fbpx

Ranní rituály aneb produktivně se nastartujte do nového dne!

Už jste určitě někdy slyšeli, že snídaně je nejdůležitější jídlo celého dne. Velmi podobné je to i s prvními činnostmi, které během dne vykonáte (ranní rituály), také jsou velmi důležité a ovlivní celý následující den.

V článku se dozvíte o ranních rituálech, zjistíte, co byste měli ráno dělat, abyste se dobře „nastartovali“ do nového dne. Rána totiž mnohdy definují produktivitu celého dne.

Před nedávnem jsem podstoupil týdenní výzvu, při které jsem musel každý den minimálně půlhodiny meditovat. Hned ráno jsem začal s 15minutovou meditací, abych to měl „rychle z krku“. Ale až koncem týdne mi došlo, jak dobré efekty na mě meditace hned ráno měla. Vyčistila mi hlavu a naladila mě na produktivní vlnu. Během celého rána, ale vlastně i dne jsem toho stihl mnohem více, než normálně. Právě tahle zkušenost mě donutila více přemýšlet o ranních rituálech a přijít s těmi, které vám mohou nejvíce pomoci.

Experiment: Týden jsem půlhodiny denně meditoval

Ještě předtím, než se dozvíte, co ráno dělat, byste měli vědět, čemu se rozhodně vyhnout.

Technologie nechte na později

Podle mě vůbec to nejhorší, čím můžete začít ráno, je sáhnout po telefonu. Technologie nás do sebe dokážou snadno vtáhnout, ale složitěji se od nich odpoutáváme. Navíc dokážou zahltit celou naši mysl.

Píšu z vlastní zkušenosti, rozhodně to nemám jenom načteno z nejrůznějších článků. Vím, jaké to je, když se ráno probudím a hned si kontroluji e-mail, nedej bože sociální sítě. Po zazvonění budíku nevylezu z postele ihned, ale třeba až za půl hodiny, navíc jsem plný nejrůznějších dojmů a velmi často i starostí, které mě už zkraje dne zatěžují.

Ráno by nemělo být o tom, abyste se toho co možná nejvíce dozvěděli. Považujte ho spíše za moment klidu a rozjímání, nic vám neuteče. Když někomu neodpovíte hned po probuzení na e-mail, či na zprávu, nic tak hrozného se nestane. Nezkontrolování sociálních sítí vás taky nezabije, ba co víc budete klidnější a z postele vylezete rychleji.

Už vlastně od loňského roku se snažím dodržovat pravidlo nechození na sociální sítě dopoledne a jsem si jistý, že kdybych tohle pravidlo nedodržoval, na blogu by nebylo tolik článku, zřejmě by byly méně kvalitní a ve škole bych měl horší prospěch.

Myslím, že sami moc dobře víte, jak se cítíte, když svůj telefon ráno používáte a naopak nepoužíváte. Pokud sledujete tento blog a články, zřejmě od sebe čekáte něco víc, chcete něčeho dosáhnout a cítíte, že když hned ráno nepoužíváte technologie, jste klidnější a jakoby zaměřeni na svůj cíl.

Nepoužívat technologie ráno vám pomůže tzv. behaviorální architektura. Jedná se o nastavení vlastního prostředí tak, aby vám ztížilo využívání nějakých věcí (technologií, telefonu) a zjednodušilo používání jiných. Jednoduchým příkladem může být používání klasického budíku místo telefonu. Jestliže vás ráno probudí budík a ne telefon, zvýšíte své šance, že telefon hned po probuzení nepoužijete.

Dalším příkladem může být používání nejrůznějších aplikací, které vám blokují přístup. Jednou takovou aplikací může být freedom nebo wastenotime. V rozhraní aplikace si nastavíte, že nemůžete od do nějaké hodiny používat určitou aplikaci, webovou stránku. I kdybyste strašně moc chtěli, nedostanete se tam. Tímto způsobem zajistíte, že se postupně odnaučíte používat určité technologie, rušivé stránky hned ráno nebo vlastně kdykoliv jindy.

Pojďme článek obrátit na pozitivní notu, nebavme se o tom, co nedělat, ale naopak čemu věnovat svůj čas…

Zacvičte si

Rozhodně se nepovažuji za žádného sportovce, nebo „nabušeného“ chlapa, v podstatě ani nic takového nechci být. Už před pár lety jsem se dozvěděl, že cvičení není důležité jenom pro naše tělo, ale i pro mysl. Takže ani další přísloví nelže:

V zdravém těle zdravý duch. (Juvenalis)

Ze všech nejrůznějších aktivit vytváří mozek právě při cvičení nejvíce mozkových buněk, ani nejrůznější logické hry a matika nejsou efektivnější. Cvičení nám pomáhá bojovat se stresem. Zlepšuje naši koncentraci a pomáhá nám si informace lépe zapamatovat.

Když tomuhle všemu uvěříte, nezbyde vám nic jiného než si ráno krátce zacvičit. Kdo by přece nechtěl o něco lepší paměť, soustředění a pár mozkových buněk navíc.

Cvičení vás na rozdíl od chození na sociální sítě a technologie nijak neroztěká, ale uklidní vás. Mimo jiné se mi často stává, že během nebo těsně po cvičení přicházím s několika skvělými nápady.

Pod pojmem cvičení ráno byste si neměli představovat nic náročného. Osobně jsem rád, když si udělám několik kliků, vyběhnu schody a udělám pár dřepů. Nejpodstatnější je, abyste udělali alespoň něco! Trošku rozbušte své srdce.

Voda

Ráno se napijte trochy vody. Určitě jste slyšeli, že jsou lidé složeni z největší části z vody, právě proto je logické, že si naše tělo žádá, abychom vodu pili. Pití můžete pojmout jako malý druh meditace. Prostě pijte a plně se soustřeďte na to, jak se voda dostává vašim krkem dolů, soustřeďte se na její chuť.

Zřejmě jste už pochopili, že začátek rána by měl být především klidný a nenarušovaný. Někteří lidé nezůstávají jenom u vody, ale udělají si třeba čaj a ten nerušeně pijí při pohledu na východ slunce. Tím nerušeně myslím, že někde sedí jenom oni a šálek čaje, žádný telefon, ani televize.

Snídaně

Nakousnul jsem to už ve vůbec prvním odstavci článku: Snídaně je nejdůležitější jídlo dne. Nejsem nutriční specialista, ani jsem to nijak neověřoval, proto za to nemůžu dát ruku do ohně. Ale i tak je jasné, že je snídaně proklatě důležitá.

Den byste měli začít něčím zdravým. Kousek pizzy přihřátý v mikrovlnce není nejlepší nápad. Nejzdravější nejsou ani párky a další české speciality. Den byste měli začít něčím, co vám dá energii, ale zároveň to obsahuje bílkoviny. Tim Ferris, ve své knize Čtyřhodinový šéfkuchař doporučuje, abychom do sebe nejpozději 30 minut po probuzení dostali alespoň 30 gramů bílkovin (+- 3 vejce).

Ráno není na škodu ani ovoce a zelenina.

Jsem velký fanoušek cyklistiky, proto velmi rád napodobuji snídaně profesionálních cyklistů. Často snídám ovesné vločky nebo vaječnou omeletu. Před nedávnem jsem si začal dělat zdravé lívance z vloček, které jím s marmeládou a řeckým jogurtem. Ale i já velmi často „zhřeším“ a dám si párky nebo zdlabnu zbytek chipsů…

I samotná příprava snídaně je meditativní činnost, která vás dokáže uklidnit a nastartovat do nového dne. Sice se říká, že bychom měli ráno začít s tím nejtěžším úkolem, ale pravda je taková, že když se nastartujete něčím malým, méně prokrastinujete. Je to zřejmě způbeno tím, že si jakoby dokážete, že jste schopni pracovat a následně začnete i s větším úkolem. Naopak, kdybyste měli ihned začít dělat něco velmi náročného, asi byste se k tomu těžko přemlouvali.

Meditace

Když vám opravdu chybí motivace, jsem si jistý, že vám meditování pomůže. Nesmírně vás to zklidní a navede na „správnou kolej“. Nejhorší je být hned ráno roztěkaný. Ne každý člověk se dokáže efektivně přepínat mezi úkoly, zvláště pokud nemá vytrénovanou pozornost. Když si hned ráno sednete například k televizi, nebo zapnete sociální sítě, může vás to pohltit. Sebere to veškerou vaši pozornost a již se nedonutíte k ničemu produktivnímu.

Můžu uvést svou vlastní zkušenost. Rozhodně nejsem pořád 100% motivovaný pracovat a psát, ráno si sednu k televizi a dívám se na Spongeboba v kalhotách, jsou dny, kdy mě dokáže seriál vtáhnout do sebe a naprosto naruší celý následující den. S prací začnu později a navíc nejsem tak soustředěný.

Naopak během týdne s meditační výzvou jsem televizi ráno téměř nesledoval. Vlastně jsem následoval postup z tohoto článku: Ráno krátce cvičil, napil se vody, posnídal, vypil čaj a meditoval. Když jsem skončil s meditováním, moje motivace něco se sebou dělat nesmírně stoupla. Pokud byla předtím na trojce, po pár minutách byla na devítce. Následkem toho jsem z týdne vytěžil maximum. Slovo prokrastinace po ránu jsem téměř neznal!

Jak meditovat se dozvíte v článku o experimentu.

Naplánujte si svůj den

Velmi důležitou součástí každého ranního rituálu by měl být i plán. Osobně si plánuji svůj den večer, ale často na to zapomenu a musím si den naplánovat ráno.

Pokud chcete něco v průběhu dne skutečně udělat, musíte si den naplánovat. Bez plánu, nevíte co máte dělat, nestanovíte si žádnou prioritu a když budete mít volnou chvíli, uděláte to, co je zrovna nejvíce naléhavé, nebo v danou chvíli nejjednodušší.

Při plánování máte čas na přemýšlení. Jste si schopni ujasnit své priority. Jasně si můžete stanovit, co potřebujete nutně udělat a jakou činnost můžete odložit na později. Někteří budou namítat, že je plánování nekreativní. Ale musím vám oponovat, kreativity dosáhnete tehdy, když si vymezíte jasný prostor, kdy být kreativní.

Kdybych psal jenom tehdy, když se rozhodnu psát, nenapsal bych zdaleka tolik článku, a zároveň by nebyly tak dobré (netvrdím, že jsou mé články dokonalé, jenom tvrdím, že by byly horší). Jakmile plánuji svůj čas, vím, že je mou prioritou psaní a publikování jednoho článku týdně. Právě to mi dovoluje být kreativní, jelikož si vyhradím dostatečné množství času, ve kterém mohu být kreativní.

Lidé, kteří neplánují, dělají to, co je v daný moment nejsnadnější, nebo to co jim „přihraje“ jejich život. Nikdy se tak nemají šanci posunout doopravdy vpřed.

Jsem velkým zastáncem dělání si denního rozvrhu. Prostě vím, že od 9:00-10:00 hodin budu psát, pak od 10:00 do 11:00 budu opakovat jazyky atd. Rovněž si stanovuji cíle pro celý týden, ale také měsíc. Příkladem takových cílů může být: Za měsíc publikovat 4 články, naučit se 200 nových slovíček, opravit 5 starých článků, natočit video a sestříhat ho atd.

Nedávejte si hned ze začátku hromadu cílů, musíte si stanovit pár důležitých. Autor knihy Theproductivityproject, radí, abyste měli pro každý den 3 klíčové úkoly.

Snězte tu žábu

Naše silná vůle se dá přirovnat ke svalu, který slábne, když ho používáme. Silnou vůli využíváme vlastně vždycky, když se potřebujeme k nějaké činnosti přinutit, ale moc se nám nechce. Tento zdroj například využíváte předtím, než se pustíte do učení (nechce se vám a musíte se nutit), nebo když se snažíte odolat nejíst nezdravé jídlo nebo nepít alkohol.

Logicky z toho vyplývá, že ten nejdůležitější úkol byste měli udělat hned ráno. Váš sval silné vůle je ještě plný energie a pravděpodobně se k činnosti donutíte, i když se vám zrovna nechce. Naplánujte si těžký úkol na konec dne a je téměř stoprocentní, že ho neuděláte.

Už výše jsem psal, že si dělám denní rozvrh. Opravdu cítím, že činnosti, které si naplánuji na odpoledne mnohem častěji odložím, nebo se na ně prostě vykašlu. Na druhou stranu dopoledne mám většinou velmi produktivní a dokážu se dokopat ke každé činnosti, kterou si naplánuji.

Radím tedy i vám, neodkládejte důležité úkoly a naplánujte si je hned na ráno. Těmi významnými úkoly bývají většinou ty, do kterých se vám nejvíce nechce. Většinou je to něco, co si zapíšete do seznamu úkolů na posledním místě a cítíte opravdovou nechuť danou věc udělat. Ale právě tyhle činnosti vás nejvíce posunou!

Děkuji vám za přečtení článku, doufám, že se vám líbil a nějakým způsobem vám pomohl. Napište mi do komentářů, co pomáhá vám, abyste se skvěle nastartovali do nového dne?

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

2 Odpovědi na “Ranní rituály aneb produktivně se nastartujte do nového dne!

  • Ahoj,

    rozhodně není žádnou povinností, aby si ráno dělala všechno tak jak píšu. :) Jinak ta voda se sirupem se v mých očích počítá jako voda, přeci jenom to není tak špatné jako třeba kola. S tím učením ráno je důležité, aby ses neokrádala o spánek a skutečně toho hodně naspala. Vyplatí se déle spát, než se učit a stresovat se u toho.

  • Terka
    6 roky před

    Tak dnes zjišťuji že nedělám skoro nic z toho… Ráno se většinou probouzím hodinu předtím než musím vypadnout, což je akorát tak doba abych stihla ranní rutinu – jako noční sova většinou radši chodím spát později a vstávám načas (a na první z x rezervních budíků) než abych vstávala „zbytečně brzo“ – protože když vím že už prostě musím vstát jestli chci stíhat, dostane mě to z postele spolehlivě rychle a bez námahy. Navíc jsem na intru, takže tam nemůžu vstávat nějak hodně neúměrně brzo a riskovat že spolu se mnou budou vzhůru i ostatní co mají ještě dost času třeba. Cvičení po ránu jsem nikdy nezkoušela, vodu piji jen se sirupem (i když i to považuji za zdravější než věčné ochucené bublinkové věci které jsem byla zvyklé pít dřív). K snídani lze říct jen to, že buď ji stihnu ve formě koláč do ruky rychle narvaný do sebe v tramvaji, anebo nestihnu nic – zřídkakdy se stává, že mám čas snídat ještě na intru. Co se týče plánování, první draft mám v diáři už z víkendu a průběžně jej upravuji ve škole když se dozvím o nějakém dalším testu nebo tak něco. Jediné co dodržuji je nekontrolovat technologie – protože na to stejně nemám kdy.

    Jediná nějaká vyloženě produktivní věc kterou ráno dělám je učení – čas od času když si potřebuju něco zopakovat, vstanu dřív a ještě na to kouknu. Pravidelně to dělám když píšeme z matiky – osvědčilo se mi ještě ráno si udělat pár příkladů a probudit se nad nimi, taky proto že ráno většinou ještě udělám pár blbých chyb a tak, ale v testu už pak ne, anebo méně – dokud jsem tenhle zvyk neměla, období chyb schytal test.

    Teď o prázdninách potom co vstanu většinou mívám tak hodinu naprostého nicnedělání, abych se ze stavu „jsem vzhůru“ dostala postupně do stavu „jsem vzhůru, opravdu plně při vědomí a schopná přemýšlet“. I když, tohle je možná načase trochu změnit…

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *