fbpx

Jak zlepšit prospěch – směšně jednoduchý trik

Ve videu s vámi sdílím jednoduchý trik s jehož pomocí si zlepšíte prospěch. Samotného mě překvapilo, že je to tak snadné.

Jak zlepšit prospěch

Shrnutí studie z videa

V experimentu byli studenti náhodně rozděleni na místa, kde mají v průběhu roku sedět. Na konci se všichni podrobili testu z přednášených znalostí, nejlépe si vedli studenti, kteří seděli v předních a prostředních lavicích, suverénně nejhůře na tom byli studenti ze zadních lavic.

Když se nad tím zamyslíte, je to naprosto logické. V předních lavicích jsme přirozeně nuceni přemýšlet, poslouchat a dávat pozor. Vzadu je mnohem snazší se rozptylovat na telefonu a bavit se s kamarády. Snížená pozornost pak přirozeně vede k horším výsledkům.

Pokud budete mít možnost vybrat si místo, kde si sednout, jděte dopředu, aniž byste museli prodloužit čas strávený učením dostanete získáte statisticky rázem lepší prospěch.

Nicméně novější studie dochází k jinému závěru, a to že na místě, kde sedíme nezáleží (efekt byl prokázán, ale nebyl významný). Osobně se však přikláním k první studii, vepředu je vskutku snazší dávat pozor, což studentovi usnadní zapamatování a zkrátí čas učení potřebný doma.


Pokud jste rodičové, určitě si přečtěte článek: Jak se učit s dětmi?!

Odkaz na originální studii:

Rennels, M. R. and Chaudhari, R. B. (1988) ‘Eye Contact and Grade Distribution’, Perceptual and Motor Skills, 67(2), pp. 627–632. doi: 10.2466/pms.1988.67.2.627.

Ayikwei, Tagoe Alfred. “Effects of Classroom Seating Arrangements on Memory Recall.” (2016).

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *