cíle vás nasměrují a nastíní vám jasné kroky, kterých byste se měli držet.

Proč si nedávat životní cíle se dozvíte v článku: Přestaňte si dávat cíle!

2. Zjistěte si teorii

Ještě předtím, než se pustíte do samotného nácviku dovednosti, je skvělé, pokud si přečtete teorii, která vás do problému uvede a pomůže vám pochopit celkovou problematiku.

Můžeme zůstat u příkladu s hraním na kytaru. Kupte si nějaké knížky o hraní na kytaře. Najděte si materiály na internetu. Zjistěte si, co to jsou akordy, melodie, rytmus, synkopace atd. Naučte se potřebnou teorii, která objasní, jak držet kytaru, kterými prsty nahmatávat struny apod.

Můžu taky uvést příklad s vařením. Kupte si nějaké knížky, zjistěte si, jak se nástroje v kuchyni správně drží, které suroviny se k sobě dají kombinovat, jak dlouho se připravují různé druhy masa atd.

U programování si můžete přečíst, za jakým účelem to vzniklo, v jakém programu budete psát kód apod. Také není na škodu vyhledat na internetu příběhy lidí, kteří se danou dovednost naučili před vámi.

Teoretickou látku se samozřejmě nemusíte učit jako ve škole nazpaměť. Stačí, abyste si to prolétli a získali základní přehled. Jakmile schopnost, kterou chcete vykonávat chápete a máte v ní přehled, půjde vám samotný nácvik dovedností mnohem rychleji.

3. Rozdělte dovednost na jednotlivé komponenty

Každá dovednost se dá rozdělit na jednotlivé dílčí dovednosti, chcete-li komponenty.

Když se učíte na kytaře, musíte umět brnkat do strun, mačkat akordy, dodržovat správný rytmus atd.

Dovednost rozdělte na malé části, kterým budete jednotlivě věnovat pozornost, abyste se každý komponent co možná nejlépe naučili.

Teď můžu uvést příklad z učení se jazyků, jednotlivé komponenty dovednosti:

  • Správná výslovnost
  • Schopnost psát v daném jazyce
  • Schopnost rozumět mluvenému slovu
  • Schopnost mluvit a komunikovat s lidmi
  • Schopnost číst
  • Gramatická pravidla

Jakmile si rozdělíte schopnost, kterou se chcete naučit do jednotlivých komponentů, začněte tyto části vědomě trénovat.

4. Nacvičujte ve správném kontextu

Uvedl jsem zde příklad z učení jazyků a sami můžete vidět, kolik komponentů studium jazyka má. Je důležité, abyste si určili jasný cíl, s čím do studia jdete. Chcete se dorozumět na dovolené? Chcete si umět přečíst text? Chcete zvládnout test na konci semestru? Podle vašeho cíle se odvíjí váš trénink.

Vždy musíte trénovat ve správném kontextu, což znamená: Trénujte hlavně to, co chcete umět, neztrácejte čas jinými věcmi. Všechno se to odvíjí od dobře stanoveného cíle.

Ptejte se: Jak chci tuto dovednost využít? A trénujte podle toho. Možná chcete zahrát pár jednoduchých písní u táboráku, proto se neučte desítky zbytečných akordů a několik desítek variací synkopací.

Možná si jenom chcete na pianu zahrát pár oblíbených písní, proto neztrácejte čas s vážnou hudbou a učením se not, studujte rovnou oblíbené skladby s jednoduchých tutoriálu.

Nebo si chcete naprogramovat vlastní jednoduchý web, proto neztrácejte čas s programovacími jazyky jako basic, javascript, ale učte se html a css.

5. Získejte rychlou zpětnou vazbu

Jestliže se chcete v něčem rychle zlepšovat, potřebujete rychlou zpětnou vazbu, která vás upozorní na chyby. Často vám pomůže nějaký trenér, který dokáže ihned identifikovat chyby a pomůže je vám napravit. Je totiž špatné, pokud si hned na začátku zvyknete, dělat něco špatně, tyto zlozvyky se pak špatně odnaučují.

Vím, že ne všichni máte prostředky, abyste si platili trenéry, ale je na zvážení, abyste se alespoň jednou ukázali před někým, kdo danou schopnost umí a požádali ho o radu a pomoc.

Natáčejte se a rychleji se poučíte ze svých chyb.

Skvělou metodou je rovněž video. Kamerujte si při provádění dané činnosti a poté video zanalyzujte. Ihned uvidíte své chyby a budete vědět, co vylepšit. Možná vám bude připadat divné se na sebe dívat ve videu, ale jedině tak si všimnete svých chyb a zlepšíte se. Video nemusíte nikomu ukazovat a poté ho můžete klidně vymazat.

Některé dovednosti vám poskytují okamžitou zpětnou vazbu zcela přirozeně. Např. lyžování, když vám to nejde spadnete. Ale i tady by vám pomohlo, kdybyste svou chybu viděli na videu a mohli ji tak příště předejít.

U programování dostáváte rovněž okamžitou zpětnou vazbu, když něco uděláte špatně, zahlásí vám to chybu.

6. Trénujte cíleně a nepřerušeně

Získávání dovedností vyžaduje nějaký čas. V ideálním případě se jedná o nerušené cvičení po dobu 90 minut. Jedině tak se do činnosti opravdu ponoříte.

Je nezbytné, abyste eliminovali všechny rušivé faktory, která mohou během tréninku odpoutávat vaši pozornost. Vypněte svůj mobilní telefon, upozorněte lidi u vás doma, aby vás nerušili a nezapínejte počítač, pokud ho nepotřebujete k tréninku.

Trénovat můžete s využitím pomodoro techniky. Zapnete časovač na 25 minut a po celou dobu se věnujte jenom svému úkolu, jakmile časovač zapípá, máte právo na 5minutovou pauzu, po pauze se pustíte do dalšího tréninkového bloku.

Ještě bych měl zmínit, že vždy musíte trénovat cíleně! Stanovte si cíl, kterého musíte dosáhnout. Při stanovení cíle využijte jednotlivých komponent dovednosti, kterou se učíte.

Například budete trénovat výslovnost zrádných slov, nebo mluvení o rodině, pokud se bavíme o jazycích.

Když se učíte na kytaru, můžete si jako cíl pro trénink stanovit: hraní akordů pořád dokola, přechody mezi akordy, nácvik rytmu, změna rytmu.

Prostě vždy do cvičení jděte s tím, že máte dělat něco konkrétního, co zlepší jednu vaši dílčí schopnost. Nikdy jen tak bezhlavě netrénujte, aniž byste věděli, co zlepšujete.

7. Chytré opakování

Postupně zapomínáme na to, co jsem se kdysi učili. Měli byste průběžně opakovat, aby nezakrněly dovednosti, které jste se naučili na začátku.

Pokud se učíte jazyky, nejlepší je pro opakování slovíček anki. V tomto programu si můžete vytvořit kartičky a z těch se učit. Program sám pozná, kdy je pro vás nejlepší kartičku zopakovat, abyste informací z ní nezapomněli. Program funguje na principech dlouhodobé paměti.

Samozřejmě princip opakování platí u všech dovedností. Vraťte se každý týden k tomu, co jste dělali minulý týden, nebo úplně na začátku, abyste si danou dílčí dovednost připomněli a nezapomněli.

8. 20sekundové pravidlo

Odstraňte všechny překážky, které vám brání vykonávat dovednost, kterou se snažíte ovládnout.

Mnoho lidí se s vervou pustí do učení  nové dovednosti, ale postupně jejich nadšení ochabne, často za to může i to, že ještě předtím, než se pustí do tréninku, musí něco udělat. To je většinou odradí a využijí to jako skvělou výmluvu necvičit.

Ať si to můžete lépe představit: Snažíte se učit na keybord, ale máte ho zabalený v originálním obalu, který je položený na skříni.

Toto už je pro vás malá mentální překážka, která vám brání se do hraní pustit (Prostě musíte něco udělat, abyste mohli začít hrát).

Upravte své prostředí tak, abyste se do tréninku dovednosti mohli pustit za méně než 20 vteřin. To odstraní veškeré tendence prokrastinovat a zbaví vás nechuti se do činnosti pustit.

V našem příkladu s keybordem by to mohlo vypadat třeba takhle: Koupíte si nějaký pěkný podstavec, na tento podstavec položíte keybord, a když se rozhodnete hrát, budete muset pouze zmáčknout tlačítko ON a začít, místo toho, abyste museli nástroj sundávat ze skříně, dávat ho na nějaký nekvalitní podstavec, zapojovat ho do elektřiny atd.

Když se učíte jazyky, mějte svůj studijní materiál neustále připravený na stole. Když chcete vařit, mějte doma dostatek surovin.

Udělejte pro sebe snadné, abyste se mohli do dané činnosti pustit, odstraňte veškeré překážky!

Děkuji za přečtení článku. Jsem opravdu rád, že jste to se mnou vydrželi tak dlouho. Teď už je to na vás. Vyberte si dovednost, kterou se chcete naučit a milujete ji. Nastavte si cíl. Rozdělte činnost na jednotlivé komponenty, trénujte cíleně a nerušeně, získávejte zpětnou vazbu atd…

Začněte se učit nějakou dovednost nad rámec svých povinností, za pár let si ještě poděkujete.

Velké dík patří Joshovi Kaufmanovi, jeho kniha Prvních 20 hodin se stala hlavním zdrojem informací pro tento článek.

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *